The "μηπως ειμαι τρελος, μηπως τα 'χω χαμενα" thread

[B][U][SIZE=“3”]CHECK IT…seriously.[/SIZE][/U][/B]

It’s time for the threadstarter…θα κανω ενα μικρο εντιτ στο αρχικο ποστ γιατι σκεφτηκα οχι απλα να λεμε δισκους που μας αρεσουν και δεν αρεσουν στην πλειοψηφεια αλλα και συνειρμους η παραξενους συνδυασμους που εχουμε κανει με δισκους-τραγουδια-καλλιτεχνες και ειτε δεν εχουν αναφερθει απο κανεναν ειτε ακομα χειροτερα αν τους αναφερουμε εμεις, οι αλλοι μας κοιτανε λες και ειμαστε αλιενς

Λοιποοοοοοοοοοοον
Μονο εμενα το “The Edge Of Paradise” των Kamelot στη δομη του μου θυμιζει τσιφτετελι?
Μονο εγω σκεφτομαι ελληνικη λαϊκη μουσικη οταν ακουω το βασικο ριφφ και τα γυρισματα στη φωνη του Βruce στο ενα και μοναδικο “Οnly The Good Die Young”?
Μονο σε 'μενα τα αλμπουμς των Μaiden με Bailey παιζει να αρεσουν περισσοτερο απο αυτα με DiAnno?
Μονο εγω θεωρω τους Slayer σχετικα (για να μην πω ΠΟΛΥ) υπερεκτιμημενους? Απο το “Seasons…” εχουν να βγαλουν καλο δισκο…

Αυτα προς το παρον…

Κι ομως ειμαι τρελος, κι ομως τα 'χω χαμενα…

Η ΡΙΤΑΡΑ στην πιστα, τα γαρυφαλλα να φευγουν με κουβαδες, πιατο αψητο και γκαρσον/κορακι να ανοιγει τις Cair.
Εχεις δικιο.

Λιγα τα λογια σου για τη ΡΙΤΑΡΑ ρε παλιοχλεχλε!!! :lightsabre: :stuck_out_tongue: :smiley:

[SPOILER]Ελα ρε εκει που λεει “seven deadly sins κλπ” στο τελος ειναι καργα επηρεασμενο απο ανατολη…γενικα ολες οι φωνητικες γραμμες!!! Και λαϊκη μουσικη δεν ειναι μονο το σκυλαδικο και ο Κιαμος…το λαϊκο τραγουδι εχει την ιδια τεχνοτροπια στα φωνητικα απο το 1910…:slight_smile:
[/SPOILER]

Ρε άντε και μπαναρίσου

Να κοιτάξεις μήπως βρίσκεις και ομοιότητες στο Dance of Death με τα παπάκια στη σειρά. Να ξέρουμε δηλαδή πώς θα κινηθούμε.

Οι Slayer δεν είναι υπερεκτιμημένοι. Οι Slayer είναι το thrash. Αμην.:papas:

νταξει, δεν ειναι και του πεταματου τα μετεπειτα, αλλα και εγω θεωρω οτι η τελευταια ΔΙΣΚΑΡΑ που βγαλαν οι Σφαγεις ηταν το Seasons. τα μετεπειτα καλα ειναι, αλλα δισκαρες με μπολντ κεφαλαια γραμματα ΔΕΝ ειναι… not even kinda sorta που λενε…

Ναι καλά
Γλυκά σας γαμάει το God Hates Us All

Το Karkelo των Korpiklaani, οι περισσότεροι το έχουν περάσει στα ψιλά μερικοί το έχουν απλά θάψει και αρκετοί τους θεωρούν ανέκδοτο, όπως γενικά όλα τα 3 τελευταία τους τα οποία μου αρέσουν όλα πολύ. Ειδικά το Karkelo όμως είναι σκέτος εθισμός. Ότι καλύτερο έχω ακούσει σε χαβαλεδιάρικο ύφος. Για πολλεεεεεες μπύρες

ουτε καν dude, ουτε καν…

Καλά άκου συ Vektor

Στην πραγματικότητα βέβαια, αν οι SLAYER είχαν βγάλει το “Black Future” όλοι θα παραμιλούσαν για το πιο γαμηστερό comeback όλων των εποχών, ενώ αν οι VEKTOR είχαν βγάλει το “God Hates Us All” θα λέγαμε “α, τσεκάρετε και αυτούς, συμπαθητική μπάντα από τον Καναδά”.

Το παραπάνω βέβαια δεν αναιρεί ότι το “God…” έχει πολλά και-γαμώ-τα-riffs μέσα και ειδικά το πρώτο μισό κόβει κώλους.

λατρεύω ,όχι απλά μου αρέσουν, τους δίσκους των lordian guard με τη γκόμενα του τσάμη. και προτιμάω όλες τις εκεί εκτελέσεις σε σχέση με το rising out of the ashes :roll:

Πειράζει που δεν μπορώ να ακούσω με τη καμία το Empire; Με παίρνει ένας υπνάκος…

Εννοείς το Empire που φαντάζομαι ότι εννοείς; 8O

NAI!!!

Και πολυ μαλιστα.

Οχι αλλα τα πολυ πρωτα δευτερολεπτα μου θυμιζουν τα αντιστοιχα του “Blood Brothers”…παντως για να δειτε οτι τελικα δεν λεω μαλακιες, για το The Edge Of Paradise στην wikipedia λεει “slow, meandering vocals and an exotic Arabesque melody”…

Νταξει…μετα απ’ αυτο εγω δεν περιγραφω αλλο…το Empire? το E M P I R E? Που βαδιζωμεν συνανθρωποι…

οι judas priest μου εινια αδιαφοροι…sad but true :cry: