Μεταναστεύοντας

προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, ας το σημειώσουμε αυτό

ναι, συνήθως η πρώτη συνέντευξη γίνεται τηλέφωνο ή skype και μετά σε καλούν σε δεύτερη φάση για f2f. δεν τρέχεις χωρίς λόγο.

@κάρβου: δεν θα μείνει κανένας στην Ελλάδα, γιατί στην Ελλάδα είσαι κακοπληρωμένος κ δεν έχεις πάνω από 2 ώρες προσωπικού χρόνου την ημέρα…

παιδια μην κοροιδευομαστε
πουθενα δεν ειναι τελεια

αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι
οι καλοι μισθοι
προυποθετουν πτυχια, εξειδικευση και θυσιες

το θεμα ειναι αν θα κατσεις ελλαδα να ψαξεις τετοιες δουλειες

ή

αν θα τις ψαξεις στο εξωτερικο (με οτι συνεπαγεται αυτο!)

και το σημαντικότερο :

ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ και σωστή δικτύωση.

Όντως αυτό πoυ τονίζει ο Isis είναι το σημαντικότερο.

Να μιλάς, να δημιουργείς σχέσεις εμπιστοσύνης, να υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν το έργο σου και να μπορούν να μιλήσουν για σένα. Δεν σημαίνει πως θα προκόψεις έτσι σώνει και καλά, μπορεί να είσαι σκατάς.

Αυτό που σου προσφέρει μια σωστή δικτύωση είναι να σου δίνεται η ευκαιρία να αξιολογηθείς… Το “στέλνω βιογραφικά από το σπίτι” με το σταυρό στο χέρι, ξεχάστε το. Δεν αξιολογούνται καν. Οπότε ναι, μια καλή σύσταση και η εικόνα της προσωπικότητας που θα διαμορφώσει ο υποψήφιος εργοδότης από τη συνέντευξη είναι κατά τη γνώμη μου τα σημεία-κλειδιά.

Προσωπικά μιλώντας, με έχετε φρικάρει/αγχώσει εδώ μέσα :stuck_out_tongue:

Και κάτι που βρήκα στο Ιντερνετ, τώρα δε ξέρω άμα κολλάει εδώ πέρα ακριβώς…

[B]17 cultural reasons why this European never wants to live in America[/B]

Είναι τεράστιο, παραθέτω το λινκ.

http://www.fluentin3months.com/no-usa-for-me/

Σκέπτομαι για μεταπτυχιακό στη Βρέμη (no tuition fees)…καμιά εμπειρία, γνώση κτλ για το τι παίζεται εκεί / Γερμανία? Πάντως το κόστος ζωής από μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα είναι σημαντικά μικρότερο σε σχέση με Σουηδία / Αγγλία / Δανία…Κάποιος ανέφερε και Βερολίνο, αλλά δεν βρίσκω κάτι σε μεταπτυχιακό στον τομέα μου (πληροφορική) για εαρινό εξάμηνο…

Keep on searching…

Στο TU του Βερολινου εχει μεταπτυχιακο για Πληροφορικη ρε συ,και ξεκινας και φθινοπωρο και χειμωνα.

http://www.eecs.tu-berlin.de/menue/academics_teaching/programmes_of_study/computer_science/master_s_programme/parameter/en/

Δεν είναι στα αγγλικά…και μάλλον πληρώνεις δίδακτρα ε? Anyway, thanx!

Φευγω 18 για Ουαλια, θα κανω μεταπτυχιακο σε Sport Coaching στο πανεπιστημιο του Newport.

Σημερα κανονισα κινητο, λογαριασμο τραπεζας, και εισητηρια.

Έλα ρε, τώρα το είδα.
Σπούδασε συγγενικό προσωπο στη Βρέμη μουσική.
Βασικά πήγε για μεταπτυχιακό και εκεί διαπίστωσε ότι ήταν -ουσιαστικά- προπτυχιακό!!!
Βέβαια τα μαθήματα ήταν καλά και με εξειδίκευση.

Το κόστος ζωής φυσιολογικό, νοίκι π.χ. 250 ευρώ (πριν 6 χρόνια - όσο και εδώ) και τιμές στα σούπερ μάρκετ φτηνότερες.
Πόλλα μέρη για να βγεις απ’ ό,τι κατάλαβα δεν έχει, θα μπορείς όμως να πηγαίνεις γήπεδο να βλέπεις Bundesliga :stuck_out_tongue:

Xαχα, από τη μία διαμαρτύρεται για το κλισέ του μπεκρή Ιρλανδού και λέει πως δεν πίνει και από την άλλη διαμαρτύρεται για τα ID checks και τους νόμους για το αλκοόλ! :lol:

Ενώ σε μερικά υπερβάλει θεωρώ, σε αυτό με τα όρια ηλικίας συμφωνώ 100%. Μα δίπλωμα οδήγησης στα 16, seriously??

Δεν υπερβάλει πουθενά

Ειμαι στην φαση αναζητησης νεας κατοικιας στο Λονδινο και μου εσκασε ενα τρελο scam μεσω Gumtree …
Βρηκα ενα σπιτι παλατακι, στα λεφτα που δινω, και ειχε τα ΠΑΝΤΑ! Ζηταω να το δω και ο τυπας μου λεει οτι:
Επειδη μενει μακρια απο το Λονδινο και πρεπει να παρει αδεια απο τη δουλεια του για να κατεβει, προκειμενου να δει οτι εχεις τα χρηματα απο πριν, σου ζηταει να κανεις ενα transfer ενος ενοικιου και deposit σε ενα συγκενικο προσωπο / φιλη και να του στειλεις την αποδειξη μεσω WESTERN UNION.
Το εψαξα στο νετ γιατι μου φανηκε περιεργο και τελικα ειναι Νιγηριανοι οι οποιοι μολις στειλεις την αποδειξη πανε με fake ID και τραβανε τα λεφτα…
οποτε προσοχη…

Όπως και στο ebay πότε μη αγοράσετε κατι/στείλετε λεφτά μέσω western Union, 100% θα χάσετε τα λεφτά σας.

λοιπον επειδη φτανει σιγα σιγα ο καιρος της μεταναστευσης και επειδη εχω καταληξει σε σχολες στη κοπεχαγη, στο εδιμβουργο και στο δουβλινο, θα ηθελα να ρωτησω τον αησις και τον τσιμπλακο τι εχουν να μου πουνε για ολοκληρωμενη ποιοτητα ζωης στις συγκεκριμενες πολεις αλλα και απο ιασων γιατι το γλασγκοου ειναι τοσο ασχημο οσο ελεγε :stuck_out_tongue:

cheerio

Όσον αφορά το Δουβλίνο, το βιοτικό του επίπεδο είναι αρκετά υψηλό, όπως και κάθε ευρωπαικής πρωτεύουσας του βορρά. Ακριβό, ειδικά στο κομμάτι της κατοικίας, αλλά σίγουρα όχι όσο ακριβή είναι η Κοπεγχαγη. Ιρλανδοί ωραίοι τύποι, ψιλοτρελιάρηδες και φέσια απο αλκοόλ. Γενικά χαλαρή ζωή και άνετη, ούσα και μικρλη πόλη το Δουβλίνο , στο μέγεθος της Θεσσαλονίκης. Και προφανώς ΙΡΛΑΝΔΙΑ, όπου βγάινεις βόλτα στις εξοχές και σου φέυγει η μαγκιά. Αρκετή βροχή αλλά όχι σα Σκωτία, με αρκετές ηλιόλουστες μέρες αλλά και μήνες, πχ Σεπτέμβρης φουλ τέλειος καιρός.
Και πάμφθηνες συνδέσεις με υπόλοιπες ευρωπαικές πόλεις - πλην Αθήνας.

Έχει ζήσει κανείς Γιβραλτάρ/La Linea Spain ?

Φεύγω για δουλειά σε τρείς μέρες … :slight_smile:

Ξέρετε κανα site ή κάποιο γραφείο ευρέσεως εργασίας για εξωτερικό,στο οποίο να μπορώ να δώσω-στείλω βιογραφικά για ζευγάρι ώστε να μας βρουν δουλειές μαζί?

Επίσης…με τις ελληνικές κοινότητες ξέρει κανείς τι παίζει?Είναι καλή λύση να απευθυνθείς σε αυτούς?