Καλυτερο thrash συγκροτημα

Αυτό παιδιά μου φαίνεται εντελώς άκυρο. Αν εννοείτε όλοι σας ότι το μόνο Thrash Album τους είναι το Kill Em All εγώ διαφωνώ κάθετα και ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω αυτή την άποψη. Καταρχήν το Kill Em All μπορεί να έχει καταγραφεί ιστορικα σαν το πρώτο Thrash Album όλων των εποχών αλλά είναι τόσο Thrash όσο Death Metal είναι το Seven Churches, αν το αναλύσεις λίγο περισσότερο μουσικά, NWOBHM σε μεγάλες ταχύτητες είναι(ταχύτητες Raven και τεχνοτροπία Holocaust) με Punk σφήνες. Τα 3 επόμενα albums μπορεί να έχουν σαφέστατα περισσότερη μελωδία και να έχουν τραγούδια-μπαλάντες για τα δεδομένα του κινήματος(αν και τα ξεσπάσματα από τη μέση και μετά του Sanitarium και του One είναι ορισμός Bay Area Thrash) αλλά από την άλλη είναι ασύγκριτα πιο Heavy και Aggressive και η τεχνοτροπία και το Riffing αυτών των δίσκων είναι αυτά που έχουν μεγαλύτερη σχέση με το Thrash όπως εξελίχτηκε. Δηλαδή οι Testament, Flotsam And Jetsam, Death Angel(όλο το Bay Area βασικά), Sepultura, Annihilator από ποιους δίσκους επιρρεάστηκαν από το Kill Em All ή απο το Master Of Puppets και από εκεί και πέρα το And Justice For All είναι από τα καλύτερα δείγματα techno-thrash όλων των εποχών. Ακόμη και το Bonded By Blood να εκλάβουμε σαν των πρώτο Thrash δίσκο όλων των εποχών(που απλά καθυστέρησε κατά 3 χρόνια να κυκλοφορήσει για διάφορους λόγους) πολύ πιο κοντά στο Ride The Lightning και το Master Of Puppets είναι παρά στο Kill Em All. Να μου πείτε ότι είναι και άλλα πράγματα εκτός από Thrash ναι μιας και είναι όντως πολύ πιο πολυσυλλεκτικοί μεταγενέστερα αλλά να μου πείτε ότι είναι λιγότερο Thrash(πόσο μάλλον καθόλου Thrash) ε εντάξει με τίποτα.

H σειρά μου πάει ως εξής:

1)Kreator
2)Sodom-Slayer
3)Megadeth
4)Sepultura (old)
5)The Haunted
6)Testament
7)Metallica (old)
8)Exodus
9)Machine Head

Μιλώντας αποκλειστικά για thrash (για να μην μου την πέσουν οι οπαδοί των Metallica ότι τους έβαλα 7ους, αν μιλούσαμε γενικά για μουσική θα τους έβαζα πιό πάνω:p )

Παραθέτω την λίστα του ελληνικού μεταλ χάμμερ με τα καλύτερα θρας άλμπουμς όλων των εποχών. 1995 αν θυμάμαι καλά.

Η σειρά ήταν αλφαβητική

Annihilator - Alice In Hell
Anthrax - Fistful Of Metal
Agent Steel - Skeptics Apocalypse
Dark Angel - Darkness Descends
Destruction - Eternal Devastation
Exodus - Bonded By Blood
Hallows Eve - Death And Insanity
Megadeth - Rust In Peace
Metallica - Kill Em All
Slayer - Reign In Blood
Κreator - Pleasure To Kill
Overkill - Feel The Fire
Sacrifice - Torment In Fire
Sepultura - Beneath The Remains
Sodom - Persecution Mania

πω πω, την θυμάμαι ακόμα, απίστευτο. Είχα φάει όλη την Λαμία για να βρω κάποιον που να έχει το Torment In Fire. Αυτό τελικά συν άλλη μία αντίρρηση μετά από τόσα χρόνια είναι το Skeptics Apocalypse τελικά. Πολύ ωραίο δισκίο βέβαια, αλλά παρά είναι speed για να ανήκει σε μία τοπ θρας λίστ. Στην θέση του θα έβαζα το Heresy των Paradox. Kαι το Torment In Fire το οποίο δεν με ενθουσίασε ποτέ τόσο πολύ θα τα αντικαθιστούσα με κάτι από Holy Moses ή Coroner ή Razor. Αμά θυμηθώ θα ποστάρω και την τοπ ντεθ λιστ που είχε κάνει το ίδιο περιοδικό τότε.:stuck_out_tongue:

ΜΟΝΟ

Oπου υπαρχει το όνομα METALLICA ψηφίζω αυτό και μόνο αυτό.:smiley: :smiley: (εκτος κι αν ειναι αρνητικη η κατηγορια…)

Αρχοντες ελάτε στο λαό σας!!!:stuck_out_tongue:

Πλακα εχει το θεμα…Ολοι λεμε δεν γουσταρουμε ταμπελες και καλα και εδω εχει γινεμελετη εκ βαθων αν το κιλλ εμ αλλ ειναι η οχι θρας δισκος…Κατ εμε βεβαια ειναι οπως και τα 2 επομενα…Το en justice ειναι 2ης γενιας…κατι σαν tech thrash…

Το kill em all είναι thrash.Και είναι Mustaine.:wink:

Γι αυτό όταν πηρε ποδι άρχισε η άνοδος!

