Μεταναστεύοντας

mporei polloi apo autous pou phgan e3wteriko na ekanan periousia alla exoun perasei oloi tous polloi asxhma xronia me kakouxies ktl.den einai ola tosa apla, to lew giati exw pollous suggeneis pou ezhsan amerikh kai canada

p.s.sorry gia ta greeklish

Φίλε red pyramid καταρχάς με πέτυχες πάνω στο θέμα, είχα πάει ένα τουρνέ στην Ιταλία(διπλανή χώρα) και ρώτησα μερικά πραγματάκια.
Καταρχάς το Ιταλικό κράτος σου δίνει αυτόματα μόλις μπεί ΑΦΜ, καθώς και κάρτα εργασίας τσάμπα.
Επίσης δεν χρειάζεται διαβατήριο κλπ(έλεος στην Ε.Ε ζούμε).
Επειδή σκέφτομαι να πάω με erasmous στην Ιταλία και μετά για κάνα μεταπτυχιακό αν ψήνεσαι φιλαράκι red pyramist στείλε μου σε παρακαλώ pm
Για την ΗΠΑ δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά εντάξει γιατί να τρέχει στην Αμερική και να μην πάς εδώ δίπλα.
Άσε που έχει και δυνατή μεταλική ροκ σκηνή…

Δεν χρειάζεσαι ούτε visa ούτε άλλες λοιπές βλακίες όπως για να πάς να μείνεις μόνιμα στις Η.Π.Α.

Ενα φιλαράκι πάει για σπουδές και τον ξεσκίσανε στις γραφειοκρατικές διαδικασίες…

η Ιταλια? παντως ειναι τρου κριτηριο για επιλογη χωρας \m/

ρε μαγκες κανεις που να ζει καιρο στην αγγλια

να μας πει

τι παιζει με

ασφαλιση - ενσημα
μισθους - δωρα - αδειες
νοικια - αγορα σπιτιου
τις αντιστοιχες δεη , οτε , ευδαπ
δημοτικα τελη και λοιποι φοροι
τραπεζες - πιστωτικες καρτες - δανεια

^ Σωστός ο signal!

Μεταλονόμε, ακούμε:p

ενας ξαδερφος μου ειχε ζησει αρκετα χρονια αγγλια, αρχικα λογο σπουδων και μετα λογω επαγγελματος.
το μονο που ξερω να σου πω ειναι οτι το κοστος ζωης εκει ειναι πιο φτηνο απο εδω, αλλα εχουν τρομερα υψηλα ενοικια.οι μισθοι ειναι αρκετα καλυτεροι απο την ελλαδα αν και δουλευεις με συμβασεις (πχ. συμβολαιο 3 χρονια και μετα αν θελουν στην ανανεωνουν).

επισης εχει καλυτερη μεταλ σκηνη απο ιταλια και πολυ καλυτερη μπαλα8)\m/

για Αγγλια εχω ακουσει πως το μονο αρνητικο ειναι το φαϊ.

Για φαγητό έχω ακούσει κι εγώ. Αλλά εφ’ όσον μεταναστεύσεις εκει, θα φτιάχνεις ελληνικά φαγητά σπίτι (γεμιστά, παστίτσιο κλπ), οπότε είσαι οκ.

γνωριζω μονο πως στας αγγλιας, το να παρεις αυτοκινητο ενιαι προμπ. Πανακριβες ασφαλειες και παρκιν fees που σου τσιμπαν το πισινο

και τα ενοίκια στο λονδίνο είναι πιασοκωλε! εκτός αυτού αν δεν έχεις εγγυήτη για το σπίτι που νοικιάζεις πρέπει να δώσεις προκαταβολή για τους πρώτους 6 μήνες.

δεη κλπ είναι ανεξάρτητες εταιρίες και οι τιμές απο όσο ξέρω είναι κανονικές. σε αυτά μπορώ να βοηθήσω για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω κατι

Στην Αγγλία, σε βενζινάδικο να σταματησεις να βάλεις αέρα στα λάστιχα σου πληρώνεις!

βλέπε πικ:p(άκυρο,διάβασα ιταλία:p)

δεν τα διαβασα ολα οποτε δεν ξερω αν ξαναναφερθηκε αλλα στο ιντερνετ εχει δουλειες απο ολο τον κοσμο για αυτον τον σκοπο.εχει τηλ.κ λοιπες πληροφοριες…το λεω γιατι γνωρισα πολλα ατομα οταν δουλευα νοτια κρητη απο ισπανια,αμερικη,αγγλια κτλ…που ειχαν βρεθει στις δουλειες τους στην κρητη με αυτον τον τροπο.αρχικα σαν εποχιακοι αλλα μετα εκαναν τα κονε τους και εβρισκαν κ δουλειες για να μεινουν και τον χειμωνα.καπως ετσι εχω βρει καποιες ιδεες για ολλανδια που ηθελα να παω για κανα-δυο χρονια αλλα δυστυχως προηγειται εξεταστικη σεπτεμβριου αρα περιμενω οκτωμβρη…:lightsabre::lightsabre::blow:

εδιτ:πολλοι ειναι εκεινοι που προσφερουν και δωματιο δωρεαν για οσο διαστημα θα κατσει το ατομο που προσλαμβανουν.οποτε μεχρι να βγαλεις λεφτα δεν θα εισαι ξεκρεμαστος

Εγώ φεύγω από αυτό το μήνα κιόλας για σπουδές έξω παρ’ ότι εδώ περνάω όπου θέλω και πιστεύω ότι κάνω το σωστό … κυρίως φεύγω επειδή απ’ όσα έχω ζήσει σ’ αυτή τη χώρα έχω καταλάβει ότι η μιζέρια και η μικροπρέπεια θα επικρατεί για πολλά χρόνια ακόμα.

Κι έξω ευτυχώς δεν πάω όπου να 'ναι.

Καλά πέρασες ηλεκτρολόγους (αν θυμάμαι σωστά) και πάς έξω? Πας καλά?

Εκτός κι αν σου περισσεύουν, οπότε πάω πάσο.

Η εκτός κι αν είσαι τρελός γενικά. Οι μπασίστες το έχουν αυτό:p

Εδιτ: Αμαρτία, σκίστηκες και για πανελλήνιες.

Αν επιτρεπεται, που πηγαινεις?

Στην θεση σου μαλλον θα επελεγα να τελειωσω το ΗΜΜΥ και μετα περαιτερω σπουδες εξω.

Kαι πρωθυπουργος να περναγε, παλι καλα εκανε…

Και το περισσευουν ειναι και χαζομαρα, αμα ψαξεις βρισκεις…

Πχ [big secret] τα σκωτσεζικα πανεπιστημια ειναι ανευ διδακτρων για φοιτητες απο ΕΕ [/big secret]

Αν εξαιρεσεις οποιοδηποτε πηγαινελα (το οποιο το βολεπσα σε 2 φορες το χρονο) δινω λιγοτερο απο φιλο που σπουδαζει Κρητη πχ

εδιτ: Σορρυ πυραμιδα για το οφφτοπικ

Σιγά το big secret, αυτό το ήξερα. Αλλά το κόστος ζωής? Γι’ αυτό είπα το περισσεύουν, δεν εννοούσα ντε και καλά ότι τα πετάει, απλά θέλει μια Α ευχέρεια. Το να μη σου περισσεύουν είναι ξεκάθαρα ένας λόγος για να σπουδάσεις εδώ.

Μια χαρά ον τόπικ είσαι μαν, don’t worry :slight_smile:

Στον φίλο Leviathan: Ειδικά αν περνάς πολυτεχνείο, θα σου πρότεινα να κάτσεις εδώ να το τελειώσεις. Και χτύπα κάποιο πρόγραμμα ανταλλαγής τύπου εράσμους κ κάτσε 1 χρόνο να το απολαύσεις όπου θέλεις.

Πάντα εξαρτάται από τον τομέα αλλά το επίπεδο των πολυτεχνείων, μιλάω εκ πείρας για το ΕΜΠ, είναι πολύ καλό. Επιπλέον γνωρίζεις άτομα από εδώ στον τομέα σου κ γενικά κάνεις φιλίες που δεν έχουν καμία σχέση με αυτές των σχολικών χρόνων.

Στον φίλο/φίλη Red pyramid: Θα πρότεινα κ γω αρχικά να πας εξωτερικό αλλά εντός Ευρώπης. Το δύσκολο με τα υπερατλαντικά, ίσως φανεί κ χαζή δικαιολογία, είναι η διαφορά ώρας. Σου συμβαίνει κάτι ή απλά θες να μιλήσεις με κάποιον δικό σου άνθρωπο κ ξέρεις ότι Ελλάδα θα είναι στον 2ο ύπνο.
Επιπλέον, αν είσαι Ευρώπη, στις αναποδιές είναι ωραία η σκέψη του’θα πάρω την επόμενη πτήση για σπίτι κ θα μαι εκεί σε 3 ώρες’ κ να ξέρεις ότι ΜΠΟΡΕΙΣ να το κάνεις κ με 200/300 ευρώ στην χειρότερη κ όχι 600+ κ να σου πάρει 1 μέρα.

Τώρα παιδιά τι να σας πω κ γω, είμαι στην ίδια φάση επιλογής κ γω. Πήγα ένα εράσμους αρχικά για πρόβα τζενεραλε, μου πήγαινε κ τελείωνω τώρα μεταπτυχιακό έξω. Έχω ξεκινήσει αναζήτηση δουλείας κ όπου με πάρουν…Αλλά είναι δύσκολα παντού κυρίως από θέμα αναζήτησης σπιτιού.