Μεταναστεύοντας

Ναι ρε φιλε, Αγγλια μενω. Στο λονδινο σε μια πολη που λεγεται New Malden.
Σε αποσταση 10 λεπτων εχω 3 φαρμακεια.
Ενα της αλυσσιδας BOOTS (κατι σαν τα Hondos Center) και 2 παραδοσιακα.
Το πιο κοντινο μου, που επισκεφτομαι πιο συχνα, ειναι ενα παραδοσιακο το οποιο εχει τους ιδιους υπαλληλους οτι ωρα και να εχω παει, πραγμα που σημαινει οτι ειναι αδυνατο να δουλεουν part time, γιατι θα πετυχαινα διαφορετικους υπαλληλους εδω και εναμιση χρονο που πηγαινω εκει. Στο BOOTS μπορει να εχει part time υπαλληλους, οι οποιοι ομως επι το πλειστον ασχολουνται με εξυπηρετηση τυπου “Ποναει ο λαιμος μου - Δοκιμασε καραμελες για το λαιμο”. Ο κανονικος φαρμακοποιος που θα σου δωσει τα φαρμακα απο συνταγη, που θα συζητησεις μαζι του για το τι συμπτωματα εχεις και αν μπορει να σε βοηθησει κλπ κλπ ειναι συνηθως μεγαλυτερης ηλικιας απο τον νεο αποφοιτο και μου φαινεται λιγο δυσκολο να δουλευει για 400 λιρες το μηνα!

Ναι το γνωριζω!
Οι Αγγλοι λενε οτι απο το 2008 εχει ξεκινησει το recession!
Εχουν πεσει παρα πολυ οι μισθοι, εχουν μειωθει οι δουλειες, τεραστιος ανταγωνισμος (στο Λονδινο), εχουν ανεβει νοικια και travel expenses κλπ κλπ
Κοιτα ομως εχουν 2013 και ακομα κρατανε, οποτε δεν νομιζω οτι μπορει να συγκριθουν με την Ελλαδα, ουτε μπορει να προεξοφλησει κανεις οτι θα εχουν το ιδιο μελλον με την Ελλαδα!

Ολα αυτα ειναι σχετικα! Πχ αν καποια απο τα νοικοκυρια που δεν μπορουν να τα βγαλουν περα ειναι πιτσιρικια που φυγανε απο το σπιτι στα 16, καναν οικογενεια στα 18 και στα 20 με 22 τους ζουνε μονο με benefits λογικο ειναι μην μπορουν να τα βγαλουν περα! Εδω απλως να αναφερω οτι ο μισος πληθυσμος του λονδινου παιρνει benefits και επιπλεον παρα πολλοι αγγλοι (και μη) ξεκινανε τη δικια τους οικογενεια σε παρα πολυ μικρη ηλικια!

Μετακομισα Λονδινο πλεον, και κοντα στο κεντρο (ζωνη 2).
Παιζουν δουλειες. Μεχρι τωρα εχω κανει δυο αρπαχτες αλλα ηταν μονο για δυο μεροκαματα αποκλειστικα.
Ωστοσο παιζει και ανταγωνισμος, 10 μυρια ειναι αυτα~
Παλι καλα που δινω ξεφτιλα λεφτα για νοικι. Ευτυχως δηλαδη γιατι αλλιως θα ειχα μεινει Μαντσεστερ.
Αρα προς το παρον benefit μεχρι να βρεθει κατι, που πιστευω πως θα βρεθει συντομα.

Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει η συγκεκριμένη είδηση, αλλά…

H Eυρωπαϊκή Ενωση ετοιμάζεται να κλείσει τα σύνορα της για τους Έλληνες που αναζητούν εργασία μετά από πρόταση Βρετανών, Ολλανδών και Σουηδών και τη σύμφωνη γνώμη των Γερμανών.

Τι ζητούν; Να υπάρξουν σκληρότεροι νόμοι για την αντιμετώπιση και την ανάσχεση του ρεύματος της οικονομικής μετανάστευσης στην Ευρώπη από χώρες του Νότου, όπως η δοκιμαζόμενη Ελλάδα. Να μπεί δηλαδή πλαφόν στον αριθμό των εργαζομένων που θα μετακινούνται από την Ελλάδα, την Ιταλία, την Πορτογαλία, την Ισπανία, τη Βουλγαρία και τη Ρουμανία που αντιμετωπίζουν εντονότατο πρόβλημα ανεργίας.

Απειλούν μάλιστα όσες επιχειρήσεις τολμήσουν περαιτέρω «εισαγωγή» εργαζομένων από τις καθημαγμένες από την ανεργία ευρωπαϊκές περιοχές με ποινικές κυρώσεις.
Το μείζον αυτό θέμα προέκυψε πριν από λίγες ημέρες (στις αρχές Σεπτεμβρίου) όταν σε κλειστή σύσκεψη της Ε.Ε. στις Βρυξέλλες το Κολέγιο Επιτρόπων ενημερώθηκε πως στις προθέσεις Ολλανδών, Βρετανών και Σουηδών ευρωβουλευτών είναι η κατάθεση πρότασης για την τοποθέτηση αριθμητικού περιορισμού στην απορρόφηση οικονομικών μεταναστών από χώρες της Ε.Ε., αλλά και για επιβολή ποινών σε όσες επιχειρήσεις προχωρούν σε «εισαγωγές» εργαζομένων από χώρες που βρίσκονται σε κρίση είτε από τη Νότια Ευρώπη είτε από τα Βαλκάνια.
Το θέμα πήρε διαστάσεις, με αποτέλεσμα να αντιδράσει έντονα η Ελληνίδα επίτροπος κυρία Μαρία Δαμανάκη ζητώντας τη διακοπή κάθε τέτοιου είδους συζήτησης. Παρ’ όλα αυτά, τόσο η αρμόδια Σουηδή επίτροπος για θέματα Εσωτερικών Υποθέσεων της Ε.Ε. Σεσίλια Μάλμστρομ όσο και ομάδα υπουργών της Ε.Ε. από τις βόρειες χώρες φαίνεται να επιδιώκουν την αλλαγή ατζέντας και την εφαρμογή σκληρών τακτικών, αφού οι κυβερνήσεις τους πιέζονται από μεγάλο κύμα οικονομικών μεταναστών λόγω της κρίσης που πλήττει την Ε.Ε. - και δη χώρες όπως η δική μας, η Ιταλία, η Πορτογαλία, η Ισπανία, η Βουλγαρία και η Ρουμανία.
Το οξύμωρο είναι πως η συγκεκριμένη Σουηδή επίτροπος συντονίζει τις δράσεις κατά της λαθρομετανάστευσης και στη χώρα μας, τοποθετώντας, όπως όλα δείχνουν, πλέον την Ελλάδα στην ίδια μοίρα με τα υπανάπτυκτα κράτη που στέλνουν λαθρομετανάστες στα σύνορά μας.
Αιτία για την κινητοποίηση που ξεκίνησε στις Βρυξέλλες -και η οποία αναμένεται να κλιμακωθεί μέσα στο επόμενο διάστημα και πριν να μπει το 2014- είναι το γεγονός πως από την 1η Ιανουαρίου του επόμενου έτους αίρονται και οι τελευταίοι περιορισμοί στην ευρωπαϊκή αγορά εργασίας.

Πηγή: Κλείνουν τα σύνορα για Έλληνες που αναζητούν εργασία | iefimerida.gr http://www.iefimerida.gr/node/124181#ixzz2gevIQekl

νομιζω αυτο κυκλοφορει απο περισυ.
δεν νομιζω οτι στεκει και πολυ.
σιγουρα η καθε χωρα μπορει να παρει μετρα του στυλ να μην δινουν ευκολα επιδοματα σε μεταναστες, αλλα να απαγορευτει η μετακινηση μου φαινεται λιγο δυσκολο.

Αυτη τη χαζομαρα τη βλεπω να κυκλοφορει αυτες τις μερες και μου την εχει δωσει στα νευρα…
Ειναι βασισμενη σε μια περσινη ειδηση που εβγαλε η Αγγλια σε περιπτωση που δεν επαιρνε τη δοση η Ελλαδα και επτωχευαμε.
Τωρα μια κολοφυλαδα εχει κανει αυτο το αρθρο και ολοι το εχουν αναδημοσιευσει κανοντας το “ειδηση”.
Πηγες τσεκαρατε? Ουτε μια πηγη δεν εχει… Θα μας πει δηλαδη οτι η iefimerida εχει τοσο γατονια δημοσιογραφους που το ξετρυπωσανε?
Συνελθετε λιγο και φιλτραρετε τι διαβαζετε. Τοση σαβουρα υπαρχει στο interwebz, μη γινεστε δεκτες itrolling.

Sorry guys. Και εγώ με επιφύλαξη την πόσταρα όπως είδατε.

Η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα για το ιστορικό της και με ένα γουγλ σερτς βγήκε σε αρκετά αλλά μάλλον το ίδιο αχρηστοσαιτ.

False alarm…Αpologies.

