Today's "Random Band"

Για όσους δεν το ξέρουν ή δεν το παρατήρησαν ακόμα, το metal-archives πρόσθεσε στο μενού αριστερά ένα λινκ (Random band στην υποκατηγορία Browse Encyclopaedia) το οποία σε μεταφέρει τυχαία στη σελίδα κάποιας μπάντας.

Στο παρόν θρεντ λοιπόν και αφού έχουμε πατήσει το λινκ αυτό κι έχουμε ψάξει λίγο τη μπάντα και τη δισκογραφία κάνουμε μια μικρή παρουσίαση (δεν απαραίτητο όλη τη δισκογραφία προφανώς). Οι χαλαροί κανόνες είναι να μην ξέρουμε τη μπάντα από πριν, να μην είναι κάποιο αρκετά γνωστό όνομα και να μην πατάμε το λινκ καμια 200αριά φορές μέχρι να βρούμε κάτι να μας αρέσει. Ουσιαστικά επαφίεται στους χρήστες.

Κάνω την αρχή με…

Exuviated

http://www.metal-archives.com/band.php?id=3540278251

Οι οποίοι προέρχονται απ’ το Βέλγιο, και στο ένα και μοναδικό τους EP An Era’s Condemned παίζουν death metal της σχολης Dark Tranquillity/In Flames δεύτερου μισού 90’s, δηλαδή με πολλά maiden-ικά riffs και leads, τραχιά φωνητικά και κάποια μελωδικά κοψίματα. Καλοί παίχτες είναι αλλά εγώ προσωπικά βαριέμαι αφόρητα το όλο στυλ. Οι φαν του melodic death όμως (αποκρουστικός όρος αλλά για να καταλαβαινόμαστε) παίζει και να ενδιαφερθούν.

Eιναι ωραια τα νεα κολπα στο metal archives.
Το εχω πατησει καποιες φορες το λινκ αλλα δεν εχω κατσει να τσεκαρω τις
μπαντες.

παίζουν NS Black Metal. Η θεματολογία των στίχων τους είναι o εθνικός σοσιαλισμός, η περηφάνεια και ο ελληνικός παγανισμός. Μας έρχονται από την πρωτεύουσα της Ελλάδας, Αθήνα (Αττική). Επί της ουσίας, πίσω από την μπάντα κρύβεται ένας μόνο μουσικός, ο πολυπράγμων Arkhon, μέλος και των γνωστότερων Bannerwar -για εμάς τους μυημένους.

Η μοναδική τους δισκογραφική παρουσία στα μεταλλικά δρώμενα είναι το split με τους Darkthule “Νation Honour Destiny” ή “Εθνος Τιμή Πεπρωμένο” κατά το ελληνικότερον, το 2004 (έτος των ολυμπιακών, της κατάκτησης του ευρωπαϊκού κτλ κτλ), όπου δεν προσφέρουν κάτι πρωτότυπο και καινοτόμο στη μουσική σκηνή, αλλά το δίχως άλλο αυτό που ξέρουν να κάνουν το κάνουν καλά. Ξερά blastbeats, σαπίλα, πάθος και καθηλωτικό feeling.

Επενδύστε άφοβα.

http://www.metal-archives.com/band.php?id=88013

Οι Abissal είναι τέσσερις βραζιλιάνοι που παίζουν κατά βάση παραδοσιακό mid-tempo blackmetal με ψευδοεπικά ξεσπάσματα. Έχουν 4 demos, αλλά τα 3 κομμάτια που άκουσα στο myspace τους ήταν βαρετά και ανούσια.

Οι Free Fall είναι από την Τσεχία (δε θέλω σχόλια, αυτό μου έβγαλε), παίζουν Doom/Gothic Metal, έχουν 3 ντέμος κι ένα άλμπουμ, το “Garden of Depression” του 2007


http://www.metal-archives.com/band.php?id=3540283962
http://www.myspace.com/417534857

Τα κομμάτια τους μου φάνηκαν τέρμα βαρετά, ενώ η τραγουδίστρια είναι (παραδόξως) μπάζο. Γκαντεμιά.

