Top 10 Albums που ανακαλυψατε το 2011 (κατοπιν εορτης thread)

πραγματικα χανεις. και μαλιστα σε συγκλονιστικα υπερβολικο βαθμο. pierced from within, souls to deny και despise the sun τα καλυτερα τους. το ΕΡ θα σε στειλει.

ανετα ενα απο τα μεγαλυτερα λαθη της ζωης σου.

δεν ποσταρω καν τραγουδι, οφειλεις να τους ψαξεις αμεσα. pierced from within και destroy the opposition (απο dying fetus που ελπιζω να εχεις ακουσει!!!) μαχονται ανετα για τα κορυφαια ντεθ μεταλ αλμπουμς εβερ.

(δεν εβαλα το effigy στα κορυφαια τους γιατι ενω ειναι, ειναι και καραμπρουταλ, δεν εισαι υποχρεωμενος να ηδονιστεις. ενω με τα αλλα ΕΙΣΑΙ!)

και ειλικρινα, δεν ειμαι υπερβολικος!

Έχεις μεγάλο δίκιο απλώς θέλω να δίνω το χρόνο που χρειάζονται οι μπάντες για να μεγαλώσουν μέσα μου, να τις λιώσω με λίγα λόγια.:slight_smile:

Όσο για το bold φυσικά έχουμε ακούσει κύριος, έχουμε αυθεντικά 2-3 άλμπουμ (λατρεία το Stop At Nothing!):wink:

Ηρεμα με τις βαρυγδουπες δηλωσεις.
Ασε που στον brutal death metal χωρο κανενας δεν μπορει
να φτασει τους Suffocation :slight_smile: :!:

Τι 10…Μπορειτε να πειτε πως ανακαλυψα τον κοσμο περσυ.

Epicus Doomicus Metallicus, Crimson Glory, Streets, Sign Of The Hammer, Keeper 1, Battle Cry, Effigy Of The Forgotten, Clandestine, Altars Of Madness, Harmony Corruption, Non Serviam, Ignorance, Surf Nicaragua, Black Thrash Attack. Και ποσα ακομα…

Καλα αν παμε σε ροκ, αλλα απο κειθε, The Wall, Back In Black, Mirage, Lucifuge, Skid Row, Bridge Over Troubled Water, Good Son και αλλα αρκετα που δεν μου ερχονται τωρα.

Βασικα ακομα εξερευνω :stuck_out_tongue:

Πόσο χρονών είσαι Martian???

  1. 4 Μαρτιου ενηλικιωνομαι :slight_smile:

Α,γαμώ τις εποχές…Πολλά ανεξερεύνητα πεδία,μακάρι να μπορούσα να γυρίσω πίσω για να ξανακούσω όλα αυτά που γουστάρω για πρώτη φορά!!!Όσο περνάει ο καιρός γίνεται πιο δύσκολο να ενθουσιαστείς(και πιο πολύτιμο βέβαια όταν συμβαίνει).

!!!

  • αρκετα που δεν σου ερχονται τωρα
  • αυτά που δεν σου άρεσαν
  • τις νέες κυκλοφορίες

παίζει κάθε μέρα να ακούς και ένα νέο δίσκο εσύ… ακούγεται καλό αλλά είναι? αναρωτιέμαι…

στο τελευταιο καραεπαυξανω. η αληθεια ειναι ομως οτι τα 2 αλμπουμ που ανεφερα ειναι σχεδον αδιανοητο να μην ειναι στο τοπ 5 των καλυτερων αλμπουμ στο ειδος αυτο…

Βασικα το αντιθετο. Ειμαι αρκετα ψειρρας, κυριως οταν κατεβαζω μα και οταν αγοραζω δισκους, πρωτα θα τον ακουσω αρκετα/θα τον λιωσω και υστερα θα τον βαλω στην συλλογη μου. Αν δεν μου αρεσει, τρωει διαγραφη (οσον αφορα το πισι) αλλιως, αν ειναι σε απτη μορφη, το βαζω στην σιντοθηκη αλλα δεν το ακουω τοσο.

Τεσπα, δεν ειναι “αρκετα” αυτα που δεν μου ερχονται τωρα, αλλα υπαρχουν διαφορα. 3-4 περιπτωσεις να υπαρχουν που να μην μου αρεσαν και πες 10 το πολυ νεες κυκλοφοριες (Amebix, Arch/Matheos, Karmakanic, Sarabante, Ducky Boyz, Zounds, Satan’s Host, Riot βασικα).

Εχω ενα οριο, γενικα επιασες παραξενο θεμα, θελω να το βιωνω/καταλαβαινω/κανω κτημα μου καθετι που ακουω. Δεν μπορεις να φανταστεις την “to listen” λιστα μου, ωρες ωρες σκεφτομαι πως θελω δευτερη ζωη για ολα οσα με ενδιαφερουν :p. Αλλα καλυτερα να ακουσω λιγοτερα και να τα γουσταρω οντως, παρα περισσοτερα και επιφανειακα.

κ εγω ακριβως ετσι τ σκεφτομαι! :thumbup:

Βump μετά από καιρό. Προσωπικά βρήκα πολύ καλή την ιδέα του θρεντ οπότε προτείνω να αλλάξει κάποιος μοντ τον τίτλο του θρεντ και αν γίνεται να τον κάνει πιο γενικό ξερω γω σε φάση “Τοπ 10 albums που ανακαλύψαμε φέτος” ή κάτι τέτοιο. Ας αρχίσω λοιπόν με τα πιο χτυπητά άλμπουμ/δισκογραφιές μπαντών που ανακάλυψα φέτος:

[B]Katharsis Discography[/B]: Σϊγουρα στην πρώτη θέση με διαφορά. Τέτοιο σοκ καιρό είχα να πάθω με black metal μπάντα. Από το ξερό a la Darkthrone “666” μέχρι το χαοτικό “VVorld VVithout End” και το “Fourth Reich”, όλα είναι εξαιρετικά.

