Μεταναστεύοντας

Η Ολλανδια νομιζω ειναι η φτηνοτερη και με πολυ καλα πανεπιστημια,εκει ειμαι εγω απο το καλοκαιρι.1710 ευρω το χρονο τα διδακτρα σε ολα τα μεταπτυχιακα.Τα ενοικια βεβαια ειναι πιο ακριβα απο Ελλαδα,αλλα αξιζει η επενδυση,ειναι αρκετα καλα απο οικονομια και αναπτυξη και υπαρχουν ευκαιριες.

Σε ευχαριστώ, και εγώ είχα σταμπάρει την Ολλανδία όπως και κάποια συγκεκριμένα πανεπιστήμια της. Βέβαια έχω αρκετοοο χρόνο να αποφασίσω οπότε δεν το ψάχνω απο τώρα διεξοδικά

Δεν πάω Ολλανδία ειναι η χώρα που έχει την πιο παράξενη γλώσσα μια μπάσταρδη γλώσσα γερμανικών και φλαμανδικών!!!
Προτιμώ να πάω στο Καζακστάν

στον πουτσο μας βασικα,πηγαινε.

Εγώ ενδιαφέρομαι για Σουηδία! Για μεταπτυχιακό δεν το κόβω, γιατί κοστίζει! Θέλω τελειώνοντας τη σχολή μου με έναν αξιοπρεπή βαθμό και έχοντας κάνει ένα εξάμηνο εράσμους -στη Σουηδία, θα το κυνηγήσω-, να αναζητήσω ευκαιρίες για δουλειά εκεί… Οπουδήποτε αλλού, όχι στο κωλομπουρδέλο την Ελλάδα -εάν είσαι καλά, πάει στο διάολο, πας και εργάτης που λέει ο λόγος-, που αν αρρωστήσεις την έκατσες… Η μόνη διευκόλυνση που σου παρέχουν είναι να σε στείλουν μια ώρα αρχύτερα! Μουνόπανα της συμφοράς!

:lol::lol::lol:

Σουηδία τα μεταπτυχιακά είναι χωρίς δίδακτρα, ακριβή όμως χώρα σε γενικές γραμμές. Σε μικρότερες πόλεις (πχ Lulea, Lund κλπ) παλεύεται. Το κρύο όμως όχι :stuck_out_tongue:

:D:D:D

Στο κρύο θα κολλήσουμε τώρα; Σιγά, το λιγότερο είναι αυτό!

Τσεκάρετε το λινκ: http://www.mastersportal.eu/

Ευαγγέλιο.

Τέλεια!!
Σε ευχαριστώ πολύ! :slight_smile:

Eμένα τώρα είπαν στον πατέρα μου να ξαναπάει Σ.Αραβία για δουλειές αλλά εκείνος βαριέται γαμώ.
Του λέω να πάω εγώ,να κάνω λεφτά,να γυρίσω και να πάρω τον Θρύλο στο μπάσκετ αλλά τίποτα[-X

Για Αυστρίες και εκεί πέρα,ξέρουμε κατιτίς;;

Όντως ευαγγέλιο. Όσα προγραμματα δεν έχουν τιμή δίπλα είναι free; Η είπα μαλακία;

Αυστρια ηταν ο Isis για ερασμους,μιλα μαζι του

Αλήθεια, αυτό ήθελα να το ρωτήσω κ’ εγώ. Σε ένα πρόγραμμα (βασικά σε όλα) του πανεπιστημίου του Εδιμβούργου που μπήκα, δεν γράφει δίδακτρα. :-s

ειναι κανεις αγγλια?

γιατι ετοιμαζομαι να την κανω!

Άντε όλοι φεύγετε! Σας ζηλεύω…
Και είμαι ακόμα στον πρώτο χρόνο :frowning:

@signal Είναι ο hopeto!

Σκωτία είναι όλα τζαμπέ…

αμά θες κάτι για σπουδές η ζωή κάτι ξέρω. Για δουλειές ακόμα δεν.

@ks9 Για μεταπτυχιακό ενδιαφέρομαι να μάθω. Στο μεταπτυχιακό δεν πληρώνεις;

http://www.docs.sasg.ed.ac.uk/fees/taught_2011-2012.cfm

για post πληρώνεις αλλά και πάλι ίσως είναι λίγο φτηνότερα από τα αγγλικα

signal, για αναζητηση δουλειας ή μεταπτυχιακό?

Γιατι και γω σκεφτομαι να μετακομισω προς τα Λονδινα καλοκαιρι μερια για τον παραπανω πρωτο λιγο και τωρα το ψαχνω…