The Walking Dead

2 Likes

Σοκ…

2 Likes

Ακόμα δεν το έχω δει το σημερινό!

1 Like

Γινονται διαφορα πραγματακια. Δε θα κανουμε κανενα σποιλερ ακομα προφανως.

Θα εστιασω στην ουσια, η οποια ειναι πως για μενα η 9η σεζον ειναι διχως αμφιβολια η καλυτερη σεζον μετα τις πρωτες 5, τις οποιες πρεπει να ξαναδω για να θυμηθω καλυτερα και να συγκρινω (Ατλαντα και περιπλανηση, Φαρμα του Χερσελ, Φυλακη και Γκαβενερ, Γουντμπερυ, Μπεθ στο νοσοκομειο και Αλεξαντρια).

Ηδη ειχαμε πολλες σημαντικες απωλειες παντως σε αυτην την σεζον. Εκτος απο την προφανη του Rick, στεναχωρηθηκα πολυ για τον Jesus βασικα, και σιγουρα για οτι συνεβη στο χθεσινο επεισοδιο (αν και μια απωλεια συγκεκριμενη την χαρηκα).

ΥΓ. Πολυ καλη προσθηκη η Lydia, ελπιζω να εχει σημαντικο ρολο στην επομενη σεζον

2 Likes

και εξαιρετικά side stories . Η σφαγή στο terminal είναι απ τα καλύτερα σε όλη τη σειρά

Στο 2ο μισό της 9ης έπιασα τον εαυτό μου να βαριέται με κάποιες σαπουνόπερες αλλά συμφωνώ ότι έχει ανέβει πολύ , ξανά. Τα λέγαμε και το φθινόπωρο , ωραία πράγματα

1 Like

Πολυ δυνατο επεισοδιο

Καλό επεισόδιο.

Βέβαια

Μετά από το πόσο villain είχε παρουσιαστεί ο Νίγκαν που είχε ανοίξει τα κεφάλια με την λουσίλ μόνο εμένα μου φαίνονται “λίγοι” στον τρόπο που παρουσιάζονται οι Whisperers;

1 Like

είχα ξεχάσει ευτυχώς αυτή την εξέλιξη . Είχα λιώσει το wd wikia κάποτε

φανταστικό επεισόδιο και δεν περίμενα κάποιους θανάτους, ειδικά του πιτσιρίκου που πίστευα θα είναι νέος Καρλ αφού γούσταρε την Λιντια κλπ . Πάλι μας πάει σε ( ακόμα πιο) αχαρτογράφητα ύδατα και έχει ενδιαφέρον

Χμμμμ…

Νομιζω οτι πρωτον, δεν ειναι αυτοσκοπος να ειναι καθε νεα απειλη “πιο κακη, πιο μοχθηρη, πιο καφρικη” απο την προηγουμενη. Δευτερον, ο Νηγκαν ειχε κωδικα τιμης. Οι Whisperers… οχι και παρα πολυ. Ειναι απλα απολιτιστοι, εως και sociopaths. Ασε που μετα απο 8 σεζον δε νομιζω πως υπηρχε και μεγαλη πιθανοτητα να σκασει κατι καινουριο και να ειναι τοσο τρομακτικο πια, τα εχουμε δει ολα, απο τον Governor, εως κανιβαλους, εως τον Νηγκαν κτλ…

1 Like

Συμφωνω με Quintom. O σκοπος φανταζομαι δεν ειναι καθε αντιπαλος να ναι πιο τρομακτικος του προηγουμενου. Το θεμα ειναι να χει ενδιαφερον και να ρεει καλα, οπως το χουν ξανακαταφερει. Ασε που εμενα με ενοχλει πραγματικα αυτη η Alpha. Θελω καποιος να της κανει το κεφαλι κιμα.

Κάτι Αλφαβητες θέλουν μία επιστροφή Rick να βάλουν λίγο μυαλό…αλλά Rick σε psycho mode…όπως εκεί που δάγκωσε τον τυπά που ήθελε να πειράξει τον Καρλ.

