Tool: Aenima vs Lateralus

καλα ειναι απο τα πιο δυσκολα πολλς αλλα θα ψηφισω αενιμα γιατι η ατμοσφαιρα του ως συνολο ειναι πιο ταξιδιαρικη,πιο πνευματικη ενω ταυτοχρονα σε κανει σε διαστηματα να θες να τα σπασεις ολα γυρω σου.θα μου πεις και ποιο τουλ αλμπομ δεν ειναι ετσι;και δικιο θα εχεις ομως το αενιμα τα εχει ολα αυτα στον μεγιστο βαθμο…ετσι μου φαινεται εμενα τουλαχιστον

So? Μένα μ’ αρέσει:p
Καλά όλος ο δίσκος είναι θεϊκός βέβαια, αλλά εμένα αυτό το κομμάτι μου’κανε κλικ. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα δε λένε?:stuck_out_tongue:

Aenima.
Ακούγεται ολόκληρος ο δίσκος από την αρχή μέχρι το τέλος μονορούφι και στη διαπασών. Και το Lateralus είναι επικό, αλλά σε ορισμένα κομμάτια (Patient και από το Disposition μέχρι το φινάλε) κάπου με χάνει.
Και το Parabola είναι κομματάρα ΟΛΚΗΣ!!

Αν και τα λατρεύω και τα 2, Lateralus για το Parabola. Αυτό το κομμάτι έχει χαραχτεί στο μυαλό μου.

καλα…
αντε να απαντησεις…
lateralus μονο και μονο γιατι το ακουσα πρωτο…
καμια σχεση με λογικη ψηφο δηλαδη…#-o

ε ναι κ εγω lateralus απλα επειδη ετυχε να το ακουσω πρωτο

E αφού η φάση είναι PARABOLA.

Σε ποιο άλμπουμ το έχουν βάλει αυτό?

ε ναι στο lateralus ειναι

Κερνάω ούζο.

βαρβαγιαννη???

Όχι. ΜΙΝΙ.

Αenima :smiley:
Κατ’ αρχάς το άκουσα πρώτο, απλά, και έχει λιώσει από το παίξιμο.
Δεύτερον, έπειδή ακριβώς προηγείται, έχει κάτι το ακατέργαστο. Ακούς ωμή, τραχιά ευφυία ρε παιδί μ’, πως το λένε. Στο Lateralus εμβάθυναν και εκλέπτυναν τη μουσική τους, και ίσως να είναι όντως ανώτερο μουσικά, αλλά στ’ αυτιά μου την ψυχή του Aenima δεν τη φτάνει.

Lateralus γιατι εδειξαν οτι μπορουσαν να πανε ακομα πιο περα… :wink:

πες τα ρε φεθρυ γιατι εχει μαλλιασει η γλωσσα μου εδω μεσα να λεω τα αυτονοητα

κυριοι ολα ειναι υποκειμενικα

αλλα

αντικειμενικα

κομματια σαν τα

pushit
third eye
aenema
eulogy
46+2

το lateralus δεν τα εχει.

αμα τωρα θεωρειτε κομματαρα το parabola που ειναι το πιο φλατ ριφ που εχουν γραψει,παω πασο.περι ορεξεως…

fixed.

Αχ ρε…ποτε θα καταλαβετε οτι ειναι 2 τοσο διαφορετικα αλμπουμς; Αυτη τη στιγμη τα συγκρινεται μονο κ μονο γιατι βγηκαν απο την ιδια μπαντα! Τα 2 αυτα αλμπουμς ειναι ΤΕΛΕΙΑ! Αυτο! Δεν μπορεις να συγκρινεις 2 τελεια πραγματα!


Aγαπαμε!

Πάω στοίχημα ότι άμα ήταν δίσκος άλλου συγκροτήματος τόσο πόλεμο δε θα τον έκανε.

Σιγουρα και τα 2 ειναι τεραστια αλμπουμ. Αλλα τοτε που βγηκε το Αενιμα δεν υπηρχε ανταγωνιστης, δεν υπηρχε ουτε καν κατα φαντασια συνεχιστης και γενικα καποιος μεταλ ή εστω σκληρος δισκος να το κοντραρει (1996) . Ηταν πολυ πιο μπροστα απο την εποχη τους. [το ψηφισα!]

Με το λατεραλους βεβαια απεδειξαν οτι παραμενουν ακομα πολυ μπροστα και κοντραριστικε με τρελες κυκλοφοριες οπως blackwater park (opeth), jan doe (converge), a sun that never sets (neurosis), the dreadfull hours (MDB) kai toxicity (soad) , αλλα σε καθε ειδους ψηφοφορια παιζει ρολο το συναισθημα, οι αναμνησεις, η επαφη με την μπαντα και τελικα το τι σου κανει εσενα κλικ. Ολα ειναι υποκειμενικα. @ τεραστιοι δισκοι δεν θελουν συγκριση οντως! απλα ψηφιζουμε αυτο που ακουμε κ αγαπαμε πιο πολυ!!!
yeah!!!

Δεν πρέπει να την έχεις πάντως και πολύ καθαρή στο μυαλό σου την κατάσταση στα mid nineties για να λες ότι ήταν τοοοόσο πίσω όλη η υπόλοιπη σκηνή από το (κατά τα άλλα τεράστιο)Aenima.