Ε λογικό είναι,η άνοδος δεν έρχεται ποτέ από την αρχή.Ξεκινάς απο χαμηλά,φτάνεις ψηλά,και ξαναπέφτεις.

Ο Mustaine έκανε τη αρχή.Και η αρχή είναι το ήμισι του παντός.:wink:

Aν ο Mustaine,συνέχιζε στους Metallica θα ηταν μεγαλύτεροι και από τους Rolling Stones…

Δεν το λέω εγώ,ο ίδιος το είπε…:lol:

Λόγια υπό την επίρροια της ηρωίνης=λόγια που δέν έχουν ειπωθεί.:stuck_out_tongue:

Παιδες, θελω προτασεις για τα 2-3 καλυτερα αλμπουμς των Tankard!

Μάλλον αυτό πήγαινε για εμένα. Ok δεν είπα ότι είναι pop Metal αλλά thrash στην πολύ πρωταρχική μορφή, απλά μου τη σπάει η άποψη ότι είναι και το μόνο thrash album των metallica. Πες με ακριβολόγο αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις δεν βρίσκω πρόβλημα με τις ταμπέλες μιας και το πράγμα δεν είναι ιδιαίτερα μπερδεμένο και υπάρχει ασάφεια χωρίς λόγο εξαιτίας της έλειψης αυτής της ταμπέλας. Ούτως ή άλλως είπα ότι μπορεί να μην είναι μόνο Thrash αλλά στα σίγουρα είναι και thrash. Nαι το Kill Em All είναι Thrash αλλά το ιδίωμα χαρακτηρίστηκε πολύ περισσότερο από τα 3 επόμενα παρά από αυτό.

Chemical invasion (1990)…Εχει και τον απόλυτο ύμνο τους space beer

Βασικα ο αγαπημενος μου και μενα Ντειβ(αν και μεγαλος βλακας οπως εχει αποδειχθει) κανει αντιστοιχες δηλωσεις και χωρις την επιρροια.Ας πουμε στο προσφατο get thrashed μας ειπε οτι στην ουσια εχει συμβαλει και στις 4 μεγαλες θρας μπαντες…Δεν θυμαμαι ομως τι ακριβως ειχε πει…Ολο το σινεμα χειροκροταγε και γιουχαρε παντως:D
Οσο για το kill em all ειναι δισκαρα οπως και οι δισκοι του μαστειν οποτε[-X

O Δαβιδιαν μπέρδεψε το chemical invasion με το Τhe Meaning Of Life. Μάλλον οι Σλοβάκες του πήραν τα μυαλά :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Λοιπόν:

Chemical Invasion από early days που κατά γενική ομολογία είναι το καλύτερο τους άλμπουμ συνολικά. Απαραίτητο επίσης είναι το ep Alien που είναι μαστ μιας και εκεί βρίσκεται η καλύτερη εκτέλεση του πιο γνωστού τους κομματιού (EMPTY) TANKARD με έναν από τους κολλητικούς ρυθμούς που γραφτήκαν ποτέ.

Stone Cold Sober από mid days που είναι αρκετά μονέρνος και φρέσκος ο ήχος.

Από τα άλμπουμ που ανήκουν στην τελευταία δεκαετία δυσκολεύομαι μεταξύ Disco Destroyer και Beast Of Bourbon. Και τα δύο είναι δισκάρες, δεν διαλέγω.

PS: Προτείνεται και η συλλογή που κυκλοφόρησε φέτος Best Case Scenario: 25 Years In Beers, όπου υπάρχουν επανεκτελεσμένα τα πιο κλασσικά τους κομμάτια και ο ήχος τα σπάει.

[SIZE=“4”]Τankard ρεεεεεεεεεεεεε[/SIZE]

Κασατορ! Μου ρχεται αυθορμητα η απαντηση :Ρ

Κρασεϊτορ λεγονται ρε!:lol: (Indside joke:wink: )

Thx guys! :metal:

(τα ατιμα, ειναι λιγο δυσευρετα)

Όχι, ειναι ξεκαθαρο το πως λεγονται… [-X

Eχεις δικιο… :stuck_out_tongue: