The Tea Party

Ναι. Είναι στο ύφος των Tea Party. The Armada λέγονται (όπως και ο δίσκος τους). Ψάξε να τους βρεις…

Eυχαριστώ! 8)

Bump γιατί μετά από λιώσιμο δισκογραφίας πρέπει να ειπωθεί πόσο ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ μπάντα είναι αυτοί οι Tea Party. Σεβασμός σε κάθε δίσκο τους, πραγματικά, μόνο κομματάρες παντού. Ίσως το ‘‘Triptych’’ με κούρασε λίιιγο, αλλά τα υπόλοιπα είναι πραγματικά κομψοτεχνήματα, με αποκορύφωμα το ‘‘The interzone mantras’’ μάλλον. ‘‘The edges of twilight’’ επίσης δισκάρα, με τις ανατολίτικες επιρροές στο full. Το ‘‘Splendor solis’’ τρομερή rock- ιά, εντελώς Zeppelin δίσκος, ενώ το ‘‘Transmission’’ το ίδιο ωραίο και πιο σκοτεινό/πειραματικό. Το τελευταίο, ‘‘Seven circles’’, μεγάλη έκπληξη με το τόσο θετικό vibe και τα σχεδόν stoner riffs σε σημεία. Μπαντάρα, πραγματικά αξίζει κάθε δίσκος να ακουστεί. Α, και η φωνή του στο ‘‘Splendor solis’’ είναι εντελώς Jim Morrison.

Καλά το E.O.T. είναι καταπλητικός δίσκος, είμαι πολύ χαρούμενος που το χα πετύχει σε προσφορά στο νετ και το αγόρασα.

“Turn the lamp down looooowB
aby please don’t go”

:hippy:

Επόμενη μελέτη το “Transmission”.

By the way, στα ‘‘Splendor solis’’, ‘‘The edges of twilight’’ και ‘‘Transmission’’ το συγκλονιστικότερο κομμάτι είναι ΠΑΝΤΑ το τρίτο κοομμάτι του δίσκου. Λες και το έκαναν επίτηδες.

Θα συμφωνήσω οτι το Interzone mantras είναι Ο καλύτερος τους δίσκος.Είχα φάει γερά χαστούκια όταν τον αγόρασα.Από τους καλύτερους δίσκους που έχουν βγει ΠΟΤΕ (για μένα εννοείται).Καταπληκτικό εξώφυλλο,ένθετο.στίχοι…γενικά ΟΛΑ.Όποιος οπαδός του rock δεν τον έχει δεν ξέρει τι χάνει.
Μέτα ακολουθέι το transmission το οποίο είναι κι αυτό φανταστική δισκάρα.

Aυτο αν τον δεις,μη του το πεις.:PΤον σιχαινεται και τον Μορισσον και γενικα τους Doors…:wink:

Γενικα παντως ΤΕΡΑΣΤΙΑ μπανταρα…Και ελπιζωμεν σε reunion οπως μας πληροφορησε ο φιλτατος Τζεφ…

Σοβαρά?? Ε τότε τον λατρεύω 10 φορές περισσότερο! Tεράστια μπαντάρα όπως τα λες! Και για να quot-άρω παλιότερο σχόλιο σου…είναι τρίο και είναι από τον Καναδά…γίνεται να μην είναι τεράστιοι??:smiley:

bump γιατί έχουν πάνω από χρόνο που επανενώθηκαν και είναι κρίμα να μην υπάρχει στο θρεντ τους :stuck_out_tongue:

Και ετοιμάζονται να ηχογραφήσουν live album στην Αυστραλία!

Ελπίζω να περάσουν και από Ευρώπη. Έχω αποφασίσει το επόμενο ταξίδι εξωτερικό με το καλό να ναι για να τους δω. Με τα χρόνια έχω καταλήξει ότι είναι η αγαπημένη μου μπάντα από το κύμα της νεότερης ενασχόλησης μου με την μουσική. Μετά τους εφηβικούς διαχρονικούς ήρωες που με στιγμάτισαν και παραμένουν αγαπημένοι, με τα χρόνια ήρθαν και προστέθηκαν και οι Tea Party. Άπλετο ταλέντο και έμπνευση!

http://www.setlist.fm/setlist/the-tea-party/2012/the-tivoli-brisbane-australia-43dcab6f.html

πρόσφατο σετλιστ
psychopomp, Correspondences και το last goodbye του Buckley, στα καπάκια και σχετικά νωρίς στο σετ. Να ξεμπερδεύουμε με τους αυτοκτονικούς από την αρχή ξερωγώ.

Ωραίο σέτλιστ αλλά γιατί τέτοιο κλάσιμο στα Seven Circles και Interzone Mantras; Μόνο το Lullaby παίζουν από το δεύτερο. Αν είναι δυνατόν…
Θα χώσω τώρα ένα [B][U]Apathy[/U][/B] στη διαπασών να έρθω στα ίσα μου γιατί συγχίστηκα.

Αν έχω καταλάβει καλά το Seven Circles το έχουν ψιλοαποκυρήξει επειδή ήταν αποτέλεσμα πιέσεων και δεν ήταν αυτό που γουστάρανε πραγματικά. Τώρα για το Interzone μαζί σου μιας και είναι αριστούργημα!

Ειχα παρει συνεντευξη απ’ τον Jeff Martin παλια και τον ειχα ρωτησει γι αυτο τον δισκο. Συγκεκριμενα, ειχε πει πως ειναι περηφανος γι’ αυτον, αλλα εκει ειχε αρχισει να χανει τη συγκεντρωση του απο πιεσεις που δεχοταν απ τη δισκογραφικη, το μανατζμεντ, κλπ. Προφανως, ενω του αρεσει πολυ μουσικα, δεν πρεπει να συνοδευεται απο τις καλυτερες αναμνησεις.

Περιεργο να μη παιζουν παντως το Walking Wounded, αλλα εχει Sun Going Down, το καλυτερο κομματι τους κατ’ εμε.

Γεια σας, είμαι ο μόγγολος που δεν ήξερε για το reunion και τώρα χοροπηδάει μέσα στο σπίτι μόνος του

Tι θεοι ειναι τούτοι,να ναι καλα ο αγαπουλης ο Ντεκαρντ που μου τους πάσαρε πριν κατι μηνες.

Edges Of Twilight:bow2::bow:

Δυστυχώς αυτό είναι το πρόβλημα των Tea Party. Δεν φτάνουν εύκολα σε αυτιά. Έχουν υψηλό στάτους σε Καναδά, Αυστραλία, αλλά λίγα πράματα αλλού. Διαφορετικά δεν έχω γνωρίσει ροκομέταλλο που τους άκουσε και στην χειρότερη δεν είπε καλά λόγια για αυτούς. Θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι γίγαντες στην μουσική βιομηχανία!

^ +1… εχω καιρο να ακουσω κατι, 3-4 χρονακια πριν ομως ειχα καει τελειως… μου τους ειχε προτεινει ενα παληκαρι απο καναδα…

Κυκλοφόρησε (τουλάχιστον ψηφιακά) το “Live From Australia”.

Tracklisting:

01 ? The River
02 ? The Bazaar
03 ? Lullaby
04 ? Psychopomp
05 ? Correspondences
06 ? The Messenger
07 ? Fire in the Head
08 ? The Badger
09 ? Shadows on the Mountainside
10 ? Sun Going Down
11 ? Halcyon Days
12 ? Save Me
13 ? Heaven Coming Down
14 ? Release
15 ? Temptation
16 ? Winter Solstice
17 ? Sister Awake

Θέλω να τη δω live αυτή τη μαγεία!

Edit: Η κυκλοφορία θα είναι σε Blu-Ray, CD και DVD.