Tool vs Porcupine Tree: Ποιοι είναι πιο καινοτόμοι?

Θαρρώ πως είναι οι πορκιουπάην.
Οι τουλ κσεκίνησαν πολύ έμορφα στα πρώτα αλλά μετα παραέκλεπσαν κινγκ κρίμσον. Ειδικά στο τελεφταίο το πράμα παρατράβηξε.

Τι πραγματα ειναι αυτα ρε?
ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ!!!
Τι ειναι η καινοτομια? Αγωνας δρομου, για να συκρινουμε ποιος ειναι ο πιο γρηγορος???

Perhaps the band most cited as a Tool influence is King Crimson, admittedly a favorite group of Tool themselves. King Crimson are listed at the forefront of progressive rock. However, longtime King Crimson member Robert Fripp has expressed disdain for the term as an oversimplification, and in an interview with Tool, touched briefly on how the two bands relate to each other:

Robert Fripp: "I was very impressed that the visuals and the band were all part of the same performance. It was ... seamless. It was something like, 'These guys are playing to the same track.' But without being external to the film ... There was an integrity to it all."
Danny Carey: "Thanks ... We all kind of grew up listening to you.
[...]"
Maynard James Keenan (referring to an upcoming concert tour): "First of all we're terrified to go on after you, and second of all we're gonna have all these kids in the audience going, 'Hey, TOOL ripped these guys off blind!'"
Danny Carey:" It feels like that sometimes, for sure!"
Robert Fripp:" Do you hear the influence? There's just one figure where I hear an influence, just one. It was a piece we were developing that we dropped. And it's almost exactly the same figure: three note arpeggio with a particular accent from the guitar. So I don't think you could have heard it. That's the only thing."[42]

Όσο και να το κάνουμε, αν συγκρίνουμε ποιοι είναι πιο καινοτόμοι ανάμεσα σε Devin Townsend και Sonata Arctica νομίζω ότι είναι προφανές… Απλά εδώ είναι πιο δύσκολη η απάντηση

Αγώνας δρόμου θα ήταν αν οι ίδιοι οι μουσικοί προσπαθούσαν να είναι πιο καινοτόμοι:wink: Εμείς απλά ακούμε και κρίνουμε… Το ότι κάποιους μπορεί να θεωρούμε πιο καινοτόμους δε σημαίνει επίσης ότι μας αρέσουν και περισσότερο:wink:

Ξερω γω… Απλα πιστευω πως και οι 2 μπαντες εχουν προσφερει πολλα νεα πραγματα στην μουσικη και μια συγκριση για το ποιοι απ τους 2 ειναι πιο καινοτομοι ειναι λιγο, εως πολυ, ακυρη

επειδη δεν ειμαι σπιτι και δε μπορω να κατσω ωρα θα πω κατι απλο

porcupine = 12 και βαλε studio albums που ουτε ενα δεν ειναι μετριο. αντιθετως ειναι πολυ υψηλου επιπεδου τα περισσοτερα

tool = 4 studio albums και ειναι πανω κατω τα ιδια χρονια που ειναι και οι porcupine στον χωρο.

τα αλλα τυπου EP’s και σπανια δε τα βαζω επειδη η διαφορα στις δουλειες θα αυξηθει.:stuck_out_tongue:

απο τη μια οκ. οι tool καναν κατι αρκετα καινουργιο σε εποχη που ειχε η σκηνη φτασει σε τελμα

αλλα…

το τελευταιο tool για μενα ειναι υπερβολικα μετριο για τα δεδομενα του ονοματος τους. δεν ειναι απλα καλο. ειναι μετριο επειδη σκεφτειτε το εξης:

α. ειναι μια ψυχεδελική version του lateralus. ελεος που τους πηρε τοσα χρονια να κανουν κατι τετοιο. παιζει δηλαδη να ειχαν ξεχασμενες ηχογραφησεις απο τοτε και να τζαμαραν απο πανω.

β. η συντριπτική πλειοψηφία των tool οπαδων (και οταν λεω οπαδων δε λεω τα ατομα που αν κλασει ο maynard στο μικροφωνο θα το πουν αριστουργημα. λέω για ατομα που οταν μιλανε για tool βλεπεις πως ξερουν τι λενε) παραδεχονται πως αν πανω στο cd δεν εγραφε tool, δε θα ειχε αυτην την αναγνωριση το 10.000 days. καπου παιζει ρολο και το μεγεθος του ονοματος

γ. οι porcupine και συγκεκριμένα ο wilson εχει περιπου 40 κυκλοφορίες. εχει βγαλει απιστευτα μεγαλο ογκο καλης μουσικης

προσωπικα δε με ενδιαφερει ποιος ειναι καλυτερος. ανουσια συγκριση, καθως ειναι ανομοιες μπαντες.τα κοινα σημεια ειναι ελαχιστα. μονο στον τελευταιο δίσκο των porcupine εχει λιιιγο tool και στα πρωτα porcupine υπαρχει σχεση με το τελευταιο tool.

απλα μου τη σπαει που λενε το 10.000 days υπεραριστουργημα. η μιση underground αμερικανικη πειραματικη σκηνη εχει πολυ καλυτερες και πρωτοποριακες δουλειες τον τελευταιο καιρο. οποιος δε πιστευει του λεω ονοματα και τσεκαρει απο myspace.

Δε σε πιστεύω!!! Πόσταρε τα όμως στο τόπικ με τα alternative!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

__Απλά να υπερθεματίσω μία αναφορά που έγινε στο Lateralus, το νόημα των στοίχων, του δίσκου, του τραγουδιού κλπ…

__Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά κάτι που συνδέεται με τις ακολουθιές που αναφέρατε και τους στοίχους, είναι και ο ίδιος ο τίτλος, κάτι που το σκέφτηκα μόλις σήμερα που το αναφέρατε…

__Lateralus -> Al Alter Us… :wink:

Προτιμώ με διαφορά τους Porcupine Tree.

Αλλά στα side projects -που μου ήρθε τώρα ο συνειρμός- θεωρώ τους Perfect Circle πολύ καλύτερους από τους Blackfield:D

Συμφωνω σε ολα οσα λες, ειδικα για το 10.000 Days… Αλλα για να πεις ενα συγκροτημα καινοτομο δεν παιζει ρολο ποσες κυκλοφοριες εχει. Οι Porcupine Tree εχουν εξαιρετικους δισκους φρεσκου (και οχι ρετρο) prog-rock εχουν απιστευτους μουσικους αλλα οπως και να το κανουμε τα Aenima, Lateralus αρκουν για να βαλεις τους Tool στην (πολυ μικρη) λιστα των συγκροηματων που αλλαξαν τον ρου της μουσικης…

χμ. δε λεω οχι, αλλα απο καποιο σημειο και επειτα πρεπει να δικαιολογησουν το ονομα τους. απλα εβγαλαν ενα δισκο μονο και μονο για να πουν οτι τον εβγαλαν.

αν το καλοσκεφτεις ομως, πολλα γκρουπ εχουν αρχισει απο τα τελη 90’ς με porcupine επιρροές. riverside, dredg εποχης el cielo και cave in εποχης antenna. μπορεί οι tool να εκαναν κατι πολυ πρωτοποριακο, αλλα στο τελος εγκλωβιστηκαν στον ηχο αυτο. οι porcupine εχουν βγάλει τις τριπλάσιες και βάλε δουλειές, και παλι δεν εχουν πέσει στην παγιδα. αρα…ολο και καπου μετράει ο αριθμος των δισκων…

Χμ… διαφωνω…

Υπο την εννοια οτι πχ και οι DHG ειναι πιο καινοτομοι απο τους Dimmu Borgir ας πουμε μονο και μονο λογω του 666 International… Και ας μην ειχαν βγαλει και τιποτα αλλο…

Θα πω κάτι που μου ήρθε αυτήν τη στιγμή! Σκέψου λέει να κάνουν project-group με:
Steven Wilson
Justin Chancellor
Danny Carey

8O

__AAA, και δεν ανέφερα και το προφανέστερο…

Lateral US

(lateral = πλευρικός, πλάγιος, παράπλευρος, παράλληλος αγωγός -το σώμα μας είναι αγωγός του σύμπαντος)
(lateral thinking = ανορθόδωξη μέθοδος επίλυσης προβλημάτων… :wink: )

