Therapy? + guest @ Kyttaro 21.01. 2010, @ Block 33 22.01.2010

Αν και τα τελευταία 6-7 χρόνια δεν έχω παρακολουθήσει με την δέουσα προσοχή τις δουλειές τους, θα είμαι εκεί κατά πάσα πιθανότητα.

στο myspace τους εκεί που λένε τις επιρροές τους παραθέτουν τα εξής ονόματα

Bands and things we are loving longtime:

Andy: Samuel Beckett, Gwendoline Riley, Beefheart, Kode 9, Burial, Cult of the 13th Hour, Benga, Charles Mingus, The Bug, Shellac,Nina Simone, Teeth of the Sea, Neu!, Can, Stooges, Shackleton, Appleblim, Peverelist, Distance, PiL, Joy Division, Ulster Punk, David Lynch,Paul Ableman, Alejandro Jodorowsky, James Brown, Fugazi, Ramones, A Guy Called Gerald-Black Secret Technology, Pinter. Stravinsky, Britten-Peter Grimes, Alex Ross ‘the rest is noise’, The Wire, Shane Meadows, Nick Laird, James Joyce.

Michael: Thin Lizzy, Cliff Burton, Black Sabbath, Faith No More, Venom, Voivod, AC/DC, Iron Maiden, Hüsker Dü,Turbonegro, The Jesus Lizard, Helmet, Tad, Kyuss, Celtic Frost, Dead Kennedys, Deep Purple, Metallica, Napalm Death, Carcass, David Lynch, Magnus Mills, Clutch, DJ Shadow, Lerry muthafuckin? David, Darkthrone, Motorhead, Torche, Kreator, Morbid Angel, Nasum, Neu!, Brian Eno, Melvins, Aphex Twin, Slint, Chris Morris, Slayer, Dark Angel, Hardfloor, Biosphere, Alex Harvey, Squarepusher, Leatherface

Neil: As a nipper I used to play along to: Dave Lombardo (Slayer), Neil Peart (Rush), Stuart Copeland (The Police) and loads of old Techno white labels.

ε πόσο πιο θεοι

γουσταρω therapy αλλα κατι μου λεει οτι με τα τρια support θα φτυσουμε αιμα μεχρι να τους δουμε, αν λαβουμε υποψη και την ωραια ατμοσφαιρα στο block 33…

Οντως 3 support για Σαλονκη ειναι πολλα. Ενω Αθηνα ενα και θα δουμε αν ειναι καλο…:slight_smile:

Αντε λιγες μερες εμειναν ακομα. Διαβασα σε μια συνεντευξη του Cairns σε αλλο site οτι θα παιξουν και απο Βabyteeth καποιο τραγουδι. Λογικα θα ειναι το Ιnnocent X. Και θελω οποσδηποτε Opal Mantra και Nausea! Να δουμε…

Παντως γυριζοντας παλι σε τριο δεν παιζουν πια πολλα απο album οπως Suicide Pact,Semi-detached και Infernal Love. Kριμα γιατι εχουν μερικα κορυφαια κομματια και με την δευτερη κιθαρα και ειδικα το cello του Martin εδιναν αλλη αισθητικη στα live.

Δεν παίζει να πάω από νωρίς. 22:30 με βλέπω. Δεν γουστάρω να δω 3 support όπως στους Riot πριν κανά 2 χρόνια που βγήκαν μετά την 01:00

Για να μαζευόμαστε σιγά-σιγά, 2 μέρες έμειναν μόνο :slight_smile:
λοιπόν ρεμάλια κανονίστε να χτυπιέστε μόνο στα τραγούδια του troublegum και στα άλλα να μου είστε ψόφιοι… πάρτε κανά τραγούδι να μπαίνουμε στο κλίμα :stuck_out_tongue:
crooked timber http://www.youtube.com/watch?v=PtP4-dJak8Y
if it kills me http://www.youtube.com/watch?v=GsZCD5ak2w8&feature=channel
rain hits concrete http://www.youtube.com/watch?v=cQbWOktbjSk
six mile water http://www.youtube.com/watch?v=zF1yspzwBxg&feature=related
fat camp http://www.youtube.com/watch?v=WAuQp0-IrCk&feature=related
die like a motherfucker http://www.youtube.com/watch?v=faH90FOfeeU

Έτοιμος και εγώ για αύριο…8)8)
Τα λέμε εκεί λοιπόν στις 9:30.Καλά να περάσουμε όλοι.=D>=D>

Το ξανάκουγα σήμερα, τι κομματάρα!

σύμφωνα με τις προηγούμενες συναυλίες της περιοδείας θα παίξουνε 6-7 κομμάτια από το καινούριο (και είναι πραγματικά καλό) 5-6 από Troublegum και teethgrinder, Diane, Nausea, Rain Hits Concrete και ποτέ δεν ξέρεις τι άλλο…

τα λέμε εκεί σε λίγη ώρα

…και Opal Mantra επιτελους!:slight_smile:

Αντε καλα θα ειναι!

Ωραία ήταν σήμερα, ε; :slight_smile:

Α ρε therapy? … πάντα τέτοια να έχουμε :slight_smile:

Michael: Thin Lizzy, Cliff Burton, Black Sabbath, Faith No More, Venom, Voivod, AC/DC, Iron Maiden, Hüsker Dü,Turbonegro, The Jesus Lizard, Helmet, Tad, Kyuss, Celtic Frost, Dead Kennedys, Deep Purple, Metallica, Napalm Death, Carcass, David Lynch, Magnus Mills, Clutch, DJ Shadow, Lerry muthafuckin? David, Darkthrone, Motorhead, Torche, Kreator, Morbid Angel, Nasum, Neu!, Brian Eno, Melvins, Aphex Twin, Slint, Chris Morris, Slayer, Dark Angel, Hardfloor, Biosphere, Alex Harvey, Squarepusher, Leatherface

ε πόσο πιο θεοι[/QUOTE]

:bow2::bow2:
δεν βρισκω τι να γραψω!!! …ποσο πιο ROCK? ΠΟΣΟΟΟΟ???

Kαι επί σκηνής τα έσπασαν.

Ξεκίνημα με Ιsolation διασκευή Joy Division και μετά χώσιμο για περίπου 1’45 μέχρι να κλείσουν με το Νοwhere! Βρείτε μου πολλές μπάντες που να το κάνουν αυτό.

Σέτλιστ με χιτάρες και μη, για όλα τα γούστα. Κάποια πρόχειρα που θυμάμαι Rain hits concrete, Teethgrinder, Crooked Timber, Die like a Motherfucker, Diane κλπ.

Πολύ καλή απόδοση, τα ρέστα έδωσε ο νέος ντράμερ, συμμετοχή κόσμου όμορφη και γενικώς πανέμορφη βραδιά.

Τσίρς σε outlawtorn που τον έχασα μετά από ένα σημείο (μάλλον πήγε να χτυπηθεί μπροστά8))

Aς προσθέσω ότι είναι τεράστια μπάντα, και αν ο όρος πανκ ροκ έχει νόημα, τότε δημιουργήθηκε για να περιγράψει τους Τherapy? και άλλες 2 μπαντάρες που αποτελούν την “αγία τριάδα” του (Bad religion κ Social Distortion).

Πολύ καλό το λάηβ, εξαιρετική συνέντευξη (εεερχεται), ωραίο σετλιστ, opal mandra (!) ΑΛΛΑ

κουλός κόσμος: δεν φώναζε, αλλά έκανε moshing. δεν τραγουδούσε, αλλά έκανε stagediving. δεν ήξερε καθόλου το νέο album k πολλά από τα παλιά - κινδυνέψαμε να μην δούμε encore - περίεργα πράγματα

therapy? πολύ δυνατοί ! δεν τους είχα ξαναδει κ εντυπωσιάστηκα. δυστυχώς όμως η φωνή του Andy ήταν μέτρια - άρχισε πολύ περίεργα, βελτιώθηκε, αλλά δεν έφτασε τα επίπεδα που θέλαμε

