The "Wait...Wat?" Thread

Eδω βαζουμε:1)μερη απο κομματια(η και ολοκληρα κομματια)στα οποια δε καταλαβαινουμε Χριστο απο lyrics λογω προφορας/αθρωσης,περιεργου συλλαβισμου του τραγουδιστη,ρυθμου γενικα κτλπ.Mη καφρικα και με ελληνικους η αγγλικους στιχους για να χει νοημα.

2)στιχους που τους τραγουδουσατε λαθος-για τους ιδιους λογους-για πολυ καιρο(η για λιγο καιρο αλλα εισασταν σιγουροι οτι ειναι ετσι)μεχρι να διαβασετε πώς ειναι κανονικα στο booklet η στο net.

Για το 1 ξεκιναω με ενα ισχυρο υποψηφιο για τη πιο ακαταλαβιστικη αρχη εβερ:

Journey-Wheel In The Sky

και για το 2 ελεγα:“Hey Mr Tambourne Man,last song for me”:stuck_out_tongue: (με προχειρη σκεψη γιατι ελεγα παρα πολλα λαθος#-o)

Wind of Change:

“Follow demos kua (ή κάτι τέτοιο)
and don’t do donkipon”
Ειδικά αυτό το donkipon όμως είχα πάντα μεγάλο άχτι να μάθω τί είναι!

Το άλλο που άκουγα λάθος ήταν από το “Punish my heaven” των DARK TRANQUILITY
“If I had wings would I be forgiven?”
Kανονικά λέει “forgiving” αλλά το δικό μου μού αρέσει περισσότερο και το κρατάω μέχρι τώρα :smiley:

Έχω πολλά τέτοια.
DHG ειδικά γίνεται ο απόλυτος χαμός, λέω ό,τι θέλω.
Θα μου’ρθουν κι΄άλλα.

πω πωωω…ναι ρε…χαπενς οοοολ δε ταημ!!!εχω απειρα αλλα δεν μουρχεται κανενα τωρα ρε γαμωτ…το μονο που θυμαμαι ειναι οτι για να μαθω να λεω τα λογια -απο τον υμνο που παραθετω -τοσο γρηγορα και να τις θυμαμαι τις στροφες γιατι μιλαμε για τρελο σπιντ…εκανα πολυ…μα παρα πολυ καιρο!!! (θυμαμαι ο arraya ειχε πει οτι το ειχε κ σαν χομπυ στα live να το λεει οσο πιο γρηγορα μπορει και να βλεπει τις κακομοιρες φατσες απο κατω να προσπαθουν να τον προλαβουν!!!αχχαχαχαχαχααχα ΘΕΟΟΟΟΣ!!!

οντως λοιπον απο το 3:20…HELL AWAITS!!!8)

Δηλαδή τώρα μπορείς; :-s

Γιατί εγώ αυτό το “τραγουδάω” κάπως έτσι:

κλξηλακξσδηκξαησδξαλκσφηαλκσφηλακσξφηαλκξσφηλακσφηκασδηφλακσφηλακσξφηκαξσφηλκασφηλαξσηφκλαξσηδφλκξασηδφκλξασφη… ΧΕΕΕΕΕΕΛ ΟΓΟΥΕΕΕΕΕΙΤΣ!

…όπως και τα περισσότερα των Ζλέηερ από κείνη την περίοδο άλλωστε. :roll:

:lol3::lol3::lol3::lol3::lol3:
οταν το εμαθα…μπορω να πω οτι το καταφερα8)
μιλωντας για την περιοδο εκεινη βεβαια που τα ειχα λιωσει…τωρα για το ΧΕΕΕΕΛ ΑΓΟΥΥΥΥΕΕΕΕΕΗΤΣ ειμαι σιγουρη μονο οτι το λεω καλα!!!

με θυμάμαι κάπου αρχές 1-2ας δημοτικού να τραγουδάω “φιρ οφ δε ντακ” :-s

Δεν μου έρχεται τώρα κάποια ροκιά, αλλά σίγουρα αυτό που ακόμα και με τους στίχους μπροστά μου δυσκολεύομαι να το τραγουδήσω (εννοείται ότι πριν βρω στίχους δεν καταλάβαινα χριστό απ’ ότι έλεγε), είναι το Rapunzel των Novak.

Έχουν περάσει 15χρόνια και υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις κι αποδείξεις ότι τραγουδάς το ίδιο πράγμα. Ψάχτο.

οποιος καταφερει να τραγουδησει το hell awaits μπορει να περασει στο επομενο επιπεδο…
slayer - necrophobic…

μεχρι και ο araya στο dvd του soundtrack to the apocalypse λεει οτι δυσκολευοταν να το πει live… και οχι μονο…

Την εποχή που είχα πολλές κασέτες και κανένα CD και είχα MAIDEN-OMANIA (ακόμα έχω! Δεν ξενερώνουμε ποτεεεεεεεε!) υπήρχε μια προσωπικότητα μες τα τραγούδια των Maiden που πολλοί ίσως να μη γνωρίζατε.

Π.Χ. The Trooper :

ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ the next attack
You’d better ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ Tony Berk.

Ή Invader :
εδώ δεν καταλάβαινα σχεδόν τίποτα εκτός από τον φίλο μου τον Tony.

They’re coming over the hill
they’ve come to attack
they’re coming in for the kill
there’s no Tony Berk
Invaders … Fighting
Invaders … Marauding

και πολλά άλλα… ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ Ο TONY!!!

Στο κομμάτι “No life” των SLIPKNOT (καλά, τραγουδάω όλο το άλμπουμ αλαμπουρνέζικα, ο απόλυτος χαμός, αλλά το αγαπημένο μου:)

Bad ass of Batman.

Πολύ kinky στίχος όμως :stuck_out_tongue:

Οντως παρα πολλα παραδειγματα απο στιχους που τους τραγουδαγα οπως ηθελα.
Ενα που μου ερχεται προχειρα στο μυαλο ειναι απο το Master of Puppets που ελεγα “Controlling faster, obey your master”

Tωρα απο τα ακαταλαβιστικα, παντα ειχα ενα θεμα με τους SOAD για μαλλον ευνοητους λογους.
Στο Science ξερω γω εκει που λεει “spirit flows through all things” εγω ελεγα κατι σαν “σπερεν μαστρουοντινς” :?

Οταν διαβασα τους στιχους εφαγα γερο σκαλωμα και γιατι ημουνα εντελως εκτος, αλλα και γιατι ξενερωσα με το νοημα τους.

http://www.youtube.com/watch?v=m8kV7MWaRk0

Καπως ετσι…;:lol:

Μεχρι προσφατα δεν μπορουσα να καταλαβω οτι ελεγε “ποιος σου έκλεψε ας ξέραμε τη χαρά σου”. Ουτε καν ακουγα διαφορετικα πραγματα, δεν μπορουσα να το προσδιορισω. Λιγο ο τονισμος, λιγο το iq :stuck_out_tongue:

To είχες πιάσει το νόημα.
[I]Φοβού τις πάπιες! 8) 8) :stuck_out_tongue:

[/I]

Σκέψου κάποτε είχα για άβαταρ τον φάντομ ντακ:p

Ποοο και εγω το ειχα παθει με αυτο το κομματι,μεχρι που διαβασα τα lyrics:p

To Dance of December Souls των Katatonia ειναι γεματο τετοια διαμαντακια:
Velvet Thorns Of Drynwhyl ειδικα στο 3:55 το κομματι εκεινο δεν παιζει να καταλαβαινει ουτε ο ιδιος τι λεει

Gateways of Bereavement 6:52= Farewell life and all i died for, now my time is overore, eyayen, doren! ya spirit goyalawn, die no pray for way no pray for salve…

ljcfh,ghc

εννοεις οτι ειναι καφρικο; βασικα ορισε το καφρικο