Γιατί μπάζο ρε, μια χαρά προσόντα έχει το κορίτσι!!

Τσέχα είναι και μην ρίχνεις τα στάνταρ σου Κρισπ, καλά τα λέει ο κάπταιν.

Πιτσιρικάδες οι Καλιφορνέζοι Demise of Itylus (myspace link) αλλά το παλεύουν με το μελωδικό τους death

Το πρώτο τους ντεμο δείχνει μεγάλες δυνατότητες (λέμε τώρα)

Πρέπει να γίνει αναφορά και στο εξαιρετικό artwork


:stuck_out_tongue:

Από το myspace της μπασίστριας (κλικ) βλέπουμε ότι οι Demise of Itylus είναι πολυτάλαντοι μουσικοί

Για σημαντικές λεπτομέρειες τύπου “Ποιος απ τους τρεις τα έχει με την μπασίστρια” κτλ. επικοινωνήστε με την ίδια τη μπάντα.

νταξει…

πιο αποτυχημενη προσπαθεια δεν παιζει…

Befamal

Death/Thrash Metal

Brazil (João Pessoa, Paraíba) formed in 1998 Last label Independent Status Split-up:!::!:

κυκλοφοριες : 0 !!! (αντε βρηκα ενα demo) The Christ Exile Demo, 2004 :lol:

e-bay Your search returned 0 items.
gemm.com No matching items were found in GEMM

καλα για Myspace δεν ρωταμε…
οποτε δεν ξερω πως ακουγονται…
αλλα αν κρίνω απο το Lyrical theme(s) Anti-religious πρεπει να κοβουν κωλους.!

παω να μπω στο κλουβι μου…
τραγικη απόπειρα

Λοιπόν εγώ έπεσα σε αυτούς:

Floater
Genre(s)
Heavy/Groove Metal (early), Progressive/Alternative Hard Rock (later)
Lyrical theme(s)
Isolation, Insanity, Self-destruction
Origin
United States of America (Portland/Eugene, Oregon)
Current line-up
Robert Wynia - Vocals, Bass (Drumattica)
Peter Cornett - Drums (Riverboat)
Dave Amador - Guitar (Drumattica)

Παίζει και να τους ξέρουν κάποιοι γιατί βλέπω έχουν βγάλει αρκετούς δίσκους. Βέβαια μη μου ζητάτε να ψάξω δισκογραφία, άκουσα λίγα κομματάκια που έχουν στο myspace τους και για τα γούστα μου είναι άκρως βαρετά και non-heavy (φλώρικα δηλαδή). Για να μη σχολιάσω ότι υπάρχει ένα ξενέρωτο φλωρο-κομματάκι ονόματι Strychnine που με έκανε να σκεφτώ “ε, αφού διασκευάζουν Sonics τουλάχιστον έχουν γούστο τα παιδιά”.
Επιφυλάσσομαι για τους 2 πρώτους τους δίσκους που έχουν καλή βαθμολογία και λέει έχουν επηρεαστεί από Tool, Metallica, Primus και κάτι τέτοια, αλλά βαριέμαι ελεεινά να τους ακούσω.

Οι βραζιλιάνοι deathrashers του Crimson με έψησαν πάντως να τους ψάξω.

Πρωτοι που μου τυχαν:

Trident (απο Αργεντινη!)
http://www.myspace.com/tridentsite

Ηeavy/Speed metal λεει αλλα στα lyrics ειναι τα σημαντικα: Love, Sex, Metal, Fantasy / Sci-Fi
Στα ΙΣΠΑΝΙΚΑ ε. Οχι μαλακιες.

ΚΑΙ εχει συμμετασχει σε κομματι o Ross the Boss. Τι αλλο θελετε δηλαδη?

Εκμηδενιζουν τους υπολοιπους, παραδεχτειτε το. Εχουν και 4 στουντιο αλμπουμς.

