Τα 7 θανασιμα αμαρτηματα του Ελληνα Μεταλλα

Για μένα είναι αυτοί πο περιμένουν να έρθουν οι Μέιντεν ή οι Μετάλλικα, για να κοτσάρουν σε καμμιά κορνίζα το εισητήριο και να δηλώνουν μεταλλάδες… Εγώ πάντως έχω εκπλαγεί ευχάριστα με σκυλάδες ή έντεχνους ή μπριτ ποπ φίλους που είχαν την περιέργεια τι είναι αυτό που ακούω και κάθησαν να ακούσουν κανά δυο κομμάτια. Άσχετο αν στους περισσότερους δεν άρεσε ιδιαίτερα… Επίσης, έχω ακούσει πολλές φορές το “άκουγα κι εγώ μικρός”, αλλά χωρίς είρωνιία ή απαξίωση, αλλά του στυλ “θα ήθελα να ακούω και τώρα, αλλά που πας ρε Καραμήτρο με δυο παιδιά;” Θέλω να πω ότι υπάρχει και η άλλη πλευρά…

η “άλλη” πλευρά ?
δηλαδή το ότι έχεις δυο-τρία-δέκα παιδιά ,γυναίκα και δουλειά δικαιολογεί το να μην ακούς Maiden (π.χ.) ακόμα και αν είσαι βαμμένος Maiden ?
ehhhh. χάνω κάποιο σύνδεσμο στη λογική αυτή…μάλλον…

δες το αλλιως…μπαινει σε μια καθημερινοτητα αρκετα μονοτονη και βαρετη…
οποτε ΔΕΝ χρειαζεται και πχ τους τετριμμενους Maiden!

:lol:

…πάντως οι μισοί από δω μέσα μέσα (δυστυχώς) μετά τα 30φεύγα θα διασκεδάζουν σε ελληνάδικα…

Αμαρτημα 1ο
sort-term Μεταλάδες

κραπδφσοεσδκκοελ !!!
ΤΙ ΕΙΠΕΣ???

:lightsabre:

Τα λεμε σε 2 χρονια Αντύπα,πρωτο τραπεζι πίστα…:lol:

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε… αλλά ένα απο τα κολλήματα ορισμένων μεταλλάδων είναι η υπερβολική προσήλωση σε οτιδήποτε σχετικό με μέταλ και μόνο.

Ακούνε gothic-prog-black-baroque-neoclassical… metal αλλά αν τους μιλήσεις για καθαρό gothic ή κλασική μουσική τους θεωρούν φλώρους!
“Σιγά μην ακούσω cure - sisters of mercy κλπ έχω τους paradise lost - crematory… σιγά μην ακούσω τους Radiohead έχω τους gathering… δεν μου αρέσει ο bach γιατι ακούω rhapsody!”

Σίγουρα υπάρχουν και πολλοί περαστικοί στην μεταλ μουσική όπως ειπώθηκε… και συνήθως είναι αυτοί που ντύνονται πιο μεταλ απ’όλους :lol:
Προσωπικά πάντοτε προτιμούσα αντί να δώσω 50 ευρώ για κονκάρδες-μπλουζάκια-μπιχλιμπίδια, να τα επενδύσω σε cd.

Αυτος δεν είναι που λέει το οδηγώ και σε σκέφτομαι ; Αυτό είναι έπικ κομμάτι ! Γουστάρω τρελλά σου λέω !!

Εγώ τα πέρασα τα 30, πάμε το άλλο ΣΚ ;

Καλά να το ακούσω αυτό να βγαίνει από το στόμα κάποιου και μετά ας πεθάνω!!!:lol::lol::lol::lol::lol:!!!

καταρχας τα δυο χειροτερα για μενα ειναι τα 2 πρωτα …αλλα ας τα παρω με τη σειρα
α) οταν μιλαμε για καταστασεις ασυστολου παζαρεματος και σχεδια αλα prison break για να μπουμε τζαμπα σε μια συναυλια κτλ (παζαρεμα για οτιδηποτε που γουσταρουμε βρε αδερφε στη μουσικη) δεν μιλαμε μονο για τσιγκουνια αλλα και για μιζερια… :!:

β) μεταλοπατεροσυνη… γκρρρρρρρρρρρρρρρρ #-o θεεεε μου ποσο σπαστικο να χεις καθενα ξερολα που το παιζει κ πολυ γνωστης του χεβι μεταλ ,το οποιο βεβαιως βεβαιως εχει φαει με το κουταλι , να σου λεει οτι ακομη δεν βγηκες απο το αυγο και μου μιλας για μεταλ. Μα ελεος εσυ δηλαδη ρε γεννηθικες με αρβυλες και καρφια και οι πρωτες λεξεις που πες ηταν ‘‘iron maiden’’?? και μαζι με το μικυ μαους σου διαβεζες και μεταλ χαμμερ? και οταν πια εγινες 20 σε χρισαν μεταλλα της 20 ετιας? και εστω οτι βρε αδερφε ξερεις τοσα… εμενα τι μου τη λες? θα με αφησεις στην ιδια ταξη αμα δεν ξερω?

γ)κραξε κραξε κραξε και συ … ε ρε κομπλεξξξξξ

δ)ενα ελατωμμα που κανει καλο… εμμεσα… βλεπετε το γελιο ειναι ζωη… ε οσο να πεις μερικα ‘‘παραμυθια’’ σαν αυτα σου προκαλουν γελιο

ε) … μονο μια απορια … δεν στεναχωριεσαι αμα δεν πας να δεις μπαντες που καραγουσταρεις ???

ζ) -------------------------------------------

η) το θεμα ειναι να μην το παιζεις και να μη φοβασαι να πεις τι σ αρεσει και τι οχι και ας ειναι η πιο αθλια μπαντα που χει εμφανιστει ποτε… κανενας δν πρεπει να καθοδηγηγει τοσο τισ αποψεις σου ωστε να νομιζεις οτι σ αρεσουν πραμματα που παιζει να μη σ αρεσαν υπο κανονικες συνθηκες

Κανένα δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα, εκτός απ’ το πέμπτο. Κι επειδή έχω και ξαδέλφια σε τέτοιο στυλ (που στο λύκειο ακούγαν μέταλ και τώρα πάνε στον Οικονομόπουλο), είναι ακόμα χειρότερο…

…νταξ νταξ χαλαρώστε αγόρια εσείς ανήκετε στους άλλους μισούς, μη θίγεστε…

Die Young προφανώς εννοείς από Sabbath… Καλά τα αμαρτήματα μην τα ανοίξεις, είναι το ασκί του Αιόλου.
Όλοι βέβαια προτιμούν να τα συμπεριλάβουν όλα, αλλά κατ’εμέ το ‘‘κράξιμο’’ είναι το χείριστο. Δεν την θεωρώ κίνηση σταράτη, είσαι ή δεν είσαι μεταλλάς. Όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα. Ούτως ή άλλως σπάμε και πλάκα με τους ‘‘Δράκους’’ μεταλλάδες, τους posers κτλ. Τι περίμενες; Ουδείς τέλειος. Πάω στοίχημα ότι και εμένα θα έχουν ουκ ολίγα να μου τραβήξουν οι μεγαλύτεροι (ηλικία και σώματι) μεταλλάδες: ''Που πάει ρε συ ο κοντοπίθαρος στα pit? To each his own…

Τρομερή Ματζιρογυφτοτσιγκουνια όμως!

Ενδιαφερον το thread και θα συμφωνησω με τον Holymartyr, οτι ολα αυτα οντως συμβαινουν και ειναι για γελια και για κλαμματα. Ειδικα το β και το ζ ειναι απλα αχαρακτηριστα. Τα αλλα γραφικα ή γελοια. Οταν ακουω κραξιμο για το τι γουσταρω να ακουω μου αναβουν τα λαμπακια και τρελαινομαι… Ακομα και στο forum εχω ακουσει πολλα τετοια για το οτι εκθειαζω ας πουμε τους Maiden και δεν εχω πληθωρα νεων ακουσματων… Τι λε ρε? Σοβαρα? Αλλη φορα θα σε φερω στο σπιτι μου να μου λες εσυ τι να ακουω και να με ‘‘καθοδηγησεις’’ σωστα… Εχει καταντησει τοσο γελοιο και ηλιθιο. Ακουει ο καθενας ο,τι θελει και ο,τι του κανει στο αυτι. Και συμφωνω οτι αν λες οτι ακους μια μουσικη πρεπει να το δειχνεις και εμπρακτα, αγοραζοντας cd (αναλογα με την οικονομικη δυνατοτητα παντα, ειμαι απολυτος σε αυτο) και να πηγαινεις και σε συναυλιες, οχι μονο αν κατσει κανα τσαμπα απο κανα γνωστο.