The Sopranos

Breaking Bad ισως…

εννοειται οτι βλεπω breaking bad αλλα επειδη δεν το βλεπω μονος το βλεπω με πολυ αργους ρυθμους και ειμαι ακομα στη 2η…

Τοτε δες το Mad Men και φυσικα Game of Thrones.

γιατρε, αν ψαχνεις σειρα που εχει ολοκληρωθει, τοτε battlestar galactica… :slight_smile:

Σωστο και αυτο ! Point taken !

game of thrones βλεπω φανατικα, bsg εχω ξεκινησει 10 μερες περιπου… τωρα για mad men ειχε δει παλια τον πιλοτο και μου αρεσε αλλα δεν το συνεχισα τοτε, το εχω στα υποψιν… thanks για τις προτασεις…

Βρισκομαι στα μεσα της 2ης σεζον (D-Girl) και δυστυχως δεν εχω δει αυτο το μεγαλειο για το οποιο μιλανε πολλοι…Δε λεω εξαιρετικα ενδιαφερουσα σειρα κ κυλανε ωραια τα επεισοδια, αλλα μεχρι εκει. Η πλοκη σαν να κινειται λιγο αργα. Ισως φταει οτι οι 2 τελευταιες μου drama series ηταν η καλυτερη σειρα ever (Τhe Wire) και Breaking Bad…

Σε οσους ξερουνε, παιρνει αργοτερα η σειρα τα πανω της??

[SPOILER]Λιβια, ισως η πιο αντιπαθητικη και μιζερη elderly φυσιογνωμια σε σειρα εβερ. Ειλικρινα. Σιλ και Πωλι απιστευτες μορφες, επισης τρομερη συμπαθεια για Μολτισαντι και φυσικα για Αντριανα (θεα)[/SPOILER]

[SPOILER]Μαζι σου για Λιβια!Ψοφος![/SPOILER]

@ tsaflas: ευκολα τη βαζω ισαξια με wire… και σιγουρα ανωτερη του breaking bad (bb ειμαι ακομα στη 2η ομως)… πιστευω οτι ειναι απο τις must see σειρες για ολους…

Μολις τελειωσα το προηγουμενο Σαβ/κο και το δευτερο μερος της 6ης σεζον…Μου πηρε καμια βδομαδα να συνελθω απο το σοκ.Ενα εχω μονο να πω…

Η καλυτερη σειρα [B]EVER[/B]!Να με συμπαθανε οι die-hard fans του Wire,ουτε κ εγω πιστευα ποτε πως θα υπηρχε σειρα που το ξεπερνουσε(ιδεα για πολλ–> ΜακΝαλτι vs T.S.)…Τελειοτητα το μεν, υπερθεϊλα το δε!

Μεχρι και τα μεσα της 2ης σεζον η αληθεια ειναι οτι δε τρελαινομουν κιολας αλλα μετα η σειρα περασε σε αλλο επιπεδο[SPOILER](Ειδικα στο 1ο dream sequence της σειρας στο finale της 2ης σεζον ειχα μεινει τελειως μαλακας)[/SPOILER]

Οι χαρακτηρες ολοι ενας κ ενας…Απο τους πρωταγωνιστες ξεχωριζουν

[SPOILER]Ο αμφιλεγομενος αρχηγος(ψυχοπαθης μαφιοζος απο τη μια, γεματος αγαπη οικογενειαρχης απο την αλλη)
Ο πιστος μεχρι το τελος Σιλβιο (τι φατσα ρε πουστη μου + το απιστευτο μαλλι + just when I thought I was out, they pull me back in= απο τις πιο καραcult και συμπαθεις μορφες της σειρας)
Πολι…Νταξ εδω τα λογια ειναι περιττα…Ποσο θα θελα να δω ενα spin-off με Πολι στα 70s!..(+ λογικα μετα το θανατο των Τονι,Μπομπι και (μαλλον?) του Σιλ και αρχηγος του Νew Jersey ε?)
[/SPOILER]
Κ απο τους δευτερευοντες

[SPOILER]Μικρος Carmine…στα αληθεια βλακας ή μηπως ο πιο εξυπνος χαρακτηρας της σειρας?(αποσυρθηκε απο τη μαχη για την αρχηγεια με Johnny Sack, αφησε τους αλλους να φαγωθουν μεταξυ τους και τελικα ηταν ο μονος που στο τελος στεκοταν ακομα ορθιος + απο τις πιο κλασικες στιγμες γελιου στη σειρα…Ειδικα η φαση που περιγραφει το Cleaver σα μωρο κ προσπαθησει να το εξηγησει στο κοινο))
Janice…Απλα respect!
Λιβια…Καργα αντιπαθητικη, αλλα μεγα τρολλ οπως ειπαν κ αποπανω
Ραλφι…Tomorrow I can be on time, but you’ll be stupid forever…Τελος[/SPOILER]

Σεζον 1-4 καθαρα 10αρια, αλλα 5η-6η ειναι πραγματικα απο αλλο κοσμο…[SPOILER]Μ αρεσε πολυ η λιγο πιο φιλοσοφικη κατευθυνση της σειρας σε αυτες τις 2 σεζον…Ειδικα το Κεβιν Φινερτι dream sequence του Τονι αφου τον πυροβολησε ο Τζουνιορ ειναι τιγκα στους συμβολισμους…Τρομερος επισης ο τροπος που καθόλη τη διαρκεια της 6ης σεζον σε προετοιμαζουν για το απιστευτο finale (Υου never hear it when it happens κλπ…)
[/SPOILER]
Αγαπημενο επεισοδιο --> Pine Barrens (S3E11), με την πιο αστεια παρεξηγηση εβερ λογω γαμημενου σηματος

[SPOILER]Tony: [Over the phone] It?s a bad connection so I?m gonna talk fast. The guy you?re looking for is an ex-commando. He killed sixteen Chechen rebels single-handed.

Paulie: Get the fuck outta here.

Tony: Yeah. Nice, huh? He was with the Interior Ministry. Guy?s like a Russian green beret. He can NOT come back and tell this story. You understand?

Paulie: I hear you. [Hangs up, turns to Chris] ?You?re not gonna believe this. He killed sixteen Czechoslovakians. Guy was an interior decorator.

Chris: His house looked like shit[/SPOILER]…Χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχ!!!

Μετα απ αυτο δεν ξερω αν υπαρχει κατι που μπορω να δω και να με εντυπωσιασει τοσο πολυ…Βoardwalk Empire ισως?? Τι προτεινετε??

τσεκαρε deadwood, εχει λιγακι αργη εξελιξη αλλα εχει τεραστιες μορφες… αφου σ’αρεσε wire & sopranos τσεκαρε το σιγουρα…

Συμφωνώ για Deadwood.Και Boardwalk Empire καλό είναι(πολύ καλό δηλαδή,εδώ που τα λέμε),αλλά δεν είναι Sopranos.

Bασικα για το Deadwood εχω ακουσει-διαβασει οτι κοπηκε αποτομα, γ αυτο κρατουσα καποιες επιφυλαξεις (ελεγα να το ξεκινησω πριν το Σοπρανος κιολας), αλλα αφου υπαρχει ομοφωνια…Παντως πολυ δυνατα ονοματα το Boardwalk Empire (Buscemi,Pitt, Van Patten & Τerence Winter απο Sopranos)…

Επισης ξερει κανεις κατι για αυτο?? http://www.imdb.com/title/tt1958961/

Περσινη σειρα Αμερικανονορβηγικης παραγωγης. Ο Van Zandt (o Sil ντε…:p) ειναι underboss μαφιας που τελικα συνεργαζεται με τους μπατσους και φευγει με witness protection program στη Νορβηγια…1η σεζον περσι, 2η το 14 κ αν, λογω υποχρεωσεων του Van Zandt με Springsteen.

διαφοροι ψωμανθρωποι που καθονται στη κορφη ενος ηφαιστειου, ο σαλουφας του πεταματου που ακουει συνεχως το “ο χαμενος τα παιρνει ολα”, ενας μεγαλος ερωτας ή μια απλη συνουσια, ν’ αγαπας τον πλησιον σου οπως αγαπαν οι μυγες τα σκατα, πουτανες και πρεζα, ο τεινεητζερ περιτωματολογος μιας επιτυχημενης γενιας, η μαυριλα του μεθαυριο, χαρουμενα Σαββατα, Κεχριμπαρενιες Ελιες Χανιων, δρυοκολαπτες που περπατανε στη σεληνη, το μυαλο κουτσουλαει τη σκεψη, θα ασπαστω απαλα της εικονας τα χειλη, καλυτερη σειρα στην ιστορια των σειρων.

