Θέλετε τον Tony Blair για πρόεδρο;

Ασε με να μαντεψω…Αμαθης?

Δεν εκανα συγκριση αλλα αντιπαραβολη. Το αναποδο δυσκολα ισχυει εν προκειμενω, η κατασταση στην Ελλαδα οφειλεται πρωτιστως στις στρατηγικες επιλογες της ελληνικης αστικης ταξης, μια εκ των οποιων (αρκετα κυριαρχη σιγουρα σε σχεση με αλλες επιλογες) ειναι η συμμετοχη στον “σκληρο πυρηνα” της ΕΕ. Η βασικη αντιθεση στην Ελλαδα που καθοριζει ολες τις εξελιξεις ειναι η αντιθεση Κεφαλαιου-Εργασιας και σε αυτο το πλαισιο βλεπω κριτικα την ευρωενωσιακη καπιταλιστικη ολοκληρωση, απο ταξικη δηλαδη σκοπια και οχι “εθνικη”. Απο ταξικη σκοπια προκρινω επισης την σοσιαλιστικη ενοποιηση της Ευρωπης σε εντελως νεα παραγωγικη βαση, την κομμουνιστικη.

Για να ισχυε το αναποδο που επισημαινεις, θα επρεπε να οδηγηθουμε σε μια προεδρικη ομοσπονδιακη Ε.Ε. τυπου ΗΠΑ οπου ο Προεδρος (Μπλερ ή Βελγος κλπ) θα ηταν ο αντιστοιχος Ομπαμα με υπερ-αρμοδιοτητες. Κατι τετοιο ομως δεν συμβαινει οχι λογω θελησης (ιδεαλιστικων δηλαδη αιτιων) αλλα λογω αντικειμενικων συνθηκων (υλισμος). Λογω του τροπου και των αιτιων οικοδομησης της “Ενωσης Χαλυβα” πριν μισο αιωνα που εξελιχθηκε στο περιωνυμο “ευρωπαϊκο σπιτι”. Αυτο και μονο θα επρεπε να σε προβληματισει. Μια ενωση που βασιστηκε σε χαλυβα, ανθρακα και πρωτες υλες και στην ουσια ηταν το πολιτικο προγεφυρωμα του ΝΑΤΟ απεναντι στις Λαϊκες Δημοκρατιες και την ΕΣΣΔ, ερχεται σημερα να “αναβαπτιστει” ως το “δημοκρατικο ευρωπαϊκο σπιτι”. Τετοιο σπιτι σαν το εξοχικο του Μαγγινα!

Στην καθημερινη μας ζωη επιδρα συνολικα η υπαρξη και η κατευθυνση της ΕΕ. Μια υπαρξη και μια κατευθυνση που δεν “δημοκρατικοποιειται” οπως ισχυριζεται λανθασμενα ενα κομματι της Αριστερας αλλα ανατρεπεται και συντριβεται διχως πισωγυρισμο.

Διεπουν ναι. Η επιστροφη των αστων στον Μαρξ δεν γινεται με την απολογητικη της παραδοχης ενοχους αλλα κατω απο το βαρος των γεγονοτων -> Στη Γερμανια οι αυξησεις πωλησεων των εργων των Μαρξ-Ενγκελς χτυπησαν κοκκινο και στην Ιαπωνια το ΚΚ γνωριζει μια τρομακτικη εγγραφη νεων μελων. Σημαδια μιας στροφης? ΝΑι και οχι. Ναι με την εννοια που το “φαντασμα” εκδικειται την προωρη “ταφη” του απο κατι υπαλληλους τυου Φουκουγιαμα, και οχι στο βαθμο που δεν αρκει να παρατηρεις τα γεγονοτα (κριση, πανικος, συγχυση των ταξεων) αλλα να επεμβαινεις στα πραγματα, στην κατευθυνση της ανεξαρτητης ιστορικης δρασης της εργατικης ταξης και των καταπιεσμενων μαζων. Αυτο προϋποθετει μια συνεχη ενημερωση σε ατομικο και συλλογικο επιπεδο, και για εναν κομμουνιστη η οργανωμενη συλλογικοτητα ειναι αυτο που λεμε “κομμα νεου τυπου”. Εδω ομως εγειρονται και δικαια, βασει μιας αντιφατικης ιστορικης εμπειριας, πολλα ερωτηματα. Για την αποτελεσματικοτητα αυτης της συλλογικοτητας, την προοπτικη της, τους κινδυνους που ελλοχευουν. Προσυπογραφω ολες τις ενστασεις, αρκει να μην ειναι απο την ζεστη νωθροτητα της ατομικης απαθειας.

