Tim Burton! Αγαπημένη ταινία

Tim Burton! Τον γνωρίζετε όλοι (ε?), επομένως αφήνω τα μπλα μπλα και τις συστάσεις. Όπως και να έχει, ο μεγάλος αυτός παραμυθάς του σύγχρονου κινηματογράφου τυχαίνει να είναι απο τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες… Είπα λοιπόν να βάλω ένα poll με μερικές απο τις γνωστότερες ταινίες του… Σε αυτές έβαλα και τα 2 γνωστότερα του κινούμενα σχέδια.


Για πείτε λοιπόν, ποιά είναι η αγαπημένη σας? Εγώ για αρχή ψηφίζω Ψαλιδοχέρη :slight_smile:

Batman of course.

Αυτο που λατρευω τοσο σε αυτον ειναι αυτη η ψυχεδελικη-γκοθικ-μουντη-whatever αισθητικη που εχουν ολες οι ταινιες του. Ειναι το σημα κατατεθεν του και με το που θα δεις μια ταινια θα καταλαβεις οτι ειναι δικη του. Τελος.

Απο αυτα που εχεις βαλει δεν εχω δει Big Fish και Nightmare Before Christmas(ειμαι απαραδεκτη, ξερω:oops: )…
Πραγματικα δεν μπορω να διαλεξω μεταξυ Batman,Sleepy Hollow, Edward Scissorhands και BeetleJuice…
Θα ελεγα Ψαλιδοχερη με μικρη διαφορα απο το Batman.:smiley:

Ειδικά το Big Fish να το δεις οπωσδήποτε κάποια στιγμή… Το Nightmare απο την άλλη, έχει πια γίνει κλασικό.

Σ’αγαπώ!!! Υπερ topic!

Λοιπόν αρνούμε να ψηφίσω γιατί υπάρχουν πολλές καλές ταινίες.
Απο αυτες δε μου αρέσουν το Batman και ο πλανήτης των πιθήκων

Σκαθαροζουμης!!!χεχεχε
μετα ψαλιδοχερης Batman,τσαρλιε και πλανητης!

Τα υπολοιπα δεν τα εχω δει αλλα θα φροντισω!

Μπραβο ρε ellanor!Πολυ καλο topic!Δεν εχω δει τον Σκαθαροζουμη και τον Πλανητη των Πιθηκων (καιρος να τα δω λοιπον).Μ’αρεσουν ολα πραγματικα, ξεχωριζω ομως Corpse Bride γιατι η ατμοσφαιρα του εργου απλα σε καθηλωνει και μετα πανε Ψαλιδοχερης και Charlie με μικρη διαφορα να κερδιζει ο Ψαλιδοχερης.And the oscar goes to… Corpse Bride!:smiley:

Βeatlejuice Βeatlejuice Βeatlejuice Βeatlejuice Βeatlejuice Βeatlejuice !!!:slight_smile:

Σαφέστατα Ψαλιδοχέρης

Ακολουθούν Νεκρή Νύφη, Big Fish, Nightmare before christmas
Πιο μετά πάνε τα Σκαθαροζούμης, Batman…
Η μόνη μικρή απογοήτευση είναι ο πλανήτης των πιθήκων, το οποίο είναι αρκετά κάτω από το παλιό αριστούργημα με τον Charlton Heston

Ό,τι και να λέμε, μεγάλος παραμυθάς!8)

Κι εμένα από τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες. Και το δίδυμο Μπάρτον-Ντεπ σπάει κόκαλα.
Για ιστορικούς λόγους θα πω τα δύο πρώτα Batman (ο αγαπημένος μου ήρωας!).
Ακολουθεί το υπέροχο / τέλειο / συγκινητικό Big Fish. (Σοφία, το έχεις ήδη πάρει, δεν το συζητώ)

Και να κάνω μια παρένθεση τονίζοντας πως ΟΛΕΣ του οι ταινίες έχουν συγκλονιστικά soundtrack…:wink:

Είμαι συγκινημένη…βλέπω ότι οι περισσότεροι έχουν επιλέξει τον ψαλιδοχέρη!η αγαπημένη μου ταινία από τον Tim Burton και μετά φυσικά πάει ο εφιάλτης και η νεκρή νύφη!!

Ούτε εσύ έχεις δει το “Big Fish”;;;…

ποιος άλλος ψήφισε Το μύθο του ακέφαλου καβαλάρη? Είμαι ο δεύτερος από ότι βλέπω :stuck_out_tongue:

[SIZE=“5”]ΟΛΕΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ!!! ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΕΘΑΙΝΩ!!![/SIZE] :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

YΓ. Βλέπω ότι μέχρι στιγμής δεν έχει αναφερθεί καθόλου το απόλυτο αριστούργημα ED WOOD, παραγωγής 1994, αμέσως δηλαδή μετά το δεύτερο Batman (Batman Returns, 1992). Tαινιάρα τεράστια, βιογραφία του ‘‘χειρότερου σκηνοθέτη όλων των εποχών’’, Ed Wood. Η ερμηνεία του Johnny Depp στον ρόλο του Εd Wood συγκλονιστική, όπως επίσης συγκλονιστική και η ερμηνεία του Martin Landau στο ρόλο του Bela Lugosi. [SIZE=“3”]ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!![/SIZE]

nightmare before christmas και beetlejuice για μενα. Ολες μαρεσουνε βσκ εκτος απο τον πλανητη των πιθηκων και το τσαρλιε με τις σοκολατες.
Παντως η τρεντοποιηση του nightmare before christmas και του τζακ δεν μπορει να συνεχιστει άλλο. Μεχρι και προφυλακτικά πουλανε (δεν εχω παρει)

Φαντάζεσαι να έβγαζαν και για τον “μύθο του ακέφαλου καφαλάρη” ;

Αχαχαχαχαχαχα!!:lol:

Ψαλιδοχερης ψηφησα…αν και ομολογω μου αρεσαν κι αλλες απ’ τις επιλογες που χεις βαλει…
Ισως ο ψαλιδοχερης με αγγιξε περισσοτερο, ειναι πολυ τρυφερη ταινια…πολυ ρομαντικη…πολυ συγκινητικη…:cry: :cry: :cry: :smiley:

Όχι,αλλά την έχει δει η Βίκυ και δεν της άρεσε…αλλά λέω να την κατεβάσω!

Ellanor,και γ&μώ τα thread άνοιξες.Μπράβο!:smiley:

Ψηφίζω με διαφορά Χρισουγγενιάτικο Εφιάλτη,αν και σχεδόν όλες οι ταινίες του μου αρέσουν(εξαιρέσεις:Σκαθαροζούμης,Πλανήτης των πιθήκων).Πιστεύω πάντως ότι τώρα πια έχει πέσει αρκετά,παρόλο που ακόμη οι ταινίες του είναι αξιόλογες,δεν έχει αυτό το κάτι παραπάνω που είχε.

Σαν να έχει χαθεί η μαγεία στι ταινίες του…