Tim Burton! Αγαπημένη ταινία

Ψαλιδοχέρης, Ο μύθος του ακέφαλου καβαλάρη και Χριστουγεννιάτικος εφιάλτης… Ψήφισα το 3ο για προσωπικούς (:P) λόγους.
Λιγότερο μ’ άρεσε το Big Fish αλλά είμαι και με αυτό “δεμένη”…:stuck_out_tongue:
Άσχετο: Bρήκα τον Jack (από τον Χριστουγεννιάτικο εφιάλτη) σε σκουλαρίκι. Τέλειος είναι :bow2:

Ούτε καν! Η “Νεκρή Νύφη” είχε απίστευτη ατμόσφαιρα και το “Εργοστάσιο Σοκολάτας” είναι από τις κορυφαίες ταινίες των τελευταίων ετών με παιδικό θέμα μεν αλλά απίστευτο νοηματικά κοινωνικοπολιτικό υπόβαθρο!

Καλά, καλά, δες το και τα λέμε! 8)

Kι εγώ έχω τη sally σε κολιέ!!:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Το Εργοστάσιο Σοκολάτας και η Νεκρή Νύφη μου άρεσαν πολύ, ευτυχώς λοιπόν, διαφωνώ και γω με τη σειρά μου! :slight_smile:

Κοινωνικοπολιτικό υπόβαθρο στον Τσάρλυ? Δε το είχα σκεφτεί αυτό. Ποιό πιστεύεις οτι μπορεί να είναι?

~ Πέραν τούτου, παρατηρώ πως το Big Fish δεν έχει πάρει ακόμα καμία ψήφο! Αυτό κι αν είναι αδικία. Φαίνεται ψηφίσαμε όλοι τις ταινίες που θεωρούμε πιο κλασικές και αφήσαμε το Big Fish, αν και απ’ ότι βλέπω, αρκετοί δε το έχουν δει ακόμα. Η αδικία της μίας μόνο ψήφου. Η ταινία στο σύνολο της ξεχωρίζει κατά τη γνώμη μου απο τις άλλες ταινίες του Burton, είναι ίσως και λίγο πιο “ώριμη” σε σημεία. Και το τέλος είναι ίσως το πιο συγκινητικό φινάλε απο οτιδήποτε άλλο έχει γυρίσει ως τώρα…

Σκαθαροζούμης: Μπόλικος χαβαλές και πολύ γέλιο αλλά όχι ακριβώς στο στιλ και την ατμόσφαιρα που καθιέρωσε τον Μπάρτον σαν έναν από τους μεγαλύτερους δημιουργούς των καιρών μας.

Ψαλιδοχέρης: Μεγάλη ταινία. Γκόθικ μελαγχολία, παραμυθένια ατμόσφαιρα, άψογο αποτέλεσμα. Τι να λέμε τώρα. Ταινιάρα…

Χριστουγεννιάτικος Εφιάλτης: Πρωτοπόρος για μία ακόμα φορά. Ενήλικο και μακάβριο παραμύθι που έμεινε στην ιστορία.

Batman 1 & 2: Πολύ καλές ταινίες ειδικά το δεύτερο. Το σκηνικό της πιο γκόθικ πόλης του κόσμου δηλαδή της Γκόθαμ Σίτι αλλά και οι αγνώρικστοι Νίκολσον και Ντε Βίτο σαν Τζόκερ και Πιγκουίνος αντίστοιχα ήταν ήταν όλα τα λεφτά. Συν τοις άλλοις η ταινία με την οποία “ερωτεύτηκα” την Μισέλ Πφάιφερ, στην καλύτερη ίσως ερμηνεία της καριέρας της.

Ο Μύθος του Ακέφαλου Καβαλάρη: Για άλλη μία φορά η ατμόσφαιρα της ταινίας κερδίζει τις εντυπώσεις από την υπόθεση. Εξαιρετική πλοκή πάντως. Παραμύθι τρόμου με στοιχεία φιλμ νουάρ…

Πλανήτης των Πιθήκων: Μαύρα χάλια. Άθλιο ριμέικ. Η χειρότερη ταινία του…

Big Fish: Αριστούργημα. Έτσι απλά…

Η Νεκρή Νύφη: Προσπάθησε να δημιουργήσει έναν καινούριο “Χριστουγεννιάτικο εφιάλτη” αλλά δυστηχώς τέτοιες δημιουργίες μια φορά βγαίνουν και συνήθως δεν μπορεί να τις ξεπεράσει ούτε ο ίδιος τους ο δημιουργός. Η “Νεκρή Νύφη” ήταν μια τέτοια περίπτωση.

