Tool

Για να πω την αλήθεια, δεν περιμένω πολλά πράγματα πλέον από δαύτους, εφόσον βγάλουν οτιδήποτε. Μονάχα κάνα επίσημο λαιβ ντι-βι-ντι θα σώσει την κατάσταση.

τοσα πικρα ποτηρια που μας εχουν κερασει… :roll:

Δεν το λέω ειρωνικά. Είναι τρομερά ακατόρθωτο να πλησιάσουν έστω τα Aenima/Lateralus. Δεν είναι θεοί, αν και κάποια στιγμή τους είχαμε κάνει, άνθρωποι είναι και τους πήρανε και τα χρόνια. Τίποτα να μην ξαναβγάλουν, πατάτες στο χωράφι να βγάλουν έχουν ήδη μείνει στο πάνθεον και οι στιγμές των ακροάσεων του Lateralus προ δωδεκαετίας, πότε περάσανε τα γαμίδια, έχουν μείνει συγκλονιστικές και τους ευχαριστούμε γι αυτό.

Συμφωνοι απλα να πω πως για μενα το 10.00 Days ειναι επισης 10αρι χρυσο και με τονο, μη σου πω μαλλον οτι ειναι το αγαπημενο μου,αν επρεπε να επιλεξω με πιστολι στο κεφαλι ξερωγω γιατι αλλιως δεν. Μαλλον για αυτο εγω εχω τοσες υψηλες προσδοκιες. Α και οποιος δε το θεωρει στο ιδιο ακριβως επιπεδο με Aenema/Laterallus ας ξαναριξει 2-3 αυτιες… :wink:

Για να επιβεβαιώθεί :stuck_out_tongue:

10,οοοd με τη καμία όμως ίδιο επίπεδο με τους δύο προγενέστερους ογκόλιθους, με τη καμία, και δεν του έχω ρίξει λίγες αυτιές…

Δικαιολογείται εν μέρει αν είναι ο πρώτος τους δίσκος που άκουσε κάποιος. Για κανέναν άλλο λόγο.

Από αυτή τη σκοπιά, ναι, για κανένα άλλο λόγο. Όλοι λοιπόν οι νεόκοποι ή νεαροί σε ηλικία ακροατές των Τουλ που μυήθηκαν με το 10k ας ακούσουν κι εμάς τους παππούδες.

Kαι ξαναλεω μονο αν επρεπε να επιλεξω με πιστολι στον κροταφο. Γιατι αλλιως, οταν ακουω το Λατεραλλους τοτε το Λατεραλλους ειναι το κορυφαιο, οταν ακουω το Αενεμα ειναι το Αενεμα και ουτω καθ’εξης.Δεν ειναι ο πρωτος, πρωτος ολοκληρος ηταν το Aenema. Απλα ας πουμε οτι διαφορετικο σοκ εφαγα με τους αλλους 2, διαφορετικο με το 10,000. Ενα σοκ που καταφερε να παει ακομα μισο επιπεδο πιο βαθια στο μυαλο μου/ στον ψυχισμο μου/whatever με πιανετε,ξερετε τι ακριβως συμβαινει οταν ακους Tool. Επσιης δεν πιστευω οτι στεκουν αποψεις του στυλ “για κανενα λογο δε μπορει να ειναι αυτο το αγαπημενο σου” για τους Tool. Προσφερουν τοσα πολλα και απιστευτα πραγματα σε καθε δισκο τους που οποιοσδηποτε μπορει να ειναι αγαπημενος του καθενος και απολυτως δικαιολογημενα

Για μενα η δυαδα ειναι σημεια αναφορας και το 10k ειναι μισο κλικ κατω.

Να σας πω την αληθεια το Aenima μου φαινεται το καλυτερο τους με διαφορα, αλλα να πει και ο Νομιστερακης καθοτι αποτελει το νο1 δισκο του σε λιωσιμο, αν δεν απατωμαι.

Αενιμα αλλές συνθέσεις(οι καλύτερες τους ποτε), φαίνονται αλλιώς οι επιρροές τους, αντικειμενικά ανώτερο απο όλα τους.
Λατέραλους αλλη φαση, 10αρι και αυτο.

Αλλά πληζ, το Undertow ειναι πιο πανω απο 10000 Days, μην τα ισοπεδώνουμε ολα:p

Απλά ΟΧΙ. :slight_smile:

Δεν πρόκειται να σου παω κόντρα γτ θα χάσω με 35αρα τουλαχιστον

Δεν μπαίνω στοn kop;o να συγκρίνω Aenima και Lateralus από άποψη μουσικής. Απλά το Lateralus είναι το αγαπημένο μου γιατί με αυτό τους λάτρεψα. Κατα τ’αλλα όμως ισχύει αυτό:

:lol2::lol2::lol2: Η κορυφαιότερη απάντηση ΕΒΕΡ! Μιλάμε ούτε καν έφτασε το πούλμαν στο σεφ έτσι…:stuck_out_tongue:

Πετσετα απο το Γιούλοτζι θα κουναω

Το Aenima εχει οντως καλυτερες συνθεσεις, το Lateralus εχει τη παραγωγη που σε εκπλησσει, αλλα αμα περασουν τα χρονια και κατασταλλαζουν καπως τα γουστα οι περισσοτεροι φιλοι της μουσικολογιας που ξερω τεινουν στο πρωτο. Απο το Lateralus μου λειπει λιγο το μεταλλακι, καταλαβαινω οσους το γουσταρουν αλλα θεωρω το Aenima πολυ πιο “δυσκολο” δισκο, οσο και αν ακουγεται περιεργο.

Lateralus έχει πιο κινηματογραφική προσέγγιση, είναι πιο κόνσεπτ, τα τραγούδια πάνω κάτω κινούνται σε μια κοινή συνισταμένη. Δεν σημαίνει ότι δεν σπέρνει και ότι δεν ψαρώσαμε όσοι μαγευτήκαμε τότε και ανατρέχαμε σε πανεπιστημιακά συγγράματα να μάθουμε για τις περίφημες πλέον σπείρες Φιμπονάτσι.

Aenima είναι στον κόσμο του. Οι απόκοσμοι ήχοι στην αρχή του Eulogy, τα πορτογαλικά στο κόψιμο του Stinkfist, το drum solo στο 46+2, τα αποσπάσματα από Bill Hicks στο τρίτο μάτι, ο ευθύς χλευασμός προς τους underground fans στο Hooker with a penis, το κολύμπι στο Aenema, το βρίσιμο αλά Ιταλικά στο Message to Harry manback, ο Χίτλερ στη καγκελαρία στο Die eier von Satan και τέλος πέρα και πάνω από όλα το ανυπέρβλητο στον αιώνα των αιώνων αμήν, Pushit.±

Το aenima βγήκε πρώτο, οπότε είναι καλύτερο, κι ας μην έχει αρκετό metal.