Oi Nostalgia είναι από το Περού και παίζουνε λέει “Depressive Black Metal”. Βασικά είναι τελείως άτεχνοι και πιθηκίζουν τους Darkthrone και Burzum απ’όσο λίγο άκουσα αλλά ντάξει για να το λένε…
Έχουν ένα ντέμο και δύο ΕΡ.

http://www.metal-archives.com/band.php?id=129169

στο μαισπέης τους θα αναθεωρήσετε κάθε σας αντίληψη περί ΒΜ ίματζ όταν δείτε το “4rs3nic gvmmi3z f0r Ch1ldr3n” και φωτογραφίες σαν αυτή του σπόιλερ:

ε…αμα βρεις το demo το θελω.!

κλαιω με την φωτο στο σποιλερ απο το προηγουμενο ποστ…:lol:

edit… o αλλος βρηκε μπαντα με ονομα trident…να φανταστώ οτι εχουν αστραφτερό χαμογελο?

Λολ εγω πρωτο κλικ Μachine Head δευτερο κλικ Manilla Road και τριτο κλικ αυτοι εδω:
Τhe Company Corvette
Ειναι απο την Αμερικη και εχουν μονο ενα Full Length και τιποτα αλλο απο δισκογραφια!!
Παιζουν Stoner/Doom και τα 3 κομματια που ακουσα στο Myspace τους δεν με εψησαν να τους ψαξω κι αλλο!Ισως τα ξανακουσω καποια αλλη στιγμη να δω μπας και…

:lol3::lol3::lol3: ΜΠΛΑΚΜΑΙΤΑΛ ΡΕ.
Πιστευω ειναι αντερκαβερ, ο τοιχος πισω του ειναι εκκλησιας και το υπολοιπο συγκροτημα ριχνει την βενζινη. Τα χερια στις τσεπες κρατανε τα σπιρτα.

TΡΙΑΙΝΑ ΡΕ! :pουτε καν πηγε το μυαλο μου στις τσιχλες:lol:

Υπαρχουν 4 συγκροτηματα(μαιταλ) με αυτο το ονομα:!:

[SIZE=“4”]CERVICAL SLOT[/SIZE] (δεν τολμάω να το μεταφράσω, ντάξει έχουμε πετάξει καφρίλες και καφρίλες εδώ μέσα αλλά αυτό θα είναι λόγος μπαναρίσματος!)

Είναι Καναδοί και μάλιστα Γαλλόφωνοι (από το Κεμπέκ), δεν υπάρχουν πια, είναι άγνωστο πότε σχηματίστηκαν και πότε διαλύθηκαν, το μόνο που μπορεί να υποθέσει κανείς από τη χρονολογία του μοναδικού ντέμο που κυκλοφόρησαν (1992) είναι ότι ήταν μία από τις άπειρες μπάντες των early 90’s των οποίων οι ζωές άλλαξαν για πάντα όταν “μπήκαν μέσα” οι Carcass, Cannibal Corpse κτλ. (η επιλογή των λέξεων δεν είναι καθόλου τυχαία).

Αυτό βέβαια δεν το λέω γιατί άκουσα κάτι απ’ αυτούς και μου θύμισε τα εν λόγω μεγαθήρια του death metal (αν βρείτε κάτι εσείς, είτε σε κάποιο blog, είτε στο myspace, είτε στο youtube, είτε οπουδήποτε αλλού, να μου τρυπήσετε τη μύτη αφού πρώτα μου πείτε τί σκατά “προχώ” μηχανή αναζήτησης έχετε), αλλά κρίνοντας από τους τίτλους των 4 κομματιών τους, το μοναδικό ενδεικτικό στοιχείο: οι 2 τουλάχιστον είναι αριστουργηματικοί από αισθητικής άποψης, με υποφώσκοντα κ-α-ί-ρ-ι-α κοινωνικο-πολιτικά σχόλια τόσο για τη ζωντάνια των παρισταμένων στις γαμήλιες τελετές στη Βόρεια Αμερική (Cadaverous Wedding), όσο και για τις συνέπειες της πλημελούς τήρησης των κανόνων της υγιεινής (Maggot Infestation). Οι άλλοι 2 πάλι είναι τόσο εμπνευσμένοι (Intro/Wretched Life, Deep Suffer) που απλά σε κάνουν να το βουλώσεις και να προσπαθείς, με κομμένη την ανάσα, έστω να διανοηθείς πόσο μπροστά ήταν τα παλικάρια, πόσο αφάνταστα υψηλό IQ πρέπει να διέθεταν κτλ.

