THERION- 20/10 στη Θεσσαλονίκη (Αποθήκη/Μϋλος),21/10, στην Αθήνα (Gagarin205)

[B]Moreover, their new, yet untitled studio album will be released in September 2012, [/B]shortly before the tour kicks off. It?s gonna be one hell of an Autumn for all THERION fans out there!:smiley:

Κρίμα που θα έχουν νέο άλμπουμ:p Ελπίζω σε σετλιστ βγαλμένο από τα βάθη του χρόνου:)

…μάλλον θα παίξουν απ’όλη την δισκογραφία τους…όπως καινά’χει δεν χάνεται αυτό…ενάμιση μήνας έμεινε:):!:

Αν πεξουν οτι επεξαν και νοτια αμερικη θα γινει χαμος.Αναμενουμε και ελπιζω να μην σταματησουν για καιρο τα λαιβ τους οπως ανεφερε αυτη η ανακοινωση {?} και να ηταν ραδιο αρβυλα…

To setlist δεν με τρέλανε καθόλου για anniversary tour και τελευταία και καλά. Δεν το χάνω βέβαια με τίποτα μιας και οι τύποι είναι εγγύηση και ακόμα και αυτό το σετλιστ για μένα είναι σούπερ. Απλά περίμενα καλύτερο μοίρασμα και κάποιες άλλες επιλογές…

Νταξ σιγουρα δεν ηταν και το καλυτερο που θα μπορουσαν να πεξουν απλα εχει πολυ secrets of the runes τραγουδια μεσα. Τεσπα οτι κια να πεξουν θα ειναι γαματο , αν και χωρις Mats Leven χανουν για μενα:wink:

Χωρίς [SPOILER]SITRA AHRA [/SPOILER] ρε;; :frowning:

…καλά νέα αυτά:):!:

Γι’αυτό το σετλιστ μιλάτε;
http://www.setlist.fm/setlist/therion/2012/jose-cuervo-salon-mexico-city-mexico-6bdf265e.html

Αν ναι καλό είναι, πολύ διαφορετικό από την τελευταία συναυλία τους. Το Secret of the Runes είναι πολύ καλό αλμπουμ και είναι ευκαιρία να το ακούσουμε ολόκληρο.
Το Sitra Ahtra το ακούσαμε. Δεν θα ξαναπήγαινα σε συναυλία με ίδιο σετλιστ.

Ο Vikstrom είναι πολύ καλός και δεν θα φανεί καθόλου μια πιθανή απουσία του Leven.

Διαφωνω για τη τελευταια προταση αλλα γουστα ειναι αυτα…:wink:

The new album “Les Fleurs du Mal” is now available for pre-order at Therion Store.

…και πότε κυκλοφορεί;:):!:

http://www.megatherion.com/store/item.php?itemid=95

28 Σεπτέμβρη λέει το αποστέλλουν, οπότε κάπου εκεί θα κυκλοφορεί και στα δισκάδικα λογικά

…υπέροχα, να ακούσουμε το νέο υλικό μέχρι το live:):!:

http://www.megatherion.com/en/

πληροφοριες για το λαιβ, για το μελλον, για το νεο υλικο, για το θελι, για τον σνοουι, για τα παντα…

να αγορασετε το σιντι, οχι γυφτιες στο θεο κριστοφερ… απευθειας απο τη μπαντα, οποτε δε τα τρωνε και οι δισκογραφικες/πολυεθνικες κλπ

yep 8)

…ωραίος8) :slight_smile: :!:

ένα καλό και ένα κακό νέο…προσωπικές απόψεις πάντα :slight_smile:

ο νέος δίσκος τους μου άρεσε πάρα πολύ…από το πρώτο άκουσμα (κάτι που όταν συμβαίνει ξέρω πως τον δίσκο θα τον γουστάρω πολυ)…

πολύ διαφορετικός από παλιότερες δουλειές τους… στηρίζεται κυρίως στα φωνητικά της Loris… η οποία διαρκώς τραγουδάει σε ψηλές οκτάβες… δεν υπάρχουν πολλά σημεία με εναλλαγές αντρικών γυναικείων… ο ήχος δεν είναι τόσο βαρύς και δυνατός… κυριαρχεί η μελωδία και το κλίμα της εποχής του δίσκου … ακορντεόν … γαλλικά…

δεν θα ξαφνιαζόμουν αν σε κάποιους ο δίσκος ξενίσει και δεν τους αρέσει… εγώ ευτυχώς ανήκω στους άλλους :wink:

το La maritza έλεγα που το ξέρω που το ξέρω… τελικά όντως είναι διασκευή… από ταινία είναι άραγε? όπως και να χει…είναι από τις φορές που η διασκευή ξεπερνάει το πρωτότυπο… και πως να μην την ξεπεράσει άλλωστε όταν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά κλάσης στη φωνή και στα όργανα

για το πρωτότυπο μπορείτε να μπείτε εδώ…και είμαι σίγουρος θα αναλογιστείτε : είναι δυνατόν να παίζουν το συγκεκριμένο τραγούδι οι Therion ?

εν τέλει σκαλίζοντας λίγο το νετ…διαπιστώνω πως όλος ο δίσκος είναι με διασκευές παλιών γαλλικών τραγουδιών :slight_smile:

χθες έπαιξαν την πρώτη συναυλία της ευρωπαϊκής περιοδίας… δυστυχώς το setlist δεν με τρέλανε… χίλιες φορές προτιμότερο αυτό της λατινικής αμερικής που πρόσφατα έπαιζαν… αν θυμάμαι καλά ο Christofer κάπου έγραψε πως θα αλλάζουν τραγούδια… το ελπίζω γιατί μου έλειψε τόσο πολύ η μελωδία του Beauty in Black…

όποιος θέλει να δει το χθεσινό setlist μπορεί να μπεί εδώ :

http://www.setlist.fm/setlist/therion/2012/effenaar-eindhoven-netherlands-bddd562.html

20 τραγούδια δεν είναι και λίγα και όπως και να έχει είναι Therion…αλλά όταν ξέρεις πως είναι η τελευταία φορά για αρκετά χρόνια…και είναι και επετειακή…οι απαιτήσεις μεγαλώνουν απότομα…

στο youtube σηκώσαν και την εισαγωγή με το πρώτο τραγούδι της χθεσινής συναυλίας… το τραγούδι είναι από το νέο τους δίσκο :slight_smile: ακολουθεί το λινκ…

γενικά μέχρι και τις ελληνικές συναυλίες παίζουν σχεδόν κάθε μέρα…οπότε φαντάζομαι θα αποκτήσουμε καλή εικόνα τις επόμενες βδομάδες του τι έρχεται…

ΥΓ. και ένα τελευταίο Link… από το πρώτο live των Therion στην Θεσσαλονίκη… για την κυκλοφορία του Theli το 1997… ζήτημα 100 - 200 άτομα να είμασταν στην Υδρόγειο… ήταν η πρώτη φορά που ντράπηκα για το πόσο λίγοι είμασταν…το σχολίασε και ο Christopher λέγοντας πως θα τα σπάσουμε για όσους ήρθατε :slight_smile: στα πλήκτρα η κορεάτισα Kimberly Goss που τότε ήταν και στους Ancient … δεν θα ξεχάσω τα φιλιά που έδινε στο στόμα με την ελληνίδα μάνατζερ της εταιρειας που τους έφερε για το Live… (δυστυχώς δεν ξεχνώ και τα φιλιά 2 αντρικών μελών του γκρουπ επίσης στο στόμα…τους τέλειωσε ευτυχώς ο chris χρόνια τώρα)

Συμφωνω με τον προλαλησαντα στα παραπανω.Απλα να σημειωσω πως επεξαν και το [B]Lemuria [/B]που δεν αναφερεται στη playlist.Και σε μενα δεν αρεσαν ιδιαιτερα αυτα που πεζουν και κυριως εφ’οσον δεν ειναι ο Snowy μαζι τους γτ πεζουν τα Khylsti evangelist -Blood of kingu αφου κατα τη γνωμη μου δεν τα χει ο Vikstrom… Στα θετικα υπολογιζω, πως ο Crhis βρισκεται στο merch απο την ωρα που ανοιγουν οι πορτες μεχρι και λιγο πριν αρχισουν το set τους.
Υ.Γ Παιξτε το Draconian trilogy γαμωω…