δε ξερω ρε μαν
ταδε εφη |5x11|

fan και ο Nas μουναρες—> http://www.youtube.com/watch?v=kxr__N5OcrA

Δεν είμαι τηλεορασάκιας, έχω δει μετρημένες σύγχρονες σειρές, παρά το ότι έχει ανέβει το επίπεδο δεν παύουν να έχουν τηλεοπτικές ευκολίες. Οπότε δεν είχα δει το Tsopanos μέχρι τώρα. Ένας Άγγλος φίλος μου μεγάλος τηλεορασάκιας μου είπε ότι δεν έχω δει την σειρά που ήταν game changer και ότι χωρίς αυτή δεν θα υπήρχε αυτή η κατάσταση που υπάρχει στη τηλεόραση τώρα.
Έτσι ξεκίνησα και είμαι στο 6χ05 αυτή τη στιγμή και τα ρησπέκτ πέφτουν ανά πέντε λεπτά, σειρά χωρίς βλακώδεις τηλεοπτικούς εντυπωσιασμούς, Γκαντολφίνι απόλυτος θεός της τηλεόρασης, ξεκίνησε 100 κιλά στη πρώτη σεζόν και είναι τώρα στα 130+ αφού τρώει σε κάθε σκηνή, Στηβ Βαν Ζαντ όπως πάντα θεούλης και γενικά δεν ξέρω από που να αρχίσω να αποθεώνω.
Πάμε να τελειώσουμε το ἐπος τώρα…

Έχω αφήσει 2 επεισόδια για να τελειώσω το έπος… Σήμερα λογικά θα δω το τέλος…

[SPOILER]Ξενέρα λίγο με Κρις… περίμενα πιο ντράμα φάση… γενικά η έκτη σεζόν “τρέχει” σε σχέση με τις άλλες 5… Πάντως χάπι εντινγκ δεν φαίνεται να υπάρχει…[/SPOILER]

Πως πάει η 6η μέχρι εδώ που είσαι; Αρχίζει τέζα πάντως, το όνειρο του Τόνυ ήταν κτηνώδες ρησπέκτ, κινηματογράφος λέμε, τι τηλέοραση τώρα…

Δεν υπάρχουν λόγια για ένα σκασμό χαρακτήρες εκεί μέσα, όλες οι γνωστές φάτσες από μαφιόζικες ταινίες είναι μέσα, για να μη πω κάτι Παντολιάνο, Μπουσέμι κλπ, μόνο ο Σορβίνο λείπει…

Η 6η είναι η σεζόν που σε δείχνει ότι δεν παίζει να τελειώσει όπως οι άλλες… [SPOILER]καταλαβαίνεις ότι πάει για οριστικό τέλος… και μια σειρά με μαφίες φαμίλιες και λοιπά δεν μπορεί παρά να τελειώσει με χαμό… πάντως περιμένω να μείνω μαλάκας… το βράδυ όταν τα δω θα επανέλθω…[/SPOILER]

νταμπλ ποστ… τέλος λεπόν…

Τεράστια σειρά… δεν φτάνει το wire (απόλυτο 10άρι) αλλά το πλισιάζει πάρα πολύ, και πολύ ξεκούραστα περνάει το 9/10… μπορεί και πιο πάνω…Πιθανότατα δεύτερη καλύτερη για μένα εβερ…

το τέλος δεν ξέρω αν με ξενέρωσε ή αν γάμησε… βασικά:

[SPOILER]θα μπορούσε να δίχνει να μπαίνει η κόρη μέσα και να κάθεται… να απμακρίνεται η κάμερα ότι και καλά όλα ΟΚ, να ακούγεται η πόρτα του μπάνιου ότι ανοίγει, να γυρίζει κεφάλι ο Τόνι να δει και εκεί να κόβεται…και θα ήταν και γαμώ… Αλλά βέβαια…μέχρι να παρακάρει η άλλη 2 ώρες, τελείωσε το φίλμ και τελείωσε όπως τελείωσε…[/SPOILER]