Μουσικά Παράδοξα - ΑΚΑ The WTF? Thread

+1 γι’αυτα.

Γενικα το 80% της Strato-σχολης ειναι απαλευτο θα λεγα γω…

[SPOILER]Για BG και Νεβερμορ[-X

In Flames δοκιμασε να ακουσεις τα πρωτα τους ξεκινοντας συγκεκριμενα με τουτο δω
http://www.youtube.com/watch?v=sLPXAcAsLgo :!: Γενικα παντως και γω τους εχω κατω απο DT,αλλη κλαση…

[/SPOILER]

γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου?

Same here! Όταν είχα ακούσει το εισαγωγικό ‘‘Rapid fire’’ είχα κάτι μούτρα μέχρι το πάτωμα. Ενώ τα προηγούμενα ‘‘Painkiller’’, ‘‘Sad wings of destiny’’ και ‘‘Screaming for vengeance’’ που είχα ακούσει, τα λάτρευα! Πάντως με τον καιρό κάτι ‘‘Breaking the law’’ και ‘‘Metal gods’’ τα γούσταρα, αλλά σαν σύνολο το ‘‘British steel’’ δεν έρχεται με τίποτα πρώτο στις Priest προτιμήσεις.

Και μενα δεν μου αρεσουν τα the wall και dark side περα απο 5-6 τραγουδια, πολυ υπερεκτιμημενοι δισκοι απ’ολες τις αποψεις (κριτικοι-κοινο-πωλησεις).[-X

κατι που οι gnr δεν το εχουν σε κανενα αλμπουμ ασπουμε :lol::lol:

ντάξει, για το wall να το καταλάβω ότι είναι λίγα τα 5-6 τραγούδια σε σύνολο 25+ τραγουδιών. αλλά το δαρκ σάηδ 9-10 τραγούδια έχει :lol:

το ότι (τουλάχιστον) τα τρία προηγούμενά του, αφήνουν μίλια πίσω το wall ισχύει πάντως.

Με παρεξηγησες 5-6 αντε 7 και απο τα δυο αλμπουμ…

Βασικά το The Wall δεν κρίνεται σαν ένα άλμπουμ με 20-30 “τραγούδια”, γενικά κρίνεται διαφορετικά από τη συντριπτική πλειοψηφία των μουσικών δίσκων. Δεν ακούγεται καν αποσπασματικά, είτε το βιώνεις ως ολότητα είτε όχι. Αλλά για τη μάζα που αναζητά hits, ένα 80-λεπτο έργο είναι όντως κομματάκι δύσκολο…

Εγώ θα ήθελα να μου το τεκμηριώσεις τώρα αυτό: υπερεκτιμημενοι δισκοι απ’ολες τις αποψεις (κριτικοι-κοινο-πωλησεις) Και τους τρεις παράγοντες. Αλλά επειδή είσαι off- tοpic, κάντο στο thread των Floyd.

ααα

μπαλος :stuck_out_tongue:

Πες τα χρυσοστομε!!! Πραγματικα σε σχεση με τα αλλα δεν πιανει μια…
Λοιπον παμε στα δικα μου:
Πιστευω οτι το Morningrise ειναι το καλυτερο απο Οπεθ
Πιστευω οτι το Wreath ειναι για τον πεο σε σχεση με τα αλλα καθως και το Demon of the fall και γενικα απορω γιατι γουσταρουν να ανοιγουν με το Heir Apparent τωρα τελευταια ενω εχουν τοσο γαματα κομματια για ανοιγμα.
Επισης οι Anathema αντεχονται μονο μεχρι το Eternity και αν…
Για καποιο λογο δεν αντεχω το ντεμπουτο των Death αλλα και το Spiritual Healing
εκτος απο τα 2 πρωτα σονγκς.
Αυτα

λιγα για τους αναθεμα:p
αγαπημενο τραγουδι απο guardian το mordreds song
αν και δεν αντεχω sludge τετοια λατρεψα το dopesick
δεν μπορω τα επικ αλλα λατρευω iced earth (κυριως τα instrumental περασματα και την φωνη του Θεου)
Οι νιρβανα δεν μου πολυαρεσουν αλλα αγαπησα το unplugged

Που ειναι το παραδοξο εδω?:? Μιλαμε για ανατριχιαστικα υπεργαματη κομματαρα…

Μέχρι και το πρώτο κουπλέ. Μετά το βαριέμαι αφάνταστα. Όπως βαριέμαι και το Imaginations.

Ρε ουστ!:lol:

Ωραίο κομμάτι, αλλά μεγάλο σε διάρκεια, πλέον το βαριέμαι πραγματικά.

Θα ποστάρω και άλλα στη συνέχεια:D

:expressionless: :expressionless: :expressionless:

Προς οσους δε πολυσυμπαθουν το British Steel, ποτε δεν καταλαβα γιατι θεωρειται τοσο ‘‘γουαου’’. Ειναι στα λιγοτερο αγαπημενα μ αλμπουμς των Priest, κοινως too radio friendly γι αυτο που αγαπω στη μπαντα. Το Turbo δλδ το θεωρω κλασεις ανωτερο album (το οποιο σε συνολο στεκεται αναμεσα στις πιο ‘‘ολοκληρωμενες’’ δουλειες τους). Και μου φαινεται αδιανοητο, καποιος να γουσταρει το British Steel και να σνομπαρει κομματια τυπου Out In The Cold και Reckless. Θα τρελαθουμε δλδ.

…αλλα οπως εχουμε πει, στη Ελλαδα οι περισσοτεροι οπαδοι των Priest ειναι οπαδοι ‘‘των κομματιων’’. Περαν απο 2-3 albums (και πολλα λεω, ισως), λιγοι θυμουνται ολοκληρο δισκο. Τα χω δει και σε μαγαζια που επαιζα ανα καιρους, εκεινους τους καιρους ειχα βαλει τη μιση δισκογραφια των Priest πλακα πλακα, ε και ‘‘βαλε οποιο θες απ το British Steel ρε φιλε’’, ‘‘α το Steeler ειναι αυτο; δεν το θυμομουν’’, κλπ.

Φυσικα δε μιλαω γενικα, αλλα για συγκεκριμενες ομαδες.

The Rage φίλος.

end of conversation με συνοπτικές.

-Το Obsolete είναι άνετα το καλύτερο album των Fear Factory. Το πιο σκοτεινό και οργισμένο με διαφορά. Πραγματικά δε καταλαβαίνω γιατί ακριβώς θεωρείτε χειρότερο του προηγούμενου ή πιο εύκολο. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι απο όσους το πιστεύουν αυτό μάλλον έχουν ακούσει απλά 3 κομμάτια του δίσκου (Timelessness, Ressurection και Edgecrusher). Το Demanufacture πιστεύω έχει κερδίσει τη φήμη έναντι του Obsolete κυρίως λόγω χρονικής συγκηρίας, όχι ποιότητας.

Βασικά φτιάχτηκα τώρα και μάλλον θα τον ξαναλιώσω το δίσκο :smiley:

-Το Blackwater Park καλύτερος δίσκος τον Opeth? Πραγματικά δε πιάνει μία μπροστά στο προκατοχό του αλλά και σε σύγκριση με επόμενους δίσκους φαντάζει πολύ αδύναμο -χωρίς να σημαίνει ότι το ίδιο δεν αξίζει-.

-Cradle of Filth, ενώ δεν είναι το νούμερο ένα συγκρότημα που θα ακούσω, για κάποιο λόγο γουστάρω πολύ το Nymphetamine :-s

όλο και κάτι ακόμη θα βρώ αργότερα…