Tool

τι να λέμε. δισκαρος. και ξέχωρα απο την μουσική.μετά το [U]κολύμπι[/U] του προηγούμενου δίσκου, σου πετάει ο άλλος την πιο απλή φράση πεθαίνεις , [B][I]i know the pieces fit[/I][/B] και μένεις κάπως ετσι. :expressionless:
αυτήν την αίσθηση του [I]ξέρω τα πάντα[/I] που έχουν στην μουσική(και στιχους ) τους δεν πρόκειται να την ξεπεράσει ποτέ κανένας

δεν ξέρω τι θα ήθελα και εγώ να κάνουν παραπέρα.ούτε σε τι ελπιζω.

Τι ακριβώς εννοείς με την έκφραση “ξέρω τα πάντα”. Υπήρχε παλιότερα ένα σάιτ που ασχολιόταν με θεωρίες συνομοσίας και γενικά ιστορίες πίσω από τίτλους και στίχους των Τουλ, το innuendocornecopria.com στο οποίο διάβαζες πράγματα απείρου κάλους. Εντάξει κάπου κουράσαν όλα αυτά βέβαια. Δε λέω χαβαλέ είχε τότε, αλλά χάνεται η μαγεία της μουσικής καθαυτής. Υπάρχει ακόμα στο πισι ένα μικρό αρχείο .rar όπου έχω αποθηκεύσει σελίδες απ’ το εν λόγω σάιτ. Αν θες στο ανεβάζω.

Ορίστε τι λέγανε ας πούμε εκεί μέσα για το schism

[SPOILER]IINTRODUCTION Schism, Great, in the history of the Christian church, term used to refer to both the break between the Eastern and Western churches, traditionally dated 1054, and the period (1378-1417) in the Western church when two (and then three) popes simultaneously claimed to be legitimate. The term schism means any formal and willful separation from the unity of the Christian church; unlike heresy, with which it is often linked, it does not of itself denote doctrinal deviations.

IISCHISM OF EASTERN AND WESTERN CHURCHES The alienation between the Eastern and Western churches had deep cultural and political roots and evolved over the course of many centuries. As Western culture was gradually transformed, for instance, by the influx of Germanic peoples, the East sustained an unbroken tradition of Hellenistic Christianity. Although respectful of the prerogatives of Rome as the original capital of the empire, the church at Constantinople (present-day Ýstanbul) resented some of the jurisdictional claims made by the popes, claims vigorously renewed and amplified during the pontificate of Leo IX (reigned 1048-54) and his successors. The West, in turn, opposed the Caesaropapism (subordination of the church to a secular ruler) that characterized the church at Constantinople. See Church and State.

In 1043 Michael Cerularius became patriarch in Constantinople. In reaction to the pope’s intervention in the affairs of Byzantine churches in southern Italy, Cerularius began a campaign against Latin churches in his own city and eventually closed them. His attacks were directed against such matters as the Latins’ use of unleavened bread. Only later did he discover the discrepancy in belief between the two churches on the procession of the Holy Spirit, a divisive issue that was destined to assume ever greater importance in subsequent centuries. See Filioque.

Humbert of Silva Cardinal Candida, sent to Constantinople from Rome in 1054 to deal with the problem, matched Cerularius in narrow-minded zeal and concluded his visit by excommunicating the patriarch and his colleagues, an act later interpreted as an excommunication of the entire Greek church. After a few days, the patriarch and his synod responded in kind. Later events, such as the tragic sacking of Constantinople in 1204 during the Fourth Crusade (see Crusades) confirmed the rift, and efforts to heal it have never been successful. On December 7, 1965, however, the mutual excommunications were cancelled by Pope Paul VI and Patriarch Athenagoras I as part of a larger effort to draw the two churches together.

IIISCHISM OF RIVAL POPES The Great Schism in the Western church began with the contested election of Pope Urban VI in 1378. The cardinals who elected him, dismayed at his erratic behavior, withdrew their obedience, declared Urban’s election invalid because it was made under the duress of rioting in Rome, and selected a new pope, Clement VII. Urban retaliated by excommunicating Clement and his followers and by creating a college of cardinals of his own.
Historians today find it impossible to adjudicate between the claims for validity of these two elections. In any case, when Clement moved to Avignon and won the adherence of the French king, the schism began in earnest. Allegiance to either pope was determined by the political preferences of the rulers concerned.

During the half-century the schism lasted, a number of solutions were proposed, including the popes’ resignations, but only the convocation of a council offered any real hope. Cardinals and bishops from both sides met at Pisa in 1409, but their efforts only resulted in adding a third pope to the other two. The Council of Constance (1414-18) finally effected the resignation or deposition of the contending popes and the election of Martin V (reigned 1417-31) with universal recognition. The scandal of the schism gave temporary impetus to a conciliar theory of church government and also intensified the call for reform that eventually erupted in the Protestant Reformation.[/SPOILER]

όταν μετά από χρόνια κοπεί νόμισμα με τους Tool ή μια πλευρά θα είναι το Ένιμα και η άλλη το Λατεράλους. Αυτά τα δύο είναι ο ορισμός της φράσης “οι δύο πλευρές του ίδιου νομίσματος”. Πιο κοντά στο alternative rock το ένα, πιο κοντά στο prog metal το άλλο (βέβαια είναι λίγο άτοπη η κατηγοριοποίηση, γιατί από το undertow ακόμα, είχαν φτιάξει την μοναδικότητα του “ήχου tool”). Λίγο abstract το ένα, δομημένο στην τελειότητα το άλλο. Μισάνθρωπο το ένα, παρακαλάει για την βύθιση του LA στον ωκεανό. Ανθρωποκεντρικό το άλλο, ελπίζει στην συνεννόηση και στην πραγματική επαφή μεταξύ των ανθρώπων. Προσωπικά και γω το ένιμα θα έβαζα ένα μικρό κλικ πάνω. Πάντως μόνο και μόνο για αυτήν την δυάδα οι tool είναι ίσως η μπάντα της 25ετίας. Από τότε που τους ακούσαμε πρώτη φορά είχαν αυτόν τον αέρα και σου έδιναν την αίσθηση ότι αυτοί είναι οι νέοι floyd, sabbath και crimson μαζί. Ήταν τόσο απόλυτοι σ αυτό που έκαναν που σου προκαλούσαν το δέος.

Κατά τ άλλα αυτό που λέει ο Μήτσος για τους οπαδούς, φιμπονάτσι κτλ. είναι άδικο να τα συνδέουμε με την μουσική καθ αυτήν. Και ένας 50άρης που σε πρήζει για τους floyd το ίδιο ενοχλητικός μπορεί να είναι. Πάντως είναι και λογικό η μοναδικότητα των tool να δημιουργήσει τέτοιες αντιδράσεις.

Το 10000days είναι πάνω κάτω όπως το περιγράφει ο ποστ. Κράτησαν τις ίδιες πατέντες (χαρακτηριστικό παράδειγμα το vicarious), που τόσο είχαν ξεπατικωθεί από άλλους μουσικούς στα 5 χρόνια που πέρασαν από την κυκλοφορία του Λατεράλους και ήταν λίγο η φάση “κάτσε να σας δήξουμε πως γίνεται σωστά”. Προσωπικά όπως έγραψα και πάνω τον θεωρώ δισκάρα. Απλά είναι γήινο για tool.

