Μεταναστεύοντας

Nομίζω γενικά ειναι καλή ιδέα να ανεβαίνουν πληροφορίες για θέσεις εργασίας στο εξωτερικό, όλο και κάποιος μπορεί να δοκιμάσει την τύχη του και να καβατζωθεί…

ναι, διεδωσε εσυ στα δουβλινεζικα σου στενα οτι ειμαι ενας ομορφος γεωτεχνικος που ψαχνει επειγοντως δουλεια (ειδικευση στα offshore geotechnics, αλλα δεν γαμιεται, ολα τα κανω)

Καμιά άκρη για Κων/πολή? :stuck_out_tongue:

Καλως να ορισεις! Αν χρειαστεις βοηθεια στειλε πμ

Μέσες-άκρες πόσα δίνουν, αν ξέρεις/μπορείς να μας πεις (όχι ότι μ’ ενδιαφέρει η θέση, απλά για να κάνω μια σύγκριση με τα χρήματα που ξέρω ότι παίρνουν διάφοροι developers εδώ που βρίσκομαι); :stuck_out_tongue:

Ακριβως δεν μπορω να πω με σιγουρια, καθως κανω πρακτικη εκει (επομενως πληρωνομαι πολυ λιγοτερα απ’οτι οι μονιμοι υπαλληλοι) και δεν ειμαι ουτε 2 μηνες στην εταιρεια, αλλα απ’οσο ξερω το μινιμουμ που δινουν (οχι σε προγραμματιστες αποκλειστικα,γενικα) ειναι καπου στα 2000 μικτα. Για senior θεση σιγουρα παραπανω.

Σα να λέμε ο βασικός τους μισθός και ζεις και υπό ανθρώπινες συνθήκες. :-k

Νάητ σκάη, καλό ξεκίνημα στη νέα σου ζωή!!! Σου εύχομαι καλή τύχη, καλή δύναμη (ειδικά αυτή θα σου χρειαστεί τον πρώτο καιρό) και γενικότερα ό,τι καλύτερο, σε όλους τους τομείς!!! Μπράβο σου!!!

Senior Java Developer κλάην μωρέ, δεν ζητάνε και τίποτα :stuck_out_tongue: .
Εγώ αν είχα αυτά τα χαρακτηριστικά θα ζητούσα τουλάχιστον 5.000

Οι περισσότερες απ’ αυτές τις τεχνολογίες θεωρούνται στάνταρ για πεπειραμένους Java Developers βασικά… μεταξύ μας, αν περιμένεις να τα έχεις μάθει όλα αυτά σε σχολή μόνο, κλάφ’ τα (τα περισσότερα απ’ αυτα τα έμαθα δουλεύοντας πέρυσι το καλοκαίρι και αφιερώνοντας χρόνο εκτός σχολής :roll:).

Μιλάμε για Λονδίνο όμως έτσι. Μόνο το νοίκι σου τρώει το 1/4 του μισθού χαλαρά

εντιτ: άκυρο δεν είδα ότι είναι αμστερνταμ. συμφωνώ λοιπόν :stuck_out_tongue:

Το θεμα ειναι τι θα επαιρνες!!

Στο Λονδινο το νοικι δε νομιζω να ειναι μονο το 1/4 του μισθου.

Καλά ρε παιδιά, αναμφισβήτητα τα ενοίκια/αγορές σπιτιού, διαμερίσματος κ.ο.κ. στο Λονδίνο κοστίζουν ακριβά, αλλά και στην Ελλάδα δεν είναι φθηνά, τουλάχιστο για τα δικά μας δεδομένα και τους μισθούς που παίρνει κάποιος κατά βάση εδώ. Το βλέπω και στους φοιτητές που για ένα δωμάτιο 30++τ.μ. πληρώνουν νοίκι γύρω στα 200-250++ευρώ, μόνο το νοίκι, προσθέστε και όλα τα άλλα έξοδα. Δεν λέω ότι είναι φθηνά ή ακριβά, συγκριτικά με το μισθό που παίρνουν (κατά βάση) στο Λονδίνο είναι καλά (έως πολλά), για μας όμως που παίρνουμε βασικό μισθό 500-600 ευρώ είναι εξωπραγματικά τα ποσά αυτά. Οχι, όμως, ότι για τα δικά μας δεδομένα αυτά που δίνουμε εδώ είναι λίγα…

Σωστα! ειναι το μισο :stuck_out_tongue:

Όποιος πιστεύει ότι θα φύγει έξω και δεν θα αναγκαστεί να συγκατοικήσει με κανα 2-3 ακόμα, κοιμάται ύπνο βαθύ…

Καλά, σίγουρα. :stuck_out_tongue: Ωστόσο, και τα ενοίκια εδώ, για τα δεδομένα μας, είναι τσιμπημένα…
Ίσως να κάνω και λάθος, δεν ξέρω. Και ‘μεις μέχρι πρόπερσι, περίπου, ενοίκιο πληρώναμε. Βέβαια ήταν λίγο διαφορετική περίπτωση, οπότε απ’ ό,τι θυμάμαι ήταν μια χαρά, αλλά σε πόλεις κ.λπ θαρρώ ότι οι τιμές δεν ανταποκρίνονται πάντα στην πραγματικότητα…

Οντως, ειδικα σε μεγαλη ευρωπαικη πρωτευουσα (εκτος του Βερολινου ισως) δεν υπαρχουν φτηνα ενοικια ουτε ειναι ευκολο να μενεις μονος σου.

