The Ultimate Grindcore Thread

Εντάξει μετά από 2 τόσο καλές δουλειές οι προσδοκίες είναι μεγάλες.
Άντε γιατί στεγνώσαμε.

A, έχουμε και το πρώτο κομμάτι από τον δίσκο. Η ριφάρα που μπαίνει στο 26ο δευτερόλεπτο προϊδεάζει μεγαλεία.

[B][U]Wrong Turn[/U][/B]

Ξεχνάς ότι περιμένουμε Gridlink φέτος?:stuck_out_tongue:
Αν το Mumakil ειναι παντως τοσο καλο οσο αναμενεται, και με οσα εχουν ηδη βγει αλλα και περιμενουμε να βγουν θα μιλαμε για πολυ μεγαλη χρονια για το grind

Δεν το 'ξερα ότι περιμένουμε δίσκο και από Gridlink. Βέβαια δεν τρελαίνομαι κιόλας για την πάρτη τους, οπότε το Mumakil παραμένει ο πιο αναμενόμενος δίσκος για το είδος, φέτος, για μένα :stuck_out_tongue:

Αλλά ναι, η χρονιά για το γκράιντ, πάει γαμιώντας μέχρι τώρα…

Εντίτ: Τώρα το 'ψαξα λίγο για Gridlink και βρήκα ότι αναμένεται αυτόν το χειμώνα. Έχουν βγάλει και ένα ωραίο πόστερ:

RESPECT-αρω άπειρα Faust που είπε ότι περιμένει Grindlink. Πολύ κοπανιστά δισκάκια.

Καλή χρονιά για το grind?Μακάρι να ακούσουμε τίποτα καλό και φέτος γιατί βγαίνουν όλο από αυτά τα περίεργα που δεν ακούω. Βαριέμαι.

Όσο για το Mumakil μετά από μερικές ακροάσεις του κομματιού που ξεπετάχτηκε φοβάμαι την …core στροφή.

Μου έκανε το κλικ αυτό και το τσέκαρα.

[B]Call of the Void - Dragged Down A Dead End Path[/B] του [B]2013[/B]

Εδώ το ακούτε απευθείας [U]Dragged Down A Dead End Path (2013) Full Album[/U]

Λοιπόν διασκεδαστικό άλμπουμ από τους Αμερικάνους. Non-stop grindcore με ωραία κομμάτια μέσα που σου μένουν. Δεν περίμενα να γουστάρω τόσο αλλά μόλις τελείωσε αναπόφευκτα ξανά μπήκε. Κινούνται σε Napalm-ικούς ρυθμούς (τι περίεργο) και PigDestroyer-ικούς επίσης.
Δώστε του αυτιά. 25 λεπτά είναι. Τίποτα!!

Έχει και δικό του [I]θρεντ [/I]ο δίσκος, μπορείτε να τα γράψετε κι εκεί αν θέτε. :smiley:

^ Στηρίζω απεριόριστα κι έκανα μπαμπ το θρεντ.
Κάποιος να αλλάξει το όνομα της μπάντας στον τίτλο…?

Μόλις λίκαρε ο νέος δίσκος των Alice In Chains αλλά επειδή εμείς δεν ασχολούμαστε με δεινόσαυρους και είμεθα και μερακλήδες ακούμε το παρακάτω, το οποίο επίσης μόλις λίκαρε:

[B]Antigama - Meteor[/B]

10 κομμάτια, 11 λεπτά, κυκλοφορία της χρονιάς για το είδος μαζί με το Cloud Rat.

Και γαμω το αποπανω, δυναμιτακι.Αλλα οκ, τι δισκος της χρονιας μαζι με το cloud rat.Και το στυλ που παιζουν ειναι ισως το αγαπημενο μου στο grind, αλλα ας μην υπερβαλλουμε:p

Την υπερβολή που ακριβώς τη βλέπεις;

Στο οτι ειναι ο καλυτερος δισκος στο ειδος για φετος. Το Cloud Rat απο την αλλη μαλλον ειναι, οποτε εκει συμφωνουμε:p

Δώσε πέντε λόγους για τους οποίους δεν είναι, χωρίς φατσούλες αυτή τη φορά και θα συμφωνήσουμε. Γιατί εγώ μπορώ να δώσω 5 λόγους για τους οποίους είναι.

Kαλα να συμφωνησουμε δε νομιζω
Λες ειναι κυκλοφορια της χρονιας.Οκ ειναι δεκαλεπτο μπορεις να το βαλεις και δεκα φορες τη μερα,πορωτικο και κολλητικο οσο δεν παει, πανκιζει μπολικα, ο,τι πρεπει.Κι εγω το εχω ακουσει πολυ.Αλλα απεχει το γαμηστερος απ’το κυκλοφορια της χρονιας, και λογω κοινοτυπιας δες το
Μουσικα εχουν βγει καλυτεροι δισκοι, τον ενα τον ανεφερες και μονος σου, ακομα και εγχωρια να κοιταξουμε, delete the mass πχ που εχουν βγαλει φοβερη δουλεια.
Τι κακο εχουν επισης τα smiles απο διπλα

Οι φάτσες είναι οκ, αλλά όταν γίνεται σοβαρή συζήτηση καλό είναι να αποφεύγονται.

Πολύ ανούσια η σύγκριση με Delete the Mass, εξαιρετική μπάντα και αυτή, πολύ καλή η δουλειά τους. Δεν καταλαβαίνω γιατί οι 666 Casualties είναι κοινότυποι, ενώ οι άλλοι που αναφέρεις δεν είναι.

Για μένα οι 666 Casualties είναι κυκλοφορία της χρονιάς για τους εξής λόγους:

  1. Φοβερά και πορωτικά κομμάτια, μόνο ξύλο.
  2. Εξαιρετικοί στίχοι και τίτλοι (πχ. DayPay-PayDay)
  3. Μακράν ο καλύτερος ντράμερ στον ήχο, τουλάχιστον από αυτούς που ξέρω εγώ.
  4. Πάρα πολύ καλό artwork
  5. Iδανική διάρκεια για grindcore

Συγκρισεις οντως ανουσιες απλα όταν λες κυκλοφορια της χρονιας αυτοματα το βαζεις πανω από καποια αλλα. Ε απλα σου εδωσα παραδειγμα δισκου που δεν υστερει. Για την κοινοτυπια που λες, ενταξει για grindcore μιλαμε αλλα καταλαβαινεις νομιζω τι λεω, καποιοι διαφοροποιουνται σε ριφς κλπ
Οι 666 καλα κανουν και παιζουν αυτό που γουσταρουν και κακως βασικα μπηκα σ?αυτό το τριπακι γιατι ο δισκος θεριζει ?να το ακουσετε ολοι- και δε θελω να λεω ?α το ταδε είναι καλυτερο?.Απλα αυτό το “κυκλοφορια της χρονιας” χτυπησε καπως, βγαζει και μια αντικειμενικοτητα. Λεπτομερειες/μαλακιες, απλα σου λεω πως μου καθησε, τη γνωμη σου λες πανω με βαση τα γουστα σου και το πως νιωθεις το κάθετι, φανταζομαι και καλα κανεις.
Στους λογους ειπαμε,υποκειμενικοι και βασικα συφωνουμε πανω-κατω. Θα μορουσα απ?την αλλη να σου δωσω αντιπαραδειγματα με προσωπικα γουστα αλλα νταξει δε θα?χε νοημα

Όχι δεν είναι. Ιδανική διάρκεια για grindcore EP, Split είναι 10 λεπτά. Και νομίζω για μένα είναι ο μόνος λόγος που δεν μπορώ να τον χαρακτηρίσω στα ΤΟΠ. Η διάρκεια είναι λίγη.
Στα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου.

Λοιπόν, καταρχάς ο δίσκος είναι του '12 (20/12 κυκλοφόρησε), οπότε δεν τίθεται θέμα για δίσκος της χρονιάς.

Δεύτερον, είναι EP μεν, αλλά θα το ήθελα κάνα 5λεπτο μεγαλύτερο δε.

Τρίτον, και του '13 να ήταν η κυκλοφορία, δεν θα ήταν δίσκος της χρονιάς γιατί Cloud Rat, Nails, Blockheads.

Τέταρτον, γαμεί, χώνει αβέρτα, συνδυάζει το πάνκικο ύφος των Nasum με το powerviolence των Insect Warfare (ειδικά στα σκισμένα αλλά και στις σπαστικές αλλαγές του ρυθμού) αλλά δεν προσφέρει πολλές συγκινήσεις από εκεί και πέρα. Στις 4-5 φορές που το έχω ακούσει, μου φαίνεται ότι τα κοψίματα και οι εναλλαγές είναι σχετικά προβλέψιμες, από κομμάτια σε κομμάτι, πλην του “Daypay - Payday” που είναι μεγάλο έπος.

Πέμπτον, τι σκατά σημασία έχει αν είναι δίσκος της χρονιάς ή όχι. ΓΚΡΑΙΝΤ ΡΕ ΜΟΥΝΙΑ!

Έκανα λόγο για κυκλοφορία της χρονιάς, προφανώς και τα EP μετράνε, δε χρειάζεται κάτι να είναι δίσκος για να μπει στις καλύτερες κυκλοφορίες. Όσο για το πότε κυκλοφόρησε, σωστά μεν 12, αλλά την έχουμε ξανακάνει κι άλλη φορά την κουβέντα. Κάτι που βγαίνει 10 μέρες πριν τελειώσει η χρονιά είναι καταδικασμένο να πάει στην επόμενη, εκτός κι αν κάποιος θεωρεί πως η πλειονότητα των ανθρώπων που θα το ακούσουν, θα το αποκτήσουν μέσα στο τελευταίο δεκαήμερο του έτους κυκλοφορίας και όχι του επόμενου. Τρανά παραδείγματα που θυμάμαι είναι οι Circle Takes The Square (εντάξει ακραίο, οι τύποι το ανέβασαν στο ίντερνετ 21/21/12 και υποτίθεται πως αυτή είναι η μέρα κυκλοφορίας) και οι No Hand Path. Τέσπα, ας έχουμε το Cut-Off στα καλύτερα του 13 τότε, σιγουράκι κι ας είναι πιο fastcore/powerviolence κατάσταση.