Tool

Το θυμάμαι αυτό το τεύχος που λες. Δεν εννοώ αυτό όμως. Γενικά επειδή εδώ που έμενα/μένω δίχως ραδιόφωνο, χωρίς ίντερνετ τότε, χωρίς μαγαζιά ουσιαστικά, μας έμενε μόνο το Π+Ρ, το οποίο ήταν κάτι σαν ευαγγέλιο. Δεν είχαμε και τίποτα άλλο οι άμοιροι. Θυμάμαι ένα τεύχος με τον Marilyn manson εξώφυλλο ή του 98 ήταν ή του 99, τότε που έιχε βγάλει το Mechanimal animals όπου είχε κριτικές στα προσφάτως -τότε- επανακυκλοφορημένα album των Tool. Πρέπει να ήταν ο Αρβανίτης στα review, δεν τους άγγιξα αμέσως τουσ Tool, τα λόγια όμως εκείνα είχανε μείνει στο πίσω μέρος του μυαλού μου και μόλις τους συνάντησα σε κάποιο δισκοπωλείο τους τσίμπησα καθώς κανείς από όσους ήξερα και αγόραζε cd τότε δεν είχε ακούσει ποτέ του Tool.

ηταν τοσο μπροστα για την εποχη του , παλι καλα που πηρε κ 8 :stuck_out_tongue:

παντως , επειδη βγηκε Νοεμβρη '96 , δεν προλαβε να ακουστει κ να μπει στις λιστες με τα καλυτερα εκεινης της χρονιας

αν θυμαμαι καλα ειχαν βγαλει δισκο της χρονιας το in Side - orbital

σε αλλα θεματα , παιζει[B] υπεροχο vinyl rip για το lateralus [/B]

οποιος ακουει με πιο hi-fi συνθηκες και το θελει , ας μου στειλει ενα pm να του δωσω το link.

Υπεροχο vinyl rip απο picture disc; Λιγο δυσκολο Μπαμπη…

ειναι 8/10 8)

ισως ημουν λιγο υπερβολικος - αλλα κ παλι στα αυτια μου ακουγεται καλυτερο απο το cd

8O8O

Ξύνομαι…

οι Tool ειναι απο μονοι τους μουσικο φαινομενο ,με ενα εξαιρετικο ηχόχρωμα και ενα τρομερο rhythm section. Ισως το μονο συγκροτημα που θα μπορουσε να μπει σε διαδικασια συγκρισης μαζι τους να 'ναι οι Deftones…:-k

δεν ηχογραφούνε. κανα παιγνίδι θα παίζουν

…ναι όντως πολύ πορδοχαρά βλέπω, που δεν ταιριάζει σε ηχογράφησή τους:):!:

Tool - “A/Descending” + Official Visuals 2016

:bounce:

Εντυπωσιακό!

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μιας και έπεσε η σύγκριση, από Pantelis79, για το καλύτερο άλμπουμ των '90s μεταξύ Black Album και Aenima, κάποιες ερωτησούλες που ήθελα να κάνω εδώ και καιρό:

  • Ποιο είναι το αγαπημένο σας track στο Aenima? (διστάζω προσωπικά μεταξύ των 3 πρώτων).
  • Chancellor ή D’amour? (D’ amour εγώ).

Και ερώτηση παγίδα: Πόσο σημαντικός είναι για την μπάντα ο Jones?

  • Μάλλον Pushit, αλλά πραγματικά έχει πολλά κομμάτια που είναι τέλεια.
  • Justin.
  • Πώς μπορεί να μετρηθεί κάτι τέτοιο;

Cool… μάλλον το λιγότερο αγαπημένο μου κομμάτι στο δίσκο :stuck_out_tongue: (μαζί με το oμώνυμο). Λόγω συναισθήματος να υποθέσω;
Στις δικές μου επιλογές, και σαν αισθητική μπάντας και χτίσιμο κομματιού, τα 2 πρώτα είναι πολύ καλά. Το Η. είναι το πιο άρτιο καλλιτεχνικά για μένα. Σεμινάριο.

Για Adams, προφανώς δεν μπορεί να μετρηθεί ποσοτικά… Απλά κάποιες φορές σκέφτομαι πόσο διαφορετική θα ήταν η μπάντα (ΟΚ εικασίες, I know) αν είχαν έναν κιθαρίστα που μάτσαρε την προσωπικότητα των άλλων τριών.

Και μετά από αυτή τη δήλωση:

[SPOILER][/SPOILER]

Hooker with a Penis

-46+2
-chancellor
-νομίζω υποτιμάς φουλ την επιρροή του jones στη μπάντα. Μάλλον με άλλο κιθαρίστα δεν θα ήταν τόσο καλοί.

Περί άκυρων συγκρίσεων, σαραντα-οχτώ επίπεδα πιο ψηλά από το κάθε μπλακ άλμπουμ το Aenima στ’ αυτιά μου. Είναι θέμα γούστου, μήλα-πορτοκάλια, αλλά imho νοτ ηβεν κλόουζ που λεν’.

-Απάντησα από πάνω
-Τζάστιν, αλλά τι να συγκρίνεις, σε τι δίσκους έχει παίξει ο ένας και σε τι ο άλλος, αδικία.
-Όσον αφορά τον τζόουνς, για να είναι ο κιθαρίστας σου το λιγότερο φαντεζί μέλος και να παίζεις τέτοιες μουσικές, σκέψου πόσο εξωγήινη μπάντα είσαι. Και, κατ’ επέκταση, πόσο κορυφαίος είναι και ο ίδιος για αυτά που κάνει.

46 & 2

Οι Tool ειναι μια αρκετα καλη μπαντα των 3 δισκων, που στα ματια μου γινεται πολυ χειροτερο οταν διαβαζω τις αποψεις των οπαδων τους για αυτους. Ωραιο το Aenima, θα μπορουσε να ειναι μια συλλογη b-sides των Metallica. Καλυτερο το Lateralus, μεχρι και full length κυκλοφορια για Metallica μπορει να επιανε, αλλα στα 90ς μονο.

Έτσι αισθανόμουν για τον Παντελίδη αλλά τελικά αποφάσισα να το απομονώσω και να εστιάσω στη μουσική του.