The Electronic Μusic Thread

Παιδες εχετε να προτεινετε κατι σε στυλ Infected Mushroom ?

Το νεο Lights Out Asia βρισκεται κοντα μας

Και? Λινκ? <3

κι εδώ, κι εδώ!
α, άνοιξέ του και thread…

θρεντι οταν τακουσω, κι αμα αξιζει.

αν και δεν εχει νοημα, και δω να τα πουμε, βαρεθηκα τα απατα θρεντ μου

τι εικόνα έχεις βάλει εδώ ρε μαλάκα?

ρε, το κοιταγα και γω, ματηπαναγια, και λεω τι σκατα ειναι αυτο.

δε θυμαμαι καν να το εγραψα γω αυτο, δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο

ασδηκξσηφκαξησκδ

edit: δε μπορω να κανω εντιτ.

μμμ

ΣΛΑΤΖ είναι αυτό.8)

ο μικρός αδερφός σου μπήκε από το pc σου. Ψάξου :stuck_out_tongue:

καταρχάς αυτό το έχει ακούσει κανείς?:

θεωρώ πως είναι από τις πιο ενδιαφέρουσες κυκλοφορίες στο είδος για φέτος.

τώρα σε κάτι καινούριο.

Pretty Lights - Spilling Over Every Side ΕΡ (2010)

οι pretty lights είναι από το colorado και αυτό το ep είναι από τις κυκλοφορίες που ακούω αρκετά τις τελευταίες μέρες.ηλεκτρονική μουσική, με samples από κλασικούς jazzίστες και hip hop δονήσεις.παρατήρησα πως λειτουργεί πολύ καλά ως ηχητικό background σε μια απογευματινή βόλτα στην πόλη.anyway, μου αρέσει αρκετά.
το κατεβάζετε δωρεάν από εδώ:
http://prettylightsmusic.com/#/downloads

Ρε του Trentemøller που το ειχε αναφερει και ο horror δεν το εχει ακουσει κανενας αλλος εκτος απο αυτον και απο μενα?

Trentemøller - Into the Great Wide Yonder

Λοιπον, ο Trentemøller ντυνεται παιδι του bristol σε αυτον τον δισκο. Tι και εαν ειναι ενας απο αυτους που εδωσαν ωθηση στην minimal techno να γινει γνωστη. Τι και εαν το Last Resort “το πρωτο του album” μπορει να χαρακτηριστει ακομα και βιβλος της ηλεκτρονικης μουσικης. Στο δευτερο του album διαλεγει αλλο δρομο. Λιγοτερο ηλεκτρονικος περισσοτερο ατμοσφαιρικος, τεζα ταξιδιαρικος ο νεος δισκος του με ομορφα φωνητικα. Πολλα κανταρια μπαλα το παλικαρι κατα την γνωμη μου.

Even Though You’re With Another Girl
Sycamore Feeling

εξαιρετικός δίσκος.τον είχα στα υπόψιν για να τον προτείνω.
το 'bristol" είναι η μαγική λέξη.τον έχω ακούσει πολλές φορές το δίσκο και μου αρέσει η φθινοπωρινή αύρα που βγάζει.θα μπορούσε να μπεί και στο thread “το απόλυτο αστικό soundtrack”.το κατέχει το άθλημα.ειδικά η σύνθεση που ανοίγει το δίσκο είναι τρομερή!
θα τεθεί υπό στενή παρακολούθηση ο δανός…

κάνω quote τούτο το ποστ γιατί είναι το μόνο που βρήκα να αναφέρει τον Nils Petter Molvaer κιε θα ‘θελα να (ξανα)αναφερθεί γιατί αξίζει. και είναι ακριβώς αυτό που λέει ο somnambulist, μουσική για βραδάκι ή απόγευμα.
ο τύπος είναι ιδιοφυία. απ’ όσα έχω ακούσει μπορώ να πω ότι ξεχωρίζω το

Khmer


ακούστε το Tlon http://www.youtube.com/watch?v=qmCqHFL1btI

επίσης το κομμάτι Cruel Altitude από το Hamada, την πιο πρόσφατη κυκλοφορία του (2009), είναι απίθανο.

