The Tea Party

ΘΕΟΙ!!!
προσκυνουμε ταπεινα το μεγαλειο τους!!!
οχι μονο το the edges of twilight
αλλα και triptych κομματαρες τα heaven coming down,underground,these living arms
οπως και το the interzone mantras!απιστευτος δισκος, angels,master and margarita (επος),cathartic,mantra…
και το τελευταιο πολυ καλο seven circles!stargazer,luxuria,overload

κριμα οντως για την διαλυση τους
απο τι δηλωσε και ο jeff martin στο λαιβ του εδω,βαρεθηκε το τριπτυχο sex,drugs and rock n roll…τι να πει κανεις???το κουλο ειναι πως δεν τους ειδαμε τοσα χρονια στην ελλαδα,και τωρα που διαλυσανε και ακολουθησε σολο καριερα ο τραγουδιστης,να το ακουστικο λαιβ!!αγνωσται αι βουλαι του κυριου…

Ειναι θεοι. Ψαχνω απεγνωσμενα το edges of twilight αλλα δε το βρησκω. Μην πει κανεις μετροπολις γιατι εκει εχει 20.

Φοβερή μπάντα, απίστευτο ταλέντο.
Όσοι πήγαμε στον Martin τον Μάρτιο δεν απογοητευτήκαμε και ας ήταν μόνος του με μία ακουστική.

Πραγματικά κορυφαία και μοναδική μπάντα!Τρομερή ανάμειξη ανατολίτικης μουσικής με όλο το σχεδόν το φάσμα του ροκ και κυρίως του 70ς hard rock!και όντως παίζουν οι ίδιοι όλα τα όργανα που ακούγονται.Πολύ ταλέντο!Πολύ κρίμα που διαλύσανε!Τα έχω όλα και δεν υπάρχει δίσκος τους που να μην είναι καλός!Αυτη την περίοδο αγαπημένα μου είναι το Transmission,to Interzone Mantras και το πρώτο το Splendor Soils!Βασικά το μόνο που δεν μου αρέσει τόσο είναι το τελευταίο το Seven Circles γιατι νομίζω οτι είναι το πιο απλό,συμβατικό και με εμπορικές τάσεις άλμπουμ τους.
Τα video clip τους είναι γενικά κορυφαία με εκπληκτικα concepts.Υπάρχει και ένα dvd που έχει σχεδόν όλα τα clip τους και λέγεται Illuminations!Αγαπημένα clip το The River,The bazaar,Sister Awake,Temptation kai Walking Wounded!
Άσχετο trivia!Έχετε παίξει Prince of Persia,Warrior Within?θα θυμάστε τα ανατολίτικα “υπεριφ” που σκάγαν εν ώρα σφαγής καθώς και τα υπόλοιπα ανατολίτικα ατμοσφαιρικά περάσματα για τις ήρεμες στιγμές του παιχνιδιού?Ανέκαθεν θεωρούσα την μουσική του παιχνιδιού κορυφαία και τελικά την έχει γράψει ο μπασίστας των TEa Party o Stuart Chatwood!

εκπληκτικό αυγκρότημα!!! μουσικά, στιχουργικά, ιδεολογικά!!! δεν είναι τυχαίο που διέλυσαν στο peak της καριέρας τους!!! λίγες μπάντες το έχουν κάνει αυτό (πχ faith no more, soundgarden) και αυτό λέει πολλά!!
στο live του, ο jeff martin, ήταν απίστευτος, και με μια μονάχα ακουστική, έβγαζε περισσότερη ενέργεια και όγκο από πολλά άλλα δήθεν σκληρά συγκροτήματα του χώρου (ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θύγουμε)

PS ο solo δίσκος του jeff martin είναι πολύ καλός!! όσοι πιστοί, ψάξτε τον, κατεβάστε τον ή παραγγείλτε τον! αξίζει!

τους εμαθα απο το αγορι μου και μου αρεσουν παρα πολυ!Γνησιο χαρντ ροκ με ανατολιτικα στοιχεια και ο τραγουδιστης εχει και γαμω τις φωνες!!! :smiley:

oceans
the river
the sun is going down
angels
in this time
raven skies
sister awake
the bazaar

Εχωντας ακουσει μονο 4 απο τα αλμπουμ τους εχω να δηλωσω οτι ηταν :frowning: θεοι !
Πανεμορφη μουσικη,μυστηριες μελωδιες και πολυποικιλοι ηχοι.
Οπως ειπε και ο Χοκαμ.Τριο απο τον Καναδα.Τελος !

Να ακούσεις και τα υπόλοιπα! Οπωσδήποτε!
Όπως και το solo του Jeff Martin. Καθώς και το ομώνυμο από The Armada, που είναι ο ίδιος με full band.
Στη συναυλία που είχε δώσει πρόπερσι, ουσιαστικά μόνος του, μας είχε αφήσει χαζούς!!!

Μπαντάρα! φοβερές επιρροές, εθνικ στοιχεια! απλα τα σπανε!:slight_smile:

Γιατι να διαλυθουν, ΓΙΑΤΙ;
To edges of the twilight λατρεμενο αλμπουμ. Να 'ναι καλα ο λεντ που με ειχε πρηξει να τους ακουσω :slight_smile:

Πολυ γαμάτη μπάντα, αυτή η ανάμιξη του hard rock με το έθνικ και το ανατολίτικο στοιχείο υπήρξε απλά φοβερή.

Eιδικά ο απο κάτω είναι δισκάρα.

edit: xa, με πρόλαβε η λάδυ σταρλαιτ για το Edges of Twilight. :stuck_out_tongue:

Αυτο ειναι ναητγουης.

Eντάξει το Edges αλλά The Interzone Mantras ρε γκάιζ:wink:

Καλά τα πάντα είναι Nightwish βασικά.

εδιτ. Δισκάρα και το Interzone Mantras.

Μα ειναι ρε!

Άσε Rum όλα είναι ασύλληπτα. Προσωπικό αγαπημένο μου πάντως το Transmission σαν το πιο σκοτεινό και πειραματικο τους(Aν και νομίζω ότι το καλύτερο τους τραγούδι είναι το Mantra).

Δε διαφωνώ ρε. Βασικά η ιδέα ήταν των Nightwish, ήδη απο το 1995, αλλά τους την έκλεψαν ύπουλα οι Tea Party όταν κυκλοφόρησαν το Edges of Twilight. Ε, και 10 χρόνια μετά οι Nightwish πήραν την εκδίκηση τους με το Once.

Ναι καπως ετσι πρεπει να εγινε,απαραδεκτο.

Tι γκρουπάρα είναι αυτοί ρε… Το thread αυτό με μπρίζωσε και άρχισα να τους ψάχνω μέσω youtube… Με την πρώτη ευκαιρία χτυπάω και άλμπουμ τους.

Άκουσα από άνθρωπο που εμπιστεύομαι την γνώμη του πως το νέο project του Martin λέει όσο και οι Tea Party. Το έχει ακούσει κανείς;