Οι αναλυσεις του Μαρξ, που εξειδικευτηκαν στην εποχη της ανωτερης φασης του καπιταλισμου απο τους Λενιν και Λουξεμπουργκ, ισχυουν. Εξαλλου τι ειναι αυτη η κριση παρα η μη-γραμμικη συσσωρευση και εκρηξη ολων των αντιφασεων του καπιταλισμου, που ενω συνωψιζονται στην “κορυφη” της οργανικης αδυναμιας αναπαραγωγης του κεφαλαιου, σαν χιονοστοιβαδα απλωνονται σε μια σειρα επιμερους πλευρες, θιγοντας πολιτικες, πολιτιστικες, ηθικες, και υπαρξιακες “κατακτησεις” δεκαετιων που τωρα μπαινουν βαναυσα υπο αμφισβητηση? Σε αυτο το πρισμα πρεπει να δει κανεις την περσινη εξεγερση , και με βαση αυτη την συλλογιστικη να αναρωτηθει τι θα επρεπε να ακολουθησει, με ορους κινηματος χειραφετησης…

Σε μια τετοια συζητηση, αγαπητε Vega, οχι ο Μπλερ, οχι ο “θεσμος” του “Προεδρου” αλλα τιποτα απο τον “παλιο κοσμο που πεθαινει” δεν εχει θεση. Και μακροπροθεσμα, απο την Ευρωπη θα θυμομαστε πιο πολυ τις μουσικες και τα συγκροτηματα παρα τους πολιτικαντηδες που την τυραννησαν. Ενας Tony Iommi θα ζει ακομα ενω κατι Αντωνακηδες Μπλερακηδες θα εχουν ξεχαστει. Τι θυμομαστε απο τον 19ο αιωνα, τον Τσαϊκοφσκυ ή τους “πρωθυπουργους” του Τσαρου?

Ξεχνιέται ο παπα Γκαπόν, ο Στολίπιν κι ο Κερέσνσκυ? :-k

Αυτοι ειναι “προσωπικοτητες” του 20ου αιωνα (ως προς την πολιτικη δραση για την οποια περασαν στην ιστορια)! Εννοειται πως δεν ξεχνιουνται, ειδικα ο τελευταιος ειναι και ο αγαπημενος μας. Κριμα που δεν τον αφησαν οι Μπολσεβικοι να “ολοκληρωσει το εργο του” :lol:

Αυτος ο παπα Γκαπον…τι παιδι! Μαλαμα.

Aυτή είναι η διαφορά μας. Για παράδειγμα: Eίναι γνωστό πως οι δύο μας ελπίζουμε σε διαφορετική έκβαση του Κυριακάτικου ντέρμπυ. Αν όμως εμπλακείς εσύ σε μία κουβέντα για το ντέρμπυ με τον Τάκη τον Τσουκαλά, εγώ θα αποφύγω να γράψω “Καλά στα λέει Μάνδρακα ο Τάκης”. Γιατί γνωρίζοντας το στυλ του, ξέρω πως θα καταλήξει να σε βρίζει παρά να συζητάει ποδοσφαιρικά. Εσύ μέσα στην χαρά του “αριστερού αντίλογου” εύκολα συντάσσεσαι online με κάποιον που έχει μία γλώσσα μεγαλύτερη από το μπόι του και αρχίζει τους χαρακτηρισμούς στους φίλους σου της πραγματικής εξωφορουμικής ζωής. Στην οποία το ξέρεις πως και ο ίδιος δεν θα άντεχες για πολύ κάποιον που συμπεριφέρεται έτσι. Εκεί κολλάει το “δεν αντέχεται η στράτευση” που σου έγραψα.