__Τα άτομα είναι ΠΟΛΥ μπροστά… 8)

8A GINEI THS TRELLHS…MAKARI DHLADH NA GINEI TETOIO PROJECT:)

-----Λοιπον και τα 2 συγκροτηματα ειναι υψηλης κλασσης και πολυ καινοτομα και τα 2.Το αγαπημενο μου συγκροτημα ειναι βεβαια οι Τουλ αλλα αυτο ειναι ασχετο με το πολλοι.Και οι 2 μπαντες αναμφιβολως εχουνε στοιχεια απο φλουντ με τους Τουλ να εχουνε και καποια στοιχεια γκρατζ απο νιρβανα.Γενικοτερα οι Τουλ πηρανε την ηρεμη προγκρεσιβ μουσικη των φλουντ και της δωσανε μια μεταλ αποχρωση,χωρις αρμονιο παρα μονο με κιθαρα-μπασο-ντραμς-φωνη.Επισης την ανεπτυξαν,δηλαδη δεν πηρανε την μουσικη των φλουντ αυτουσια και της εβαλαν σκληρο ηχο.Οι Τουλ χαραξαν την δικια τους πορεια στην προγκρεσιβ μουσικη και δεν αντεγραψαν ουτε εκλεψαν τους πινκ φλουν αλλα τους ¨σεβαστηκαν¨.Ο Τρεε απο την αλλη δεν εδωσαν τοσο σκληρο ηχο,αφησαν το αρμονιο αλλα εκαναν την μουσικη των φλουντ ακομα πιο προγκρεσιβ και πιο ατμοσφαιρικη,δινοντας της αλλη μορφη.Ετσι και οι Τρεε χαραξαν την δικια τους πορεια με το δικο τους στυλ,διαφορετικο απο τους Τουλ και τους φλουντ.
------Σημαντικο ειναι να επισημανουμε οτι κανεναν απο τα 2 συκγροτηματα δεν ειναι απομιμηση των φλουντ.αντιθετως συνεχισαν την μουσικη τους και την αναβαθμισαν και την εκαναν ανωτερη.
-------Αρα μουσικα εγω προσωπικα δεν μπορω να κρινω τον εναν ανωτερο του αλλου,ειναι κατι καθαρα υποκειμενικο…Ψηφιζω ομως Τουλ διοτι οι στιχοι τους μου αρεσουν περισσοτερο…Επισης τι μπορει να συγκριθει με την φωνη του Maynard?8)

Πως στιχοι ενος κομματιου ακολουθουν την ακολουθια φιμπονατσι?:-k …αριθμοι την αποτελουν απ οσο ξερω εγω…1,1,2,3,5,8 κλπ :-k :-k 8O

Παρα πολυ σωστη αναλυση… :thumbup:

Βασικά διάβασε όλα τα posts… έχω στείλει και link κάπου…

μετα απο συζητηση μεσω μσν με λεντ ζεππελιν, ειπα να αναφερω τη γνωμη μου για porcupine πανω στην πορεια τους τα τελευταια ετη.

ειναι ίσως η μόνη μπάντα στο πλανητη γη που δε μπορω να ειμαι εντελως αντικειμενικος. ενα πραγμα για το οποιο μπορω να παινευτω ειναι οτι και στα πιο αγαπημενα μου γκρουπ αναγνωριζω ολα τους τα ελαττωματα και τα δεχομαι με αυτα.

με porcupine ομως ειναι εντελως αλλη φαση. ειναι τοσο τελειοι που με πιανει μελαγχολια οταν τους ακουω. δηλαδη κομματια σαν το russia on ice δε μου φαινεται οτι καν υπαρχουν. τοσο τελεια τα θεωρω.

παρολα αυτα, για μενα αν και ολοι στο φορουμ θεωρουν τα τελευταια δισκαρες, για μενα οι porcupine άρχισαν ελαφρως να πεφτουν απο το in absentia και μετα.

ειναι δισκαρες οντως, αλλα εκει που θα ακουσω εκατο φορες απανωτα το in absentia, τo stupid dream να το εχεις συνεχεια στο repeat για κανα μηνα, δεν εχω προβλημα…αρκει να ειμαι στη φαση βεβαια…