The Sopranos

[CENTER][/CENTER]

shamanawards:
[ul]
[li]ίσως η καλύτερη σειρά έβερ
[/li][li]ο καλύτερος και πιο πολυδιάστατος χαρακτήρας σε σειρά έβερ (Tony Soprano)
[/li][li]το καλύτερο τελείωμα σειράς έβερ
[/li][li]καλύτερα dream sequences ever
[/li][li]περισσότεροι συμβολισμοί άνα επεισόδιο έβερ (το ratio είναι γύρω στο 350:1)
[/li][li]οι πιο συμπαθείς χαρακτήρες σε σειρά έβερ, παρ’όλο που είναι όλοι βουτηγμένοι στην παρανομία, την σκατοψυχιά και τις ΑΜΑΡΤΙΕΣ (μνήσθητι μου Κύριε, μόνο που τα σκέφτομαι ταράζομαι!)
[/li][li]καλύτερες κομμώσεις έβερ (Paulie, Silvio, Gerardo “The Hairdo” Torciano)
[/li][li]πιο κάβλα κόρη έβερ (Meadow)
[/li][li]η μοναδική σειρά που καταφέρνει να πλησιάσει το Wire και να κονταροχτυπηθεί για την κορυφή ΠΧΙΟΤΗΤΑΣ
[/li][/ul]

αγαπημένοι:
ralph
corrado
paulie
silvio


nas

τεσπά
δείτε
πείτε

και τα σπόιλερς να τα βάλετε στον κώλο σας, κάθε σπόιλερ θα μπαίνει σε σποιλερtag (αφού τα βλακετε στον κώλο σας) και θα γράφετε από πάνω ποιό επεισόδιο αφορά

πολυ γαματη σειρα, την εβλεπα στην αγγλια (αλλα οχι σταθερα) οταν σπουδαζα. οντως τονυ σοπρανο ειναι κορυφη. πρεπει να τα μαζεψω να τα δω ολα μαζι. οντως το ακουω κι απο πολυ κοσμο οτι ειναι απο τις καλυτερες εβερ σειρες.

Δε μπορω να αποθεωσω αρκετα.Εβαλα ως φορο τιμης τον Sil για νεο μου αβαταρ,ενας απο τους 343453543 ενδιαφεροντες χαρακτηρες της σειρας(μαλλον το μεγαλυτερο ατου της).Το τι σημαινει για την εξελιξη των tv series και γενικα τι επιρροη εχει ασκησει το Sopranos στα τηλεοπτικα δρωμενα μπορειτε να το διαβασετε στα νετς και το main praising το εκανε ο σαμαν,οποτε εγω θα αρκεστω στο να αποθεωσω οσους ασχοληθηκαν με το σαουντρακικο μερος της σειρας που ειναι αριστουργηματικο.Εννοω κυριως το πως χρησιμοποειται αλλα ετσι για τη φαση κι επειδη ειμαστε σε μουσικο φλορουμ θα ριξω μερικα διασπαρτα ονοματα που θα ακουσετε μεσα στη σειρα(σε σποιλερ για να μη τη χαλασω σε κανενα)

[SPOILER]
Pink Floyd,Moby,Springsteen,Radiohead,Prodigy,Dylan,Metallica,Public Enemy,Journey,Rush,Cream,Sinatra,Linkin Park,Jefferson Airplane,Deep Purple,Van Morisson και αλλοι πολλοι[/SPOILER]

+οτι ανακαλυπτεις και αρκετα αγνωστα διαμαντακια.

Ανεπαναληπτο ταξιδι η παρακολουθηση της.Ευχαριστουμε κυριως τον David Chase,την υπολοιπη ομαδα των σεναριογραφων που δωσανε τα ρεστα τους και ολους οσους συνεβαλλαν για να βγει αυτο το αριστουργημα.The TV we want.