Γνωρίζεις καλά πως είμαι αντι-κομμουνιστής και όχι κομμουνιστοφάγος. Η αναφορά του Vic είχε να κάνει κυρίως με τις θέσεις του ΚΚΕ για την ΕΕ που βασίζονται σε μία φοβική ρητορεία, αλλά και κάθε άλλης αντι-ευρωπαϊκής αριστερής θέσης που επιμένει να αγνοεί βασικά στοιχεία για την οικονομική βιωσιμότητα αυτής της χώρας και οι μόνες “λύσεις” που έχει να προτείνει είναι τα όσα ουτοπικά έχουν γραφτεί σε πατραπάνω ποστς του btd.

:dunno::?[-X

@BTD: To αν δυσκολεύεσαι να παραδεχθείς πως εμένα φωτογράφιζες με τον χαρακτηρισμό “λοβοτομημένη περσόνα” (αφού εγώ άνοιξα το θρεντ) δεν με ξαφνιάζει. Εϊναι ίσως αναμενόμενο κάποιος που ονειρεύεται το σύστημα όπου δεν θα υπάρχει ατομική υπευθυνότητα να μην θέλει να αναλαμβάνει την ευθύνη των λόγων του.
BTW αν το θρεντ μου σου φάνηκε “τρολιά” η όλη παρουσία σου σε αυτό και το που έχει φτάσει η κουβέντα τι είναι;

Γενικότερα: Οι διαφωνίες μας είναι γνωστές με όσους τις έχουμε δεν είναι ανάγκη να τις κάνουμε ταπετσαρία σε όποιο θρεντ ανοίγεται. Aν πραγματικά θεωρούμε πως κάτι -καλώς ή κακώς- δεν μας αφορά το γράφουμε στην αρχή και τελειώνει η ιστορία. Respect στον Γράκχο που έκανε ακριβώς αυτό.

Μου κάνει εντύπωση που με quotάρεις κιόλας και παρόλα αυτά αγνοεις παντελώς την απάντηση που σου έδωσα. Για να μιλήσουμε με ποδοσφαιρικούς όρους λοιπόν, όσο σιχαίνομαι τις γενικεύσεις του στυλ “εσείς οι Ολυμπιακοί, εσείς οι Παναθηναϊκοί” κτλ (άλλο που εκεί δεν ασχολούμαι τόσο γιατί …ας σοβαρευτούμε, μπάλα είναι) τόσο και περισσότερο με εκνευρίζει όταν γενικεύονται χαρακτηριστικά στην πολιτική σκηνή. Αν λοιπόν μιλάτε με έναν αντίστοιχο Τσουκαλά της πολιτικής (δεν το αποδέχομαι για τον BTD αλλά δε θα γίνω και συνήγορός του), δε θα ανακατευτώ. Όταν όμως οι χαρακτηρισμοί αρχίζουν να με αφορούν, λυπάμαι αλλά έχω δικαίωμα λόγου. Στην προκειμένη περίπτωση λοιπόν “Τσουκαλάδες” αποδείχθηκαν άλλοι και το “καλά στα λέει Μάνδρακα ο Τάκης”, όντως το λες εσύ (εν ανάγκη αντί για Τάκη βάλε τη λέξη Vic). Από την αρχή απέιχα από το θρεντ αυτό θεωρώντας το παντελώς ανούσιο, όταν όμως με χαρακτήρισαν αμαθή, ημιμαθή, εκμεταλλευτή της άγνοιας του κόσμου, κομματόσκυλο (εμμέσως) και δεν ξέρω πόσα άλλα, νομίζω ότι έχω δικαίωμα ένστασης.

Το αν η αριστερά προτείνει ή όχι λύσεις δεν έχω όρεξη να το (ξανα)συζητήσω μαζί σου. Όπως υποθέτω και εσύ δεν έχεις κανέναν λόγο να (ξανα)συζητήσεις μαζί μου τα “αγαθά” του φιλελευθερισμού. Γι αυτό λοιπόν όσα επιχειρήματα να μου πεις για φοβικές ρητορείες, ουτοπίες και άγνοια βασικών στοιχείων της βιωσιμότητας της χώρας (τι θα πει αλήθεια βιωσιμότητα και κυρίως τι θα πέι χώρα;) μπορώ να σου τα επιστρέψω για τα δικά σου πστεύω. Δε νομίζω ότι αυτό με δικαιολογεί να σε χαρακτηρίσω και εντεταλμένο της ΝΔ ή του ΠΑΣΟΚ που με κάθε ευκαιρία ποστάρει τη λογική του κόμματός του εκμεταλλευόμενος την “ασχετοσύνη” του κόσμου, δε νομίζεις;

Υ.Γ. “Σύστημα που δε θα υπάρχει ατομική υπευθυνότητα”; Μα που τα διαβάζετε αυτά θα ήθελα να ήξερα…

Φοβική ρητορεία?

Φοβική ρητορεία είναι αυτή των κομμάτων και των αυτόκλητων θεσμικών υποστηρικτών του κεφαλαίου που υποστηρίζουν ότι δεν υπάρχει άλλος δρόμος έξω από τη μαμά ευρωπαϊκή ένωση, η καταστροφολογία ότι δεν αντέχουμε οικονομικά να μη συμμετέχουμε κλπ. κλπ. για να τρομοκρατούν τους λαούς.

Αυτό που δεν υπολογίζετε εσείς οι υπερασπιστές του καπιταλισμού είναι το γεγονός ότι η εναντίωση στην ευρωπαϊκή ένωση δε γίνεται στα πλαίσια της καλής ή κακής διαχείρισης του συστήματος αλλά στη λογική της εναντίωσης στη στρατηγική της ΕΕ ως ιμπεριαλιστικού κέντρου επιζήμιο στα συμφέροντα και τις ανάγκες των εργαζόμενων.

Με άλλα λόγια η εναντίωση στην Ευρωπαϊκή Ενωση - όχι γενικά στην Ευρώπη και την ευρωπαϊκή συνεργασία - για σας είναι φοβική ακριβώς επειδή θεωρείτε ότι στην κοινωνία μπορεί να κάνει κουμάντο μόνο το κεφάλαιο και όχι οι εργαζόμενοι και ο λαός.

Αφού δεν έχεις τη μύγα, γιατί μυγιάζεσαι; Τα εξηγώ παραπάνω, αλλά συνεχίζεις να τα μεταφράζεις όπως σε βολεύει για να αυτοορίζεσαι σαν μάρτυρας.

Θεωρώ ότι δεν μιλάς για εμένα, γιατί δεν είμαι ούτε υποστηρικτής του κεφαλαίου, ούτε θεωρώ ότι στην κοινωνία πρέπει να κάνει κουμάντο μόνο το κεφάλαιο. Ας αποφύγουμε τον μανιχαϊσμό «κεφάλαιο εναντίον εργαζομένων» και ας δεχτούμε ότι κάποιοι μπορεί να στηρίζουν την πολιτική τους γνώμη στο συμφέρον όλων των πολιτών, ως μετόχων στην αγορά. Αν χάφτουμε ότι πίσω από την ΕΕ κρύβονται τα δολερά συμφέροντα του άγριου κεφαλαίου, γιατί να μην υποψιαστούμε ότι πίσω από μία Κομμουνιστική Ευρωπαϊκή Ένωση θα κρύβονταν τα συμφέροντα απενοχοποιημένων κρατίστων (που καταπατούν κάθε ελευθερία) και συνδικαλιστών φεουδαρχών (που προασπίζουν μόνο τα συμφέροντα του τσαρδιού τους);

----------> Συγχαρητήρια πάντως, πνίξατε ένα thread με τον σχεδόν προβοκατόρικο αποπροσανατολισμό σας. Αν δημιουργούσα ένα thread «Οι διαφωνίες του Μπακούνιν με τον Μαρξ», πώς θα φαινόταν αν κάποιοι αποπροσανατόλιζαν το θέμα με τσακωμούς σχετικά με τη σήψη της Σοβιετικής Ένωσης ή τις επιπτώσεις του χορού μακαρένα στη σπονδυλική στήλη;

Η “διαφορα” αναμεσα στα δυο ποια ειναι? Οση εκεινη του ηθικου αυτουργου με τον φυσικο?

Δεν φωτογραφιζω προσωπα αλλα νοοτροπιες. Οπως επισης δεν σχολιαζω ή κριτικαρω ατομα εδω, αλλωστε δεν σε γνωριζω, αλλα πολιτικες (και ηθικες) αποψεις, τις οποιες τις “ξερω” καθοτι τις εχω συναντησει ξανα. Δεν λες κατι καινουριο ή διαφορετικο απο μια κυριαρχη ταση που σηκωνει τους ωμους και αποδεχεται το προφανες ως παγιωμενο, και την επιφανεια ως πυρηνα της υλης. Η φαιδρη διατυπωση περι “ατομικης υπευθυνοτητας” ειναι μια ακομα αποδειξη ως προς το οτι ακομα και αν το thread δεν αποτελει συνειδητη τρολια, εν τουτοις παρα τη θεληση του τεινει (ως προς την επιχειρηματολογια εκεινων που συνηγορουν υπερ της χρησιμοτητας μιας τετοιας συζητησης με τετοιους ορους) να εκπεσει στην ιλαροτραγωδια.

Η παρουσια μου περιοριζεται - σεμνα και ταπεινα - στο να υπογραμμισει αυτην την ιλαροτραγωδια που καραδοκει πισω απο πολλες τετοιες αγαθες πλην λανθασμενες προσεγγισεις, και στο να τονισει με εμφαση οτι κανενα ζητημα δεν εξαντλειται σε μονοδρομους (ή ευρωμονοδρομους). Ως φιλελευθερος θα το γνωριζεις καλυτερα, εστω και απο την σκοπια ενος δημοκρατικου σχετικισμου, την οποια δεν συμμεριζομαι, οχι απο απεχθεια στην δημοκρατια αλλα το αντιθετο: απο απεχθεια στον σχετικισμο!

Δεν έχω καμία διάθεση να συνεχίσω την κουβέντα μαζί σου σε αυτό το θρεντ που έτσι και αλλιώς κατέστρεψες (with a little help from my friends… #-o:roll:)
Απλά και μόνο απαντώ στην παραπάνω φράση για να μην σε βοηθήσω να δημιουργείς εντυπώσεις και να παίζεις τον ρόλο του θύματος:
Αυτουργία σε ποιό πράγμα;
Δεν υπάρχει κανένα κυνήγι μαγισσών ή διωγμός σε εξέλιξη στην Ελλάδα σήμερα. Εδώ και 35 χρόνια όχι μόνο υπό διωγμό δεν είναι η αριστερά στην Ελλάδα αλλά έχει καταφέρει να επιβάλλει την ορολογία της στον πολιτικό διάλογο, να κυριαρχήσει στα όσα διδάσκονται σε σχολεία και πανεπιστήμια, στο τι βιβλία εκδίδονται και που διανέμονται. Η Αθήνα διαθέτει μαρξιστικό βιβλιοπωλείο, βιβλιοπωλείο του ΚΚΕ και κάθε εκδότης που σέβεται τον εαυτό του έχει και μία ντουζίνα τίτλους “αριστερούς” για να μην πέσει και σε δυσμένεια μέσα στο συνδικαλιστικό του όργανο (ΣΕΒΑ).
Μόνο θύματα δεν είστε πλέον, μην προσπαθείς λοιπόν να ακυρώσεις μία αντίθετη πολιτική τοποθέτηση προσπαθώντας να μου χρεώσεις πρακτικές που συνέβαιναν πριν καν γεννηθώ.

I rest my case

oh please do