Στην Ολλανδια τουλαχιστον εαν ερθεις ως φοιτητης υπαρχουν επιδοματα απο το κρατος που σε βοηθανε αρκετα οικονομικα:

-επιδομα ενοικιου (σχεδον 50% του καθαρου κοστους του ενοικιου σου εαν πληρωνεις απο 400 εως 660 ευρω το μηνα)

-φοιτητικο επιδομα (καπου 250-300 ευρω απ’οσο ξερω, εγω δεν το εχω παρει ακομα, περιμενω να εγκριθει η αιτηση μου) αν εισαι φοιτητης που δουλευει τουλαχιστον 32 ωρες το μηνα, δλδ 8 τη βδομαδα, μαζι με καρτα για δωρεαν μεταφορες με τα ΜΜΜ

-επιδομα ασφαλισης υγειας (η βασικη ασφαλεια κοστιζει καπου στα 100 ευρω το μηνα,και σου επιστρεφουν πισω τα 85)

Βεβαια ολα αυτα ουτε τα διαφημιζουν σε ξενους ουτε ειναι καμια γρηγορη διαδικασια να τα παρεις, πχ υπαρχει ξεκαθαρη οδηγια της κυβερνησης οτι τηλεφωνικα απαγορευεται να δινονται πληροφοριες σε αλλη γλωσσα εκτος των ολλανδικων (εχουν πατηματα γι αυτο, καθως υπαρχουν προηγουμενα σκηνικα οπου ειτε ο υπαλληλος που εδινε τις πληροφοριες ειτε αυτος που καλουσε για να τις ζητησει δεν ειχε πολυ καλη γνωση αγγλικων και κατεληξε σε παραπληροφορηση κτλ), ενω και τα εγγραφα που πρεπει να συμπληρωσεις ειναι στα ολλανδικα.
Αλλα νταξει φυσικα οι ελληνες τα ξετρυπωσαν ολα εδω και ενημερωνουν οσο μπορουν για τα επιδοματα τους καινουριους φοιτητες, εχουν κανει φουλ μεταφρασεις των σελιδων και των εγγραφων και τα ανεβαζουν σε οτι πλατφορμα ενημερωσης μπορουν.

Τουλάχιστον δίνουν κάτι…κάθε βοήθεια με το ενοίκιο είναι γενικά δεκτή. Τώρα όλα αυτά αν είσαι φοιτητής αν πάς για δουλειά…γάμησε τα. Το καλύτερο είναι πάντως μετανάστευση μαζί με άλλους απο Ελλάδα. Δηλαδή ψήνονται για κάποια χώρα που έχουν βρεί εργασία 1-2 φίλοι σου; Ε φεύγετε όλοι μαζί και νοικιάζετε κάτι όλοι. Είναι ωραία φάση αλλά δύσκολο να σου κάτσει.

Δουβλίνο αν θες να μείνεις μόνος σου σε σχετικά καλό σπίτι, θες 900-1000 ευρώ μηνιαίως για το νοίκι. Βάλε 50 ευρώ το ίντερνετ, βάλε 100 ευρώ τουλάχιστον θέρμασνη/ηλεκτρικό το μήνα. Με πρώτο μισθό για πτυχιούχο κοντά στα 1800-2000 καθαρά.
Κινηματογράφος 10-12 ευρώ. Μπύρες/ποτά 5-6 ευρώ παντού, αλλά άμα βγεις με κάποιο τρόπο πίνεις πολύ. Junk food στα 6-7 ευρώ. Εστιατόριο κύριο πιάτο στα 10-15 ευρώ, συνήθως με τα συνοδευτικά παει 20-25 ευρώ. Σουπερμάρκετ ακριβό γενικά, 1.5 φορές πάνω από Ελλάδα. Συγκοινωνία πανάκριβη. Λεωφορεία/τραμ 2.20-2.60 το εισιτηριο για μια διαδρομή μόνο. Μηνιαία κάρτα στα 110 ευρώ. (Ποδήλατο η λύση, γιατί οκ και αμάξι να πάρεις σε γαμάνε στα τέλη και στην ασφάλεια).

Οπότε αναγκαστικά συγκατοικείς για να μοιράσεις έστω τα έξοδα του σπιτιού. Ιδανικά με άλλον ένα, άντε 2 άμα βρεις κανα σούπερ σπίτι… με άλλους 3 και πάνω γίνεται κοινόβιο.

Σαν 18χρόνος λέω να φύγω Γερμανία του χρόνου… Έχω μεγαλώσει εκεί μέχρι τα 11, ξέρω την γλώσσα και έχω πολλούς συγγενείς και φίλους, έχω συζητήσει με τον θείο μου και είπε ότι μπορεί να με φιλοξενήσει για τα 3 χρόνια της σχολής… Τι λέτε έχω φύγει;;

Χθες. :lol: