Therion -- Gothic Kabbalah

Ποια ψηφοφορια???

www.rocking.gr πάνω-πάνω

Τωρα την ειδα κι εγω και θελει πολυ σκεψη ακομα

εμενα δε μ’εντυπωσιασε ιδιαιτερα το καινουριο των therion αν και σα συγκροτημα μ’αρεσουν πολυ, αν εχω αγορασει αυθεντικα σιντι τους. αλλα πιστευω πως το lemuria/sirius b,vovin ηταν πολυ καλυτερα.

Λοιπόν, έχει περάσει τόσος καιρός και συνεχίζω να τον λιώνω τον δίσκο. ΟΛΑ τα τραγούδια είναι εξαιρετικά. Οι Therion ποτέ δεν ήταν μια αυθεντική συμφωνική μπάντα (που για μένα θα ήταν κακό γιατί πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των συμφωνικών μπαντών χάνει το νόημα και μένει στον εντυπωσιασμό αντί για την ουσία)
Ο λόγος που οι Therion δεν ήταν μια τέτοια μπάντα δεν οφειλόταν στις σοπράνο και τους βαρύτονους που χρησιμοποιούσαν. Αν και αυτός ήταν ο λόγος που κατάφεραν να ξεχωρίσουν τόσο πολύ. Για μένα, οι λόγοι που τους αγαπούσα/ω ήταν/είναι 2:
1)Η αστείρευτη έμπνευση του Johnsson στο να γράφει πανέμορφες μελωδίες, κάτι που οφείλεται στς γνώσεις του περί κλασσικής μουσικής
2)Οι κιθάρες και τα ριφς του Johnsson. Το βάθος που έχουν οι συνθέσεις του, πέρα από τα ορχηστρικά μέρη και τα obscure όργανα.

Αναμφίβολλα, για μένα κορυφαία στιγμή είναι και θα είναι το Theli. Για πολλούς λόγους που δε θα πω σε αυτό το θρεντ. Όλες τις κυκλοφορίες τους τις βρίσκω αξιλογότατες (πέραν των πρώιμων death δίσκων τους που δεν έχω ακούσει), αλλιώς δε θα ήταν φυσικά ανάμεσα στα αγαπημένα μου συγκροτήματα.

Και φτάνοντας στο Gothic Kabbalah, με στίχους σχετικά με μια μεταφυσική ιδεολογία-συνομοταξία που είναι μέλος ο Johnsson (σημ:δεν έχει γράψει αυτός τους στίχους, αλλά ένας τύπος ονόματι Τhomas Karlsson), οι Therion έβγαλαν έναν progressive metal δίσκο με συμφωνικές πινελιές. Ναι, τραγούδια σαν το TOF-The trinity είναι αμιγώς progressive metal. Και φυσικά γούσταρα εγώ. Aλλά το κλειδί είναι ότι πέρα από τα φοβερά φωνητικά του Leven τα γυναικεία φωνητικά που υπάρχουν σε όλη την έκταση του δίσκου, τον κάνουν επίσης προσβάσιμο στο ευρύ κοινό, που πλέον αγαπάει τον συνδυασμό γυναικεία φωνητικά-βαριές κιθάρες. Εγώ φυσικά (ψώνιο) θα δω πέρα από αυτό, άλλον έναν μεγάλο σε έκταση διπλό therion δίσκο, με αστείρευτη έμπνευση, που δε με κουράζει πουθενά. Αντίθετα με κάνει να θέλω κι άλλο.
Ναι το Gothic Kabbalah ίσως μου αρέσει περισσότερο από το Serius b/Lemuria (αφήστε με να τον θεωρώ έναν δίσκο). Και το κατάλαβα προχθες που τον άκουγα from dusk till dawn και συνειδητοποίησα ότι δεν μπορούσα να διαλέξω αγαπημένο κομμάτι. :wink:

αυτό.