εδιτ. χεχε με πρόλαβε ο crimson για κολύμπι :stuck_out_tongue:

ίσως να μην το είπα καλά. εννοώ την απόλυτη έκφραση στους στίχους που μοιάζουν το αποτέλεσμα είναι κάποιου που ξέρει τα πάντα. την μια και μοναδική αλήθεια. όταν ο άλλος σου πετάει μια φράση όπως το i know the pieces fit ή τον συνδυασμό μουσικής/στίχου στο σημείο Learning to swim,και το κάνει τόσο καλά, ψαρώνεις και λες, αυτό είναι. ξέρουν!
δεν το πήγα στο συνομοσιολογικο λοιπόν. απλά στο πόσο κάθετα κάνουν αυτό που κάνουν. αυτό είναι και τίποτα άλλο. τουλάχιστον στην δυάδα
(ελπιζω να έγινα λίγο κατανοητός)

*αν δεν σου πάρει κόπο και χρόνο, ανέβασε.

άλλη μια καμενιλα είναι αυτό
[B]Tool - 10,000 Days Hidden Track (Full Perfect Sync) [/B]

Εγώ έκανα το λάθος τις προάλλες και άκουσα aenima μετά από pompeii live και ήταν σαν βόλτα στο πάρκο.

Η φάση είναι απομυθοποίηση ή μάλλον αποθεοποίηση. Το να προσκυνάς tool και να αποκωδικοποιείς μυνήματα τους ανήκει στην προηγούμενη (…μάλλον στην προ-προηγούμενη) δεκαετία …χεχεχεεεεε!

Αλλά, μάγκα μου, κάθε δίσκος κρίνεται ξεχωριστά, δώσε μου κάτι [B]>10k[/B] να έχω να καίγομαι και μην βγάλεις τίποτε ξανά, γύρνα στα κρασιά σου.

Επίσης εμείς που μεγαλώσαμε με tool περιμένουμε ήδη το “νέο” που θα πάρει την σκυτάλη στην prog. Bad the lies, υπάρχουν μπάντες κει έξω που έχουνε ισχυρές μουσικές προτάσεις( έγινε κάπως με TMV) ανοιχτό μυαλό και μάτια θέλει απλά.

L.Eye μαζί σου(ουτως ή αλλως ξερεις οτι δεν πρόκειται να διαφωνίσω μαζί σου <3 )

Μπαντάρα ειναι,και το Lateralous χαλαρά διακορεύει οτιδήποτε βγήκε την δεκαετία του 2000,απλως το κρίνω περισσότερο απο αυτο που άφησε πίσω του μαλλον και ίσως τα αυτια μου να μην εχουν ασκηθεί τόσο για αυτο.

Αυτο που ειπα για το οτι δεν την θεωρω και τοσο μεγαλη μπάντα ηταν μαλλον παρορμητικό,εννοούσα οτι εχουν βγάλει λίγους,πολυ λίγους,δίσκους σε ολα αυτα τα χρόνια και ουσιαστικά οι 2 ηταν απιστευτοι(που χαλαρα ειναι οτι καλυτερο εχει βγει ας πουμε τα τελευταια χρονια για μενα).Απλως δεν ξερω αν αυτο φτάνει για να τους θεοποιούμε τοσο.

Και ναι,ειναι Θεοι,δεν εχουν αντίπαλο,ειμαστε φανμποηδες κτλ,απλως θελω να ειμαι δικαιος:D

Θα μπορούσα να τα είχα γράψει εγώ αυτά. Τιτάνια μπάντα, τιτάνια έργα τα Aenima και Lateralus με ελαφρώς πιο αγαπημένο μου το πρώτο. Το 10,000 Days πήγε τον ήχο τους μισό βήμα πιο πέρα και όχι ένα, όπως είχαν κάνει τα Aenima και Lateralus.

Συμφωνώ σχεδόν εξ’ ολοκλήρου μ’ αυτό. (διαφωνώ με το ότι τα aenima και Lateralus είναι “ό,τι καλύτερο έχει βγει ας πούμε τα τελευταία χρόνια για μένα” - δηλαδή οκ για το δικό μου γούστο οι Tool δεν είναι τόσο ψηλά)

Όταν πας να χαρακτηρίσεις ένα συγκρότημα ως “μπάντα της 25ετίας” (που έγραψε ο Deckard), αυτά τα πράγματα πρέπει να τα λαμβάνεις υπόψη. Δηλαδή οκ, διαλύσανε σύμπαντα με αυτούς τους δύο δίσκους (όχι πως οι άλλοι δεν είναι καλοί αλλά είναι αισθητά κατώτεροι για μένα, ο καθένας για διαφορετικούς λόγους) αλλά δεν είχαν την απαραίτητη διάρκεια για να μπουν εκεί ψηλά. Και δεν είναι να πεις ότι διαλυθήκανε και τα μέλη τους αποφασίσανε να κάνουν κάτι άλλο (φέρτε στο μυαλό σας τους SOAD π.χ.), είναι σαν απλά να τους τελείωσε η έμπνευση ή να βαρέθηκαν ας πούμε.

Κάτι που έχω γράψει ξανά στο παρελθόν αλλά θέλω να επαναλάβω πάραυτα: Αυτά τα τερτίπια με τις ακολουθίες Fibonacci στους στίχους και στα μέτρα που εντυπωσιάζουν τους πάντες καθώς και άλλα διάφορα “nuggets” μαζί με την γενικότερη psycho αισθητική τους, ίσως βοήθησαν περισσότερο την δημιουργία hype γύρω απ’ τη μπάντα απ’ τη μουσική τους αυτή καθ’ αυτή. Δεν ξέρω για σας, αλλά με τους περισσότερους Έλληνες “οπαδούς” Tool που έχω πιάσει συζήτηση, αμέσως θα ξεκινήσουν να πουν για τα συγκεκριμένα τεχνάσματα στο ομώνυμο του Lateralus. Το αστείο είναι πως αν κάνανε άλλα συγκροτήματα κάτι παρόμοιο, θα ήταν “αυνανισμός” στη συνείδηση των περισσότερων, αλλά όταν το κάνουν οι Tool είναι “μεγαλοφυές” (είναι έξυπνο σίγουρα, αλλά μόνο επειδή “δουλεύει” η μουσική που υλοποιεί την ιδέα)… χαρακτηριστικό παράδειγμα αγελαίας σκέψης (groupthink).

Για να μην παρεξηγηθώ, μουσικάρες οι Tool κτλ. [B]*[/B], αλλά νομίζω ότι κάπου κάτι πήγε λάθος ως προς το πώς τους αντιλαμβάνεται ο κόσμος. Απ’ τη μία γιατί ίσως δόθηκε περισσότερη προσοχή σε συμπληρωματικά στοιχεία της μουσικής απ’ την ίδια τη μουσική και απ’ την άλλη γιατί ίσως και οι ίδιοι δεν δικαίωσαν τις προσδοκίες γύρω απ’ το όνομά τους στα χρόνια που ακολούθησαν το “μπαμ” που έκανε το Lateralus. Όχι ότι έχουν καμία υποχρέωση απέναντι σε κανέναν βέβαια… Και, τέλος, να πω ότι αναμφισβήτητα ήταν μία απ’ τις μπάντες, κι αυτό το ξέρω σίγουρα, που έσπρωξε πολλά παιδιά να ασχοληθούν με τη μουσική ή να κάτσουν να εξασκηθούν ακόμα περισσότερο για να ανεβούν επίπεδο. Ειδικά με το drumming του Carey…

[B]*[/B] Συγκεκριμένα, το aenima το λατρεύω ακόμα, το Lateralus κάποτε το έλιωνα κι αυτό αλλά πλέον με κουράζει σε κάποια - λίγα - σημεία καθώς τα ακούσματά μου έχουν αλλάξει κάπως, από Undertow και 10,000 Days μπορώ ν’ ακούσω μόνο συγκεκριμένα κομμάτια.