Όπως άφησα ήδη να εννοηθεί, πρόκειται κυριολεκτικά για μπάντα-φάντασμα, ένας τουλάχιστον άνθρωπος ξέρει για ένα ντέμο τους και παρουσιάζει ένα εξώφυλλο που θρυλείται ότι “κοσμεί” την εν λόγω δουλειά, αλλά θέλω να γνωρίσω κάποιον άνθρωπο που να τους έχει ακούσει, να έχει διαβάσει στίχους τους, να έχει βρει το ντέμο τους στο e-bay ή στο gemm κτλ. Εννοείται ότι αυτή η μυστηριώδης αύρα που τους περιβάλλει, μόνο προσθέτει στην cult γοητεία τους.

Κάτι που ενδεχομένως να πιστοποιήσει την αυθεντικότητα της ύπαρξής τους είναι η πληροφορία ότι ο τραγουδιάρης τους (…τρόπος του λέγειν, φαντάζομαι…) έχει τραγουδήσει επίσης στους σαφώς πιο γνωστούς (αχαχαχαχαχαχαχαχ) Necrotic Mutation, οι οποίοι πέρα από 2 demos έχουν κυκλοφορήσει δύο ολόκληρα EP παρακαλώ (fuck yeah!), υπάρχουν κανονικότατα στο myspace, πιθανολογώ και σε κανένα youtube/οι δουλειές τους θα μπορούν να βρεθούν σε κάποιο (καμμένο έστω) blog, ενώ η μουσική τους περιγράφεται ως technical death metal (μη μου πεις, μπροστά τους κάτι Cynic/Atheist πρέπει να ακούγονται κουλάδια…σωστά;!) και η θεματολογία τους ως gore στα πρώτα τους (έεεεεεελα!!!) και “αυτογνωσιακή” στα τελευταία τους (πάλι καλά δηλαδή που δεν τους άκουσε ποτέ κανένας Freud ξέρω γω, γιατί θα είχε αυτοκτονήσει σε αναγνώριση της ευτέλειας της σκέψης του). Κάτι που σημαίνει ότι όποιος τους ακούσει (εγώ βαριέμαι ελεεινά) θα μπορέσει έστω να φανταστεί πως μπορεί να ακούγονταν, έστω σε επίπεδο φωνής, οι θρυλικοί, ανυπέρβλητοι, αξέχαστοι Cervical Slot.

R.I.P. - Eternal Respect :!:

http://www.metal-archives.com/band.php?id=44264

κιε γαμώ τα λινξ φίλος.

Λοιπόν, βλέπω το θρεντ μεσημεράκι, κλικ στο random band και τσουπ, κάτι θρασάδες μπροστά μου, ονόματα δε θυμάμαι-οικογενειες δε θίγουμε, το μόνο που μου έμεινε ήταν το label τους ονόματι copro, τουτέστιν κοπρολέημπλ.

Βαρεμάρα ενόψει και το παρατάω.

Βαρεμάρα ενόψει, part 2… και ξαναματακλικ:

Band: [B]Nocturnal /B
Genre(s): Doom/Death Metal
Origin: Belgium (Denderhoutem, East Flanders)
Formed in: Unknown
Last label: Independent
Status: Split-up
Discography: “Rehearsal” Demo (όσα ξέρεις, ξέρω)
Member options: …
Links: Fan site: http://img25.imageshack.us/i/nocturnald.jpg/

http://www.metal-archives.com/index.php

:expressionless:
καλά να πάθω

το εχετε καταλάβει οτι δεν ποσταρετε τα λινκ απο τα bands αλλα γενικα απο το site…?

τσιχλο-heavy metal…με αρωμα κανελας