Tom Waits

To Alice ειναι τεραστια δισκαρα.Γενικα δε ξερω πως γινεται αλλα ο Tom Waits ειναι μια απο τις λιγες περιπτωσεις μουσικων που δε μπορω να βρω ουτε καν ενα μετριο δισκο.

Θενκς για τις προτάσεις μαν. Έχουν ήδη μπει τα άλμπουμ στη λίστα και εντός ημερών θα τα ακούσω…

Ξεκινα απο το Blue Valentine.Εγγυημενο κολλημα.

εγω λεω να ξεκινησεις απο το Rain dogs ειναι το καλυτερο imo που εχει βγαλει

Λίγους μήνες μετά, και αφού εξέτασα εξονυχιστικά σχεδόν όλη τη δισκογραφία του, μπορώ να πω πως, ναι, το Rain Dogs είναι το απόλυτο Tom Waits album!

Απο κοντά τα Heartattack & Wine, Foreign Affairs, Bone Machine, Swordfishtrombones, αν και λίγο πολύ όλοι του οι δίσκοι ήταν εξαιρετικά ενδιαφέροντες, απο τα jazz-ο-blues παλιότερα ως τα πιο πειραματικά του…

Τώρα κατάλαβα που είχες χαθεί τόσο καιρό… :p:lol:

Πέρα από την πλάκα, άκου και την διασκευή Waits που παίζει ο Joe Bonamassa στο νέο του άλμπουμ. :wink:

Οντως τεραστιος καλλιτεχνης.Ρε παιδια το ντεμπουτο του το Closing Time δεν αρεσει σε κανεναν αλλο?:stuck_out_tongue:

Πως αμε?μεγαλη δισκαρα και δυστυχως αγνοημενη.Εχει και τη κομματαρα Oi’55 που διασκευασαν και οι Eagles.

Εδω σε μια τελεια live εκτελεση(αλλα με τη γνωστη γρεζα φωνη του “μπαρμπα-Θωμα”)

Εννοείται!Αυτό το πιάνο του Ol’55…:frowning:

Και το Heart of a Saturday Night ειναι κορυφη

Xaxa, δεν απέχει και πολύ απο την αλήθεια… :lol:

Θα τσεκάρω την πρόταση αγαπητέ, θενξ.

ο Tom Waits παίζει στο “imaginarium of dr.parnassus”, του T.Gilliam

Πολύ καλό (αν και μικρό - μόλις τρισέλιδο) αφιέρωμα στον Tom Waits έχει το Uncut που κυκλοφορεί. Αφορά τα χρόνια του στο Tropicana Hotel και την εκεί ζωή του στους πρώτους δίσκους του.

(άσχετο, αλλά στο ίδιο τεύχος έχει κεντρικό αφιέρωμα και στους Grateful Dead - καθόλου άσχημος συνδυασμός ε;)

Small change & Rain dogs:D

αλλα πρεπει να εχεις αλκοολ…

Για όσους ενδιαφέρονται, υπάρχουν αρκετοί δίσκοι του στο Μετρόπολις στα 7,50.

Αξίζει να ψάξει κανείς τη δισκογοραφία του και να παρατηρήσει την πορεία, πως από ένας ιδιόρρυθμος Ντύλαν εξελίχθηκε σε κάτι πραγματικά διαφορετικό, πέρα από πεπατημένες οδούς και νοοτροπίες. Πάντα με συνοδεία αλκοόλ όπως σωστά επεσήμανε ο μεγκαθέριον.

Μιας και είχα τη χαρά να παρατηρήσω ότι αρκετοί εδώ μέσα αναφέρθηκαν με ιδιαίτερη εκτίμηση στο πανέμορφο ντεμπούτο του, να πω ότι και αυτό βρίσκεται στην τιμή που προανέφερα στο Μετρόπολις.

To I Hope I Don’t Fall In Love With You είναι απλά υπέροχο τραγούδι.

εγω παντω οποτε ακουω αυτην την εκτελεση κατι με πιανει

Νέος στον παραξενο κοσμο του Tom Waits.

Καποιες φορες χαιρομαι οταν ανακαλυπτω σχετικα αργοπορημενα, για την ηλικια μου, μουσικες αντιστοιχης μαγειας. Αναναωνεται το ενδιαφερον μου για την μουσικη. Σαν ονομα τον ξερω χρονια αλλα ποτε δεν μπηκα στον κοπο να τον ακουσω. Μεχρι προσφατα. Ευτυχως που αργησα. Ειμαι ακομη στην αρχη του δρομου και ειναι μακρυς. Ευτυχως.

Mεγάλη μορφή και τεράστιο ρεμάλι. Τώρα άρχισα να τον ακούω κι εγώ.
Το Rain Dogs είναι μεγάλη δισκάρα, όπως και το Heart of Saturday Night.

Θα προτείνω 3 δίσκους κορυφαίους του tom waits

1)Rain Dogs


Δισκάρα και μιλάμε για το Καλύτερο δίσκο του

2)Franks Wild Years
Δισκάρα και αυτή που είναι στην ουσία Θεατρική μουσική με ροκ και τζάζ στοιχεία

3)Mule Variations
Σπουδαίος σε αυτό το δίσκο, ίσως απο τις καλύτερες ροκ ερμηνεέις που έχει κάνει

Τρεχάτε στο Μετρόπολις μάγκες και αγοράστε τα