Ο Τσάρλυ και το Εργοστάσιο Σοκολάτας:Συμπαθητική ταινία. Μέχρι εκεί.

+1. Kαι για όσους δεν ξέρουν τι σημαίνει Εντ Γουντ, πρόκειται για τον πιο παρακμιακό σκηνοθέτη όλων των εποχών και αγαπημένο του Μπάρτον.

Respect :bow:

Επ. Εγώ άφησα τσι διακοπές μου για να ποστάρω πως αν ψηφίσατε χωρίς να χετε δει Ed Wood και Big Fish , είστε απειλή για την ανθρωπότητα και κίνδυνος για το πολλ. Μην πω και για Μαρς Αττάκς. Μεγάλος σκηνοθέτας. Ψηφίζω Μπιγκ Φις.

Εξηγούμε για να μην παρεξηγούμε…δεν είπα ότι δεν είναι καλές,έχουν κάποιες τρομερές εξάρσεις,και σίγουρα είναι πολύυυυυ πάνω απ’ τον μέσο όρο των ανταγωνιστών του.Αλλά απλά βάλτε δίπλα στη ‘Νεκρή Νύφη’(πολύ ωραία ταινία) τον ‘Χριστουγεννιάτικο Εφιάλτη’ και συγκρίνετε.Δεν ξέρω,εγώ ένιωσα ότι έλειπε ένα πολύυυυ μικρό κομματάκι,μια στάλα που όμως κάνει τη διαφορά:wink:

Ωπ, σωστός, έχει και το Mars attacks! looool
Αν και εξακολουθώ να πιστεύω πως ο ψαλιδοχέρης είναι η καλύτερη ταινία του, μετάνοιωσα που δεν ψήφισα Big Fish γιατί έχει μόνο μία ψήφο…

Πάρτε και την πρώτη προσπάθεια του Tim… Για να δείτε ότι ήταν τρελός εξ’ αρχής:wink:

Από τις επιλογές μου αρέσουν όλες εκτος από τα δύο Batman που όμως είναι κορυφή στο είδος τους, αλλά not my cup of tea και τον Πλανήτη των Πιθήκων, ο οποίος δεν φτάνει ούτε στο μικρό της δαχτυλάκι την πρωτότυπη ταινιάρα. Αγαπημένη μου είναι ο Σκαθαροζούμης.

Μια που αναφέρθηκε στο θέμα για τις χριστουγεννιάτικες ταινίες, επαναφέρω τον πιο “χριστουγεννιάτικο” σκηνοθέτη! Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του, όσων δεν είχατε ψηφίσει? :roll:

Μπητλτζους φυσικα!

Μπλακμετσαλ!

Ο burton είναι αιωνια αγαπημενος κ ξεκαθαρίζω οτι όλες οι ταινίες του (ενταξει, με μια μικρή εξαιρεση τον πλανητη των πιθήκων) είναι μεσ το top 20 μου…Με εχουν αγγίξει λίγο παραπάνω corpse bride,big fish …αλλα δε μπορω να ψηφίσω…:-k

Εχω αναθεωρησει αποψεις.Η καλυτερη ταινια για μενα του Burton ειναι ο Ακεφαλος Καβαλλαρης!Η πιο ομορφη σκοτεινη ατμοσφαιρα ever.Και μετα Corpse Bride!Γενικοτερα, τα μουντα τοπια με τρελαινουν!:roll:

Την Παρασκευη εδειξε στο Star τον Σκαθαροζουμη, την οποια ταινια δεν την ειχα δει, και δεν μου αρεσε πολυ.:-s
Μου μενει να δω αυτο με τους πιθηκους…

Μια συμβουλή

ΜΗΝ το δείς:lol: :?

Mία ακόμα καλύτερη συμβουλή. Δες το ορίτζιναλ, από τις καλύτερες ταινίες εβερ

Οkay.Θα δω και το original και το remake.:smiley:

Κανείς δεν δίνει καλύτερες συμβουλές απο εμένα:lightsabre: :har: