Tool

Μακριά από εμάς το metal.

Αμα δεν ήμουν εγκάθετος του Τρακη θα σε χειροκροτούσα ρε αλητη

Ε ναι

Δεν θα σου πω οτι δεν ψαρωσα, ο ηχος του ηταν (και εξακολουθει να ειναι) τρομερα πρωτοποριακος, αλλα ενω το θεωρω αφθαστα μελετημενο αλμπουμ σπανια θα το βαλω να παιξει. Το Aenima αντιθετως εξακολουθω να το ακουω, ισως οχι σε σταθερη βαση, αλλα το θυμαμαι ανα σπαστες περιοδους. Απλα εχει καλυτερα τραγουδια, οσο και αν ακουγεται υποκειμενικα χαζο φανταζομαι.

[SPOILER]

[/SPOILER]

Vicarious. Jambi. Lost keys/ Rosetta Stoned. Right in two. Wings for Marie. The pot.

Yeah, srsly:!:

Ούτε καν ρε !!!
Μετά από το The Pot μια κοιλίτσα την κάνει . Και μην φοβάσαι τον έχω ακούσει αρκετά τον δίσκο για να βγάζω ασφαλή συμπεράσματα.
Γενικά Lateralus και ξερώ ψωμί αν και [U]το κορυφαίο τραγούδι τους[/U] είναι στο Aenima .

To prison sex μπορει και να ηταν το πρωτο τραγουδι τους που ακουσα ποτε , οταν μας το εβαλε να το ακουσουμε ενας καθηγητης στη σχολη ηχοληψιας . Δεν ειχα ξανακουσει ποτε TOOL , καταλαβα ομως οτι ειναι αυτοι απο τις περιγραφες για την μουσικη τους που ειχα διαβασει μεχρι τοτε.

Tου ζητησα να μου κανει μια κοπια απο το Undertow και την επομενη μερα πηγα και αγορασα το ΑΕΝΙΜΑ (ποσο κουτος ημουν που δεν ειχα καταλαβει οτι αυτο το αξεπεραστο-εξωπραγματικο αριστουργημα κυκλοφορουσε ηδη σχεδον ενα ολοκληρο χρονο στον πραγματικο κοσμο).

Τιποτα δεν μπορει να ξεπερασει αυτη την δισκαρα. Ολα οσα ειναι οι TOOL ειναι μεσα σε αυτα τα 77:23 του CD. Το Lateralus ειναι και αυτο καταπληκτικο αλλα μου φαινεται πιο μονοδιαστατο (are you serious ? ) σε σχεση με το AENIMA.

PS 1 : http://www.youtube.com/watch?v=ri2lVA1k5-Q
PS 2 : post -digital σωραιος φιλε !!!
PS 3 : Μονο τρελα !!!

Αγόρασα Aenima την Άνοιξη του 2001, κάνα δυο μήνες πριν κυκλοφορήσει Lateralus, έχοντας διαβάσει κριτικές στο Ποπ+Ροκ τότε για την επανακυκλοφορία των έως τότε δουλειών τους και λόγω του εξωφύλλου του συγκεκριμένου album το οποίο με τραβούσε λόγω του αλλόκοτου σκότους του. Η πρώτη δε ακρόαση έγινε μεταμεσονύχτιες ώρες όταν γύρισα σπίτι. Δέος απλά…

ps. Το δεύτερο γκρουπ του οποίου έχω αγοράσει δουλειά δίχως να έχω ακούσει νότα απ’ αυτούς λόγω εξωφύλλου είναι οι Dead can dance και το [I]Within a realm of a dying sun[/I].

Λοιπόν, για ξάνοι:
Το aenima, ντηκεη, είναι σαφώς επιδραστικότερος δίσκος από το lateralus.
http://www.youtube.com/watch?v=dpIh5KjFGKE

Ούτε για μένα το 10k days είναι το καλύτερο τους ή το αγαπημένο μου (=Lateralus), ΑΛΛΑ οι στίχοι στο Wings For Marie και στο 10,000 days είναι απίστευτοι. Από τα αρτιότερα επικήδεια ποιήματα που έχω διαβάσει ποτέ και δυσκολεύομαι να φανταστώ πως μπορούν να υπάρξουν άλλα πιο έντονα.

Γιατί μόνο οι στίχοι είναι; Το Wings For Marie/10,000 days είναι άνετα μέσα στις 3 καλύτερες συνθέσεις που έχουν γράψει οι Tool και όποιος διαφωνεί είναι άμπαλος και να σταματήσει να ακούει μουσική!

επίσης

Ως φίλος της μουσικολογίας (ορ νοτ) να πω κι εγώ ότι με τα χρόνια τείνω στο πρώτο. Αλλά ίσως όταν ξαναπεράσουν τα χρόνια να καταλήξω πάλι στο λατεράλους. Μπορεί η προτίμηση να βγαίνει από κάποιον πολύπλοκο αλγόριθμο που είχαν εξαρχής στο μυαλό τους!

ενας απ’ τους λογους που τους κουτσουλαμε πλεον κι αυτους.

Καλά προφανώς, αη ουας μπηιν σαρκαστικ. Τα άλλα τα εννοώ πάντως.

ναι, αλλα να μην ξεχνιομαστε

I need to watch things die
From a good, safe distance
Vicariously I live, while the whole world dies.
You all feel the same so,
why can’t we just admit it?

Και καθώς περιμένουμε οποιοδήποτε στοιχείο σχετικά με το νέο άλμπουμ, ορίστε ένα [I][I]κομμάτι [/I][/I]από τους [B]VOLTO![/B], το προτζεκτ του Κάρεϋ.
Υπάρχει και σε παλιότερη εκδοχή [I]ντραμς ντουέτου[/I].

Μακράν [B]Lateralus [/B]από τα καλύτερα αλμπούμ. Όλη η τέχνη η μουσική και η λυρική συγκεντρωμένη σε ένα δισκάκι. Αντιφατικό στο φουλ. Σου ανοίγει το μυαλό ενώ σου το λέει "[I]overthinking, overanalysing, seperates the body from the mind[/I]. "

Ψαγμένα παιδιά., τεχνίτες,. καινοτόμοι, πρωτοποριακοί…αλλά και φαίνεται ότι κουράστηκαν…ότι έκαναν έκαναν…lateralus το καλύτερο…θελει πολύ ψάξιμο ως άλμπουμ.

κλειδωστε το thread

(emoticon κλαμα συγκινησης)

ρε μαλακα , νιωθω σαν να ειμαστε διδυμακια

το Π+Ρ που λες ομως μηπως ειναι του Ιουνιου 2001 , με εξωφυλλο radiohead και αρθρο μεσα για Tool απο Λεωνιδα Αρβανιτη ?

2001 , η χρονια που ο μονολιθος μας ακουμπησε κ παψαμε να ειμαστε πιθηκοι :stuck_out_tongue:

Έτσι, εξώφυλλο Radiohead και άρθρο για Tool από Λεωνίδα Αρβανίτη 8).

Έχω και το Π+Ρ με την κριτική στο Aenima από Παναγιώτη Φουρκιώτη, 8 του είχε βάλει πίσω στο 1996.