The Walking Dead

Δεν κατάλαβα τι εννοείς! :-s

[SPOILER]
Μάλλον πρέπει να ξαναδώ τη σκηνή. Το είδα στο Fox και δεν μπορώ να το ξαναδώ άμεσα. Ο άλλος έπεσε πάνω του; Γιατί πάνω στην φόρτιση της στιγμής δεν πρόσεξα.
[/SPOILER]

[SPOILER]ετσι φαινεται αλλα θα ειναι πολυ κουλο να επεζησε απο αυτο το ταγμα και ας ειναι πλακωμενος ο αλλος απο πανω του. θα δειξει[/SPOILER]

Εχω βαρεθει να τους βλεπω να ταλαιπωρουνται επειδη τους κανουν να φερονται σαν καθυστερημενοι…

[SPOILER]λοιπον υπαρχει μια εξηγηση για το πως μπορει να επιζησει
απλα ο αλλος ειναι απο πανω του τον ξεκοιλιαζουν τα ζομπια
γεμιζει ο γκλεν με αιματα και βρωμα απο τον νεκρο και νομιζουν πως ειναι απλα νεκρος.αν θυμαστε σε προηγουμενη σεζον ειχαν βαφτει με αιμα νεκρων και περπατουσαν αναμεσα τους και δεν ειχαν παρει πρεφα τπτ τα ζομπια[/SPOILER]

Σωστός

[FONT=Verdana]Επανέναρξη του 6ου κύκλου και οι σταθερές αξίες δεν αλλάζουν. Μόνο Ντάρυλ :metal:[/FONT]

Εδώ ο κόσμος καίγεται και ο Ρικ συνεχίζει το σερί του. :stuck_out_tongue:

Ντροπή και αίσχος το season finale

[SPOILER]είχε τόσο ποτενσιαλ αυτό το επεισόδιο που δε γινόταν να πάει τίποτα στραβά, ακόμα κι αν ξέφευγε λίγο απ τη iconic σκηνή του κόμικ. Αρκεί να κρατούσαν το σοκ για φέτος. Τώρα δεν ανυπομονώ, ούτε θα το ευχαριστηθώ, αφού μια τέτοια εξέλιξη μπορεί να διαρρεύσει στο διαδίκτυο πριν την πρεμιέρα. Ακόμα κι αν προφυλαχθεί, δε θα υπάρχει η ίδια ένταση που χτίστηκε [/SPOILER]

Γτπ φινάλε

γενικα ηταν μαπα το επεισοδιο

Κουραστικό ηταν, αλλά ειδικά το φινάλε ήταν πολύ "φτηνό’.

Η γνωριμία με τον Negan ήταν μια χαρά,τα λεγόμενα cliffhanger πλέον δε δουλεύουν όμως.Πιο πολύ δουλεύουν στιγμές σοκ,με κορυφαίο παράδειγμα τον Ματωμένο Γάμο του GoT. Χίλιες φορές να έκλεινε έτσι αυτή η σεζόν.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς δεν σας άρεσε στο συγκεκριμένο επεισόδιο. Για μένα ήταν μακράν το κορυφαίο όλης της σεζόν, σε έκανε να νιώθεις άβολα και να λες “πώς σκατά θα την γλιτώσουν τώρα;”. Με το κόμικ δεν έχω καμία επαφή, δεν ξέρω αν πηγάζει από 'κει η όποια γκρίνια.

Δε χρειάζεται να έχεις διαβάσει το κομικ για να ξέρεις τι γεγονότα επιφέρει η εμφάνιση του Negan. Η τελευταία σκηνή χτίζει μια ένταση και ξέρεις ότι επέρχεται κάτι που θα προκαλέσει μεγάλο σοκ. Ε αυτό το σοκ δεν το προσφέρει το επεισόδιο…Αυτό που θα μάθουμε στην επόμενη σεζόν δε θα έχει ούτε την ίδια ένταση και πιθανώς να μην σοκάρει καθόλου του θεατές.

[SPOILER]Όπως είπα, κατά την άποψη μου το tension/shock χτίζεται μέσα απ την σκηνή που ο Negan εμφανίζεται με το αγαπημένο του ρόπαλο και θέλει να “παίξει” όσο επιλέξει το θύμα του. Στο κομικ (που δεν διαβάσει ούτε σελίδα), ο αναγνώστης βλέπει ποιος πεθαίνει στο ίδιο τεύχος (διορθώστε με αν κάνω λάθος)…Έτσι φαίνεται να ήθελε το 90% των θεατών να τελειώσει και η σεζόν της τηλεοπτικής σειράς

Απ την πλευρά μου, θεωρώ ότι καλύτερο αποτέλεσμα θα ήταν αν οι θεατές έβλεπαν ότι ένας σημαντικός χαρακτήρας σκοτώνεται και έπρεπε να περιμένουν το aftermath στην επόμενη σεζόν, παρά τώρα που καταστράφηκε η πιο iconic σκηνή για κάτι που λίγο πολύ αναμένεις/γνωρίζεις[/SPOILER]

Ναι, αλλά η κλιμάκωση ολόκληρου του επεισοδίου ήταν εξαιρετική. Δεν κατάλαβα γιατί αυτή τους η επιλογή (το να μη δείξουν τον επιλαχόντα δηλαδή) αμαυρώνει τα όσα συνέβησαν σε αυτό. Εμένα δεν με πείραξε πάντως.

Το επεισόδιο δεν ήταν κακό, [SPOILER]απλά είναι δύσκολο να χωνέψεις τον εμπαιγμό στο τέλος αλλά και την εμφάνιση του Νήγκαν γενικά. Φοβόμουν ήδη με αυτά που άκουγα από αυτούς που διάβασαν το κόμικ. Δηλαδή, ακόμα ένας χαρακτήρας-καρικατούρα, σε συνδυασμό με την ερμηνεία του συγκεκριμένου ηθοποιού, σε μία από τις πιο δραματικές - υποτίθεται - σκηνές της σειράς, η φάση αντί για δράμα, θύμιζε κάτι τρομωδίες της πλάκας που παίζει συνήθως. Κρίμα για τη σκηνή. Για του χρόνου, επειδή μάλλον δε θα ξεμπερδέψουμε γρήγορα με την πάρτη τους, υπάρχει ο φόβος Ρικ και σία να γίνουν κομπάρσοι στη δική τους σειρά. Πάρτε και ένα επεισόδιο ψυχογράφημα-ιστορικό του Νήγκαν κτλ-κτλ. Τέλος πάντων, θα δούμε.[/SPOILER]

Ευτυχώς ξεκινάει αμέσως το Fear The Walking Dead και θα ξεχαστούμε κάπως.

Κοίτα εμένα γενικά πλέον πολύ δύσκολα θα με ενθουσιάσει η σειρά. Την βλέπω επειδή έχω φάει ολο τον γαιδαρο. Δηλαδή αυτά τα ως θα γλιτώσουν πλέον μου φαίνονται πολύ επιτηδευμένα. Συνεχώς γίνονται θύματα των δικών τους αυτοκατατροφικών και αψυχολόγητων αποφάσεων. Δείχνει πράματαπου δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα κανε καποιος ανθρωπος σε αναλογες περιπτώσεις και αυτό μου μειώνει το ενδιαφέρον κατακόρυφα. Δεν ξέρω πως παει το στορυ στα κομικ, αλλα ξέρω οτι εχει πολλές διαφορές και πραγματικά δεν μπορώ να πιστεψω οτι και εκει είναι τόσο “ηλίθιοι”.

Για να γελάς πλέον καλό είναι!

Είδα και την αδύναμη αρχή του Fear. Αυτο που δεν καταλαβαινω με τα Walking Dead είναι αυτη η κατάσταση που σόνυ και καλά όλος ο κόσμος είναι κρυφοσοσιοπαθείς που περιμέναν την αποκάλυψη για να βγουν στην φόρα και να κυνηγάνε όποιον βρεθεί στον δρόμο του…