Top 10 Καλυτεροι ΜΕΤΑΛ στιχουργοι

Ειχα αυτη ακριβως τη συζητηση χθες βραδυ με ενα φιλο…και αφου μετα απο ψαξιμο δεν βρηκα κατι σχετικο στο φορουμ, ειπα να το αρχισω εγω.

Το thread ειναι για ανθρωπους για τους οποιους οι στιχοι ειναι αναποσπαστο μερος της καλλιτεχνικης προτασης του εκαστοτε καλλιτεχνη. Ξερω οτι στο συνολικο φασμα του ροκ παιζουν εκπληκτικοι στιχοι. Τι γινεται ομως στο χωρο του μεταλ, εκει που κυριαρχουν οι “δρακοι και τα σπαθια”, το “κακο” (λολ) και το “σκοτος” υπο μορφη καλικατζαρων? Ενταξει προφανως γενικευω για το χαβαλε… για παμε λοιπον :

  1. Martin Walkyier (Skyclad)
  2. Markus Steffen (sieges even, subsignal)
  3. Jim Matheos (Fates Warning)
  4. Rhoy Khan (conception, kamelot)
  5. Michael Stanne (Dark Tranquillity)
  6. Warrel Dane (Santuary και κυριως Nevermore)
  7. Alan Averill (Primordial)
  8. David DeFeis (virgin steele)
  9. Eric Clayton (savior machine)
  10. Hansi Kursch (blind guardian, ο μοναδικος που δεν κανει τον fantasy στιχο να ακουγεται cheesy)

Honorable Mentions : Mille Petrozza, Buddy Lackey/Devon Graves, Chuck Schuldiner, Duncan Patterson, Daniel Gindenlow

Για να δουμε και οι υπολοιποι…

O Walkyier τους καλύτερους τους έχει γράψει στους SABBAT πάντως.

Βέβαια αυτοί παίζαν thrash οπότε μπορεί να εντάσσονται στο “κακό” :lol:

ωπα…ναι…αυτο το ξεχασα τελειως…ΠΡΟΦΑΝΩΣ και στους Sabbat εγραφε φοβερα, απλα στους skyclad εισηγαγε και τα λογοπαιγνια και απογειωθηκε τελειως το πραγμα. :smiley:

1.Jim Matheos
2.Jim Matheos
3.Jim Matheos
4.Jim Matheos
5.Jim Matheos
6.Jim Matheos
7.Jim Matheos
8.Jim Matheos
9.Jim Matheos
10.Jim Matheos

Λοκ.-

…και να λιώσουμε το κλειδί μετά…

Ιεροσυλια.απλα αυτο.

Οκ…ο ΜΟΝΟΣ αξιολογος στιχουργος ειναι δηλαδη ο Μαθιος??? Τοτε ΟΝΤΩΣ κλειδωστε το, μια χαρα αναμασησαμε τα στερεοτυπα και παλι…

Ιεροσυλια ειναι κατι αλλο που δε θα το πω εγω γιατι θα με πουνε καποιοι γραφικο,πραγμα που προφανως δεν ειμαι.

meaning?

Nick Holmes, James Hetfield, King Diamond, Dave Mustaine, Steve Harris, και φυσικά όλοι οι παραπάνω…
και bonus ένας μη μεταλ Greg Graffin!

Βλεπεις,απανταω πριν καν ρωτησεις8)

Τα σπας…

μόνο μεταλοειδή ε??
οκ τότε χωρίς να έχω πολύπλευρη άποψη και χωρίς πολλή σκέψη θα πω

In our l[B]if[/B]e there’s [B]if [/B]
In our be[B]lie[/B]fs there’s [B] lie[/B]
In our bu[B]sin[/B]ess there’s [B]sin [/B]
In our bo[B]die[/B]s there’s [B]die[/B]

[SPOILER]Dave Mustaine[/SPOILER]

και Daniel Gildenlow τα Άπαντα

αυτά προς το παρόν

Ο Matheos ειναι ο αγαπημενος μου στιχουργος, πεταξα ενα φανμποηστικο σχολιο απλα (οπως και ο moonchild). Chill.

[I]Τις νυχτες ντυθηκα γαμπρος, για να σε ξεγελασω.Θυμασαι οταν με χτυπησες;Κατορθωσα να κ…να φτασω.Το καλοκαιρι περασε, αρχιζουν οι βροχες…θυμασαι οταν με μαλωνες;Ειχα 2-3 νερομπογιες…

Εβγαλα απ’τη βαλιτσα μου μια στοιβα αναμνησεις…να ζωγραφισω γεφυρες, για να ξαναγυρισεις;Σ’αρεσουν ποταμοπλοια, τρενακια και σταθμους;Θυμασαι Τακη οταν με μαλωνες;Οι αποχωρισμοι.[/I]

Ιουλιος και μετα Matheos

Martin Walkyier (Thinking Allowed!!!)

Όπως φαίνεται το θρεντ θα είναι Walkyier + οι 3-4 γνωστοί του προγκ (και ούτε καν αναφορά σε Buddy Lackey [-X ) + 3-4 γνωστοί των 80ς (χετ, χολμς -αλήθεια δηλαδή είναι απ’ τους καλύτερους οι στίχοι του χόλμς?).

Πάντα μέσα στην πρωτοτυπία :!:

I am the world that hides, the universal secret of all time…
αυτός

Οι καλύτεροι στίχοι που γράφτηκαν ποτέ.