Aυτα για Φιμπονάτσι κτλ εντάξει δεν ευθύνονται και οι ίδιοι ακριβώς,ειναι αυτό που έγραψα σχετικά με το Lateralus οτι δηλαδή ξεκίνησε μια πραγματικά ηλίθια νοοτροπία οπαδών,που νομίζω ότι και το ίδιο το συγκρότημα δεν την πολυσυμπαθεί.Και καλώς ή κακώς αρκετοί θεωρουν όντως αυτόν τον δίσκο ως κορυφαίο για αυτα τα στοιχεία,μην εστιάζοντας στην μουσικη που έχει.
Που ειναι ΔΙΣΚΑΡΟΣ,τον έπιασα παλι σημερα μετα τα χθεσινα και προσκυνάω,οτι καλυτερο εχει βγει κτλ κτλ:D

Το καλό με το Aenima είναι ακριβώς αυτο,πως δεν εχει κάτι τέτοια τερτίπια,αν και για μενα ειναι πολυ πιο βαθυ,και ετσι συγκεντρώνει τον ακροατή που το ακούει για πρώτη φορά κατευθειαν στην μουσική και στο feeling.Ολοι λίγο πολυ οταν πρωτοπιάσαμε το Lateralus ψαρώσαμε λίγο με τα έτσι και τα αλλιώς του κτλ.

Σχετικά τώρα με τα λίγα άλμπουμ από την μία σκέφτομαι αυτό που έγραψα από την αλλη όμως σκέφτομαι οτι για αυτον τον λόγο ίσως θεωρούνται και κορυφαίοι.Βγάζουν εναν δίσκο ανα πόσα χρόνια και ταράζουν το σύμπαν,δείχνουν οτι μιλάνε οταν έχουν κατι να πουν και αυτο είναι σημαντικό.
Πέρα από αυτά δεν νομίζω ότι έχουν αντίπαλο στα χρόνια τους,δλδ ποιοι Soad κτλ…
Αν εβγαζαν και δίσκους πιο συχνα και ηταν σε τετοια επίπεδα θα λεγαμε αλλα,απο την αλλη μπορει να ξεφούσκωναν τελειως,ποιος ξερει.

Το σίγουρο ειναι οτι με αυτο το προφιλ που κρατανε ανεβαίνουν πιο ψηλά,ψαρώνει ο κόσμος και τετοια,ειδικα στην εποχη του βίντεο και της αμεσης εικονας.

Τελος παντων οι συζητήσεις για τα άλμπουμ και το τι νομιζει ο καθενας εχουν γινει απειρες φορες πανω σε αυτους.

Περιμένουμε άλμπουμ στο τελος του '12 με τρολλάρισμα λογικα για το τελος του κοσμου:lol:

My man Leviathan is making some very interesting points here…

Πλάκα πλάκα τα πράγματα, αν και δεν είναι ακριβώς έτσι, είναι κάπως έτσι: όντως οι Tool δε δικαίωσαν τις προσδοκίες που δημιουργήθηκαν γι’ αυτούς μετά το Lateralus. Το θέμα όμως είναι το εξής: αυτό έχει να κάνει με το ότι αυτές οι προσδοκίες ήταν τελικά υπερβολικά μεγάλες. Όποιος θυμάται τα μέσα των ζίροους μπορεί να επιβεβαιώσει ότι αυτή ακριβώς ήταν η αίσθηση, ότι δηλαδή οι Τουλ μετά από δύο δίσκους σαν το Aenima και το Lateralus δε σταματάνε πουθενά και για κανένα πούστη λόγο. Από κει και πέρα οι ατομικές προσδοκίες ποίκιλαν. Άλλος δεν έβλεπε την ώρα να κυκλοφορήσει το νέο αριστούργημα που θα ανέβαζε ακόμα πιο ψηλά τον πήχυ, άλλος ανατρίχιαζε στη σκέψη του τί στον πούτσο θα γράψουν ακόμα ρε πούστη μου μετά από ένα Lateralus (γιατί το ότι ο καινούριος δίσκος που περιμέναμε θα ήταν αν όχι καλύτερος, τουλάχιστον ισάξιος του Lateralus, ε αυτό ήταν δεδομένο!), κτλ. Ωραίες εποχές. Τί συνέβαινε λοιπόν; Πήγαινε κάτι στραβά με την πάρτη μας και γι’ αυτό διαψευστήκαμε τόσο πανηγυρικά, ή απλά οι Tool αποδείχτηκαν “λίγοι” για το ντόρο που φτιάξανε; Για μένα τίποτα από τα δύο. Απλά είναι και λίγο λογικό, όταν δύο δίσκοι, και ειδικά ο δεύτερος εξ’ αυτών, ανακηρύσσονται instant classics, η υπόσταση της μπάντας που τους έφτιαξε, στα μάτια των απ’ έξω, να γιγαντώνεται σε σημείο που η λογική να περνάει σε δεύτερη μοίρα και να παραχωρεί τη θέση της σε ρομαντικές θεωρήσεις τύπου δεν είναι άνθρωποι, είναι υπεράνθρωποι, ημίθεοι, θεοί, υπερθεόθεοι κτλ. Άλλωστε σε επίπεδο λίγων ετών δεν υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος προκειμένου να τοποθετήσεις το στάτους μιας μπάντας στις πραγματικές της διαστάσεις - είναι ίσως το αντίστοιχο της “μικροοικονομίας”, λολ. Μετά από μια δεκαετία κοντά όμως; Κάτι γίνεται νομίζω. Είναι καιρός να πούμε δυο-τρία πράματα. Δεν είναι απομυθοποίηση να δηλώσουμε ότι όχι ρε παιδιά, δεν είναι υπεράνω οι Tool, άνθρωποι είναι και του λόγου τους και τελικά δεν ήταν ικανοί να φτιάξουν τρίτο σερί ιστορικό δίσκο. Δεν τους κάνει λίγους αυτό. Απ’ την άλλη, φτάνει ένα Aenima και ένα Lateralus να τους ανακηρύξουν κορυφαία μπάντα 25ετίας, όπως έγραψε ο Deckard και διαφώνησε ο Leviathan; Για μένα ναι, φτάνει. Στα ίσια. Ο καθένας βέβαια έχει τα κριτήριά του και αν κάποιος λέει “ρε παιδιά παίζει ρόλο και η διάρκεια” αυτό είναι σεβαστό, αλλά εγώ λέω ότι η ποιότητα είναι πάντα πάνω από την ποσότητα και όταν μιλάμε σ’ αυτή τη βάση δεν έχει μα και μου. Και το Lateralus, και κυρίως το Aenima, έχουν μέσα τους περισσότερη κορυφαία μουσική, και κυρίως πιο κορυφαία μουσική (λίγο αδόκιμη η έκφραση αλλά πιάνετε το νόημα πιστεύω) απ’ όση καμιά δεκαριά δίσκοι μιας οποιαδήποτε άλλης μπάντας της αντίστοιχης 25ετίας που ήταν πιο “prolific” που λένε οι φίλοι μας οι Αγγλοσάξονες και παράλληλα θεωρείται κι αυτή απ’ τις κορυφαίες, τις πιο γαμάτες κτλ. Τόσο απλό. Ναι, για μένα αυτοί οι δύο δίσκοι είναι οι κορυφαίοι που βγήκαν από το 1990 και μετά. Και το γεγονός ότι βγήκαν από την ίδια μπάντα φτάνει για να τοποθετήσει τη μπάντα αυτή στην κορυφή, κι ας είναι “μόνο δύο σε είκοσι χρόνια”. Case closed.

Να κραξω Τοοl ή να φυγω?

Μα ναι, δεν είπα ότι φταίνε οι Tool κιόλας γι’ αυτό… είναι καθαρά θέμα αντίληψης του κοινού.

Και προφανώς δεν τους σύγκρινα σε [U]μουσικό επίπεδο[/U] με τους SOAD, καμία επαφή οι δύο μπάντες.

Όλο το ζουμί είναι στο boldαρισμένο. Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε οπότε όλα καλά.

Τώρα βέβαια μου τα χαλάς, γιατί εγώ έγραψα όλο αυτό το πράγμα μπας και καταφέρω να εκφράσω με υποφερτό τρόπο το πώς βλέπω αυτή τη μπάντα κι εσύ βρήκες το ζουμί, λέει, στην πιο κοινότυπη μαλακία του κόσμου, αλλά τέλος πάντων.

Να φύγεις.

εξω.

πότε θα έρθεις λαρισα να σε κεράσω κάτι?

*και αν δεν ειναι η μπάντα της 25ετιας, ειναι μπάντα που στέκεται πολύ ψηλά. ναι. με 2 δίσκους.

Να μην αναφέρουμε και τα απίστευτα tours που μας χαρίσανε. Τα οποία είναι κατά το ήμιση ικανή και αναγκαία συνθήκη για να θεωρηθεί μια μπάντα κορυφαία.

Γουστάρω πάντως που γράφονται όλα αυτά στο thread. Πραγματικά νιώθω πως κάνετε αυτό που θα σας παρακινούσε ο Leary στο 3rd eye τους salival. hehehe 8)

Δεν καταλαβαίνω τι σε χάλασε Γράκχε. Έπρεπε να επαναλάβω δηλαδή όλα τα σημεία στα οποία διαφωνώ για να μη νιώσεις ότι τα έγραψες τσάμπα; Ή να μην απαντήσω καθόλου; :stuck_out_tongue: Μια χαρά τα διάβασα όλα και κατανοώ το σκεπτικό σου, αλλά… εεε, τα 'γραψα ήδη, ας μην επαναλαμβάνομαι. :smiley:

Α μπράβο L.Eye και τα live και τα live.

Ομως θελω να ρωτησω κατι όσους τους εχουν δει,επειδη εμεις δεν το εχουμε ματωσει ακόμα.
Από ότι παρατηρώ υπάρχουν αυτοί που γουστάρουν τρελα κτλ και είναι άλλοι που τείνουν να υποστηρίξουν οτι ειναι περισσότερο στουντιακή μπάντα και οτι τα λαηβ τους είναι μικρά/οχι οπως θα τα φαντάζονταν κτλ

Απο το Lateralus και μετα ολα αυτα,διοτι στην περιοδεία για το Αενιμα εκαναν οργια πανω στην σκηνη

Εγώ που τους είδα στην περιοδεία του 10000, δηλαδή την πρώτη φορά που ήρθαν, έχω να πω ότι είναι φανταστικοί και ουδόλως “στουντιακοί”, κι αν βοηθούσε λίγο και ο χώρος η εμπειρία πιστεύω ότι θα ήταν ακόμα πιο εξωπραγματική.

Χωρίς να θέλω σίγουρα να σου υποδείξω να μην ποστάρεις ή οτιδήποτε τέτοιο, εγώ προσωπικά στη θέση σου ναι, δε θα έγραφα τίποτα, ειδικά από τη στιγμή που τα είχα ήδη πει όλα λίγο πριν. :slight_smile:

Ό,τι από τα δύο και να κάνεις, θα περάσεις και δε θα ακουμπήσεις 8).

Καλά, Fibonacci και λοιπά παίζει να μην τα έχω διαβάσει και ποτέ μου με αφορμή το Lateralus, τα είχαμε κάνει σε κάτι Μαθηματικά στο Πανεπιστήμιο αλλά μέχρι εκεί. Εγώ θυμάμαι να χώνω το CD στο CD player και να μου φεύγουν τα μυαλά με τη μουσική, τι Fibonacci και παπαριές, όλα αυτά είναι αχρείαστα όταν το συγκρότημα παίζει αυτούς τους παπάδες.

Το 2006 ήταν φανταστικοί σε έναν ΤΡΑΓΙΚΟ χώρο με άθλιο ήχο. ΤΟ 2007 δεν ήταν τόσο ορεξάτοι, έπαιξαν όμως Flood σε μαγική εκτέλεση. Τους είχα δει και Γερμανία το 2006 και είχαν σπείρει.