Μεταναστεύοντας

+1111 bubbles

check this also

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=666515#post666515

Α ρε Ελλαδαρα…

Σπουδες σε Αυστρια :

Διαμονη σε σουπερ εστια, κοστος περιπου 200 ευρω και τα βπεριλαμβανει ολα (ηλεκτρικο,φως,νερο,θερμανση,ιντερνετ,καθαριστρια μια φορα την βδομαδα).

Διδακτρα για ΕΕ φοιτητες : το “εξωφρενικο” ποσο των 300 ευρω το ετος (50/μηνα).

Κοστος ζωης : 2-3 φορες κατω σε σχεση με Αθηνα.

Επιπεδο σπουδων??? :smiley:

Κ να μην τα χεις, πιο πολυ συμφερει να πας εκει να σπουδασεις παρα Ελλαδα, εκτος σπιτιου σου. Εδω μονο κ μο νο το ενοικιο+κοινοχρηστα να σκεφτεις τρελαινεσαι.

Έξοδα το μήνα χαλαρά ένα 800άρι. Εκτός από εράσμους που σου δίνουν 300 το μήνα, κ αν πας σε λόου μπάτζετ χώρα, π.χ. Τσεχία, ζεις χαλαρά.

Αλλά αγαπητή Isis άλλο να φύγεις έξω από τα 18 σου κ άλλο στα 23-24. Σίγουρα είναι εμπειρία να μείνεις μόνος σου, κ μπορεί να περάσεις κ σούπερ, αλλά είναι τυχαίο που με λύπηση ακούμαι για αλλοεθνής μας : ‘Τα πετάνε τα παιδιά απ’το σπίτι στα 18…’. Γιατί στα 18 είσαι παιδί (για ελληνάκι κ στα 30 είσαι παιδί, οπότε μετατροπή σε χρόνια ΕΕ, γρεεκ 18=13 EE :stuck_out_tongue: )

ειπα να κανω τοπικ αλλα μαλλον εδω ειμαστε καλα

Εχω τελειωσει κανα διμηνο το στρατο και τον τελευταιο μηνα+κατι ψιλα εχω αρχισει σοβαρα να ψαχνω δουλεια…
Η γνωστη διαδικασια, βιογραφικα, προφιλ σε καριερες, monsters κτλ, απειρες αγγελιες, απειρα σταλθεντα βιογραφικα, 0 απαντησεις :stuck_out_tongue: αλλα οκ, συνεχιζουμε…

Κανω αιτησεις κυριως σε εξωτερικο, ενω Ελλαδα μονο σε εταιριες που με ενδιαφερουν πραγματικα-διοτι δεν εχω σκοπο να μεινω Ελλαδα, μονο αμα πχ χτυπησω καποια θεση που με ενδιαφερει 100% -πραγμα στη παρουσα φαση ψιλοδυσκολο :stuck_out_tongue: -…Οικονομικα εχω τελειωσει με ενα Master σε Accounting & Finance και ενδιαφερομαι κυριως για ελεκτικη αμα κατσει, οπωτε και οι εταιριες που με ενδιαφερουν στην Ελλαδα ειναι συγκεκριμενες-χωρις βεβαια να κλεινω πορτες, για αυτα ειμαστε τωρα? απλα, καθως δεν εχει επερθει η ολοκληρωτικη απογοητευση ακομα και μπορω να συντηρηθω χωρις να επιβαρυνω γονεις :stuck_out_tongue:

Αλλα ναι, το εξωτερικο ειναι το κυριο μελημα μου…Oπωτε ερωτω εδω, να γινει και κουβεντα μιας και ειμαι σιγουρος πως αρκετα ατομα εχουν παρομοιες ανησυχιες…
Πως ξεκινας να φυγεις εξω?

