Tool: Aenima vs Lateralus

Ποιό από τα δύο σας αρέσει περισσότερο? Εγώ θεωρώ το Aenima ένα από τα καλύτερα album των 90s, ενώ το Lateralus δεν μου λέει πολλά.

Και τα δύο αγγίζουν, ή μάλλον ξεπερνάνε την τελειότητα. Αλλά το Aenima αποτελεί έναν από τους 5-6 αγαπημένους δίσκους μου όλων των εποχών. Επίσης με αυτό τους έμαθα.
Και κάτι άσχετο μεταξύ άλλων.Καλά που υπάρχουν και οι Tool και μας υπενθυμίζουν ότι υπαρχει ακόμα προοδευτική μουσική.[size=2](οκ υπερβάλλω μιας και υπάρχουν και άλλα υπέροχα γκρούπς, αλλά …)[/size]

Ego tha po to Lateralus.Me poli mikri diafora vevaia alla to protimo…

Και τα 2 είναι γαμώ τα δισκάκια…νομίζω οτι το Lateralus είναι ένα “κλικ” καλύτερο!

Lateralus (ίσως επειδή αυτό άκουσα πρώτο)

Αν και το Aenima είναι ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια ever (αν και διαφωνώ με στίχους), ψήφισα Lateralus. Στο Aenima έκαναν το πρώτο βήμα και στο Lateralus έγιναν ακόμα πιο τέλειοι…

(Καλά μιλάμε, το να αποφασίσω μου πήρε πάάάάάάάάάρα πολύ ώρα)

Ψηφίζω Lateralus.

Πιστεύω ότι οι Τοοl είναι παράδειγμα μπάντας που βελτιώνεται άλμπουμ με άλμπουμ και η σειρά προτίμησης μου είναι Lateralus - Aenema κτλ κτλ από το τελευτάιο στο πρώτο δηλαδή.

Lateralus ΚΑΙ για το φοβερό εξώφυλλο…

Ti to thelete to dimopsifisma otan sizitame gia ta dio album pou orizoun to rock sta 90’s kai 00’s. Oi pragmatika exogioinoi Tool tha kateboun apo ti stratosfaira se kana mina na mas parousiasoun to kainourio tous kai meta tha xananeboun ekei pano.
En anamoni tou neou masterpiece.

AENIMA rules!(Prison sex ύμνος!Η 16η Δεκέμβριου πλησιάζει!!!Μετανοείτε άπιστοι!) 8)

Το Prison Sex δεν είναι στο Aenima πάντως :roll: :stuck_out_tongue:

Αντιλαμβάνομαι ότι το Tool είναι πιο σημαντικό album όχι μόνο στη δισκογραφία των Tool αλλά και γενικότερα ένα από τα 2-3 πιο σημαντικά και επιδραστικά album στο σύγχρονο σκληρό ήχο.

Όμως, κατά την προσωπική μου άποψη το Lateralus είναι αξεπέραστο σε έμπνευση, τραγούδια, ερμηνείες, artwork, ατμόσφαιρα, παραγωγή κλπ.

Αγαπάω περισσότερο το lateralus, αλλά τους σέβομαι για το aenima. ΠΟΛΥ ανώμαλο album…[/list]

To Aenima έιναι φανταστικό αλλά το Lateralus πολύ καλύτερο.

Σημερα ακουσα το μισο Lateralus (μετα κουραστηκα και το κλεισα) και καταλαβα γι’ακομα μια φορα ποσο σοφος ηταν οποιος ειπε πως στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος. :slight_smile: (Προσωπικη εκτιμηση παντα)

aenima xwris deyterh skepsh :twisted:

Ναι,έχεις δίκιο.Μια ζωή νομίζω ότι είναι στο Aenima αλλά είναι στο Opiate.Κομματάρα πάντως όπως και να έχει! 8)

Ναι,έχεις δίκιο.Μια ζωή νομίζω ότι είναι στο Aenima αλλά είναι στο Opiate.Κομματάρα πάντως όπως και να έχει! 8)[/quote]
Έλα όμως που δεν είναι ούτε στο Opiate :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ναι,έχεις δίκιο.Μια ζωή νομίζω ότι είναι στο Aenima αλλά είναι στο Opiate.Κομματάρα πάντως όπως και να έχει! 8)[/quote]
Έλα όμως που δεν είναι ούτε στο Opiate :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:[/quote]

Από αμνησία καλά πάμε :wink: Undertow λοιπόν 8) (μπερδεύω συνέχεια τα παλιά τους)

Aenima

AENIMA

και μου κανει (αρνητικη) εντυπωση που 7/10 επιλεγουν lateralus

ειναι αυτο που λεω…πολλοι τους ακουνε,αρκετοι τους γουσταρουνε,λιγοι τους εχουν ‘πιασει’

γουστα.