το νεο Θεριον ειναι ανετα μεσα στα 2-3 καλυτερα τους

Nα προσθέσω και την θεατρικότητα πού δημιουργούν στα live τους. Μάνο, ήσουν τον Απρίλη στο Gagarin;

:evil: :x :x :blow: :evil:

aka ηλίθια μπουζουκόβια παρέα χαχαχα που να εκτιμήσουν μουσική

Συμφωνω,ειναι πολυ καλο αλμπουμ και εμενα με πορωνει ακομα οποτε το ακουω,πραγμα που πιστευω ειναι το σημαντικοτερο για να εκτιμησεις ενα αλμπουμ ως “πολυ καλο”.

Και αυτο που λεει ο Ηγκλχαρτ,το λαηβ τους ηταν πολυ εντυπωσιακο,μεγαλο σχετικα σε διαρκεια και εμενα προσωπικα με αφησε απολυτα ευχαριστημενο,το κατατασσω στα καλυτερα της χρονιας.

κάτι που οφείλεται στς γνώσεις του περί κλασσικής μουσικής

Χμ, μια normal γνώση ΠΕΡΙ κλασσικής μουσικής έχει. Είναι κατα παραδοχή του μέτριος κιθαρίστας,
που προσλαμβάνει άλλους για σολίστες. Δεν ξέρει να διαβάζει μουσική, απλά έχει καλό ενορχηστρωτή και
θεωρεί οτι αγαπημένα του γκρουπ είναι οι ABBA, Οι SCORPIONS, τα μισά NWOBHM, δεν είναι τυχαίο οτι
αρχικά οι THERION ονομάζονταν BLITZKRIEG !!! κα άλλαι κλασσικά 80s metal…φαίνεται και απο τις διασκευές που κάνουν…

Στην ουσία παίζει όσο πιο κλασσικότροπα γίνεται κλασσικό metal, με περίεργα φωνητικά…

yeap

στο gothic kabbalah βασικα ο johnsson εχει γραψει τα πιο γκοθικ\ατμοσφερικα κομματια
δηλαδη :

Der Mitternachtlöwe
Close Up the Streams
the wand of abaris
Three Treasures
Adulruna Rediviva

ολα τα αλλα τα χουνε γραψει τα αδερφια niemann,ο karlsson,ο leven και ο shaw!

Ναι αυτό ισχύει.
Όπως επίσης ισχύει ότι στο Gothic Kabbalah υπάρχει σε στιγμές διάχυτη σεβεντίλα. Αρκετά περισσότερη δλδ απ’ ό,τι περιμέναμε. (τι καλά!!!)

Κατά τ’ άλλα ποτέ δεν είπαμε ότι είναι βιρτουόζος κιθαρίστας.

Πολυ περιεργο album, θυμαμαι οταν το πρωτοακουσα ειχα μεινει πολυ αμηχανος, αλλα οσο το ακουω τοσο το γουσταρω, εχει καταπληκτικα κομματια, πολλα απο τα οποια δεν τα εχει γραψει ο Christopher! Βεβαια ας μην ξεχναμε οτι το καλυτερο και πιο συναισθηματικο τους κομματι ever δεν το εχει γραψει ο Christopher επισης (τι ποιο ρε? Το Siren Of The Woods φυσικα :stuck_out_tongue: ). Στο top-5 τους παντως τον βαζω στανταρ τον δισκο. Και εμενα σε αντιθεση με τον Μανο, μου αρεσουν πολυ και τα συμφωνικα τους, οπως το απιστευτο Vovin, αλλα το Kaballah ειναι ευχαριστη εκπληξη γιατι ακουγεται πολυ φρεσκο, για μια μπαντα που εχει βγαλει καμια δεκαρια δισκους :wink:

Εμενα btw μου αρεσει παρα πολυ ο Christopher σαν κιθαριστας, γενικως οι αγαπημενοι μου κιθαριστες ειναι αυτοι που ξερουν να γραψουν μια γαματη μελωδια (Roth, Mackintosh) και οχι αυτοι που παιζουν 236590287 νοτες σε 4 χιλιοστα του δευτερολεπτου, και ο Christopher ειναι αυτης της “σχολης”, ειναι και τεραστιος φαν του Θεου Uli βεβαια :wink: