Therion -- Gothic Kabbalah

Ρε παιδιά πείτε καμμιά γνώμη. Αξίζει; Το προηγούμενο δεν με ενθουσίασε είναι η αλήθεια. Αυτό τί λέει;

Eιναι εντελως διαφορετικο απο τις προηγουμενες δουλειες τους καθως και αρκετα “progressive” για τα δεδομενα τους.Εμενα προσωπικα μου αρεσε αρκετα

Κι εμενα μ’αρεσε πολυ! Ισως οτι καλυτερο εχω ακουσει μεχρι στιγμης φετος.:slight_smile:

Να ακούσεις το Theogonia από Rotting Christ!!! :smiley:

Όσο για το Gothic Kabbalah ειδικότερος να απαντήσει είναι ο Thorgal!

Δυο-τρεις φορές το έχω ακούσει από εδώ κι από εκεί και μου έχει αρέσει αρκετά, αλλά νομίζω όχι όσο το προηγούμενο. Οι αλλαγές πάντως από πιο συμφωνικά μέρη σε heavy κιθάρες και το αντίστροφο είναι γι’ άλλη μια φορά καταπληκτικές. 8)

Το χω ακουσει και μ’αρεσει αρκετα αλλα δεν ειμαι φαν του ειδους για να κρινω περαιτερω…Προτιμω το Gothic Kabbalah εκ των δυο…

Πολυ καλο ειναι,αλλα η γνωμη των αλλων δεν ειναι απαραιτητα και η σωστη.Ακου το για να βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα.
Παντως δειχνουν οτι εχουν ακομα μεγαλα αποθεματα εμπνευσης…

Για αυτόν ακριβώς το λόγο, μου αρέσει λιγότερο από τις 2 προηγούμενες δισκάρες τους! :frowning:

Πολύ ευχάριστη έκπληξη!
Κατ’ εμέ το καλύτερό τους από την εποχή του “Triarchy…” και μετά! :metal:

Ωπα, μην γραφεις τετοια γιατι κοκκινιζω :oops: και θα μας κραξουν!!! Σκατα ειδικος ειμαι, υπαρχουν παιδια εδω μεσα οπως ο Maiden1979 και ο Therion που πιστευω πως εχουν πολυ περισσοτερα ακουσματα στο συγκεκριμενο συγκροτημα απο μενα…

Τεσπα, ας πω και γω τη γνωμη μου. Μεχρι τωρα εχω κανει 2 σοβαρες ακροασεις απο το Gothic Kabbalah και αλλες 2 στο αυτοκινητο :stuck_out_tongue: !!! Ειναι και διπλο το ατιμο… Σιγουρα χρειαζονται πολλες ακομα αλλα μεχρι στιγμης μ’αρεσει αρκετα αλλα πιστευω πως δεν μπορει να ξεπερασει τα Lemuria, Sirius B, Theli και Lepaca Kliffoth. Μου φαινεται πως εχουν δωσει πιο μεγαλη βαρυτητα στις κιθαρες απ’οτι στα προηγουμενα αλλα δεν νομιζω οτι αυτο το κανει πιο mainstream ως album. Ισα-ισα πιστευω πως εχει αρκετες δυνατοτητες και λογικα μεχρι τη συναυλια θα εχει αλλαξει η γνωμη μου ακομα περισσοτερο προς το καλυτερο (θελω να ελπιζω)…

Ακριβώς την ίδια γνώμη έχω και εγώ! :thumbup: :slight_smile:

Δυστυχώς από το πρώτο γερό άκουσμα που τους έκανα ψιλοαπογοητεύτηκα, ίσως γτ περίμενα να ξανακάνουν ένα peak καριέρας.
Πάραυτα θα του δώσω κι άλλες ευκαιρίες, Therion είναι αυτοί.

Ρε παιδιά εμένα γιατί δεν μου άρεσε το Sirus B; Το Lemuria ήταν πάντως αισθητά καλύτερο

Επιτέλους το άκουσα. Θέλω να πώ ότι η αλλαγή ύφους μου άρεσε. Είχαν αρχίσει να κουράζουν πιστεύω στο προηγούμενο. Εδώ οι αλλαγές στα φωνητικά ανάμεσα σε αντρικά - γυναικεία και οι ελαχιστοποίηση της χρήσης χορωδίας τους δίνει κάτι το διαφορετικό. Επίσης είναι λιγότερο heavy και περισσότερο μελωδικό από το προηγούμενο. Επιτέλους οι Τherion προσφέρουν και πάλι κάτι το διαφορετικό. Κανείς δεν τους θυμίζει. Βέβαια υπάρχουν και συνθέσεις που τουλάχιστον με το πρώτο άκουσμα φαντάζουν λίγο αδύναμες αλλά ίσως να θέλουν τον χρόνο τους. Τime will tell

Όντως πολύ καλό το νέο Therion! Προσωπικά το κατατάσσω στα καλύτερα albums της χρονιάς μέχρι στιγμής.
Πιστεύω πάντως ότι τα κορυφαία albums τους είναι τα: Theli, Lemuria, Lepaca Kliffoth.

Απο προηγουμενα των Therion εχω ακουσει μονο το Vovin, επομενως δεν εχω και την μεγαλυτερη πειρα πανω στους δισκους τους. Το Gothic Kabbalah μου αρεσε αρκετα το βρηκα ενδιαφερον και το σημαντικοτερο για κυκλοφοριες της εποχης μας δεν με κουρασε αλλα οχι τοσο ωστε να το κατατασω στα καλυτερα ακουσματα της χρονιας, καλιστα θα μπορουσε αλλα ειναι καθαρα προσωπικη αποψη.

Kala milame gia trelh diskara!!!:yahoo: Egw ksetrela8hka mou arese parapoly h strofh toys ontws poly progressive!file einai teleio ti na pw meto pou to akousa!kolhsa olo ayto akouw!O kalyteros diskos toy 2007 mexri twra kata thn gnwmh mou!!!

kala - 70s scorps, psycherdelia kai arketh power metal nootropia me maidenia diaxyth brhka egw…
apla pasaleimenh me lalhmena kai theika fwnhtika, opou tragouda o ML ! an kai sto tuna o asta na pane SS
dinei orea xroia :stuck_out_tongue: !!!

Πολυ καλο αλμπουμ.
Τα Tuna 1613,Son Of The Staves Of Time,TOF-The Trinity,Trul και ειδικα τo Perennial Sophia ειναι κομματαρες.
Θελει ομως τις ακροασεις του…

+1

:wink:

Egw apo ton disko psifizw to omonymo kai to Trul!

Kataplhktikes syn8eseis olos o diskos!