The Top 50 Prog Albums Of All Time - By Readers of Classic Rock

:lol::lol::lol:

παντως στο συγκεκριμενο τευχος μιλαει για krautrock και synth rock

και στο επομενο θα το αφιερωνε στο progresive metal

Νταξ’. Οι Opeth πάνω από τους Rush είναι κάτι αποοοόλυτα φυσιολογικό.
Και το Hemispheres πού είναι; Oέο; Σαν να μην το έιδα…

mike stan, εδώ που τα λέμε θα ήταν πολύ φυσιολογικότερο να έχει κάτι από τα πρώτα scorpions παρά το transcendence.

Ωστε Opeth ε?:stuck_out_tongue:
Τεσπα γενικως ειναι ατοπο να μπαινουν στο ιδιο τσουβαλι τα progrock και τα progmetal και οντως που ειναι το Krautrock!!!.Δυσκολα βγαζεις ακρη…

PS A ξεχασα για τους παλιοροκαδες ολα ειναι rock:p

η λιστα ειναι λιγο ‘γτπ’

1.

3 αλμπουμς απο porcupine tree (τα χειροτερα τους μαλιστα) και ποια διαλεξαν ?

deadwing / absentia /fear

δεν ξερουν χριστο απο πτ για να επιλεξουν αυτα ειδικα.που ειναι τα up the downstairs/sky moves sideways/signify ?

ενα το κρατουμενο.

2.

που ειναι οι can oeο ?

2 τα κρατουμενα.

3.

μου βαζουντ τουσ βλακες/ποζεραδες τους dream theater

και δεν εχουν την [B]ΔΙΣΚΑΡΑ deloused in the commatorium - mars volta ?

3 τ κ.

4.
[/B]

τεσπα τιποτα αγγλαρες θα ψηφισαν οποτε δεν περιμενα και πολλα

τους Psychotic Waltz γτ δν τς ανεφερε κανεις?:frowning:

Του CLASSIC ROCK είναι η λίστα ε. Δεν έγινε από μέταλλα.

Καλή σχετικά λίστα.

Opeth - Porcupine Tree-ΙQ δεν νομίζω οτι έπρεπε να υπάρχουν στο τοπ 50.

Θα μπορούσαν να υπάρχουν κάποια αλμπουμ απο Gentle Giant - Eloy-Fates Warning ή απο συγγενικά είδη με το prog, όπως Kraftwerk-Vangelis-Mahavishnu Orchestra.

εχει το systematic chaos και δεν εχει τα images and words & awake?
μουφα…

Αν και υπάρχουν κλασσικές prog albumάρες όπως των Yes ή των Genesis εδώ, κατά τ’ άλλα γελάει ο κόσμος.

edit: βλάκες / ποζεράδες οι Theater, μάλιστα. ξαναγελάει ο κόσμος.

MARS VOLTA MONO ΔΙΚΕ ΜΟΥ!

Άμα είναι να κάνουμε δηλαδή κατάλογο με τους δίσκους που θα έπρεπε να είναι στη λίστα (βάσει ποιων κριτηρίων πάλι;), να κάνουμε δηλαδής, ok.

Νταξ για λιστα αναγνωστων την βρισκω καλη αν εξαιρεσεις καποια albums που προφανως και δεν θεωρουνται prog (Porcupine, Opeth, δεν θυμαμαι τι αλλο, βαριεμαι να κοιταξω, το πιασατε ομως).

Βασικά εγώ δεν είμαι σίγουρος αν οποιοσδήποτε από τους δύο έχει θέση σ’ αυτή τη λίστα. Καλό και το νεο-προγκ, και το παραδοσιακό προγκμέταλ των Θίατερ μέχρις ενός σημείου, αλλά η σύγκριση με τα 70΄s τα αδικεί αμφότερα. Ναι, πείτε με παρελθοντολάγνο και Χαμμεράκια! Εδώ δεν υπάρχουν οι Gentle Giant ή το “A Whiter Shade of Pale” των Procol Harum κι εμείς συζητάμε για Theater και Mars Volta!

Αν και πρέπει να πω ότι η πρώτη θέση αυτής της λίστας είναι απόλυτα δίκαια. Αυτό το album είναι για μένα σίγουρα τελικά το απόλυτο προοδευτικό album και μαζί με το “In the Court of the Crimson King” κονταροχτυπιούνται για τον τίτλο του αγαπημένου μου όλων των εποχών σ’ αυτή τη σκηνή.

