The Wire - Η Καλύτερη Σειρά Εver

μετά τα 2 επεισόδια που είδα χθες του law & order οι ηθοποιοί και έπαιξαν και στο the wire χουν φτάσει στους 9.!!!

[B]Presbaluski [/B] παιδεραστής !!!

οποιος θελει να καει κ αλλο

ας τσιμπησει αυτο το βιβλιο

γραμμενο απο τον δημιουργο του wire

περιγραφει τις ζωες 2 ντετεκτιβ στην βαλτιμορη για 1 χρονο

δεν το εχω αρχισει ακομα αλλα φαινεται πολυ γαματο κ πολυ μεσα στην δραση


[B]

και υπαρχει κ αυτο για τους πολυ καμμενους αν κ το κοβω λιγο απατη για να τα παρουν απο τους φανς…τοχα βρει το καλοκαιρι γυρω στα 30 ευρω οποτε κλαιν , ασε που ξεφυλλιζοντας το δεν μου εδειξε να αξιζει τοσα λεφτα

[B]http://www.amazon.co.uk/Wire-Truth-Be-Told/dp/1847675980/ref=sr_1_5?s=books&ie=UTF8&qid=1286889452&sr=1-5[/B]

αν ειναι να παρετε 1 ,[B] παρτε το homicide.[/B] (κριμσον μην πας παλι να παρεις το αλλο)

Δεν ξέρω ρε’συ Αγουεικ, είχα πάρει και του Ντέξτερ δύο βιβλία και… #-o …μπορεί να είναι καλύτερο να αφήνουμε ορισμένα πράγματα στην τηλεόραση όπως τα είδαμε.

κ δεν ξερεις
κ δεν με ακους
κ βλεπεις κ αρβυλα

0/3 :stuck_out_tongue:

Καταρχας καμια σχεση το homicide με τα χαζοβιβλιαρακια του ντεξτερ

το hom ειναι σχεδον ντοκιμαντεριστικο σε υφη αλλα εχει στοιχεια δρασης που το κανουν ευκολο για διαβασμα.ο τυπος εκανε για χρονια το αστυνομικο ρεπορταζ σε εφημεριδα της βαλτιμορης, δεν ειναι ξερω γω κανας

να λεει παπατζες

το homicide ειναι παρα πολυ καλο βιβλιο.γραμμενο πριν το wire.αρα δεν παει να κανει cash-in απο το wire

το αλλο ειναι ‘τουριστικο’ να κανουν ενα ακομα cash-in απο τη σειρα

το homicide εχει καλες κριτικες παντως απο

associated press
washington post book world
san fransisco chronicle

κα (αφου δεν σου αρκει The Awake Athens Press) 8)

ok αμα πας κανα ταξιδακι εξω κ το πετυχεις πουθενα τσεκαρε το , εγω τοχω θα το διαβασω κλαιν δεν σε πρηζω αλλο :wink:

Κάτσε ρε συ… Το Homicide δεν είναι σειρά του Simon πριν το Wire;

ολα τα ξερεις παναθεμα σε :stuck_out_tongue:

ειναι [B]και[/B] σειρα , εμπνευσμενη απο το βιβλιο.τωρα ποσο εμπνευσμενη κ ποσο ελευθερη μεταφραση μη με ρωτας

εχω κατεβασει κ τη σειρα παντως 8)

(αλλα θελω πρωτα να διαβασω το βιβλιο)

η καταμέτρηση των ηθοποιών που περάσαν απο το law & order και έπαιξαν και στο the wire χθες έφτασε στους 10…!!!

κόψτε φάτσα για δικηγόρο…
όσο και κρατήθηκα δεν τα κατάφερα…πέθανα στο γέλιο…:smiley:

Τελείωσα την 1η σεζόν και μπήκα στο 1ο της 2ης.
Εξαιρετικά δομημένη σειρά, πολυεπίπεδη, εκνευριστικά ρεαλιστική.

Οι μπάτσοι με εκνευρίζουν τις περισσότερες φορές, εκτός από τους 2 μαύρους (Φρήμαν που είναι ΙΔΙΟΣ ο ηθοποιός και ο Λέστερ).
Περισσότερο μ’άρεσαν οι μαύροι, Ομάρ και Στρίνγκερ είναι θεοί.
Ειδικά ο 2ος σπουδάζει μακροοικονομικά, έχει φωτοτυπάδικο, φοράει γυαλιά και παίρνει πάντα σοβαρές εκφράσεις, πόσο θεός.
Και ο δικηγόρος των μαύρων, αν και μεγάλο καθίκι, έχει το ρησπέκτ του.

Χθες μπήκα στο 2ο επεισόδιο, έγινε ένας αχταρμάς μέχρι να καταλάβω τι παίζει, γενικά θέλει και 2η φορά να καταλάβεις κάποια σημεία, πιάνεις την γενική ιδέα αλλά είναι ακόμη καλύτερο να το καταλαβαίνεις εντελώς.
Πχ ο Μακνάλτι στέλνει αναφορά για το νεκρό κορίτσι που βρήκε στην θάλασσα και τους λέει κάτι με την τοποθεσία, λογικά υπέθεσα για να το αναλάβουν.

