Top 10 Albums που ανακαλυψατε το 2011 (κατοπιν εορτης thread)

πωωω demolition hammer ε ? σφαλιαρες απανωτες σε καθε κομματι… ηδονικη βια…

και σε σειρα!

τα αριστουργηματα:

  1. Suffocation - [B]Despise The Sun EP[/B]
    το υπερτατο brutal death ΕΡ. οποιος αγαπαει την μπαντα και δεν το εχει ακουσει ειναι αφελλης
  2. Misery Index - [B]Discordia[/B]
    τα εχω πει 1000 φορες. ειναι μια απο τις απαντησεις κμου στο θρεντ: πως θελετε να ακουγεται ενα αλμπουμ?
  3. Hour Of Penance - [B]The Vile Conception [/B]
    υπερτεχνικο και υπερηδονικο ντεθ μεταλ. υπερευγε!
  4. Misery Index - [B]Retaliate[/B]
    ομοιως με το αλλο MI. μια εκπληκτικη αρχη για μια σπουδαια μπαντα. με λυπαμαι που αργησα να τους ακουσω

η υπολοιπη 10αδα:
5. Obscura - Omnivum
6. Lost Soul - Scream Οf Τhe Μourning Star [φοβερη ανακαλυψη, παω αμεσα για τ επομενα!]
7. Anaal Nathrakh - Hell Is Empty And The Devils Are Here
8. Fleshgod Apocalypse - Mafia EP
9. Septicflesh - A Great Mass
10. Anaal Nathrakh - In The Constelation Of The Black Widow

Μια σφήνα για να πω ότι το παρακάτω είναι πανέμορφος δίσκος και ότι ήμουν σίγουρη πως κάποια στιγμή είχα αναφέρει έστω το no more white horses, αλλά το σερτς με διαψεύδει. :\

και κανά δυο ενδεικτικά για το καλό

[B]Charlie Haden - Folk Songs [1979][/B]

Συνεργασίες εκπληκτικές, στόχος το ταξίδι, προορισμός η αποπλάνηση. Jazz meets world music και κάθε κομμάτι φαντάζει τόσο αυτόνομο όσο και μέρος της ταινίας που εκτυλίσσεται.
[I]
http://www.youtube.com/watch?v=U55F7SIAQng[/I]

[B]Saltillo - Ganglion [2006][/B]

[I]?Cowards die many times before their death? - Caesar[/I]

Σκυθρωπή, requiem for a dream αισθητική. Ένα ρομαντικά ιστορικό φάντασμα τα λέει με το εκσυγχρονισμένο προσωπείο μιας κρύας πόλης που βυθίζεται όλο και περισσότερο σε ναρκωμένους αλλά φρενήρεις ρυθμούς.
[I]
http://www.youtube.com/watch?v=1kb2gV-FnzE[/I]

To ειπες και μονος σου.Τι να λεει να πεις οτι ανακαλυψες δισκο του 11 το 11 ? :wink:

Οι Demolition Hammer από τα 2-3 κομμάτια που έχω ακούσει πρέπει να ναι από τα πλέον λυσσασμένα Death/Thrash συγκροτήματα που έχουν βγεί. Δεν είναι τυχαίο που έκαναν παραγωγή στα Morrisound studios:wink:

On topic:
[B]Accept - Objection Overruled (1993) [/B] Πόσο παίζει να άργησα να ακούσω ολοκληρωμένο άλμπουμ τους? Κλασσικό Γερμανικό metal με το κλασσικό line up. Κι έπεται συνέχεια:D
[B]Pink Cream 69 - One Size Fits All (1990) [/B] Είδα το Γενάρη Helloween και είπα να τσεκάρω τη πρώτη μπάντα του Andi Deris. Πραγματικά τα σπάνε!
[B]Dark Angel - We Have Arrived (1984) [/B] Είχα ακούσει και το Darkness Descends, αλλά το EP αυτό ηταν η πρώτη απόδειξη της αξίας τους. HELL’S ON ITS KNEES!
[B]Toxin - Aphorisms EP (1987) [/B] Τεχνικό, βαρύ, λυσσασμένο, μανιακό Γερμανικό Thrash από μια μπάντα τίγκα υποτιμημένη. Θα ακουστεί και το full length Misantrophy:wink:
[B]Violent Force - Malevolent Assault Of Tomorrow (1987) [/B] Θα παραθέσω τη φράση του nir1: “Με ένα full length κατεβάζει τα βρακιά στη μισή Γερμανία”
[B]Sodom - Obsessed By Cruelty (1986) και Agent Orange (1989)[/B] πιο χυμαδιό και κάφρικο το πρώτο, πιο πιασάρικο αλλά και πάλι λυσσασμένο το δεύτερο. ΓΑΜΑΝΕ ΛΕΜΕ!
[B]Sepultura - Beneath The Remains (1989) [/B] Ισάξιο του πιο τεχνικού Arise, καθώς κερδίσει σε ωμότητα και λύσσα. BRAIN KILLING BRAAAAIIIIN!
[B]Asphyx - Death…The Brutal Way (2009) [/B]
Merchants of brutality, death our only rule
The doctrine of true metal, gods of the old school
Die by fuckin Asphyx, ultra loud we slay
Skinned alive you humbly beg for DEATH THE BRUTAL WAY! Αυτό ακριβώς τίποτα άλλο.-
[B]Cannibal Corpse - Tomb Of The Mutilated (1992) και Worm Infested EP (2002)[/B] 1) Απερίγραπτη κλασσική δισκάρα: Split Wide Open, Addicted To Vaginal Skin, Post Mortal Ejaculation, Hammer Smashed Face (φυσικά)… ΧΕΣΤΟ θα τα γράψω όλα:lol:
2) Επιβεβαιώνει την αδυναμία που έχω στα EP γενικά:D. Τα γαμηστερά Systematic Elimination και Worm Infested (CUUUUUNT!), το επανηχογραφημένο The Undead Will Feast από το πρώτο άλμπουμ και φυσικά τις φοβερές διασκευές σε Accept (Demon’s Night), Possessed (Confessions) και Metallica (No Remorse)

[B]Resurrection - Embalmed Existence (1993) [/B] Παλιομοδίτικο Death metal, τεχνικό, βαρύ χωρίς blastbeats, σε κάποια σημεία με πλήκτρα ατμοσφαιρικό (ειδικά στο ομώνυμο) και με μια από τις πιο καθαρές παραγωγές της εποχή του. TORTURE CHAMBEEEEERS! Δειγματάκια και εκτενέστερη κριτική στο 90s Death metal thread.

[B]Sceptic - Pathetic Being (2001) [/B] Θεικό τεχνικό Death στα χνάρια των Death και των Nocturnus (αυτοί οι μάγκες με ψήσανε να τους ακούσω:wink:)

[B]Pyogenesis - Ignis Creatio (1992) [/B]

[B]Thou Art Lord - DV8 (2002)[/B] Το ελληνικό supergroup σε ένα εξαιρετικό Death/Black άλμπουμ

Αν ειναι να ξεχωρισω 10 δισκους νομιζω οτι ειναι οι παρακατω

White Zombie - La Sexorcisto: Devil Music Vol.1
Melvins - Houndini
Soilent Green - Sewn Mouth Secrets
Agoraphobic Nosebleed - Altered States of America
Insect Warfare - World Extermination
The Black Keys - Rubber Factory
Wu-Tang Clan - Enter the Wu-Tang(36 Chambers)
OutKast - ATliens
Onyx - Bacdafucup
Hagalaz’ Runedance - Frigga’s Web

(Οι τιτλοι ειναι κλικαμπολ που λεμε και στο χωριο μου)

πρεπει να εισαι πολυ ευτυχισμενος μετα απο αυτες τις ανακαλυψεις ε??:):slight_smile:

το soldiers of the night απο vicious το εχεις ακουσει??
αν οχι καντο τωρα…:wink:

Ορίστε και η δικιά μου λίστα:

[B]Forteresse - Métal Noir Québécois (2006)
Vektor - Black Future (2009)
Slayer - Show No Mercy (1983)
Thanatos - Justified Genocide (2009)
Azaghal - Omega (2008 )
Exhumed - All Guts, No Glory (2011)
Misery Index - Heirs to Thievery (2010)
Razor - Evil Invaders (1985)
Omega - Second Coming, Second Crucifixion (2010)
Ravencult - Morbid Blood (2011)[/B]

ισχυει, αν δεν τοχεις ακουσει οπως λεει και ο μαρινερ, καντο τωρα ! οχι τωρα…ΤΩΡΑ ! και αν κοιμασαι ακομα μακαρι να μπορουσα να σε ξυπνησω για να το ακουσεις ΤΩΡΑΑΑΑΑΑ! τρομερος δισκος…

Axel ποσο πολυ σου ηρθε να πιεις κηροζινη και να αυτοπυρποληθεις με τα Slayer - Show No Mercy (1983) και το Razor - Evil Invaders (1985) ??? θυμαμαι τα ειχα ανακαλυψει και γω μαζι αυτα τα δυο κ οι δικοι μου ειχαν εξαφανισει τα σπιρτα απολο το σπιτι :lol:

Οκ, ήταν μπόλικα.

[SPOILER]Vicious Rumors-Digital Dictator
Conception όλα
Ark όλα
Fates Warning-Disconnected
Psychotic Waltz-A Social Grace
Savatage-Edge of Thorns
Titan Force όλα
Candlemass-EDM, Nightfall
Fields of the Nephilim-The Nephilim
Innerwish-Waiting for the Dawn, Silent Faces[/SPOILER]

…μεταξύ άλλων.

