Tool

Δε μου κανει εντυπωση να ακουει Παντελιδη καποιος που θεωρει το Aenima τοσο δισκαρα :stuck_out_tongue:

fyge re troll

Από τη μία έχουμε έναν πολύ καλό εμπορικό δίσκο από μια μπάντα που είχε ήδη ζήσει τη χρυσή εποχή της και από την άλλη εναν δίσκο που σηματοδοτεί μια νέα χρυσή εποχή .

Να πούμε και οτι ο Jones εμπλέκεται και μετα video/artwork ε.

Ισχύει αυτό. Νομίζω και ο MJ ασχολείται με αυτά όμως, ήταν και σε μια αντίστοιχη σχολή φοιτητής κάποια στιγμή αν θυμάμαι καλά.

Ήξερα ότι θα μου την έπεφτε κόσμος γι’ αυτό που είπα… Απλά δεν τον θεωρώ τόσο μεγάλο ταλέντο όσο τους άλλους τον Jones.

Επίσης ο D’ amour, ΟΚ - πρόλαβε να παίξει μόνο στο EP και το Undertow, αλλά μόνο εγώ ακούω τον τόνο του μπάσου του στο δίσκο και τα live του;;; Συγκλονιστικός…

Ναι.

After serving in the United States Army in the early 1980s, he attended Kendall College of Art and Design in Grand Rapids.

From Wikipedia

Third Eye
Chancellor ειδικά το τι κάνει στις 10.000 μέρες (το δίσκο) είναι εξωπραγματικό

Η ερώτηση παγίδα είναι σαν να ρωτάς τι ρόλο παίζει το αμυντικό χαφ σε μια ομάδα ποδοσφαίρου.

Δεν έχεις ομάδα χωρίς.

Παντελή που είσαι ;Σήμερα συμπληρώνει 20 χρόνια το AENIMA! Αυτή η δισκάρα ! Πότε πέρασαν 20 χρόνια ρε γαμωτο ;

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

20 χρονων κο ακουγεται φρεσκο σαν αυριανο, οχι σα σημερινο. ΤΟΣΟ μπροστα ηταν.

Αγαπημένο track από Undertow?

Δικό μου μακράν το Flood και νομίζω ότι πλέον έρχεται δεύτερο το 4 degrees.

πρώτη αγάπη το Sober αλλά τώρα λέω να πω το Swamp Song

Το Intolerance ηταν το πρωτο κομματι που ακουσα ποτε απο tool χωρις καν να ξερω ποιοι ηταν , αλλα τους αναγνωρισα αμεσως απο τις περιγραφες που ειχα διαβασει.

Για πολλα χρονια το αγαπημενο μου ηταν το Prison Sex αλλα και τα δυο που ανεφερε ο JTN ειναι επισης σε αυτα που ξεχωριζω.

Θα πω το Prison sex … Μαλλον.

Γενικά ο δίσκος έχει ισάξια κομμάτια… Τα περισσότερα είναι στο ύφος της πρώτης περιόδου των Tool (όσο είχαν D’ Amour δηλαδή) με λιγότερο progressive ήχο απ’ ότι οι επόμενες κυκλοφορίες τους και με σαρκαστικούς στίχους… Πιο ευθείς συνθέσεις γενικά.

Νομίζω ότι τα 2 κομμάτια στα οποία ξεκινά η μετάβαση για τη δεύτερη περίοδό τους είναι τα 4 degrees και Flood και ίσως γι’ αυτό και τα προτιμώ (πέραν από το γεγονός ότι το τελευταίο είναι ένα από τα πιο πωρωτικά και heavy κομμάτια τους). Επειδή έχει το σωστό πάντρεμα των παλιών και νέων Tool με μίξη “αλητείας”/επιθετικού ήχου με prog και ατμόσφαιρα.

Εχεις δικιο ειδικα για το Flood αυτη η σαμπαθιλα στην αρχη και μετα το ποσο βαραινει το κομματι ειναι κατι που εκαναν ακομα καλυτερα αργοτερα.

Αλλα παντα τους εβρισκα εξαιρετικους και στα κομματια που ειναι μικροτερα σε διαρκεια και in your face οπως ειναι πχ το prison sex και το hooker

μωρε λετε;

τελικα για ενα Live ειναι η ημερομηνια (μαζι με Primus, Melvins , DJ set απο τους Chrystal Method Και special guest Που δεν εχουν ανακοινωσει ακομα!).

Α αυτο τελικα θα κανουν οι Tool στις 24 Ιουνιου
και ελεγα τι έκρυβε η ανάρτηση της μπάντας πριν λίγες μέρες;

τωρα καταλαβα και τι δειχνει η φωτογραφια

1 Like

Λίγο μας τρολλαρουν , λίγο είμαστε μαζοχες…

Είπα κι εγώ…

Γίνεται δουλίτσα στο Facebook…