Τα 7 θανασιμα αμαρτηματα του Ελληνα Μεταλλα

Το μεταλοπατέρες ψήφισα.Μου την σπάει απίστευτα όταν κάποιος το παίζει ειδικός με ένα συγκρότημα,ειδικά όταν την δισκογραφία του την έχει κατεβάσει.Δεν λέω όταν έχει κατεβάσει μερικά απλά λέω όταν έχει 2 σιντί και 10 εκατομύρια τραγούδια στο πισί.Τότε θεωρώ ότι δεν ξέρει τίποτα.Απλά μερικοί ακούνε όλη τη δισκογραφία μία φορά,σταμπάρουν 2 τραγούδια.Τα μαθαίνουν και τέλος,μετά έκαναν διδακτορικό:p

εμενα μου τη δινει και η δήθεν ‘‘εξελιξη’’ του ελληνα μεταλα…του τυπου, εγω στα 15 μου ακουγα iron maiden στα 20 αρχισα να ακουω anthrax στα 25 soundgarden και μετα στα 30 μου ειπα να το γυρισω στη τζαζ γιατι επηξε το μυαλο μου και καταλαβα οτι ολα αυτα ηταν βλακειες,παιδια ειμασταν λαθη καναμε …και το σπαστικοτερο ολων? να γυρναει και να σου λεει ε κι εσυ τα ιδια θα κανεις να δεις της ηλικιας ειναι!..τελευταια ολο και περισοτερους συνανταω τετοιου τυπου, εχει πεσει επιδημια…

μιλας για κλασσικη περιπτωση καθυστερημενου…

αυτους μην τους πλησιαζεις ουτε με μαδερι!

ασε…και τελευταια ολο και πληθαινουν…[-X

πιστευω οτι παντα ηταν πολλοι!

ξερεις ποσες φορες εχω ακουσει τη φρασ “Αυτα τα ακουγα στο γυμνασιο”?:stuck_out_tongue:

Ρε παιδιά και εγώ που ξεκίνησα σαν μεταλάς αλλά τώρα το έχω ρίξει σε ροκ,προγκρέσιβ,μπαλαντοειδή και χαλαρή φάση.Δεν σνομπάρω το μέταλ(μόνο το κορ:p) και δεν θεωρώ ότι έκανα βλακεία και ήταν ανωριμότητα που το άκουγα (ακόμα ακούω μερικές φορές) απλά θεωρώ ότι υπάρχει μία εξέλιξη από τότε που το άκουγα που μου βγήκε,δεν είπα δηλαδή να αρχίσω να ψάχνομαι για να βρω γκόμενα αλλά γιατί ήθελα να βρω κάτι που να με εξίταρε πιο πολύ.Άρα είμαι τέτοιος?:stuck_out_tongue:

πω πω ναι!!! κι εγω απειρες! δηλαδη τι αλλαξε απο τοτε? σοβαρεψανε τοσο πολυ? εγω πιστευω οτι πλεον δεν εχουν το κουραγιο να κανουν οτι εκαναν παλια η απλως βολευτηκανε πολυ και δεν τους παιρνει κι ετσι τα απαξιωνουν…αυτο που λεμε οσα δε φτανει η αλεπου
γιαυτο χαιρομαι να βλεπω 40ρηδες και ανω με μακρυ μαλλι και τιγκα στα τατουαζ και τα σκουλαρικια!:stuck_out_tongue:

εδιτ: οχι εσυ οτινανε δεν εισαι τετοιος αφου δεν σνομπαρεις αλλα δεν καταλαβα η γκομενα που κολλαει :stuck_out_tongue:

@ οτιναναι
αν ζαλιζεις αυτους που ακουνε μεταλ γιατι το γουσταρουν…ναι!εισαι!:smiley:

ποιος μιλησε για στασιμοτητα?

@αζοσο

εχω την εντυπωση οτι ποτε δεν ακουσαν σοβαρα αυτη τη μουσικη ολοι οσοι λενε τετοιες μαλακιες…
ασε που νομιζουν οτι “σοβαρευονται” ενω στην ουσια δεν την παλευουν με τις αγαμιες τους και νομιζουν οτι τα σκυλαδικα θα τους λυσουν το προβλημα (που το λυνουν…αλλα με τι κοσοτος!!)

εχεις ενα δικιο εδω στανταρ δεν την ακουγαν σοβαρα και συνηθως αυτα τα ατομα ειναι της εποχης που η μεταλ ητανε ψιλο στη μοδα οποτε κοντα στη παρεα κι αυτοι…και για καμια γκομενα ισως:p

λίγο,τόσο δα:p

Γιατι οποιος ακουει Kreator να σαπιζει πανκηδες???:-k

Τα λες ομορφα, τα λες ωραια.

Δεν μπορω να ψηφισω γιατι ειμαι μεταξυ α, β και ε.

Eγω παλι πιστευω οτι ειναι ανθρωπινες συμπεριφορες και αναφερονται σε ολες τις “κατηγοριες” ανθρωπων (ξερναω…). Δεν ειναι αποκλειστικοτητα των μεταλλαδων τιποτε απ ολα αυτα, απλα ειναι προσαρμοσμενα σε διαφορετικα δεδομενα. Αν και για καποια απο αυτα μπορω να πω οτι παρουσιαζονται αρνητικα ενω δεν ειναι. Τα (α) πχ δεν ειναι “υποχρεωμενος” ο αλλος να πληρωνει τα cd του ή να πηγαινει σε συναυλιες με 30 ευρω στο κεφαλι. Το μεταλλας του καναπε επισης ειναι υπερβολικο και δεν κολλαει πολυ. Δηλ. ελεος σιγα μην χαρακτηριστει καποιος μεταλλας του καναπε επειδη δεν παει στα “μεταλλαδικα”:lol:
Για τις αμπλαουμπλιες ή τα πισωπλατα μαχαιρωματα ειναι γενικοτερες συμπεριφορες απλα ο καθενας το παιζει μουρη στο κομματι που αναφερεται…
Για τα παπαγαλακια του τυπου, αυτο ειναι το λιγοτερο, πιο σημαντικο ειναι ο αποπροσανατολισμος των “πολιτικων” μεσων.
Οσο για τους ποζεραδες, εδω να δεις ποσο υπαρχει σε ολο το φασμα της κοινωνιας

το πρωτο για μενα και ισως λιιιιιιιγο το τελευταιο

ola isxuoun … twra to pio einai xeirotero einai ena dyskolo erwthma! epeidh omws h tsigkounia skotwnei th mousikh tha epileksw to a) . Fantasteite kns na mhn agoraze cd’s h mousikh viomhxania tha phgaine kata diaolou … kai h uposthriksh epishs, gt otan eisai fan dineis k pairneis ikanopoihsh k euxaristhsh…twra auto mallon dn ginetai mesw mp3 k kanape… Epishs h metallopaterosunh opws k to kraksimo ta ******* ta prammata …To na eisai kraxths pswnara k ftyari einai toulaxiston hlithio.ouuuust

Τους μεταλλοπατέρες, θα έλεγα.

Επίσης, πλέον πιο μόδα είναι να κράζεις το Hammer, παρά να είσαι μεταλχαμεράκιας.

Ενταξει δε λεει κατι αυτο! Το οτι συμπεριφορες που εχουν ολοι οι ανθρωποι της κοινωνιας εχουν και ολοι οι μεταλλαδες ειναι προφανες (δεν κατεβηκαμε απο το διαστημα).Εγω ηθελα προσαρμοσμενα στα “μεταλλικα” δεδομενα να παρω μια ιδεα , ποιες νορμες ενοχλουν περισσοτερο τον κοσμο.Επισης επειδη ειμαστε σχετικα λιγοι οσο ναναι τα φαινομενα φγαινονται μεγαλύτερα και πιο εντονα.
Για το δευτερο που λες. Κανενας δεν ειναι αναγκασμενος να αγοραζει cd ,κανενας δεν ειναι αναγκασμενος να πηγαινει σε συναυλιες και κανενας δεν ειναι αναγκασμενος να πηγιανει σε μεταλλαδικα.Αλλα αν δεν κανεις τπτ απο αυτα τα 3 ( το 3ο οχι αναγκαια , αν και οι λογοι ειναι συνηθως οι γνωστοι , γυναικες κλπ κλπ) ,τοτε σορρυ κιολας αλλα @@ φιλος της μουσικης εισαι .Βασικα αν δεν παιρνεις (οχι εσυ γενικα) cd Και δε πας συναυλιες απλα δεν εισαι μεταλλας οποτε δε εμπιπτεις στις παραπανω κατηγοριες.Εισαι περαστικος, ακροατης για την ποζερια, εκφερεις γνωμη πανω σε αντικειμενο που δεν εχεις δικαιωμα (κοινως η γνωμη σου δε μετραει) και στην πρωτη ευκαιρια για να ριξεις κανα γυναικακι θα γινεις σκυλας. Δε γενικευω απλα εχω πολλα παραδειγματα απο την προσωπικη μου ζωη με τετοιους πρωην “οπαδους”, που ηταν και οι πιο δογματικοι , οι πιο κολλημενοι και οι πιο φωνακλαδες οταν μιλουσαμε για μεταλ . Η ενδοια γνωσης παντα καλυπτοτανε απο μεγαλοστομιες και φωνες!

Συμφωνω με το πρωτο οσον αφορα τα λαιβ(τζαμπατζηδες!)αλλα οχι παντα,μονο σε συναυλιες που ξερεις πως παιζει απειρα να μπεις τσαμπα(ac/dc ας πουμε).Τωρα οσον αφορα τα σιντι δεν ξερω,προσωπικα οταν παρω λεφτα στα χερια μου αποφευγω τα σχετικα δισκαδικα γιατι ξερω πως στην εξοδο δεν θα μου εχει μεινει ευρω…Επισης συμφωνω και με το τελευταιο(καθοδηγουμενα ακουσματα οπως ανεφερε ο φιλος χολιμαρτυρ).Πες το ψεμματα…8)

σορυ ρε φιλε αλλα και το δικο σου ποστ πιτα στα κλισε ειναι. το μεγαλυτερο κολλημα του μεταλλα και του καθε οπαδου ειναι που δεν βλεπει την μουσικη απλα σαν μουσικη αλλα σαν μια ομαδα ατομων, σαν μια κοινοτητα στην οποια υπαρχουν σωστες και λαθος συμπεριφορες και νοοτροπιες του τι κανουμε ειμεις κι εσεις κι αυτοι και καθεται και ασχολειται με το πως και γιατι ακουν μουσικοι οι αλλοι. who cares. 2009 και ακομα θα ασχολουμαστε με το αν ο αλλος παει στα μπουζουκια και αν πραγματικα γουσταρει η οχι? εμενα θα νοιαξει?

Καταρχας να σου πω οτι δε θα προσπαθησω να σε πεισω γιατι ειναι δικαιωμα σου και μαγκια σου να βλεπεις οπως θες τη μουσικη που αγαπας

Δευτερο! Δεν ειπα οτι ειμαι ποτε οτι ο “τελειος” οπαδος και το τοπικ ειχε σκοπο να συζητησουμε πανω σε θεματα συμπεριφορας και νοοτροπιας ελληνων μεταλλαδων (ισως και με μια σκοπια αυτοκριτικης καιι αυτοσαρκασμου) γιατι αυτο ακριβως εξυπηρετει το φορουμ.Αν δηλαδη,εν ετει 2009, δε μπορουμε να συζηταμε για οτιδηποτε θελουμε “δημοσια” τοτε υπαρχει προβλημα (και αυτο ειναι μια κατακτηση)

Τριτο.Μη νομιζεις οτι επειδη ο αλλος ειναι “δουλος” και παει στα μπουζουκια και λεει οτι ακουει χεβι μεταλ, εγω χανω τον υπνο μου :lol:.Δεν παιρνουμε σκαλπς συζητηση για πραγματα που μας ενοχλουν κανουμε.

Τεταρτο. Για μενα το χεβι μεταλ ειναι προφανως κατι παραπανω απο μουσικη και υπαρχει εδω και 40+ χρονια γτ για πολλους ανθρωπους ειναι κατι παραπανω απο μουσικη.Εγω δε βλεπω στο μεταλ μονο νοτες και ομορφα λογακια αλλα και μια σταση ζωης και ενα τροπο ζωης , αν και το vivere μου δε εχει σφυριλατηθει μονο απο το μεταλ.Εχειπαιξει και αυτο το ρολο του.Το τριπτυχο cd-συναυλιες-μαγαζια και η υποστηριξη αυτου ,ειναι σε μεγαλο βαθμο υπευθυνο που ακομα μπορουμε και απολαμβανουμε την αγαπημενη μας μουσικη.Ειναι ενας κυκλος μεταφορας “πνευματικων” αλλα και υλικων, αν θες να στο θεσω αυστηρα λογιστικα, πορων, απαραιτητων για τη διαιωνιση.

Πεμτο.Το οτι για τον εαυτο μου εχω επιλεξει ενα συγκεκριμενο τροπο ντυσιματος,εμφανισης αλλα και εμβαθυνσης στο μεταλ, δε το κανει ουτε το σωστοτερο ουτε θεσφατο! Απλα αν ειχα κρατησει μονο το ιματζ θα το θεωρουσα ελαφρως γελοιο

Εκτο.Για να συναναστρεφομαι κοινωνικα και επικοδομητικα με καποιους ανθρωπους,αυτοι πρεπει να τηρουν καποια στανταρτς συμφωνα με τα δικα μου κριτηρια.Δε γινονται ουτε ολοι καλοι μας φιλοι, ουτε ολοι καλη παρεα.Ετσι και στο μεταλ, αν ο αλλος ειναι χαβαλες και επιπολαιος ακροατης μην περιμενεις να τον παιρνω στα σοβαρα (χωρις να το κανει μετριο ανθρωπο αυτο, παρα μονο ακροατη).Αυτο δεν ειναι μονο θεμα ποσα cd εχει αγορασει ,σε ποσες συναυλιες εχει παει η ποσα Τεξανικα power metal συγκροτηματα γνωριζει, αλλα ποσο πραγματικα του αρεσει.Αυτος που ποναει τη μουσικη που αγαπαει φαινεται και ας εχει ακουσει μονο Maiden kai Priest.Και εγραψα και πιο πανω οι επιπολαιοι και οι ασοβαροι λενε και τις μεγαλυτερες μπρουφες,γλυφουν μονο την πετσα και αυτο εμενα ως ενα βαθμο με ενοχλει!

Μπορει να ακουγονται καπως ρομαντικα τα παραπανω αλλα εγω ετσι βλεπω τη μουσικη που αγαπαω και νιωθω σχετικα υπευθυνος απεναντι σε κατι που μου εχει προσφερει παρα πολλα:!:

     Φιλικα παντα