Μεταναστεύοντας

Σε ποια πολη εστειλες για μεταπτυχιακο;

Δεν αναφερόμουν μόνο σε μένα με αυτό, θεωρώ ότι υπάρχουν πολλοί που αισθάνονται το ίδιο…

Τί θέλω μωρέ και γράφω…

Κοπεγχάγη. Βασικά μόνο εκεί κοίταξα. Εξάλλου για το μεταπτυχιακό που θέλω δεν μου έβγαλε κάποιο άλλος μέρος εκτός από την πρωτεύουσα!

Καταλαβα. Γενικα Κοπεγχαγη ειναι πιο υψηλες οι απαιτησεις. Αν και εγω σε αυτο που εστειλα δεν περιμενα να με παρουν, οποτε…καλη επιτυχια και εννοειται, στελνε οπου μπορεις!

Ξεχνάς ότι έχει ένα θεματάκι με τα ταξίδια, και ειδικά τα αεροπορικά. Άντε να πάει μακρυά με λεωφορείο ή βαπόρι (σαν τις παλιές εποχές… Once uppon a time in America). Δεν την ξεφορτωνόμαστε εύκολα… :roll: :lol:

Χα,εκεί έχω φιλαράκι που διδάσκει στο Πανεπιστήμιο.[SPOILER]Αν πετύχεις κανέναν Δημήτρη Ξυγαλατά,δώσε του χαιρετίσματα και αποκάλεσε τον Λάτση,θα καταλάβει…!!![/SPOILER]

Ε θα τον πετυχω hocam, χαχα ok! :smiley:

ε σαφώς, όταν είσαι φοιτητής δεν μιλάμε για μετανάστευση, αλλά μάλλον για ζωάρα με τα λεφτά άλλων (στην συντριπτική πλειοψηφία). Και απορώ που τα βρίσκουν, ειδικά τώρα, να στελνουν τα παιδιά τους σε μεταπτυχιακά με δεν ξέρω και γω με ποσες χιλιάδες ευρώ το χρόνο.

Για τους πιο πολλους η μια εναλλακτικη ειναι αυτη που γραφει η almighty, δηλαδη φουλ βιογραφικα και οπου κατσει εξω, η’ διαφορετικα, ως φοιτητης, σπουδες φτηνες η’ χωρις διδακτρα και πιο φτηνα νοικια ( πχ σκανδιναβια) και ψαχνεις για δουλεια στη χωρα που ηδη εισαι(κυριως).

Πάντα βαριόμουν τις εκθέσεις αλλά what the helll…

Πριν ξαναγράψω στο παρόν thread, έστειλα μερικά pm από δω και από κει, κυρίως για να κάνω επαφές αλλά και για να μαζέψω γνώμες.

Θα επιθυμούσα, όποιος έχει κονέ με [B]Αμερική[/B] (συμπεριλαμβανομένου και του Καναδά) ή με [B]Ασία[/B], να μου στείλει pm.

Επίσης επειδή υπάρχει σπίτι όπου μπορώ να μείνω (στο [B]Sydney[/B]), με ενδιαφέρει και η όποια επαφή εκεί ([B]Αυστραλία[/B] δηλαδή, ακόμα και [B]Νεα Ζηλανδία[/B]).

Πριν φύγω για [B]Manchester[/B], την έψαξα για [B]Κύπρο[/B] μα και [B]αλλού στην Ευρώπη[/B], ωστόσο και εκτός Ευρώπης (όπως πχ [B]Βραζιλία[/B],[B] Σ.Αραβία[/B], ακόμα και για [B]Μπαχάμες[/B]) αλλά όταν δεν υπάρχουν επαφές είναι δύσκολα τα πράγματα.

[U] Χμ…όσοι έχουν συνδέσει την έννοια μεταναστευση με το “κάνω μεταπτυχιακό στο εξωτερικό με τα λεφτά του μπαμπά” μάλλον θα τους φανούν αδιάφορα τα παρακάτω. [/U]

Αν είσαι οδοντίατρος, στειλε μου pm να σου κάνω κονέ. Οι οδοντίατροι συνήθως βγάζουν ένα τάληρο εδώ (ναι, καλά διάβασες).

Εχει δικιο ο ks9, το Λονδινο ειναι πανακριβο, ανεκαθεν ηταν. Αν δεν εχεις λεφτά ή κονέ, μην πας Λονδίνο.

Μάλλον σε εμένα θα έπρεπε να πάει αυτή η ερώτηση. Ζω [B]εξ’ολοκλήρου[/B] με τις [B]284 λιρες το μήνα[/B] (το επίδομα ανεργιας εδώ, το λεγόμενο JSA) μέχρι κάποια στιγμή hopefully να βρω δουλειά.
Σου απαντάω διεξοδικά πάντως αν θες.
Εργάστηκα κάποια στιγμή για λίγες μέρες (temporary vacancy) αλλά δύσκολα τα πράγματα αν δεν έχεις συγκεκριμένη εξειδίκευση (και το πτυχίο ηχολήπτη κινηματογράφου, πόσο μάλλον η εμπειρία μου ως παραγωγού στο Αθηναικό ραδιόφωνο, δεν πιάνουν μία εδώ).

Έχει δικιο ο Παναγιώτης λοιπόν, και επειδή προσωπικά δεν κολλάω με ηλικίες είτε είστε 15 είτε 55, express yourselves freely (για όσους θελήσουν να απαντήσουν εδώ ή προσωπικά με pm, παρεπιπτόντως ευχαριστώ όλους/ες όσους/ες το έχουν ήδη πράξει).

Και άμα είσαι σαραντάρης όπως εγώ με μηδέν περιουσιακά στοιχεία, τι κάνεις Mike?
[B]Μένεις Ελλάδα και αυτοκτονείς?[/B]
Στο κάτω κάτω δεν είναι και τόσο τράγικο να μένεις σε shared house βρε signal, σίγουρα ο καθένας προτιμά την αυτονομία του, βέβαια θα κακοφανεί αυτό σε κάποια άτομα εδώ μέσα…(και δεν αναφέρομαι στον αγαπητό Mike!)

Μακάρι να τον είχα συναντήσει και εγώ και αν μπορούσε να βοηθήσει, ακόμα καλύτερα!

Δεν είναι η πρώτη φορα που πηγα στο εξωτερικο, ωστόσο αυτη την φορά πήγα καθαρά από ανάγκη. Οι πρώτοι 3 μήνες έξω δεν ήταν οι καλύτεροι της ζωής μου αλλά σιγά τα ωα, άντεξα. Αν υπήρχαν πιο πολλά χρήματα φυσικά θα είχα αποφύγει την όποια ταλαιπωρια…

Συμφωνούμε για την Ελλάδα, παρόλα αυτά αν έχεις ξαναβρεθεί έξω ίσως διαπίστωσες κάποια πράγματα που δεν σου αρέσουν και τόσο πολύ (αναλόγως την χώρα).

Το καλύτερο, δεν το συζητάμε, αν έχεις τέτοια παρέα έχεις και τις ευχές μου!

Εμ…σε ενδιαφέρει να αποκτήσεις έναν πολύ πολύ μεγαλύτερο αδερφό? lol!

Αναλόγως, καμιά φορά δουλεύει αν είναι σωστά δουλεμένο το βιογραφικό. Μέχρι στιγμής είχα τρεις προτάσεις, οι δύο χωρίς να στείλω εγώ το CV (ίσως παίζει ρόλο και το ότι βρίσκομαι έξω). Η μια πρόταση ήταν απο Γιβραλτάρ, και παρότι ενδιαφέρθηκαν αυτοί πρώτοι απλά ήμουν άτυχος, λογικά βρήκαν κάποιον με καλύτερα προσόντα στο μεσοδιάστημα (μόλις είδα και τον spawn7 προς τα εκεί μεριά. Θέλω να του ευχηθώ καλή επιτυχία!)

Καμιά φορά παίζει ρόλο και η χημεία, συμφωνείς φαντάζομαι.

Τόσο χάλια? Ρωτάω γιατί βρήκα εισιτήριο 53 λίρες για Άμστερνταμ (μετ’επιστροφής!) αλλά έναν γνωστό που είχα εκεί…την έκανε απότομα…για εντελώς διαφορετικό λόγο όμως…

Στην δική μου περίπτωση, έκανα ακριβώς αυτό, έφυγα με την μια (και χωρίς να έχω βρει δουλειά), μάλιστα το ξανακάνω ευχαρίστως αν μου δοθεί η ευκαιρία (όπως βλέπετε ακόμα ψάχνομαι διότι δεν είναι σούπερ υπέροχα εδώ που είμαι αλλά καλύτερα από Ελλάδα πάντως).