2 Likes

χαχαχαχα! Η Αλφαβητα εχει το ατου της μη προβλεψιμοτητας. Ο Νηγκαν πχ μπορει στην πραξη πανω να ταν ανεξελεγκτος, αλλα οπως ειπωθηκε ειχε, εχει, μια διεστραμμενη αισθηση τιμης και μια θεληση για οργανωση, κοινωνια κτλ. Γι αυτο το μπαζο δεν ξερουμε και πολλα. Τουλαχιστον οσοι δεν εχουμε διαβασει τα κομικ

Ναι οκ, συμφωνώ και με τα 2 που λες ότι δεν έχει νόημα να έχουμε πιο “μοχθηρούς” villains και δεύτερον ότι τα έχουμε δει όλα, αλλά μετά από ότι έχουμε δει απλά δεν θεωρώ σοβαρή απειλή τους whisperers όπως παρουσιάζονται. Η ένστασή μου είναι ότι δεν βλέπω να ζορίζονται τόσο οι κοινότητες όσο με παλιότερους villains τύπου Governor, Terminus κλπ. Η αντίδρασή τους είναι λίγο “μία από τα ίδια”.

1 Like

Ισχυει αυτο που λες. Ισως να ειναι και ο λογος σεναριακα που θα εχουν μεγαλες απωλειες.

Πρωτον, προφερεται Ελλφα, με βαρια νοτια προφορα απο Νοτια Καρολαηνα και κατω. :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Δευτερον, η εντυπωσιακη Σαμανθα Μορτον κανει απιστευτη δουλεια παιζοντας αυτον τον ρολο, και γι αυτο κατορθωνει ακριβως αυτο που πρεπει, δηλαδη να θελουμε ολοι να της κοψουν το κεφαλι οπως εκανε αυτη με την τυπισσα απο το στρατοπεδο της που την αμφισβητησε.

2 Likes

Ναι ρε Quintom αυτό λέω και εγώ.Γενικά είχε κουράσει η ιστορία με τον Νίγκαν.Το build up μέχρι να τον γνωρίσουμε στο συγκλονιστικό εκείνο επεισόδιο που βγαίνει από το τρέιλερ, ήταν αρκετά καλό.

Από κει και πέρα τράβηγμα από τα μαλλιά, πολλά ανούσια-fillers επεισόδια , και βασικά βλέπαμε υπερβολικά καλά οπλισμένες στρατιωτικές μονάδες να παλεύουν μεταξύ τους , αφήνοντας πλήρως στην άκρη την zombie-apocalypse πλευρά της σειράς.Επίσης θεωρώ ότι πολλά επεισόδια με μεγάλες μάχες μεταξύ των δύο πλευρών , ήταν υπερβολικά άσχημα σκηνοθετημένα.Προσωπικά μου θύμιζαν Ζήνα και Ηρακλή αλλά με πολυβόλα.Η διαφορά είναι ότι Ζήνα και Ηρακλής δεν έπαιρναν σοβαρά τον εαυτό τους…από τα πιο εκνευριστικά σημεία του storyline αυτού, ήταν σίγουρα εκείνο το βραδινό ντου των κατά τα άλλα ΄καλών’ της σειράς σε saviors που κοιμόντουσαν , τους οποίους και μαχαίρωναν στο κεφάλι ξέρω γω.Θα μου πεις τι νόμιζες ότι βλέπεις το μικρό σπίτι στο λιβάδι? Ε Όχι αλλά με ενόχλησε αρκετά εκείνο δεν ξέρω.Τα τέρατα ήταν οι άνθρωποι και όχι τα ζόμπι (τρομερή φιλοσοφία στο γραφείο μεσημεριάτικα).Επίσης ο τρόπος που ‘κέρδισε’ ο Ρικ τον Νίγκαν ήταν fail.

Όσο αναφορά την Άλφα και την ομάδα της, σε μένα φαίνονται πιο απειλητικοί από τους Σωτήρες γιατί έχουν παντελή έλλειψη λογικής και σχεδίου.Δεν ξέρεις τι μπορεί να κάνουν και τι λόγο έχουν και γιαυτό έσκασε και σαν βόμβα το τελευταίο επεισόδιο.Αλφα και λοιποί λειτουργούν εκτός της δικής μας πραγματικότητας και φτιάχνουν για τον εαυτό τους καινούργια θέση στον κόσμο.Δεν παίρνουν απλά την θέση του μαλάκα της παρέας που ήθελε ο Νίγκαν.Ακόμη ένας απρόσωπος εχθρός είναι πάντα πιο τρομακτικός από κάποιον που ξέρεις και βλέπεις όλους τους δικούς του, τους μιλάς , γνωρίζεις που μένουν τι θέλουν κλπ.

