Τα 7 θανασιμα αμαρτηματα του Ελληνα Μεταλλα

συμφωνούμε απόλυτα

Tεσπα, βλεπουμε τελειως διαφορετικα τα πραγματα… Μα τελειως ομως. Απλα να σ υπενθυμισω οτι για να κανεις το τριπτυχο “συναυλιες-σιντι-μαγαζια” πρεπει να εχεις και χρημα. και δεν μπορεις να λες τον αλλον @@ φιλο της μουσικης επειδη το ταδε συγκροτημα ή η ταδε εταιρια γαμιουνται και ουεχν τα σιντι και της συναυλιες στα υψη. Εξαλλου υπαρχουν και αυτοοργανωμενα live-akia (αλλα ξεχασα ειμαστε μεταλλαδες μονο).Ευτυχως που υπαρχει και το νετ και μπορεις να ακουσεις τσαμπα ολα τα σιντι!!! αρα για περαστικος ακροατης και “σκυλας” δεν μπορει να κατηγορηθει καποιος, αν δεν αγοραζει cdια ή δν πηγαινει σε ορισμενες συναυλιες. Τωρα δεν ειχα πολυ χρονο, θα απαντησω το βραδυ πιο αναλυτικα

αυτο που καταλαβαινω εγω προσωπικα, ειναι οτι οι περιπτωσεις στις οποιες αναφερεται ο Μαρτυρ ειναι οι καθολικες αποχες απο αγορες/συναυλιες.Αν οντως ισχυει λοιπον οπως το αντιλαμβανομαι, συμφωνω με την αποψη “αρχιδια φιλος της μουσικης”!Το μονο που μπορουν να κανουν τετοια ατομα ειναι να “διαδιδουν” / “μεταδιδουν” τη πιστη τους για τη μουσικη που προτιμουν χωρις ομως να εχουν την “τριβη” 'η την “αφοσιωση” που εχει μια μεγαλη μεριδα οπαδων.
Και επισης οσο αφορα το θεμα “χρηματα” μαλλον εχω προβλημα γιατι δεν συμφωνω με την αποψη σου.Ο λογος μου ειναι ξεκαθαρος : Εχω πεινασει για να παρω cd και εχω στερηθει για να παω σε συναυλιες.Το οτι το κανω δεν με κανει καλυτερο “οπαδο” (σε καποιες περιπτωσεις, για μερικους, εγω ειμαι ο μαλακας) αλλα σιγουρα ο “φανμποϊσμος” απο ατομα που τη βγαζουν στο Τζαμπα, μερικες φορες μου τη δινει στα νευρα!
Οσο αφορα τους “περαστικους” και τους “σκυλαδες” , πιστευω οτι γινεται λογος βασει των λεγομενων τους και οχι τοσο για το ποσο “τρου” ηταν (αναλογικα και καλα με την αγοραστικη τους αφοσιωση)
Δηαλαδη, οταν το εφερα μερικες σελιδες πιο πριν ως παραδειγμα, δεν μιλουσα για τσαμπατζηδες…Μιλουσα για ατομα που ενω ηταν μεσα στη φαση και την ολη σκηνη, καποια στιγμη, για οποιοδηποτε λογο “πουλεψαν”.
Αν εμεναν σε αυτο, ολα θα ηταν κομπλε…αλλα η κατοπιν εορτης ατακες περι “μουσικης,πνευματικης και πραγματικης ενηλικιωσης” ΕΠΙΣΗΣ μου γυριζει τα ματια!
Αν γουσταρεις “Χ” περαστικε ακροατη (γιατι περαστικος ειναι αφου το ροκ/μεταλ ηταν μονο για μια μικρη περιοδο της ζωης του) να “Μαϊμουδιζεις” με αλλου ειδους μουσικη εγω ειμαι ΚΟΜΠΛΕ!
Αν επιλεγεις ομως να με θεωρεις “πιτσιρικα” στα ακουσματα γιατι εσυ εκανες το “μεγαλο πολιτισμικο αλμα” και ακους τωρα σκυλαδικα με τα υπολοιπα γιδια που πασχουν απο ελλειψη εκλεκτικοτητας…τοτε θα σε παρει ο διαολας!