Δεδομενου οτι δεν εμεινα Αγγλια μετα το μεταπτυχιακο να ψαξω απο κει δουλεια πιο αμεσα-μεσω career offices του πανεπιστημιου, agencies κτλ-, αναγκαζομαι τωρα να στελνω απο εδω αιτησεις σε αρκετες Ευρωπαικες χωρες, οχι μονο δλδ Αγγλια(βασικα ΠΑΝΤΟΥ!)…σιγουρα, οπως εχω συμπερανει, ειναι και μεγαλο + να μενεις ηδη στο μερος που ζητας εργασια, μιας και η ελληνικη διευθυνση αποθαρυνει τους εργοδοτες ενω εχεις και αλλη τριβη οταν βρισκεσαι μεσα στη αγορα εργασιας…
Προφανως αυτο δεν ισχυει απολυτα αλλα μου φαινεται ο πιο καταλληλος τροπος…

Μια σκεψη ειναι, να ξεκινησω εδω περα κατι-το οτιδηποτε για να μαζεψω ενα νορμαλ ποσο, ωστε μεσα προς τελη καλοκαιριου μαξιμουμ να σηκωθω να φυγω παρεα με 2-3 ατομα, να βρουμε ενα σπιτι σε καποια πολη εξω, δουλειες για τα εξοδα μας στη αρχη και να συνεχισουμε την αναζητηση εκει-ενω παραλληλα προφανως στελνω και 50 βιογραφικα τη μερα…

Tεσπα, συγχυση υπαρχει και δεν περιμενω απο το φορουμ να δωσει λυση, απλα να ενημερωθουμε εστω και με αυτο το τροπο εμεις οι ενδιαφερομενοι, το πως και αλλοι απο μας ελεγχουν αυτη τη διαδικασια…σε τι σαιτ μπαινουν, ποια προτιμανε, ποια θεωρουν αξιοπιστα, πως σκεφτονται αυτοι να ξεκινησουν, τι διαδικασια χρειαζεται κτλ κτλ κουβεντα να γινει anyway

Γενικά το κλειδί είναι το μεταπτυχιακό, από την άποψη του ότι φεύγεις και μένεις πιο εύκολα. Προσωπικά έτσι το έχω σκεφτεί για μένα, τώρα άμα κάτσει κι όλας θα δείξει…

Ειδάλως η δεύτερη επιλογή είναι η παρακάτω:

Άμα κάποιος έχει και συγγενείς έξω, είναι λίγο καλύτερα από θέμα εξόδων.

Τα καλύτερα εύχομαι Βασίλη!

Το χω συζητησει με αρκετους φιλους μου,που ειτε απολυθηκαν προσφατα ειτε δεν μπορουν να βρουν δουλεια Ελλαδα,και το πρωτο που τους λεω ειναι να μπουν στο linkedin.com και να ψαχνονται απο κει.
Στην Ελλαδα ειναι σχεδον αγνωστο,αλλα στο εξωτερικο ειναι πολυ δημοφιλες,ειναι στην ουσια επαγγελματικο social network,και ειναι μεσα σχεδον ολοι,απο φοιτητες μεχρι HR Managers κτλ.Ανεβαζεις CV και οτι αλλο θες στο προφιλ σου,ποσταρονται αγγελιες για δουλειες και κανεις αιτησεις μεσω αυτου.Υπαρχουν 4 διαφορετικα account types,το στανταρ που ειναι τζαμπα,και απο κει και περα Business,Business Plus και Executive που ειναι απο 15 ως 54 ευρω το μηνα,που σου προσφερουν περισσοτερη προσβαση σε προφιλ αλλων χρηστων,και περισσοτερο ευρος στις αναζητησεις που κανεις.

Επισης,αυτο που λεει ο lupin νομιζω ισχυει,ειναι καλυτερο να πας εξω και να ψαξεις απο κει,εχοντας και μια διευθυνση κατοικιας.Δεν παιζει να σε παρουν μονο μεσω skype-interview,και για να μπουν στη διαδικασια να σου πληρωσουν το ταξιδι να πας να σε δουν απο κοντα πρεπει να εχεις κατι πολυ εξαιρετικο να δειξεις σε σχεση με αλλους γηγενεις υποψηφιους(ειτε μεγαλη σχετικη με τη δουλεια προϋπηρεσια,ειτε πολυ καλο πτυχιο,ειτε κανα εξειδικευμενο μαστερ που να ειναι ακριβως αυτο που ψαχνουν κτλ).

Αν δεν τελειώσω το στρατό δεν πρόκειται να πάω πουθενά…εκτός αν πάρω το τίμιο Ι5 που το θεωρώ δύκσολο γιατί τώρα όλοι το παίζουν πατριώτες με την κρίση και καλά

θενκς μπιλλη, αμοιβαιες οι ευχες:)

εχω σχεδον το μισο μου σοι στη Βοστωνη αλλα δυστυχως δεν ειμαι για Αμερικη, μου φαινεται απιθανο

Το Linkedin να σου πω την αληθεια, πριν καμια βδομαδα πηρα πρεφα τη σημασια του καθως μιλουσα με μια φιλη γαλλιδα και μου ελεγε τα δικα της επαγγελματικα και το ανεφερε…θα το κοιταξω αμεσα να το εκμεταλλευτω οσο μπορω και να το ψαξω λιγο γιατι δεν εχω, οπως ειπες και συ, σαν Ελληνας πολυ επαφη…

Εγω πιστευω οτι το 'χεις …μη σκας! :wink:

Γιατι προσπαθεις να ανοιξεις κουβεντα με τον ΡΟΜΑΝΤΙΚ7?:-k

Η Αμερική είναι μακριά, ξέρω και ότι πλέον δύσκολα βγάζουν τόσο εύκολα πράσινες κάρτες, αλλά ακόμη κι εγώ που δε την είχα σαν επιλογή, πλέον την έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου εάν δε κάτσει τίποτε άλλο, αν και είναι μάλλον απίθανο :stuck_out_tongue: Anyway, έχω χρόνο αρκετό μπροστά μου για τέτοια σχέδια.

Γιατί τι έχω?
Σε τρομάζει η ομορφιά μου και τα πλούσια επιχειρήματα μου
8O
:youwish:

Βλέπω όλοι θέλουν να μεταναστεύσουν :p:p
Και εγώ το σκέφτομαι με κανα μεταπτυχιακό να μείνω σε κάποια άλλη χώρα. Σκέφτομαι βέβαια και τα χρήματα που χρειάζεται ένα μεταπτυχιακό και η διαμονή έξω:-k

Αν πάρεις υποτροφία λέει πάντως
Φίλος μου τελείωσε Ιατρική Πάτρας το 08 και τώρα κάνει διδακτορικό στην Βοστώνη

Αλληλεγγύη στο μετανάστη Isis. Kαλά να περνάς εκεί που βρίσκεσαι (μου τα χε σφυρίξει ο Πέτρος) http://www.youtube.com/watch?v=v9x6fG3QrBE

Ναι η υποτροφία είναι μια επιλογή, μιας και τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο για να πάρει κάποιος αλλά σε περίπτωση που δεν πάρει θα αναγκαστεί να πληρώσει.

Εξαρτάται χώρα και πρόγραμμα. Υπάρχουν οικονομικότατες λύσεις, αλλά θέλει ψάξιμο και οκ, να υπάρχει ένα απόθεμα στην άκρη.

νεα παιδια,οικογενεις ολοκληρες και γενικα οι παντες.εδω να δουμε ποιος θα μεινει.!

λοιπόν αυτά εδώ φαντάζομαι τα έχεις δει

http://targetjobs.co.uk/

Γενικά ψάξε για graduate jobs και άμα δεν έχεις τρομερή εμπειρία ίσως κοίτα και για κανένα internship που μετά από 3μηνο ίσως σε πάρουν για full time.
το κακό είναι ότι για το 12 οι δουλείες για graduate που θεωρούνται καλές έχουν ψιλοτελειώσει και γενικά πέφτει πολύ πείνα γιατί τράπεζες, consultancies κλπ στο city διώχνουν πολύ κόσμο. Αλλά σίγουρα καλύτερα από Ελλάδα. Μετά αν και δεν έχω ασχοληθεί δες και κάποια agencies που υποτίθεται σου βρίσκουν δουλεία αν και δεν ξέρω ποια είναι καλά και ποια μούφες.

Αυτό που παίζει πολυ είναι όλοι οι μεγάλοι να θέλουν να σε στείλουν singapore η κάποια brics που έχουν ζήτηση αλλά είναι λίγο βάρβαρο όλο αυτό.

Ισχύει!

Άκυρο αλλά για να μάθω εντελώς πληροφοριακά ποιές είναι οικονομικότερες χώρες στο τομέα των μεταπτυχιακών;