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ να σπουδάσω πλέον, παίζει ρόλο και η ηλικία αλλά και η διάθεση του καθενός (έχω δει πενηντάρηδες που σπουδάζουν στο MMU). Βεβαίως αν μου δοθεί η ευκαιρία θα το σκεφτώ έστω και τώρα (πχ αν δεν έχω βρει τίποτα μέχρι το καλοκαίρι, ίσως ξεκινήσω κάτι εδώ που βρίσκομαι).

Αυτά τα…πολλά για να μην ζαλίζω περ/τερο. Χαιρετισμούς από το United Kingdom όπου κάποια “καλομαθημένα παιδάκια” έχουν κατέβει 2, 3 και 4 φορές στην Ελλάδα όλο αυτό το διάστημα που βρίσκομαι εδώ (11 μήνες) και παρόλα αυτά παραπονιούνται για την ποιότητα ζωής…απορώ γιατί ξανάρχονται.

Ωστόσο η αγαπημένη μου ηλεκτρική κιθάρα και οι ενίοτε μπάντες που προβάρω τραγουδώντας, είναι οι μεγάλες μου αδυναμίες, όποιος ενδιαφέρεται για δημιουργία γκρουπ είναι ευπρόσδεκτος!

Παραπονιόντουσαν για τη ζωή στην Αγγλία ή την Ελλάδα; Σχώρα με, είμαι και ξύπνια από τις 6 παρά(το πρωί)… Καλά, άμα έχεις λεφτά παντού εύκολα είναι,ακόμα και εδώ! Περισσότερο νομίζω ότι πάνε για να κάνουν το κέφι τους παρά επειδή τους πιέζει η κρίση εδώ, αλλά πιστεύω ότι είναι λίγες οι περιπτώσεις αυτές. Σπουδές + δουλειά όμως έξω χωρίς σχεδόν κανένα άλλο προσόν, εκτός του πτυχίου και της γλώσσας, γίνεται; Και χωρίς επαφές…

Σε κάποιους μπορεί να φαίνονται περίεργα όσα γράφει ο FREAKHOOD, αλλά επειδή είχα την χαρά να τον γνωρίσω και από κοντά (καθώς η πρώτη έμμεση “συνάντησή” μου μαζί του ήταν αρκετά χρόνια πίσω, μέσω FM), είναι 100% αληθινά.

:slight_smile:

Μόντρεαλ είμαι, αισίως στα τριάμισι χρόνια πλέον. Είχα βρεθεί εδώ για ένα μήνα αρκετά πριν έρθω να μείνω μόνιμα (3 χρόνια), και μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση οπότε δεν ήρθα εντελώς στα τυφλά. Το μόνο “κακό” (ας πούμε, εμένα δε με πειράζει τόσο) είναι το κρύο. Βασικά δεν ξέρω αν θέλω να μείνω εδώ και αφότου τελειώσω το πανεπιστήμιο (είμαι τελευταίο έτος), σκέφτομαι είτε να πάω Τορόντο είτε να κατέβω Αμερική. Ευρώπη δεν θέλω να γυρίσω πάντως.

η πρώτη έμμεση “συνάντησή” μου μαζί του ήταν αρκετά χρόνια πίσω, [B]μέσω FM[/B]

Το FM ενώνει, διάολε… :lol:

fm, συχνοτητες, ραδιο

Άσε με να διαβάζω ό,τι θέλω 8)

Λοιπόν το ανεβάζω εδώ, και γενικά προωθείστε σε φίλους/γνωστούς κλπ…
Απ’οτι ακούγεται η αγγελία αφορά θέση στη Google…

[B]Quality Evaluator (Greek) - Dublin 4
[/B]

I am recruiting for Greek-speaking candidates to work as Quality Evaluators in multinational IT company based in Dublin 4.

This is an analytical role for linguistic passionates. The main task of the person working as a Quality Evaluator will be to evaluate ads and websites in your language (Greek) in context of potential areas of concern and interest. You will be communicating with other teams of linguists and engineers to improve the advertising quality. Also, you will be in charge of aiding the enforcement of advertising policies in order to upheld the company standards.

The ideal candidate would possess most of the following:

Bachelor’s degree
Some relevant experience (e.g. localization, interpretation & translation, linguistics, etc. )
Excellent written and oral communication skills in Greek and English
Exceptional Internet research skills
Knowledge of web technologies
Analytical skills
If you are interested, please apply via the link below or contact Paulina

ie.linkedin.com/in/paulinastadnik

http://cpl.ie/job/details/Quality-Evaluator-Greek-Dublin-4/95846/

Παραπονιοντουσταν γιατι τους κακοφαινεται η Αγγλια!

[B]Μιλαμε για παιδια που δεν προκειται να πεινασουν ειτε πανε εξω ειτε οχι. [/B]

Άρα καλα τα γραφεις:
[B][I]μιλαμε για ατομα που πιο πολυ κανουν το κεφι τους.[/I] [/B]
Και δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις αυτες.

[B]Διαχωριζω λοιπον αυτους που πανε εξω απο αναγκη και αυτους που κανουν διακοπες με τα λεφτα του μπαμπα [U]και αυτο το θεωρουν μεταναστευση[/U][/B].

Και για να μην παρεξηγηθω καλα κανουν αφου εχουν την οικογενεια απο πισω.

Αυτη την τελευταια προταση την εγραψα εκτος αλλων και εξαιτιας προσφατου τηλεφωνικου διαλογου μου με μια τυπισα που ειναι 25 και “κλαιγεται” γιατι κακοπερναει που βρισκεται στο εξωτερικο κανοντας μεταπτυχιακο ενω στην χειροτερη περιπτωση με ενα τηλεφωνακι θα σκασει το ζεστο ευρουδακι του μπαμπακα και της μακακας η της γιαγιακας.

Πάντως αν και για η πλειοψηφία όσων γνώρισα στο Λονδίνο που σπούδαζαν είχανε καλά φράγκα από πίσω, δεν είναι όλοι έτσι…Και γνώρισα και κάποιους λεφτάδες οι οποίοι όμως τα σέβονταν τα λεφτά που διέθεταν οι δικοί τους για να σπουδάσουν και να ζήσουν.
Και φυσικά κάποιοι δεν είχαμε και γερές πλάτες από πίσω…Μπήκαμε και μέσα…:frowning:

Stockholm I’m coming, hellyeah !!! :smiley:

Δεν ξερω που να το γραψω, το να ανοιξω τοπικ ειναι λιγο ακυρο και ισως θεωρηθει σπαμμινγκ,οποτε το βαζω εδω:

Η εταιρεια στην οποια δουλευω στο Αμστερνταμ ψαχνει για Java και Perl developers, σε senior θεση ομως, επομενως απαιτειται να υπαρχει και εμπειρια. Επειδη ξερω οτι στην Ελλαδα οι προγραμματιστες δεν βρισκουν ευκολα δουλεια ουτε αμοιβονται επαρκως, για οποιον εχει προθεση να μεταναστευσει για δουλεια και ειναι σε αυτο το πεδιο, ειναι καλη ευκαιρια νομιζω.

Παραθετω τα requirements οπως ειναι στην αγγελια:

Για τη θεση Senior Java Developer:

-Bachelor or Masters degree
-Technical knowledge: Java, JEE (EJB, JPA, Hibernate), Spring (Core, Transactions, Data Access, Testing), Maven, MySQL, MS SQL, XML, XSLT, Xpath, Web-services (REST, SOAP), JBoss 4,5,7 (clustering and standalone), JMS, ESB (Mule)
-5 to 10 years work experience (preferably in a Agile environment)
-Is experienced in test-driven development (using continuous testing systems like Jenkins/Hudson)
-Experience in developing high performance/scalable systems in a senior role
-Excellent communication skills (verbal and written), interfacing with both development management and the business teams
-Strong problem solving abilities
-Strong attention to detail
-Fluent in spoken and written English

Για τη θεση Perl Developer ειναι καπως χαμηλοτερες οι απαιτησεις :

  • University or similar level
  • Analytical skills 2 to 5 years experience in software engineering
  • Experience with software version control like CVS and/or SVN
  • Familiarity with Linux operating systems is an advantage

Αμα υπαρχει καποιος που ενδιαφερεται, ας μου στειλει pm για περισσοτερες πληροφοριες.