[B]Incantation Discography[/B]: Βάζω θεωρητικά όλη τη δισκογραφία αλλά έχουν μείνει 1-2 άλμπουμς να ακούσω ακόμα. Παλιότερα σε μικρή ηλικία είχα προσπαθήσει να ακούσω αλλά δεν τα κατάφερα, ίσως το αυτί μου δεν είχε συνηθίσει ακόμα στον ήχο. Φέτος όμως όλα άλλαξαν, και αυτή η εναλλαγή μεταξύ καταιγιστικών σημείων και αργών ριφφ μέσα από το βούρκο με στοιχειώνει εδώ και πολύ καιρό. Επίσης έβγαλε επιτέλους νόημα η “επιρροή” όλων αυτών των σύγχρονων συγκροτημάτων που παίζουν OSDM.

[B]Bastard Priest - Under the Hammer of Destruction:[/B] Σουηδικό death που τσακίζει κόκκαλα με τους πανκορυθμούς και τα θρασοσημεία που έχει. Το επόμενο άλμπουμ, “Ghouls of the Endless Night” είναι επίσης εξαιρετικό, αλλά το ντεμπούτο τους είναι 10άρι ακατέβατο.

[B]Blasphemophagher - Nuclear Empire of Apocalypse[/B]: Αρκουδίσιο black/death με τρομερό όγκο και βιαιότητα. Όλος ο δίσκος κυλάει σαν νερό και σε παρασύρει σε ανελέητο headbanging. Το επόμενο άλμπουμ επίσης ήταν πολύ καλό, επιφυλάσσομαι ακόμη για το τρίτο και τελευταίο επειδή δεν μου έκανε το κλικ ακόμη.

[B]Tribulation - The Horror:[/B] Άλλο τεράστιο σοκ κι αυτό. Αυτό το death με τις γερμανικές thrash επιρροές είναι ακαταμάχητο στ’ αυτιά μου. Ριφφάρες, ξυλίκι και τρελός ρυθμός γενικότερα. Κρίμα που αφενός ο δίσκος στο ίντερνετ ήδη χτυπάει 100ρια (λολ) και αφετέρου το δεύτερο άλμπουμ τους δε με κέρδισε ακόμη λόγω διάρκειας. Θα προτιμούσα να το είχαν “σπάσει” σε δύο άλμπουμ ή EP της μισής ώρας το καθένα.

[B]Deathhammer - Forever Ripping Fast:[/B]: Μετά από καιρό αποφάσισα να ασχοληθώ με τους εν λόγω Νορβηγούς και έβριζα τον εαυτό μου που δεν το έκανα νωρίτερα. Απίστευτο EP, όλα τα κομμάτια ένα κι ένα. Και τα δύο full-length είναι τρομερά, απλά η πρώτη εντύπωση μένει όπως και να το κάνουμε.

[B]Entrails - Tales from the Morgue[/B]: Η πιο πρόσφατη παρουσία στο ποστ. Τρομερός σουηδικός death ήχος, απίστευτο groove και όταν οι ταχύτητες ανεβαίνουν τα πράγματα γίνονται ακόμη καλύτερα.

[B]Toxic Holocaust - Evil Never Dies[/B]: Για κάποιον (άγνωστο και ηλίθιο) λόγο, δεν έκατσα ποτέ ν’ ακούσω τα πρώτα άλμπουμ των Toxic Holocaust. Κι όμως, ακούγονται 10 φορές καλύτερα από τα επόμενα. Αυτός ο βρώμικος ήχος των 2 πρώτων άλμπουμ δύσκολα θα ξεπεραστεί κατά τη γνώμη μου.

[B]Negative Plane - Et In Saecula Saeculorum:[/B] Καιρό είχε να με “υπνωτίσει” τόσο πολύ ένα black metal album. Μαγευτικό, σαν μια δίνη που σε τραβάει μέσα της. Εντελώς πρωτόγονο με τον δικό του ξεχωριστό τρόπο. Η απόδειξη ότι και η Αμερική έχει πράγματα να δώσει στο black metal.

[B]Nifelheim Discography[/B]: Θυμόμουν γενικά ότι το ομώνυμο άλμπουμ τους ήταν τρομερό επειδή το είχα ακούσει παλιότερα. Ε, φέτος το επιβεβαίωσα. Όλες οι κυκλοφορίες τους κινούνται σε πολύ υψηλά επίπεδα και το ύφος είναι λίγο πολύ το ίδιο. Black/Thrash χωρίς συμβιβασμούς και πολλά πολλά. Σίγουρα το πρώτο άλμπουμ πάντως είναι και το σημείο αναφοράς…

Δύο μπαντάρες που ανακάλυψα κατόπιν εορτής φέτος κι αφού διαλύθηκαν:
[B]
The Tony Danza Tapdance Extravaganza[/B], mathcore θα έλεγα περισσότερο και προς grindcore.

[B]Whourkr[/B], γάλλοι που παίζαν κάτι σε breakcore death metal και γενικά πειραματικά πράγματα.