Παιδιά η λίστα είναι χειρότερη από την αντίστοιχη του χάμερ. Αλλά μην το πείτε πουθενά.
Πάλι καλά που δεν έβαλαν και Genesis με Collins.:lol:

Κακώς υπάρχει έστω και ένα από prog-metal κατά τη γνώμη μου (και μάλιστα το Mindcrime!! έλεος…) καλώς υπάρχουν οι Porcupine Tree να αντιπροσωπέυουν την πιο σύγχρονη σκηνή αλλά μόνο το In Absentia μπορεί να συγκριθεί με τους υπόλοιπους πραγματικά μεγάλους δίσκους, αλλά όπως θα καταλάβατε απουσιάζει παντελώς οτιδήποτε μη Βρετανικό (εκτός από το χώρο του μέταλ). Εδώ απουσιάζει ο Zappa τι να λέμε τώρα…

Για κοίτα καλύτερα…

+1000.:thumbup:
Και οι ίδιοι οι Rush δεν νομίζω να πιστεύουν πως το s&a είναι καλύτερο 8)

+1,000,000 :thumbup:

Περί Theater, για να μην επικεντρωθεί η κουβέντα πάνω σε αυτούς και στο αν δικαιούνται να βρίσκονται στη συγκεκριμένη λίστα:
To εξαιρετικό πρώτο Transatlantic, το SMPTe, θα δικαιούνταν να βρίσκεται σε μία τέτοια λίστα πολύ περισσότερο από το Systematic Chaos με τις χαμηλοκουρδισμένες κιθάρες του και την μπαλάντα που θα μπορούσε να είναι Evanescence! :?

Το βράδυ από την κούραση δεν το είδα. Τώρα όμως μου έβγαλε το μάτι. Επίσης δεν έχουν Eloy. Ήμαρτον όμως!

+1000000 για το Zapppa.

Genesis, Yes, Floyd, Rush---->Metallica, Maiden, Sabbath, Priest
Πως σας φαίνεται?

Καλά, οι Eloy έξω από Γερμανία και Ελλάδα, πιθανόν και Ιαπωνία που καταναλώνουν τα πάντα, δεν υπάρχουν.

Νομίζω καλύτερη βάση συζήτησης και σαφώς πιο πολυσυλλεκτική είναι αυτή η λίστα:
http://www.progarchives.com/top-prog-albums.asp?salbumtypes=1#list
από ένα πολύ καλό site όπου βαθμολογούν τους δίσκους οι αναγνώστες. Και πάλι έχουν εισβάλει οι prog-metallers (συγνώμη αν γίνομαι εμπαθείς αλλά ελάχιστα πράγματα μπορώ να αναγνωρίσω από αυτό το είδος ως αντάξια των κλασικών δίσκων) αλλά η λίστα είναι πολύ καλύτερη.

Now we 're talking! Ναι, οι προγκμέταλερς είναι άλλο κεφάλαιο, αλλά η λίστα έχει κάποια απίστευτα που λείπουν από την άλλγη πχ Ommadawn, Parsons, Museo Rosenbach, Elegant Gypsy, Gentle Giant κ.ο.κ.

Όμορφη λίστα, πραγματικά. Πολύ μου άρεσε. Αλλά

Ποιοι είναι αυτοί οι Harmonium που είναι και 14η θέση? Ούτε σαν όνομα τους ήξερα :?

Και οι Anglagard 15η? Δε λέω, πολύ καλοί είναι αλλά και πάλι…

Ντάξει έχει και κάτι παρόμοια ατοπήματα με την άλλη, τύπου Maudlin Of The Well.

Όσο για τη λίστα του κλασικ ροκ, ντάξει καλή είναι. Πλάκα έχει.

Γενικά καλό θα ήταν να είχαμε όλοι μας ακούσει πάμπολλες φορές ό,τι υπάρχει σε αυτές τις λίστες. Δηλαδή καλύτερα να μας έρχεται πρώτα αυτό στο μυαλό, παρά το τι λείπει. Εκτός αν όλοι σας έχετε εντρυφύσει σε όλους αυτούς τους δίσκους, οπότε πάσο, απλά εγώ έχω μείνει πίσω.