[SPOILER]Note to self:#-o[/SPOILER]

προσπαθω να φανταστω την εκφραση του προσωπου σου με την εισαγωγη του …And the Devil Cried

8O8O8O

Κάπως έτσι :stuck_out_tongue:

Χαχαχα, να σου πω την αλήθεια δεν το είχα σε μεγάλη εκτίμηση το θρας από Αμερική μεριά. Αυτό γιατί ήμουν λάτρης Kreator και γερμανικής σκηνής γενικότερα, και για κάποιο λόγο αρνούμουν πεισματικά να τα ακούσω. Μετά κατάλαβα τη μαλακία που έκανα #-o

καλα κ εγω στο θρας ειμαι μεγαλωμενος με γερμανια, αλλα μετα ακουσα και κατι ψιλοviolence, ψιλοforbidden, ψιλοexodus και εμεινα… και η αλλη πλευρα του ατλαντικου ειναι τουλαχιστον εξισου 'μοβορικη…

Ισχύει, κι εγώ σιγά σιγά το ανακαλύπτω :stuck_out_tongue:

Τα εκτός 2011 άλμπουμ που ανακάλυψα το 2011 και έπαθα πλάκα, πάνω κάτω είναι τα παρακάτω:

Acid Bath - Paegan Terrorism Tactics (έπος, μάλλον το προτιμώ από το πρώτο)
Voivod - Rrroooaaarrr και War And Pain
Abhorrence - Evoking The Abomination
Razor - Evil Invaders (το ανέφερε κι άλλος αυτό ε; λολ) και Malicious Intend
Yob - The Great Cessation (το μόνο που μου είχε ξεφύγει ήταν αυτό και παίζει να είναι το αγαπημένο μου τελικά)
Vektor - Black Future (ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ)
Dishammer - Vintage Addiction (ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ νο.2 - βγάλτε κι άλλους δίσκους ρεεεε!)
Johnny Cash - ΟΛΑ (εντάξει δεν τον ανακάλυψα τώρα, απλά τώρα τον έψαξα λίγο πιό πολύ, κι ούτε τα έχω ακούσει όλα, σε γενικές γραμμές, αλλά ο τύπος ήταν και γαμάτος και ultra-badass και φωνάρα και όσο μεγάλωνε σε ηλικία τόσο ανέβαινε level. Respect και RIP)

ολοι εχουν να λενε καλα λογια για το δευτερο Βεκτορ ! ναις, ναις…

Κάπου το έχω ξαναπεί ότι τους θεωρώ ό,τι καλύτερο στο σύγχρονο θρας μαζί με τους Aura Noir. Και με την ευκαιρία να σου αποδώσω τα εύσημα καθώς τους έμαθα από το θρεντ που είχες ανοίξει στο groups & artists. Χρόνια είχε να μου προκαλέσει μπάντα συναισθήματα οπαδισμού και τόσo ανυπόμoνης αναμονής για καινούριο album. =D>=D>=D>

Και Dark Angel Αλέξη! Και μετά περνάς από το θρεντ κι αποθεώνεις :smiley:

Λοιπόν συνεχίζοντας το προηγούμενο ποστ:

[B]Inveracity - Circle Of Perversion (2003):[/B] Γαμηστερό Death metal σχολής Cannibal Corpse, Suffocation (αλλη μια μπάντα που δεν έχω ψάξει) από τη μπάντα που κάνει περήφανη την ελληνική ακραία σκηνή στο εξωτερικό. Ντρέπομαι που έξω τους έχουν θεούς και δώ εγώ τους έμαθα κατόπιν εορτής. Περνάω άμεσα στο Extermination Of Millions:wink:

[B]Vader - Revelations (2003):[/B] Μια θρυλική Death metal μπάντα κατα κανόνα εγγύηση ποιότητας, με ένα από τα κορυφαία τους άλμπουμ. Σκέτος δυναμίτης. Συμμετοχή κι από Nergal (Behemoth) στο Whisper. WE ARE THE WOLFTRIBE!

[B]Valkyrja - The Invocation Of Demise (2007)[/B] Απλώς επιβεβαιώνει την αγάπη που έχω για το Σουηδικό Black. Γαμώ τα άλμπουμ. Το τσίμπησα στο live με τους Vader.

Double post για
[B]Evile - Enter The Grave (2006):[/B] Slayer-ικό Thrash με έντονες επιρροές από Testament στις κιθάρες και μια παραγωγάρα που τα σπάει (Flemming Rasmussen είναι αυτός:wink:). Αυτό το We Who Are About To Die με έχει στοιχειώσει! Μένει να προχωρήσω στα Infected Nations (2009) και Five Serpent’s Teeth (2011)