^^βέβαια αυτός που είχε έρθει για λάηβ ήταν ο garbarek, ό,τι να 'ναι!!

[INDENT]Manyfingers - Our Worn Shadow[/INDENT]

manyfingers είναι το όνομα που διάλεξε ο chris cole για τους προσωπικούς του πειραματισμούς. εγώ μέσα από αυτόν τον δίσκο τον έμαθα, κάποιοι ίσως να τον ξέρουν από τη συνεργασία του με τον matt elliott. ταλαντούχος άνθρωπος αν μη τι άλλο, αφού, παρόλο που διαλέγει να δημιουργήσει μόνος, στον δίσκο έχεις την εντύπωση πως συμμετέχει πολυμελής μπάντα. ενώ και στις συναυλίες του πάλι μόνος χτίζει τους ήχους. ήχους που σχεδόν αποκλειστικά γεννούν μελαγχολία και κατά κάποιον τρόπο στον δίσκο υπάρχει μια αίσθηση συναισθηματικής συστολής. στις πιο βαριές στιγμές (π.χ. tsunami) νομίζω ότι ακούω κάποιον επικήδειο… δεν θα ήταν παράλογο βέβαια στη συγκεκριμένη σύνθεση να ήταν αυτή η επιδίωξή του. παραλληλισμούς δεν θα κάνω, αν σας πιάσει φθινοπωρινή διάθεση βάλτε να τ’ ακούσετε.

Monolake - Hongkong (1997)

πάμε λίγω πίσω στα 90’s…
το hongkong είναι το ντεμπούτο των γερμανών monolake, και ένας από τους αγαπημένους μου ηλεκτρονικούς δίσκους των 90’s.τα πρώτα βήματα του minimal techno (με αρκετές ambient πινελιές), σε ένα δίσκο απλά μπροστά από την εποχή του.δεν έχω ακούσει όλους τους δίσκους των monolake, αλλά απ’ότι έχω καταλάβει δεν έχουν καταφέρει να ξεπεράσουν αυτό το αριστούργημα.ίσως σήμερα να φαντάζει λίγο ξεπερασμένο, αλλά αν θέλετε να ξεκινήσετε να ακούτε techno, πολύ απλά ξεκινήστε από αυτό το δίσκο.
ό,τι πρέπει για φθινοπωρινά απογεύματα…

Zola Jesus ? Stridulum II

electro-goth, ambient
φωναρα τπτ αλλο…
night κλικ ιτ

Από τις λίγες φορές που το εξώφυλλο αντιπροσωπεύει τόσο καλά και τη μουσική που περιέχει, μια αηδία και μισή.

σχωρα με αλλα ειμαι ξενος σε αυτα τα μονοπατια (ambient και ετς), το night ομως ειναι κομματαρα στα αυτια μου…

Σιγά μη ζητήσεις και συγγνώμη επειδή σ’αρέσει ένα τραγούδι που δεν αρέσει σε μένα.

Raime - Raime EP (2010)

καταρχάς, αυτή είναι η πρώτη κυκλοφορία της blackest ever black, και πάντα όταν μια εταιρεία κυκλοφορεί τον πρώτο της δίσκο προσέχει να είναι καλός.
οι raime είναι ένα ηλεκτρονικό δίδυμο από το λονδίνο, και είναι δύσκολο να χαρακτηρίσεις αυτό που παίζουν.ambient techno, post dubstep (?) και θεοσκότεινο synth/ebm.η μουσική είναι εντελώς ψυχρή, απογυμνωμένη και βιομηχανική, και τα μπάσα (ειδικά στο ‘This Foundry’) είναι αποκαλυπτικά.το ?We Must Hunt Under The Wreckage Of Many Systems’ είναι soundtrack-ικό και βγάζει μέχρι και πολεμικό feeling.
καταπληκτική κυκλοφορία.

αν το θέλετε, επειδή είναι κάπως δυσεύρετο, σφυράτε μου μέσω pm…