Μεταναστεύοντας

@Isis
ΚΩΛΟΣΠΙΤΑ δεν λες τιποτα
τα βλεπεις ετσι ωραια απεξω
με τις κεραμυδοσκεπες και τα κηπακια τους (οσα εχουν)
και μεσα ειναι χαρτοκουτα

δεν μπορω να καταλαβω πως εχουν μαθει να ζουνε ετσι

και αντε να εισαι φοιτητης παει στο διαολο
λες κανω υπομονη μερικα χρονια
μοιραζομαι το σπιτι με καποιον αλλο ή αλλους

αλλα να σαι 30 χρονων και να σε αναγκαζουν να μενεις σε shared house…
η κοπελα μου γνωρισε ζευγαρι το οποιο μοιραζεται το σπιτι με αλλους!!τραγικο

ακριβώς αυτή ειναι η απορία μου

πόσες δουλειές στα 30 σου σου δίνουν 2000 λίρες για να μπορείς να ζεις μόνος σου?

Πρόσφατη εμπειρία μετανάστευσης φιλικού ζευγαριού 30άρηδων(με Master εκεί) στο Λονδίνιουμ έχει ως εξής: Shared house με έναν Γερμανό κάπου στο Νότινγκ Χιλλ.Καταρχήν σχετικά ακριβό νοίκι(στο οποίο έφυγαν όλες οι οικονομίες που είχαν για τον πρώτο καιρό).Πολλά job interviews,κανένα αποτέλεσμα λόγω τεράστιου ανταγωνισμού.Part time jobs σε ελληνική ταβέρνα και ένα εργοστάσιο που φτιάχνει πόμολα,αντίστοιχα.Αναμονή για κάτι καλύτερο.Έκατσε μία προσωρινή θέση στο Natural History Museum για την κοπέλα(αντικατάσταση μόνιμου προσωπικού για κανα μήνα διακοπών).Μη επαρκές εισόδημα για μετακινήσεις και ελάχιστες έξοδοι σε παμπ της “γειτονιάς” και μόνο.Άτακτη υποχώρηση μετά από 4-5 μήνες και επιστροφή στην Ελλάδα ανακουφισμένοι.

Βέβαια αυτή είναι η μία πλευρά του νομίσματος,καθώς αν έβρισκαν κάποια δουλειά που όντως απέδιδε,μπορεί να έβρισκαν και την…Εδέμ τους ξέρω γω,μια και οι δυο είχαν σπουδάσει εκεί,ήξεραν το μέρος και το λάτρευαν.

οι μόνες που ξέρω σε τέτοια ποσά είναι consulting, banking , financial services νομικά και γενικά ότι σχετίζεται με city αλλά ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος ! (και συνήθως οι ώρες υπερβολικές)

πάντως δεν καταλαβαίνω το κόλλημα του Ελληνα (ακομα) με το Λονδίνο, όταν άλλες ευρωπαικές πρωτεύουσες ειναι φθηνότερες κ σου δίνουν καλύτερα λεφτά.

οκ Λονδίνο ειναι, αλλά αν θες 1 ώρα να πας κ 1 να γυρίσεις, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, για να μένεις με αλλους 3, ε δεν ξέρω πόσο καλό είναι αυτό…

Η μεγάλη διαφορά της μετανάστευσης σήμερα από το παρελθόν είναι μία.

Το 50 έφευγες ανειδίκευτος εργάτης στο εξωτερικό και έβρισκες δουλειά εύκολα, στην βιομηχανία, στην οικοδομή οπουδήποτε υπήρχε ζήτηση ανειδίκευτου προσωπικού.
Σήμερα, αυτός που έχει τύχη στο εξωτερικό είναι ο high tech εξειδικευμένος πτυχιούχος.
Σχεδόν απαραίτητο το master, για να μην πω σε συγκεκριμένα επαγγέλματα όπως το δικό μου, πλέον είναι απαραίτητο και το PhD. Γενικά αυτό που θα σου δώσει δουλειά να μην ψάχνεις εσύ να βρεις εργοδότη, αλλά να ψάχνει ο εργοδότης να βρει εσένα.

Απο εκεί και πέρα, ανάλογα και τις σπουδές και την ειδικότητα του καθενός, υπάρχουν και συγκεκριμένοι προορισμοί όπου ανεβάζεις τις πιθανότητες να βρεις δουλειά.

H αλήθεια βρίσκεται (ακόμα, αλλά ίσως όχι για πολύ) στη Βερολινάρα.
Το κόστος ζωής είναι σχεδόν το 1/3 από Λονδίνο.

Update με ένα χρήσιμο Poll

Kαταχρηστικά και λόγω εγγύτητας θα βάλω Μ. Βρετανία, αν και είμαι Ιρλανδία. Εξάλλου, απ΄ότι έχω καταλάβει οι διαφορές δεν είναι πολλές μεταξύ των δύο χωρών.

Εγώ μέχρι που να πάρω το πτυχίο, θα κάθομαι μπαστακωμένη εδώ. Ελπίζω, αν το πάρω με σειρά το θέμα της σχολής , να ξεμπερδεύω σε δυο, τρία χρόνια και να δω τί θα κάνω. Με ενδιαφέρουν κυρίως χώρες όπως η Σουηδία (πρώτη μου επιλογή), η Δανία, η Ολλανδία και το Βέλγιο. Γενικώς, οι βόρειες χώρες επειδή υπάρχει κοινωνική πρόνοια, δεν είναι Ελλάντα. Επειδή όμως η ζωή είναι ακριβή και δε με παίρνει να κάνω μεταπτυχιακό, θα ήθελα πρώτα να εργασθώ - αν και δε νομίζω ότι θα γίνει αυτό στο τέλος - για να μπορέσω να κάνω και μεταπτυχιακό. Σκεφτόμαστε να φύγουμε οικογενειακώς. Γι αυτό θα ήθελα να ξέρω με ένα πτυχίο αει και αγγλικών, τί κάνεις; Ή δεεεν; Και δε λέω να πάω να γίνω εργάτρια στην κατάστασή μου ξέρω 'γω, πρώτον, δε μπορώ να ανταπεξέλθω, δεύτερον, αν είναι κάθομαι και 'δω.

δεν θα σου κρυφτώ: στην τωρινή κατάσταση, με ένα πτυχίο+αγγλικά+0 εμπειρία, δύσκολα βρίσκεις πρώτη δουλειά έξω. ιιιιισωωωωωςςςςς βρεις κανένα stage (Πρακτική). έχεις δύο επιλογές

  1. μαστερ στην χώρα που σε ενδιαφέρει -> εισοδος κ αναζήτηση εργασίας από κοντά
  2. προυπηρεσία αφού τελειώσεις τη σχολή (ή ακόμα και πριν αν μπορείς) - > αναζήτηση εργασίας έξω

Α κατάλαβα! Ευχαριστώ πάντως!

Η διαίσθησή μου μού λέει ότι θα φάω σκατά! :smiley:

Δεν είναι ζωή αυτή εδώ, ειδικά, αν έχεις και προβλήματα από πάνω, πφφφ.

Όταν λες πρακτική, εννοείς πρακτική έξω; Γίνεται; Πληρώνεσαι κιόλας; Σκέφτομαι να φτάσω μέχρι τις πρεσβείες των αντίστοιχων χωρών για να μάθω, τί δικαιολογητικά μπορώ να κάνω, να αναφέρω ότι υπάρχουν θέματα υγείας κτλ κτλ.

Sxetika me auto pou rwtithike prin gia ta eksoda metakinisis. Stin dikia mou periptwsi toulaxiston, to panepistimio pou douleuw mou prosefere relocation expenses reimbursement. Prokeitai gia daneio stin ousia pou - an to xrisimopoihseis - to plirwneis apo ton mistho sou me diakanonismo. Telika den to xrisimopoihsa vevaia. Stin gallia pou imane perisy den mou eixane dwsei autin tin dinatotita vevaia, opote paizei.

ας σημειώσω κ κάποια άλλα πράγματα

  1. σε Γαλλοελβετίες σου δίνουν λεφτά για μετακόμιση, απλά το ποσό είναι fix και extra (δεν σου κάνουν κρατήσεις όπως αναφέρθηκε)

  2. στη Γαλλία ισχύει το 7ωρο, πληρώνουν υπερωρίες (συνήθως με την μορφή extra μέρας ρεπό) και έχεις minimum 25 μέρες άδεια.

  3. Αν κάποιος ψάχνεται, είναι καλό να προσεγγίσει κ εταιρίες head hunters που σου κάνουν εκείνες συνέντευξη κ μετά σε προωθούν σε συγκεκριμένη αγορά. πρόσφατα έκανε ένας φίλος μου για Ολλανδία. δεν είναι εγγυημένο ότι θα σε πάρουν, αλλά μπορείς να προσπαθήσεις και έτσι

  4. αν κάποιος θέλει να βρει δουλειά σε μια χώρα, το καλύτερο που έχει να κάνει ειναι να μετακομίσει εκεί κ να σπρώχνει από εκεί βιογραφικά, με ντόπιο αριθμό τηλεφώνου. φυσικά αν δεν παίζουν χρήματα, μπορεί να προσπαθήσει να καβατζωθεί σε φίλους. το να σε καλέσουν να πας από Ελλάδα για συνέντευξη f2f δεν ειναι δύσκολο, αλλά σίγα σιγά όλο κ λιγότερες εταιρίες πληρώνουν μεταφορικά. δλδ αν εισαι άνεργος, έχεις 1000 ευρώ να πετάξεις για να πεταχτεις Λονδίνο για μια δουλειά που μπορεί και να μην πάρεις; ευτυχώς οι πολύ μεγάλες ακόμα καλύπτουν (κάποια) έξοδα

Γενικά σκούρα τα πράγματα ακόμη κι έξω όπως καταλαβαίνω. Τουλάχιστον εκεί έχει μείνει [θέλω να ελπίζω] ο στοιχειώδης σεβασμός στον άνθρωπο/εργαζόμενο.

Πολυ σωστα ολα αυτα που λεει ο Μοντε και στα 2 παραπανω ποστ,απο αυτα που βλεπω κι εγω εδω στην Ολλανδια ετσι ειναι τα πραγματα.

  1. Αυτό αναφέρεται και ως relocation package? Επίσης κάποιες δίνουν και meal tickets… Έχω πέσει σε 2 τουλάχιστον περιπτώσεις , τώρα που άρχισα το ψάξιμο…

  2. Συνεντεύξεις δεν παίρνουν και μέσω τηλεφώνου ή και skype έχω ακούσει; Θέλω να πω, πως φαντάζομαι ότι αν σε φωνάξουν πλέον να πας εκεί , αν δεν είναι δεδομένο , είναι τουλάχιστον αρκετά πιθανό να προσληφθείς…

για το 2 ξέρω ότι αρκετές εταιρίες έχουν ως στάδιο ένα πρώτο interview απο τηλ η σκαιπ για να κάνουν ένα πρώτο screening και ξεσκαρτάρισμα και όπως λες συνήθως σε τελικά στάδια κλπ σε καλούν στα γραφεία. Επίσης αν είναι πολυεθνίκες με γραφεία στη χώρα στην οποία είσαι μπορεί να σε κάνουν εκεί ένα πρώτο interview.

Το τηλέφωνο και η διεύθυνση στην χώρα που ψάχνεις δουλειά (τουλάχιστον για δουλειές που έχουν αξιοπρεπή μισθό και καλές συνθήκες) βοηθάει πολύ. Δείχνει στον εργοδότη πως όντως ενδιαφέρεσαι και θες να μείνεις σε αυτή την χώρα για να δουλέψεις. Κανείς δεν θέλει να προσλάβει και να εκπαιδεύσει κάποιον που είναι “φευγάτος”. Ειδικά αν δεν είσαι φτασμένος στον τομέα σου

Κατά τα άλλα, δεν θα μείνει κανείς Ελλάδα ρε γαμώτο; Μόλις βρω χρόνο θα γράψω κι εγώ ένα κατεβατό για να βοηθήσω όσους το σκέφτονται/είναι στο δίλημμα. Τον Οκτώβρη συμπληρώνω 4 χρόνια. Όποιος το σκέφτεται όμως, να ξέρει πως μόνο εύκολο δεν είναι και κατ’εμέ δεν αξίζει το να μεταναστεύσεις για κάτι στο οποίο θα είσαι κακοπληρωμένος και δεν θα έχεις πάνω από 2 ώρες χρόνο την ημέρα. Τότε, καλύτερα μπάρκαρε σε καράβι. Θα σου μείνουν λεφτά, θα έχεις χρόνο για να διαβάσεις/ακούσεις μουσική και θα βλέπεις και την οικογένεια σου για κάτι μήνες σερί…

Άσχετο ψήφισα χωρίς να διαβάσω…:smiley: Νόμιζα ότι ήταν που θέλουμε να μεταναστεύσουμε και έβαλα Σκανδιναβία…χεχε