Τέλος, φοβερή η ιδέα με ερασιτέχνες ηθοποιούς στην πλειοψηφία και με πρώην εγκληματίες σε παρόμοιους ρόλους.

Απ’ότι θυμάμαι το πτώμα ξεβράστηκε σε σημείο εκτός δικαιοδοσίας Baltimore PD, αλλά κάθησε και μελέτησε τα ρεύματα του ποταμού κλπ και φόρτωσε το παλιό του τμήμα με άλλο ένα φόνο, ο οποίος και λογικά θα έμενε ανεξακρίβωτος και θα τους έριχνε τα στατιστικά…

Ναι, έτσι, το ξαναείδα και το πιασα. :wink:
Θα κλάψω με την 2η σεζόν.
2 επεισόδια ακόμη μένουν και ήδη δεν αντέχω τόση συγκίνηση.:smiley:

Γαμάτη σειρά! σε τρεις μέρες έχω δει τις 2 πρωτες σεζόν:p

Πάντως έκλασα στα γέλια με το σάουντρακ Καζαντζίδη:lol::lol::lol::lol:

:lol::lol::lol:

την ξανάρχισα.
απ’τα dvd.
ούτε ένα σημείο βαρεμάρας, κι ας ξέρω απ’έξω ατάκες κτλ.
money be green.

την πρώτη φορά είχα κάνει το λάθος να δω 5 σεζόν μέσα σε κάνα μήνα, αυτή τη φορά θα το πάω αργάαα.

ανυπομονώ να φτάσω 2η σεζόν, με το που πέσει Καζαντζίδης θα ΚΛΑΣΩ ΣΤΟ ΓΕΛΙΟ

ΟΤΑΝ ΣΤΑ ΛΕΓΑ ΕΓΩ…

:lol::lol::lol:

Ολοταχώς για την τελευταία σεζόν της καλύτερης σειράς όλων των εποχών.

[SPOILER]Μια ακόμη μορφάρα έφυγε. :([/SPOILER]

Τέλος…
Χαρμολύπη γιατί ξέρω ότι δεν θα ξαναδώ κάτι τόσο τέλειο.
Οτι βλέπω από δω και πέρα δεν θα το βλέπω σαν το Wire, θα ναι ένα είδος κοινότυπης θέασης.
Εξυπνο το τέλος του που δείχνει μια επανάληψη πραγμάτων.

:respect:

ναι αλλά με Καζαντζίδη τρελά γέλια

Αν και την ειχα αφησει στην 4η σεζον για πολυ καιρο, διοτι με κουραζε (οταν γυρνας μετα απο 10ωρο δουλειας και ρουτινας, δεν θες να δεις κατι που σε ριχνει ακομη περισσοτερο στην βρωμικη αληθεια της κοινωνιας και των πολιτικων, αλλα θες κατι που να σε ηρεμει, γιαυτο και ειμαι περισσοτερω των κωμωδιων), αποφασισα τωρα που χαλασε ο καιρος ξανα και δεν ωφελει για κολυμβηση, να την τελειωσω, οπως και εγινε σημερα.

Το αποδεκτο συμπερασμα ειναι με μια φραση: Ολα αλλαζουν και ολα τα ιδια μενουν.
Το ολο καλο απο αυτη την τελευταια υποθεση παντως ηταν οτι
"Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

[SPOILER]Οπως επραξε ο Μακναλτι, αδιαφορωντας για τον προορισμο. Γνωριζοντας οτι δεν θα την βγαλει καθαρη, και μαζι με την βοηθεια του σωσια του Φρημαν, ο οποιος κιολας του ειπε: “Το ταξιδι εχει σημασια, οχι ο προορισμος” στο 8ο η 9ο επεισοδιο νομιζω, ειχε τα κακαλα να τον πιασει τον πουστρακο και τα σκυλια του, παραποιωντας κατα κορον το γραμμα του νομου στο οποιο ειχε ορκιστει.

Ξενερωσα που επεσε ετσι ο Ομαρ παντως. Ηταν αναποφευκτο να σκοτωθει, αλλα οχι απο ενα 10χρονο ρε φιλε και μαλιστα στη πουστια. Το καλο ειναι οτι οπως ανεφερα και πιο πανω, καθε θεση ανοιχτη καλυπτεται απο καποιον αλλον, οποτε ανελαβε ο πιτσιρικας με την κοντοκανη να rogueαρει ^^[/SPOILER]

[SPOILER]Από την στιγμή που είχε περάσει στα όρια του μύθου (πτώση από τον 4ο και την γλίτωσε), αυτός ήταν για μένα ο μοναδικός αποδεκτός τρόπος να πεθάνει ο Ομάρ. Κι αν τσεκάρεις αυτο το βιντεάκι από τα εξτρας του DVD http://www.youtube.com/watch?v=2RkcjjY_a0Y όλα είναι κύκλος…[/SPOILER]

ήρθε ο αδερφός μου απο γερμανια και την βλέπω απο την αρχή…

[SPOILER]
είχα πει οτι θα πεθάνει έτσι ο ομαρ…8) και έτσι έπρεπε[/SPOILER]