Το δευτερο προσωπο το χρησιμοποιω για να κανω επιθεση στον “Χ” αγνωστο περαστικο!:stuck_out_tongue:

Καταλαβαινω απολυτα τι θες να πεις. Συμφωνουμε σε ενα 100% αν ο αλλος δεν εχει χρηματα προφανως και δε θα τα ξοδεψει σε cd και συναυλιες.Δεν υπαρχει τετοια “απαιτηση”. Εγω ομως αναφερομαι σε αλλη κατηγορια.
Σε αυτους που δεν εχουν οικονομικο προβλημα, ξοδευουν τα χρηματα τουσ σε οτιδηποτε δεν εχει σχεση με τη μουσικη μας, ολα καλα μεχρι εδω, και εχουν βρει την πανακεια του ιντερνετ (ο τονος στο νετ:p).Κουμαντο στο πορτοφολι και στη ζωη κανενος δε μπορω να κανω και ουτε μου πεφτει λογος, αλλα δε μπορει να μου απαγορευσει κανενας ν α σχολιαζω αρνητικα ενα φαινομενο το οποιο δε μου αρεσει.Και σου απο προσωπικη εμπειρια οτι γνωρισα πολλα τετοια ατομα και ηταν συνηθως οι πιο γκρινιαρηδες και οι πιο απαιτητικοι.Ειναι δλδ σα να παιζω μονο πειρατικα παιχνιδια στο κουμπιουτερ (:roll:) και, επειδη δε το ποναω ρε παιδι το πραμα, να κραζω και να κριτικαρω “ελαφρα τη καρδια”.Τωρα θα μου πεις γτ ασχολεισαι ρε φιλαρακι? Ε κουβεντα να γινεται…

Απαντησες καλυτερα απο εμενα … thumbs up :D:D:D

ωχ μια ζωη τα ιδια. ποσοι εχετε μεινει που βλεπετε τη μουσικη σαν “τροπο ζωης” (και δεν εννοω να αγοραζεις σιντια και να πηγαινεις σε λαιβ)? 5-6? εχουν αλλαξει οι εποχες. nobody gives a shit anymore. ανωριμο δεν σε κανει το να ακους την οποιαδηποτε μουσικη που ακουγες στην εφηβεια (ειτε μιλαμε για ροκ, ειτε για μεταλ, ειτε για ραπ κτλ) αλλα να ακους μουσικη με την ιδια νοοτροπια του οπαδου. Δηλαδη τι παραπανω θες απο την μουσικη εκτος απο ομορφους στιχους και νοτες? Θες να σου καθορισει η μουσικη πως θα ντυθεις, που θα βγεις, τι θα πεις, πως θα κλασεις?

Αυτο μου θυμιζει εντιτοριαλ χαμερ "ειδα προχθες εναν φιλο απο τα παλια και του πα οτι γραφω στο χαμερ και μου πε “ακομα με εφηβικες ασθενειες ασχολεισαι?”
και αρχιζει εκει ο συτνακτης τα κλασικα για σκυλαδες, μαζα (απο τις γνωστες μουφες της χαμερικς επιχειρηματολογιας), τρντυδες, περαστικους,τρου μουσικοφιλους και τα σχετικα.
Δηλαδη ρε φιλε τι ηθελες να σου πει, γραφεις στην “σουπερ κατερινα” του μουσικου τυπου.

οκ σαφως και υπαρχουν κι αυτοι που ποτε δεν ειχαν ιδιαιτερη επαφη με την μουσικη και θα πεταξουν την μαλακια τους “και γω τα ακουγα αυτα” αλλα υπαρχουν και ατομα που και στα μπουζουκια πανε και εξω τους βλεπεις και δεν υποψιαζεσαι τη μουσικη ακουν αλλα σπιτι τους ακουν την μουσικη που γουσταρουν και εχουν δισκοθηκες πραγματικα γαματες.

και στο κατω κατω γιατι να δωσεις σημασια σε κατι που θα σου πει ο αλλος? η μουσικη ειναι θεμα καθαρα προσωπικο. περνας καλα ακουγοτνας την? σε γεμιζει? ολα τα αλλα ειναι μπαρμπουτσαλα.

