Tom Morello

Κατα την ταπεινη μου αποψη απο τους καλυτερους κιθαριστες της γενιας μας ( για να μην πω και ever), και πραγματικα ειναι ενας ολοκληρωμενος καλλιτεχνης.
Οι τεχνικες που χρησιμοποιει ξεπερνουν τον συνηθισμενο ήχο της κιθαρας και εχει αποτελεσει εμπνευση για πολλους μοντερνους,καλους κιθαριστες (πχ Matt Bellamy απο Muse).
Μαθητης εκεινου του ασχετου, πως τον είπαμε? α ναι, Michael Angelo Batio :p, και μέλος ενός από τα πιο πρωτοτυπα και αντιδραστικα συγκροτηματα, Rage Against the Machine. Και στους Audioslave που ηταν,ο ιδιαιτερος ήχος της κιθαρας του, τα riff τα ατελειωτα, και αυτα τα solo… (οποτε ακουω το Like a stone ανατριχιαζω ειναι η αληθεια:? )

Έχει και solo δουλεια που κυκλοφορησε περυσι, ειναι αυτος και μια ακουστικη κιθαρα, (πραγμα που πιστευω δεν του παει καθολου) αλλα πριν το reunion των RATM, ήθελε να εκφρασει τα πολιτικα του πιστευω, μιας και ο χαρακτηρας των Audioslave καθολου πολτικος δεν ήταν. Τεσπα, μαπα το σολο, country, που δεν μαρεσει καθολου, αλλα είναι ο καλλιτεχνης που εμπνεει τον σεβασμο οσο κανεις.
Εχει σπουδασει πολιτικες επιστημες και παιρνει μέλος σε αντιπολεμικες πορειες μαζι με τον οργανισμο που εχει ιδρυσει με τον Serj Tankian (System of a Down -καααποτε :stuck_out_tongue: -) οπου και εχει συλληφθει ουκ ολιγες φορες…

αυτα, σας κουρασα και εκανα και καταχρηση του “,” :stuck_out_tongue:

Κιθαρα στον λαιμο και δεν συμμαζευεται

Θα χαρω να ακουσω τις αποψεις σας πανω στον συγκεκριμενο, μιας που θεωρω πως ειναι απο τους πιο underated κιθαριστες…

εμενα μου αρεσε κ στις δυο μπαντες που επαιξε (rage against the machine, audioslave) εχει ιδιαιτερο στυλ παιξιματος κ ξεχωριζει

Μεγάλος παικταράς και πολύ πρωτότυπος. Οι RATM δεν είναι τόσο στο στυλ μου, αλλά προσκυνάω Audioslave. Οι riffares δεν είχαν τελειωμό. Τα “Cochise” και “Your Time Has Come” είναι πραγματικοί rock ύμνοι.
Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ και το ακουστικό. Για το είδος του ήταν κορυφή. Πέρυσι το είχα λιώσει μία περίοδο!

“woohooo oooooh… mic check” :stuck_out_tongue:

και γω το έλιωσα είναι η αληθεια αλλά οταν ακους αυτό, και μετα πας στα killswitching και tapping του Your Time Has Come εε λες καψτην την ακουστική :stuck_out_tongue:

Πρωτοποριακός,εφευρετικός γενικώς μεγαλη παιχτουρα (τοσο στους RATM,οσο και στους Audioslave…)…Highlight του και σημα κατατατεθέν του οι ηχοι μιξερ που βγαζει απο την κιθαρα του…Respect…

Y.Γ Ρε τι έχει να γινει τον Ιουνιο…:smiley:

Μιλα μου :lol:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=6809 :slight_smile:

8O και δε μου λες, πέφτω ή δεν πέφτω απο τον τέταρτο? :stuck_out_tongue:

που θα πάει,ι δεν θα παω σε κανα φεστιβάλ έξω? θα με θάψουν εκει

Ε τα ειπε ο mrwhatsisname. Ενας απο τους λογους που μου αρεσουν πολυ οι rare against the machine.

Μεγάλος παικταράς, μαζί με τον Joss Homme είναι οι αγαπημένοι μου κιθαρίστες. Τα “ουα ουα” που βγάζει η κιθάρα του είναι επικά. Είναι και ακτιβιστής (είναι μέλος του Axis of Justice). Τι να λέμε… ΘΕΟΣ!

Υπαρχουν κατι tutorial στο YouTube που λεει ο ίδιος πως βγάζει κάποιους απο τους ήχους του…στο original fire πχ το σόλο ειναι πραγματικα σαν γέλιο… κανει και κάτι ήχους ελικόπτερου (βλ. Cochise) που λεει ειναι “baby-slap the strings” :stuck_out_tongue:

Tutorials:
Part 1

Part 2

Part 3

Εντάξει… Τι να πω τώρα;… Δεν τα είχα δει αυτά τα βίντεο. Πήγαν καρφί στα “αγαπημένα”. Ο άνθρωπος δεν παίζεται… Άντε να βγει και το νέο των RATM, να τρελαθούμε τελείως!!

Εντιτ: Μόλις άκουσα και το σόλο δίσκο του ως Nightwatchman που έβγαλε πέρσι. Φολκ δίσκος που θυμίζει πολύ Ντίλαν και Τζόνι Κας. Παίζει κιθάρα (ακουστική), τραγουδάει και παίζει και φυσαρμόνικα ο ογκόλιθος. Εκπληκτικοί οι στίχοι του. Εξαιρετικό άκουσμα για τους φαν των παραπάνω που αναφέρω.
Στα τέλη του 2008 θα κυκλοφορήσει και τον 2ο σόλο δίσκο του.

πολυ ωραιος παιχτης!
groovari απιστευτα κ ξερει να χρησιμοποιει πολυ ωραια τα εφε!

re paides ok ola alla tora pou dialuthikan oi auDIOslve ti???:cry:

O Morello βγαζει νεο δισκο απο σεπτεμβρη… για να δουμε… ποιος θα παει καλυτερα? Αυτος ή Metallica? :stuck_out_tongue:

Περα απο τη πλακα, λεει θα ειναι πιο rock, με σολιδια κλπ

παρτε το News item http://www.ultimate-guitar.com/news/upcoming_releases/tom_morello_readies_new_release.html

Ο ανθρωπος ειναι απλα θεος! Μεγαλη αγαπη οι RATM. Ξεχωριστο υφος στην κιθαρα, ξεχωριστες συνθεσεις. Ειναι και ακτιβιστης… εχει μια οργανωση με τον τραγουδιστη των soad η ειναι βασικα μελη- δεν ξερω τι ακριβως.

Δεν ήξερα πως ο Μορέλο έχει βγάλει solo δίσκο. Πρέπει να το τσεκάρω. Μεγάλη αδυναμία από την εποχή των RATM. Και στους Audioslave το χαρακτηριστικό του παίξιμο έκανε μπαμ.

Οι RATM κι ο Μορελο ειναι θρησκεια ρε!Οι τεχνικες που χρησιμοποιει ειναι (σχεδον) αντι-κιθαριστικες.Στο bullet in your head αν θυμαμαι καλα παιζει το αρχικο αντι-ριφφ με το βυσμα του καλωδιου του ενισχυτη!8O Χμμμ αντε να δουμε τι θα λεει ο καινουριος του δισκος,τον περιμενω με αγωνια.

Απλά τρισμέγιστος. Ο ήχος της κιθάρας του ήταν ανανεωτικός σε μια παρεικμασμένη και κατά ενα τεράστιο ποσοστό γεμάτη σαβούρα σκηνή.

Παντως στα live ακομα δεν χάνει νοτα…:wink: (Το είδα κατειδίαν…)