εδιτ, Α, στη σειρα κανουν γκεστ τα Nattens Madrigal και Politics of Ecstasy(θα σκαγα αν δε το λεγα)

στηριζω σαμαν και τοπικ, εχω δει -παλαιοτερα δυστυχως- τις 2 πρωτες σεζον και για καποιον ανεξηγητο λογο δεν το συνεχισα…

θα το πιασω απο την αρχη παλι αμεσα, μιας και απο οσο ειχα δει και γω, μιλαμε για σειρα-σταθμο…

Σουπερ η σειρά, αν θυμάμαι καλά την ειδα μαζεμένη πριν κανα χρόνο. Οι αναφορές σε Νονους, Καζίνο και Καλά Παιδιά είναι πραγματικά ΑΠΕΙΡΕΣ. Τον ρόλο του Τόνι Σοπράνο αρχικά μάλιστα ήταν να τον παίξει ο Ρέι Λιότα για να κάνει εκ νέου δίδυμο με την Λορέιν Μπράκο (στα Καλά Παιδιά έκανε την γκομενα του Ρέι Λιότα, εδώ υποδύεται την ψυχολογο του Τόνι Σοπράνο-οι δυο τους γουσταρονται και μεγάλο κομμάτι της σειράς έχει να κάνει με αυτό). Γενικά όσοι γουσταρουν μαφία κτλ δεν παίζει να μην την αγαπήσουν, η σειρά είναι πραγματικά σταθμός.

Πωπω ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν τελικα.Στο Goodfellas γαμαει αλλα με τιποτα,ME TIΠΟΤΑ λεμε,δε θα τον ηθελα ως Τονι.Ο Gondolfini τα γαμαει ολα στη σειρα,ανεπαναληπτος.

Μια απο τίς καλύτερς σειρές όλων των εποχών. Απλά. Την έχω λιώσει. Ολντ σκουλ

καλά μπορεί να είμαι και λίγο χαζός αλλά με αυτό τι εννοείται; :

“περισσότεροι συμβολισμοί άνα επεισόδιο έβερ (το ratio είναι γύρω στο 350:1)”

Συμβολισμοί ως προς τι;

Ενα παράδειγμα θα με βοηθήσει

Για να καταλάβω αν χάνω κατι βασικό απ την σειρά ρε παιδι μ’ μιάς και την ξαναβλέπω για 4η φορά…

το ξεκινησα χτες… προβλεπεται τρελο καψιμο… τι γινεται μ’αυτο το hbo, οσες σειρες του εχω δει ειναι επη…

τελειωσα την πρωτη, προσκυνω καθε φορα που δειχνει μαμα σοπρανο…

Εγω ακριβως το αντιθετο.Καθε φορα που την εβλεπα ηθελα να ψοφησει.Σκυλα απο τις λιγες.:smiley:

τελειωσα την 4η σεζον προχτες, απο οτι καταλαβα σιγα σιγα αρχιζουν να αγριευουν τα πραγματα… σιγουρα θα μπει μες τις 5 καλυτερες σειρες μου…

πιο παρτακιας απ’τον πολι δεν παιζει…:stuck_out_tongue:

Ειναι κορυφαια σειρα ! Ολοι ειναι παρτακιδες ! :wink:

καλα αυτο εννοειται, αλλα η κλαψα του πολι απο αρχες τριτου και μετα ειναι σε αλλο επιπεδο…

oχι ρε,μεγαλο τρολ η Livia.

RIP by the way

άρχισα δειλά δειλά και γω να το βλέπω… 4 επεισόδια μέχρι τώρα και λογικά θα βγάλω τον ιούλιο παρέα…

το τελειωσα χτες και το μυαλο μου δεν λεει να ξεκολλησει απο το φιναλε… πραγματικα πολυ μεγαλη σειρα… να δω τωρα τι θα ξεκινησω απο δραματικες, μετα το the wire και το sopranos που ειδα φετος…

Θα ξεκινήσεις το BOSS

Θα συμφωνησω.

επειδη εμπιστευομαι ιμδβ το 8.1 για το boss με φρεναρε… λεω να ψαξω για καμια σειρα οροσημο που δεν εχω δει πρωτα και αργοτερα το τσεκαρω… ευχαριστω για την προταση παντως…