Eιτε σου αρεσει ειτε οχι, ειμαστε παραπανω απο 5-6 (νομιζω 7!)
Σιγουρα υπαρχει προβλημα αλλα δεν ειναι σε αυτον που ακουει τη μουσικη που του αρεσει με το ιδιο σθενος.Αν μπορει να αποφυγει την γραφικοτητα ειναι κομπλε. Το προβλημα υπαρχει σε αυτους που λενε ατακες οπως αυτη στα μπολντ.Γιατι ρε φιλαρακι? Εσυ, με ποια ακριβως ιδιοτητα το κρινεις?
Ο “τροπος ζωης” που λες, ποικιλει απο ατομο σε ατομο.Στη τελικη ποιο το προβλημα σου με τη ζωη του αλλου? (εκει ερχεται και το σχολιο μου με τους “περαστικους”!)
και οχι, μετα απο καποια ηλικια η μουσικη δεν μας “καθοδηγει” σε αυτα που λες αλλα ισως σιγουρα (καθαρα λογω συνηθειας) να γουσταρεις καποια στοιχεια ,εστω και αν δεν ειναι ουτε τοσο εντονα αλλα και καθολου επιβαλλομενα!

ναι,οντως θελει τσεκουρι και φωτια το γραφειο σας…100% support σε αυτο που λεω ,εδω και 15 χρονια πλεον!
Κι εσυ, επελεξες να σταθεις στην απαντηση του βαλλομενου συναδελφου σου και οχι στο τι μαλακια ειπε ο “ετερος κριτης”…Ειναι αποψεις αυτα!
εγω βασικα δεν θα του επιχειρηματολογουσα…γιατι απλα δεν θελω να ειμαι γραφικος στις ορεξεις του καθε μαλακα αλλα σιγουρα μια ξερη “γ@@@μπαναγιτσα” θα την ακουγε…

ε και?
δεν μιλησε κανεις για ΟΛΟΥΣ οσους πανε ΚΑΙ στα μπιζουκια!
εδω, οσο αφορα το πρωτο μισο της παραγραφου σου συμφωνουμε!
ΔΕΝ ειπαμε “μαλακες ακουτε αλλη μουσικη”!!Ειπαμε ακουστε και αντε Γ@@@ειτε με τα σχολια!
Κι εγω ντυνομαι ασχετα με το τι ακουω και διασκεδαζω οπου γουσταρω…δεν εχει να πει τπτ αυτο.

τοτε γιατι μας χρεωνεις ωρε μεταλλοσφυρε?:stuck_out_tongue:

(αν και παλι, το ολο θρεντ μαλλον εχει αυτη την “κατευθυνση”.Ειναι για το χωσιμο και οχι για τη λυση!)

:stuck_out_tongue:

edit: ΔΕΝ ακουω μονο μεταλ!!αλλα μου την σπαει η δακτυλοδεικτικη ανωριμη κριτικη σε πραγματα που δεν τα χαμπαριαζουν!

Μάλλον το 2ο θα έλεγα…

Ε, στα `80s ήταν της μόδας να παίζουν μπουνιές “πάνκηδες” και “μεταλλάδες”…

Τα είπες όλα!!! :smiley:

Δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα αυτού του δημοψηφίσματος…Ειδικά από την στιγμή που μόνο εγώ έχω δίκιο, και ότι ακούω εγώ γαμάει.Όλα τ’άλλα για το πέος.Όπως μου έλεγε και ο κολλητός μου ο Μάκης(μεγάλος μαλάκας, μια φορά μου είχε φάει 2 κομμάτια από την πίτσα που είχα πληρώσει ΕΓΩ!), περιμένοντας έξω από μια συναυλία για να μπούμε τσάμπα, οτι είμαι πολύ γαμάτος γιατί το 89 που ήμουν 9 χρονών, πήγα και είδα τους Κάντελμας(έτσι είναι το σωστό).Και πήγα πρώτη σειρά,και ο Μεσσίας μου έδωσε μισό σουβλάκι που είχε αφήσει για να φάει στο τέλος, και την εμφάνιση του καλόγερου υπογεγραμμένη.Βέβαια παλιά αυτά γιατί τώρα έχω ωριμάσει και μόνο όταν γουστάρω άγριες καταστάσεις πάω σε κάνα μεταλλάδικο να γαμήσω καμμιά γκόμενα(όποια θέλω εννοείται, γιατί είμαι και γαμιάς).Μια φορά που έπαιζε το painthriller των … μου διαφεύγει τώρα, είχα πάρει 5 γκόμενες μαζί.Τα μόνα συγκροτήματα που ακούω πλέον είναι ό’ τι βάζει εξώφυλλο το Χάμμερ.Δεν είναι πολύ γαμάτοι και αληθινοί τύποι εκει μέσα?Είναι οι ήρωές μου.Ότι προτείνουν το έχω κατεβάσει.Έχω γύρω στα 732tb μουσική, και τα έχω ακούσει όλα από 18 φορές.

Είμαι άλλος ένας που συμφωνεί μαζί σου!:rockon:

megatherion αυτο που λεω ειναι οτι η χειροτερη νοοτροπια ειναι να με νοιαζει το τι κανει ο αλλος η να με ενοχλει κατι που λεει/πιστευει κτλ. και γενικα νοοτροπια του “ετσι ειναι το σωστο, ετσι ειναι το λαθος”. εγω δεν κρινω κανεναν αλλα επειδη ειπωθηκε το κλασικο “μας λεν ανωριμους”, ε ρε πουστη καμμια φορα ισχυει, δεν ειναι ολοι οι αλλοι στραβοι και κομπλεξικοι. και γι αυτο εφερα και το παραδειγμα του χαμερ. δεν μπορεις απο την μια να προσαρμοζεις τον τροπο που γραφεις προκειμενου να ψαρωσεις τα πιτσιρικια και απο την αλλη να παρεξηγησε επειδη στην ειπε ο αλλος.

β) ευκολακι. Για πολλες μαπες ομως.

β) Ελληνική ασθένεια ,για την οποια η επιστημη ψαχνει να βρει εναγωνιως αντίδοτο…(και θα αργησει πολυ ακομα…η μαλλον καλυτερα εχει σηκωσει τα χερια ψηλα…)

Δυστυχως ολα τα παραπανω ισχυουν. :frowning: φιλε morgoth ωραια εικονα

Mα οι θρασαδες δεν ηταν οι “punks με μαλλι???”
Και πιο συγκεκριμενα για Kreator, ειναι λιγο κουλο να θες να πλακωσεις πανκηδες οταν ο Μιλλε ακουει τοσα πανκ και γκοθικ συγκροτηματα, οπως επισης στιχουργικα καταπιανονται με κοινα θεματα με πανκηδες. anyway…

ε ο αποπάνω λεει ψέμματα μην τον ακούτε. ο μίλλε ποτέ δεν γουσταρε τους πανκηδες και ήταν ενας τσρου μεταλλας.

[SPOILER]

(extreme aggression tour - με μπλουζάκι bad religion)

:p:p:p:p
[/SPOILER]

Καλα, πριν δω το σποιλερ λεω τι λεει ο μαλακοπιτουρας:lol:

Σαχλε:p

Βρε συ Κυνικε οι Kreator ηταν σχημα λογου, βαλε οποια μπαντα θες στη θεση της. Δε σημαινει οτι επειδη καποιος ακουγε Kreator στα 80’s πλακωνοτανε με πανκια.Εγω ηθελα να κοροιδεψω το σκηνικο που πολλοι μεταλλαδες ,μεγαλυτερης ηλικιας για την ακριβεια, μας εχουν ρημαξει εμας του 90’ αδες (wooot) με ιστοριες για μυθικους ξυλοδαρμους μεταξυ μεταλλαδων-πανκηδων-καρεκλαδων και δε ξερω εγω τι αλλο τι.Οχι οτι δε παιζοτανε ξυλο, δε μπορει τοσα πολλα ατομα να λενε ψεμματα, απλως οι διηγησεις τους,εμπεριεχουν μια υπερβολη.Ουτως η αλλως υπαρχει η αποψη οτι πολλα χουλιγκανια ηταν μεταλλαδες τα αγρια χρονια (και vice versa) οποτε μαλλον δε πλακωνονταν με αυστηρα μουσικα κριτηρια.

Νομιζω πως αντιθετα με οτι ,ειρωνικα,αναφερεις στην αρχη του ποστ,επιασες ακριβως το πνευμα του Poll.Ακριβως για τυπους σαν και εσενα αναφερομαι φιλε:lol::lol: Πηγαινε τωρα να ακουσεις κανα Stryper Η κανα Virgin Soldier γιατι περιεπεσες σε πολλα “μεταλλικα αμαρτηματα” και χρειαζεσαι αμεσα κατι για να σωσεις την ψυχη σου :p:p (αντε και κανα καντελμασ οριακα)

Τους Virgin Soljer τους ξέρω.Αυτοί δεν είχαν βγάλει το Noble “John” Savage προς τιμήν του ηθοποιού?Μου το είχε πει ο ίδιος όταν τα πίναμε ένα βράδυ στο χωριό μου το Ματσατσούτσετς!