Ας γράψω και εγώ τη γνώμη μου για τη χτεσινή συναυλία.
Οι Black Οcean μου φάνηκαν μέτριοι παρ’ ότι έπαιξαν 40’ περίπου. Για πέιτε και εσείς τη γνώμη σας γι’ αυτούς…:-k
Οι Therapy? πολύ καλοί , έπαιξαν 85’ περίπου όπως είπαν πριν ξεκινήσουν. Με πολύ κέφι και ενθουσιασμό το διασκέδασν και οι ίδιοι πάρα πολύ. Ο Andy πολύ επικοινωνιακός με το κοινό. Βρισκόμουν στο δεξιό μέρος του μπαλκονιού (βλέποντας τη σκηνή) και μας κοίταξε και μας χαιρέτησε τουλάχιστον 5-6 φορές.:respect:
Δεν περίμενα τόσο κόσμο να έχει το Κύτταρο (γεμάτο) αλλα παιδιά θερμή παράκληση ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΕΤΕ.:please:Παραείναι αυτό το πράγμα ενοχλητικό. (Η ηλικία μου βλέπετε)…:lol:
Μου άρεσαν πολύ και χαλάλι τα 11 ? που έδωσα στο ταξί μετά…
Συμβουλή προς τους Βορειοελλαδίτες: μην τους χάσετε απόψε , πραγματικά αξίζουν…=D> Μακάρι να έχουμε συχνότερα τέτοιες εμφανίσεις.:papas:

Here I am Motherf@ck@r!!!

Μια χαρα ηταν το live.

Καλη ενεργεια απο Τherapy?, O Andy πολυ επικοινωνιακος. Ο ηχος σχετικα καλος. Λιγο με ξενισε η εκτελεση του Sister. H κιθαρα του Andy ειχε πολυ διαφορετικο ηχο απο αυτον του album. Βαρβατο ηταν live το Bad Excuse for Daylight απο το νεο album.

Ο κοσμος ηταν ΟΚ,αρκετο σπρωξιδι ειδικα μπροστα. Περιμενα περισσοτερο stagediving γιατι δεν ειχε καγκελα.Παντως φωναζαν αρκετα η τουλαχιστον τριγυρω μου τραγουδουσαν αρκετοι… Ενας καθοταν διπλα μου και ζητουσε συνεχεια το ‘‘Τen Year Plan’’. Tελικα επαιξαν το Sister…:slight_smile:

Παντως επειδη τους ειχα δει περσι και Ολλανδια το κοινο εκει δεν συγκρινοταν με το χτεσινο, πολυ ανωτεροι οι Ολλανδοι και οι Τ? επαιζαν εκει σε διπλασιο τουλαχιστον κοινο…

Τι εννοεις για το encore montecristo?

Kαι οι Black Ocean δεν ηταν ασχημοι…Ειχαν βρωμικη κιθαρα. Μερικα τραγουδια εμοιαζαν μεταξυ τους αλλα γενικα ηταν ΟΚ.

αυτά να τα βλεπουν μερικοι που παιρνουν 30-35 ευρω και παιζουνε 70-80 λεπτα με το ζορι…1 ωρα και 45 οι Θεραπυ μαγκες και τα εσπασανε…οντως η φωνη του Αντυ ειχε ενα θεμα, και μου φανηκε και μπουκωμενος ο ηχος στην αρχη

ΡΟΚ ΚΑΙ ΡΟΛΛ ΟΜΩΣ

Πολυ καλοι χτες οι Therapy.

Μπορει η φωνη του Andy να εκανε κοιλια και η απουσια δευτερης κιθαρας να εγινε αισθητη αλλα το χτεσινο live ηταν πωρωση και χαλαρα καλυτερο απ’το προπερσινο στο Γκαζι.

Να σημειωθει και η αφιερωση του Die Laughing στον μακαριτη Michael Jackson.

Πολύ καλή εμφάνιση με κέφι και ενέργεια από τους therapy? χτες :wink:
και το setlist γάμησε αν και θα ήθελα να ακουσω και κάτι από babyteeth & semi detached, αλλά οκ, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. ο super cooper τα έδωσε όλα πίσω από τα ντραμς, ειδικά στα τραγούδια του καινούριου album (crooked timber) ήταν να τον χαζεύεις!
το setlist αν θυμάμαι καλά -και φυσικά όχι με σειρά- ήταν το εξής:

isolation
stories
teethgrinder
i told you i was ill
enjoy the struggle
opal mantra
nausea
bad excuse for daylight
exiles
sister
blinded by the lights/diane
clowns galore
rain hits concrete
turn
crooked timber
die like a motherfucker
the head that tried to strangle itself
rust

-encore-

potato junkie
die laughing
screamager
nowhere

εν ολίγοις και γαμώ τις συναυλίες :slight_smile:

Kανένας σαλονικιός να μας πει εντυπώσεις από την έτερη συναυλία? :-k