Την σειρά την βοήθησε και το φρεσκάρισμα στο καστ, είτε με την νέα παρέα που μπήκε στα πράγματα, είτε με την ΚΟΡΑΚΛΑ του Ρικ.

2 Likes

γι αυτό γουστάρω αυτή τη σειρά. Γιατί ουσιαστικά δεν υπάρχει “καλός” και “κακός” .Η έστω δεν είναι πάντα και μόνο καλός ή κακός

εμείς απλώς ακολουθούμε την ιστορία ενός επιζήσαντα , αρχικά , ως πρωταγωνιστή … και στη συνέχεια μιας ομάδας επιζησάντων απ την Ατλάντα

και επίσης λατρεύω που ενώ στην 1η & 2η σεζόν αυτά που έλεγε ο Shane φαινόντουσαν ως σημάδια τρέλας , είναι πλέον η στανταρ ψυχοσύνθεση των ανθρώπων

3 Likes

Κρύβετε λόγια για τον Shane ε :exclamation:

Με Whisperers το μόνο μου ζήτημα είναι ότι ακριβώς επειδή σα κονσεπτ είναι ό,τι πιο ακραίο έχει παίξει στη σειρά (και στο κόμικ απ’ όσο ξέρω το ίδιο ισχύει) θα τους ήθελα κάπως περισσότερους ως παρουσία.

Στο build-up κάτι μήνες πίσω που μόνο τους άκουγες, όποτε σκάει ο Beta-ΑΧ-ΟΠΙ, ή στη σκηνή με τον κύκλο στο τελευταίο επεισόδιο, μου έχει βγάλει αυτή τη σαπίλα, κατά τα άλλα λίγο μεχ.

Σε γενικές γραμμές η σαιζόν είναι τίμια επιστροφή ως τώρα, με πρώτες δε βρίσκω νόημα να συγκρίνω, είμαι γεροπαράξενος, σταματάω εδώ.

Shane top 3 πιο σιχαμενων χαρακτηρων για μενα, μαζι με Negan (προφανως) και Governor. Χαρηκα αφανταστα οταν πεθανε, και μακαρι να ειχε ψοφησει και νωριτερα βασικα.

Εγω νιωθω το αντιθετο παντως για τους Whisperers. Μου αρεσει που χτιστηκαν σιγα σιγα ως απειλη και παρουσιαστηκαν με εναν λιγοτερο “in your face” τροπο ως η επομενη απειλη. Ακριβως επειδη το story με τον Negan τραβηξε σχεδον δυομιση σεζον πρακτικα, νιωθω οτι χαραμιστηκε μεχρι ενος σημειου το potential που ειχε αυτος ο τυπος και το στρατοπεδο του (Saviors), λογω κουρασης και εκφυλισμου βασικα. Ποσες φορες μπορει να ειναι ενδιαφερουσα μια συγκρουση μεταξυ Rick και Negan?

Δηλαδη θυμαμαι να περιμενω πως και πως το επομενο επεισοδιο οταν πρωτοεμφανιστηκαν οι Saviors ως απειλη, ενω σε ολοκληρη την 8η σεζον βαριομουν και περιμενα ποτε θα τελειωσει το story arc με τον Negan, μπας και δουμε κατι διαφορετικο απο ολο αυτο το γαιτανακι περα δωθε με Ρικ και σια να τρωνε την μια σφαλιαρα μετα την αλλη.

Ασε που θεωρω οτι εκαναν καλη δουλεια με το time jump, γιατι δειχνει οτι για περιπου 5 χρονια ειχαν ενα σχετικα μη επεισοδιακο καθεστως, και απλα εστιασαν στο rebuilding. Αρα η φαση με τους Whisperers πιανει μερικους απο αυτους αρκετα απροετοιμαστους.

ΥΓ. Ηθελα να το πω εδω και μερες, αλλα ο ξανθουλης μου εσπαγε τα νευρα, και δεν με χαλασε που τον βρηκαμε σε εναν απο τους 10 πασσαλους… Καλη φαση που εχουμε την Λυντια εξαιτιας του και αυτος αποδημησε εις Κυριον :stuck_out_tongue_closed_eyes:

4 Likes

Έφτασε η ώρα! Καλή σεζόν να έχουμε! :smiley:

1 Like