Tom Waits

Noμίζω δεν εχει αναφερθεί…κ είναι κρίμα…""like it was soaked in a vat of bourbon, left hanging in the smokehouse for a few months and then taken outside and run over with a car."είχε πεί ένας κριτικός για τη φωνή του…Αυτό τα λεει όλα…Συνθέτης ,τραγουδιστής,ηθοποιός,στιχουργος k τα λόγια απλά περιττα για τον διημιουργό του Rain dogs…That’s Tom Waits…:wink:

lock

για καποιες μουσικες δεν χρειαζεται να μιλας

and I don’t have a drinkin problem cept when I can’t get a drink

ΦΩΝΑΡΑ!!! ΤΕΛΟΣ!

καλα τωρα σοβαρα το λεει ο αλλος να κλειδωθει;;;; τι ειναι αυτο το πραγμα;;; στο θεμα μας, απο τους μεγαλυτερους καλλιτεχνες που εχει γεννησει ο τοπος μας, χιχι.

talking about music is like dancing about architecture

ποιος τοπος μας? και αυτος Ελληνας ειναι? Θωμας Περιμενης?

Ρε παιδια. Σας εχω μπει οχι στα αγγλικα. Δε ξερουμε ολοι ):

Τεραστιος μουσικος και μια απο τις αγαπημενες μου φωνες στη μουσικη.Το Blue Valentine ειναι επος οπως και το Foreign Affairs.Πολυ καλη και η ταινια Down by Law οπου ο “Μπαρμπα-Θωμας” συμπρωταγωνιστει με τον Roberto Benini.

και στο Wriscutters παιζει, ωραια ταινια

και σε πολλες πολλες ακομα. εγω θα προτεινα ΚΑΙ το Blood Money, ειδικα για καποιον που αρχιζει (δεν ξερω γιατι) να τον ακουει, αλλα δε νομιζω πως καπου υστερει. τα early years τα χετε ακουσει; επισης το alice ειναι λιγο ριγμενο η ειναι ιδεα μου; :-k

Ώπα κάτσε: του Waits είναι αυτό ή του Zappa; :-k
Για την ακρίβεια το εχω διαβάσει ως “writing about music is like fishing about architecture” :slight_smile:

Όπως και να έχει, τεράστια μορφή ο Waits, οι στίχοι του είναι απίστευτοι. Αγαπημένο μου άλμπουμ του το Bone Machine.

Η πραγματική καταγωγή της φράσης παραμένει μυστήριο. Ο Ζάππα είναι από τους υποψήφιους πατέρες αλλά δεν είναι ο μόνος. Πάντως ο Waits δεν πολυακούγεται για την πατρότητα. Η “σωστή” φράση είναι “writing” και “dancing” πάντως. Ένα search στο Google αποκαλύπτει πολλούς καμμένους σαν εμάς που ασχολούνται με αυτό.:lol:

Όσο για τον Waits δεν μπορώ να διαλέξω αγαπημένο, πάντως έχω προσέξει ότι το χερί μου αυθόρμητα επιλέγει συνήθως το Blue Valentine και το Mule Variations.

Λες να ανοίξουμε και θρεντ για αυτό; :p:lol:

δεν ειπα οτι ειναι του waits, στην Dead απαντουσα. Eιναι αυτο που λεει ο mandrake λογικα. Και για τον Thelonious Monk λενε οτι το χει πει.

Τσεκαρετε και το Down There by the Train τ’οποιο το Tom εγραψε για τον μεγα Johnny Cash(υπαρχει στο πρωτο American Recordings απο τον Cash και στο Orphans Brawlers & Bastards απο τον Waits).

Απο Tom Waits παλι το παρακατω ειναι στα personal favourites(ειδικα σ’αυτη την εκτελεση που ειναι και στο πνευμα των ημερων που πλησιαζουν).

Μερικές φορές οι θρύλοι έχουν κέφια και μας προσφέρουν ασύγκριτα δώρα… Ας πρόκειται για ένα χαμογελαστό πετραδάκι μπροστά στον βραχώδη όγκο του έργου τους…

Tom Waits + Iggy Pop στην ταινία Coffee And Cigarettes:

Δεν ξέρω ποιός έγραψε τον διάλογο/σενάριο, αλλά μιλάμε για κτηνώδη έμπνευση!

Jim Jarmusch ειναι ο δημιουργος θαρρω. Και ναι! Τα σπαει!

Όντως ο Τζιμ Τζαρμούς είναι. Απλώς δεν υπάρχει σενάριο, κινηματογράφησε διάφορα ζευγάρια να πίνουν καφέ και να λένε ότι τους έρθει. Το ζευγάρι Κέιτ Μπλάνσετ που μιλάει με τον άλλον της εαυτό, όλα τα λευτά:!:

Αν και έχετε αναφερθεί σε ορισμένα, θα μπορούσε κάποιος να μου (ξανα)προτείνει κάποια απο τα άλμπουμ του? Δεν έχει τύχει να ψάξω τον κύριο ως τώρα…

Οκ,θ’αναλαβω εγω και ελπιζω να σε καλυψω.

70’s:Blue Valentine,Foreign Affairs(αυτα οπωσδηποτε γι’αρχη),Small Change
80’s:Frankie’s Wild Years,Heartattack & Vine
90’s:Bone Machine
00’s:Mule(variations),Alice,Real Gone

Επισης θα σου προτεινα και τα 3 πρωτα του(Closing Time,Heart of a Saturday Night,Nighthawks at the Dinner)που ειναι δισκαρες(και τραγουδαει με πιο καθαρη φωνη σε σχεση με τη χαρακτηριστηκη βραχνη που χρησιμοποιει),αλλα γι’αργοτερα.

σε κανεναν αλλο δεν αρεσει το alice δηλ???..Εγω νομιζω οτι εκει μεσα ειναι μερικες απο τις καλυτερες του στιγμες…
Απολαυστε το ομώνυμο…(πίνοντας ενα bourbon):smiley:

edit…tωρα ειδα οτι το ανεφερε ο outlaw