Tool vs Porcupine Tree: Ποιοι είναι πιο καινοτόμοι?

Εγώ νομίζω ότι πιο καινοτόμοι είναι οι Tool, αλλά αν το poll έλεγε να ψηφίσουμε αυτούς που μας αρέσουν περισσότερο, θα ψήφιζα Porcupine Tree χωρίς δεύτερη σκέψη.

Porcupine κατά τη γνώμη μου.
Παρότι η σύγκριση είναι δύσκολη…

και οι δυο ειναι γκρουπαρες.
θεωρω πιο καινοτομους τους tool.αν και θα συμφωνησω οτι το τελευταιο τους,δεν ειναι ανταξιο του ονοματος τους(αν και η συσκευασια του cd ειναι κορυφαια-απορω τι θα σκεφτουν για το επομενο τους???)
porcupine tree στα πρωτα τους αλμπουμ ηταν καθαρα μια μπαντα στα χναρια των pink floyd-ψυχεδελικο prog rock!μετα τα 3 περιπου πρωτα τους αλμπουμ αρχισαν να εξελισονται.δεν βγαλανε αλμπουμ πιστευω τοσο καινοτομα οσο οι τοολ,χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι αριστουργηματα.
στο τελευταιο τους πηραμε μια γευση για το πως θα ειχουσαν οι pink floyd με μιξη meshuggah!!!
το θεμα ειναι να βγαλει ο wilson αυτα που πραγματικα γουσταρει(dillinger escape plan μπλουζακι στο dvd των opeth???προσκυναμε απλα κυριε wilson το μεγαλειο σου!και οπως δηλωνει και ο ιδιος: MESHUGGAH,απλα οτι καλυτερο εχω ακουσει τα τελευταια χρονια!για αλλη μια φορα respect!)

οσo αφορα ενα ποστ οτι οι tool εχουν επιρροες απο pink floyd,οπως αναφερθηκε και νωριτερα κυρια επιρροη τους ειναι οι θεοι king crimson!και να συμπαραθεσω οτι συμφωνα με ενα NME που ειχα διαβασει παλιοτερα,δηλωνουν οι ιδιο : εμεις μεγαλωσαμε με metallica,faith no more και αλλα τετοια κλασσικα πραγματα!

αντε ολοι τωρα στη μαλακασα να τους απολαυσουμε οπως πρεπει!

αααα
και να δουμε αν θα γινει ποτε αυτο το project που λενε με Steven Wilson,Michael Akerfeldt και Mike Portnoy.
οπου συμφωνα με δηλωσεις, οι wilson,portnoy θελουν να παιξουνε heavy ενω ο akerfeldt πιο χαλαρα!!!

Ο Akerfeldt είναι μεγάλος οπαδός του 70`s prog rock.

__Και ο Mike… :wink: (και γενικότερα των 70’s -έχει κάνει tribute shows για τους Rush, Beatles, The Who, Led Zeppelin και νομίζω και ΥΕS). 8)

__ENJOY: 8)

(1) Black,
(1) then,
(2) white are,
(3) all I see,
(5) in my infancy,
(8 ) red and yellow then came to be,
(5) reaching out to me,
(3) lets me see.
(2) There is,
(1) so,
(1) much,
(2) more and,
(3) beckons me,
(5) to look through to these,
(8 ) infinite possibilities.
(13) As below so above and beyond I imagine,
(8 ) drawn outside the lines of reason,
(5) push the envelope,
(3) watch it bend.

__O δε Danny παίζει, πρώτα 9/8, μετά 8/8 και μετά 7/8. Δηλαδή 987 (όπως ήταν αρχικά και το όνομα του τραγουδιού), ο αριθμός που είναι η 17η ακολουθεία… :wink:

Ρε αλήτες, το Αένιμα είναι το καλύτερό τους!

Όσο για το πολλ, σιγά μην ψηφίσω. Κιοτεύω.

Μεγάλες μπάντες πραγματικά.

Πόσο πιο Γίγατρον μπορείς να γίνεις ρε αδερφέ μου.

Όσο πιο ανχόλι μπορείς να γίνεις κι εσύ.

Ντάξει δεν έχουν καμμία σχέση τα δύο γκρουπς, εκτός του οτι το prog rock είναι σε γενικές γραμμές η βάση τους.

Οι Porcupine Tree είναι μεγάλη μπάντα. Πολύ μεγάλη και ο Wilson είναι ιδιοφυής άνθρωπος και παρήγαγε ορισμένες δισκάρες σε μια δεκαετία, που τα σκουπίδια και οι one hit wonders, κατέκλυσαν την Αγγλία.
Όμως οι Tool πήγαν πολλά βήματα παραπέρα και δημιούργησαν μια νέα σχολή και με δίσκους σαν το Aenima και το Lateralus είναι μέσα στα 2-3 κορυφαία συγκροτήματα της 20ετίας.

T O O L

Αν και δεν ειναι αξια συγκρισης για αρκετους λογους θα πω Porcupine Tree επειδη νομιζω οτι εχουν επιρεασει πιο “σοβαρες” μπαντες απο τους tool που ειναι πιο ευκολο να τους αντιγραψει κανεις πραγμα που ειναι πολυ δυσκολο να κανεις με τους porcupine tree οι tool βγαζουν σκοτεινη ατμοσφαιρα ενω οι tree συναισθημα και πολλα ακομα…πραγμα δυσκολο για πολλα group και βεβαια ειναι πως τους ακους…και κατι ακομα οι porcupine tree δεν ειχαν ΠΟΤΕ tool επιροες οπως εχουν γραψει μερικα εντυπα κατ εμε

Τι συγκρίνουμε τώρα και οι 2 είναι μεγάλες μπάντες,δεν μπορώ να ξεχωρίσω καμία…:slight_smile:

συγκρινουμε ανομοια πραγματα μαγκες

τοολ = 4 παιχταραδες που δημιουργουν υπαερατομικη ενωση ολοκληρωτικου εγκεφαλικου ‘καψιματος’

πορκουπαιν = 1 παιχταρας που παιζει μοναχος του και εχει βαλει την μιση βρεττανικη σκηνη για υπνο

ψηφιζω τοολ καθοτι ειναι το πιο αγαπημενο/με εχει επηρεασει περισσοτερο αποτιδηποτε αλλο (μαζι με τους φλοιντ) γκρουπ

2 παρατηρησεις ακομα

1.το aenima ειναι 5 κλικ πιο πανω απο οτιδηποτε εχουν γραψει οι tool αλλα επειδη οι tool εκαναν το εμπορικο μπαμ με το lateralus(στην ευρωπη γιατι στην αμερικη τους προσκυνουσαν ηδη αρκετοι απο την εποχη του aenima…) πολυς κοσμος εχει ‘ψαρωσει’ με το lateralus

σορρυ αλλα δεν τιθεται ΚΑΝ θεμα συγκρισης aenima-lateralus στο μυαλο μου

το lateralus σε ενα θεμα υπερτερει μοναχα του aenima

στην παραγωγη που ειναι ‘γυαλι’ και ο Bottrill (ο οποιος παρεμπιπτοντως ειχε κανει και την παραγωγη στο ‘Thrak’ των King Crimson το 1995…γι’αυτο και τον πηρανε για να τουσ κανει παραγωγη στο aenima τα παιδια μας) εκει εχει κανει παπαδες

κατα τα αλλα πιστευω ακραδαντα οτι κοσμος που ψηφιζει lateralus>>aenima απλα …δεν εχει πιασει τι εστι Tool…

αλλα αυτο το λεει στην τελικη καποιος που θεωρει οτι το salival>>lateralus

επισης θα στεναχωρησω λιγο τους λατεραλικους οπαδους των TOOl αλλα το lateralus ειναι εξ’ολοκληρου γραμμενο απο τους jones/carey/chancellor

o maynard εκεινη την περιοδο ηταν σε περιοδεια με τους perfect circle kai απλα μπηκε και εγραψε στιχους/τραγουδησε πανω σε ηδη υπαρχουσες μελωδιες και μουσικες…

μεγαλο πλυν κατα την προσωπικη μου αποψη αυτο το γεγονος

και στην τελικη τελικη, οταν μεσα στο aenima υπαρχει ΚΑΙ third eye ΚΑΙ pushit ΚΑΙ aenema ΚΑΙ eulogy ΚΑΙ46+2

ε το να λες οτι lateralus>>aenima μου ακουγεται καπως ακυρο…

anyway ολα ειναι υποκειμενικα στην τελικη

everybody has his own reality tunnel

οι porcupine tree γραφαν δισκαρες μεχρι και το stupid dream (ντε και το lightbulb sun…)

μετα λιγο κρεμασαν που το βρισκω φυσιολογικο γιατι ο wilson δεν ειναι μηχανη ειναι απλα γηινος

οποτε οταν καποιος μου λεει οτι το καλυτερο αλμπουμ των Porcupine ειναι το ‘in absentia’ το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι απλα δεν εχει ακουσει/εντρυφησει σε ολη την δισκογραφια των PTκαι τους εχει μαθει ακουγοντας τα τελευταια 2-3 αλμπουμ τους

τα

up the downstairs
the sky moves sideways
signify

κανουν απλα μια χαψια τα in absentia/deadwing/blank planet

αυτα.

παντως και οι 2 ειναι μεγιστες γκρουπαρες

δεν εχεις αδικο. οσοι τους ειχαν μαθει απο πιο πριν παραδεχονται μεν το In Absentia ως γαματο δισκο, αλλα ελαχιστοι λενε οτι ειναι το αγαπημενο τους.

Πόσο περισσότερο να συμφωνήσω μαζί σου; Απλώς δεν γίνεται!!! Μόλις άκουσα το The Moon Touches Your Shoulder απλώς ερωτεύτηκα!.. Και όπως έγραφα μόλις πριν λίγο στο MSN οι δίσκοι των PT χωρίζονται σε αριστουργήματα και καλούς δίσκους… Και στην πρώτη κατηγορία εγώ τουλάχιστον In Absentia, Deadwing, Fear of a Blank Planet δεν βάζω (αν και τα λατρεύω εξίσου, το τονίζω)

Δεν είμαι ειδήμων στους Tool, καθότι σοβαρή μελέτη γι’αυτούς έχω αρχίσει πολυ πρόσφατα, αλλά μόνο και μόνο για την ιδιοφυϊα και την παραγωγικότητα του Steven Wilson, η ψήφος μου πάει στους σκαντζοχοιρόδεντρους…

(Off topic: Το “καλό” side project του Wilson είναι οι No-man. Τσεκάρετε…)

συμφωνω και επαυξανω σε οσα λες για Porcupine :yes: οι Tool βεβαια μονο και μονο για το Aenima ειναι τεραστια μπαντα και ειναι κριμα που οι περισσοτεροι εχουν κολλησει στο Λατεραλους (οχι οτι δε σπερνει, απλα αν διαβασει κανεις το ριβιου του ροκιν για το αενιμα θα καταλαβει, βαριεμαι να τα ξαναλεω).

επισης, μιας και ανεφερες το Moon Touches Your Shoulder, ειναι κριμα που δε βαλανε τη σαρανταλεπτη εκδοχη του Moonloop στην επανεκδοση του The Sky Moves Sideways :!: νταξ αυτοσχεδιαζουν καργα, αλλα μου αρεσει πολυ κι αυτη η εκδοχη.

επισης σημαντικη η guest εμφανιση του Wilson στο κομματι ‘‘ShutDOWN’’ αυτου του δισκου:

[CENTER] [/CENTER]

Μμμ…εννοεις το OSI (Office of Strategic Influence)?..

…ειναι οι tool γιατι πραγματικα ειναι σαν να βγηκαν απο το πουθενα…οι Porcupine που κυριολεκτικα λατρευω ειναι απιστευτοι και πολυ πρωτοποροι…ομως οι Tool ειναι λιγο παραπανω…!!!

RESPECT ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2!!!

EINAI TO KAΛΥΤΕΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΧΑΛΑΡΑ!!! ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΤΙΚΟ!!!

παντως και το Damnation των Opeth που ο Wilson εχει βαλει κατι παραπανω απο το χερακι του!!!Συνθετικα εχει αφιερωσει μεγαλο μερος του ειναι του σε αυτον τον δισκο…