προσωπικά το πρωτοείδα στο πρώτο ψέμα (από κοινοποιήσεις φίλων), οπότε αυτό και μόνο ήταν αρκετό για να μην πιστέψω τπτ :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: 8):lol::lol::lol:

Κυριοι,

Θελω μεταφορικη απο Εδιμβουργο προς Τσεχια, συγκεκριμενα Μπρνο.

Φορτηγο, οχι κουρριερ.Προτασεις, δοκιμασμενες λυσεις?

Λοιπον παιδες, στην περιπτωση που ψαχνει κανεις δουλεια σαν μηχανικος δικτυων και ειναι κατοχος ccna (και προθυμος να ερθει Τσεχια), pm.

Η AT&T εδω περα εχει ανοιξει παρα πολλες θεσεις, για 2nd line support.

Κανεις που βρισκεται Ταυλανδη, Κινα, Σιγκαπουρη, Φιλλιπινες και γενικα ΝΑ Ασια να δωσει καποια εμβαθυνση? Απο τις 6 Δεκεμβερη θα μενω Bangkok.

Έφτασα και γω σαν καλό παιδί στην Γερμανία.

Υπαρχει πιθανοτητα να αφησω την Καμποτζη και απο μεσα Μαιου μεχρι και Αυγουστο να βρεθω στο Συδνευ της Αυστραλιας με τουριστικη βιζα. Επιτρεπεται μεχρι 3 μηνες, οσους και θα κατσω αν τελικα πεταξω προς τα εκει. Μετα μαλλον θα ξαναγυρισω Ταυλανδη η μπορει και Ισπανια για δουλεια.

Γνωριζει κανεις περα απο τους συμβατικους τροπους μεταναστευσης (φοιτητης, εργατης) που και τι αλλο θα μπορουσα να ψαψω κατα την παραμονη μου εκει ωστε να μου επετρεπε με καποιον τροπο να μετοικησω στην Αυστραλια στο μελλον?

Εχω δωρεαν διαμονη και διατροφη στο Συδνευ για οσο θελω. Κυριολεκτω.

Να παντρευτείς μια αυστραλή; :stuck_out_tongue:
Πάντως τα τελευταία χρόνια έχουν κάνει πιο αυστηρές τις προϋποθέσεις για παραμονή εκεί.

Αν υπάρχει κανείς που μένει Σκωτία ή και Ιρλανδία, 2 λόγια για το σύστημα υγείας εκεί, θα το εκτιμούσα πολύ.

Το σύστημα υγείας στην Ιρλανδία είναι ο μόνος λόγος για να φύγω απο δω.

Δεν υπάρχει δημόσια ασφάλιση (δε πληρώνεις και εισφορές βέβαια --> περισσότερα καθαρά στο χέρι σου) οπότε καταφεύγεις σε ιδιωτικές ασφάλειες. Όντας ανασφάλιστος, GP σκας €60, για νοσοκομείο στα επείγοντα €100 (αν σε παραπέμψει GP δε πληρώνεις όμως). Όλα αυτά σε δημόσιους γιατρούς/νοσοκομεία. Τεράστιες ουρές και αναμονές, μεγάλη γραφειοκρατία. Προσωπικά δε το 'χω χρειαστεί ποτέ, η κοπέλα μου είχε κάνει εγχείρηση για σκωληκοειδίτιδα, το οποίο ευτυχώς ήταν δωρεάν, πλήρωσε μόνο €80 για ένα βράδυ που έμεινε μέσα.

Αυτό για life threatening καταστάσεις. Φίλος έχει κοίλη και σε δημόσιο νοσοκομείο του 'χαν πει για 2 χρόνια αναμονή για χειρουργείο. ΓΤΠ.

Ότι άλλο θες ρώτα.

1 Like

Είχα την εντύπωση ότι υπήρχε το σύστημα του οικογενειακού γιατρού, ο οποίος σε παραπέμπει ανάλογα το πρόβλημα. Βασικά με απασχολεί πολύ γιατί θα τραβήξω και την οικογένεια μαζί,αν πάω,και με κόρη 5χρ. δεν παίζω με αυτά.

Υπάρχει, αυτός ειναι ο GP. Απλά αυτό το σύστημα προσωπικά μου φαίνεται χαζό γιατί όταν έχεις πόνο με το γόνατο σου, ξέρεις ότι πρέπει να πας απευθείας στον ορθοπεδικό χωρίς παραπεμπτικό. Στα νοσοκομεία όσες φορές έχουμε πάει είναι για να γλιτώσουμε τη ταλαιπωρία του GP ενώ ξέρουμε ότι θα μας στείλει στα επείγοντα.

Με παιδιά νομίζω είναι διαφορετικά γιατί έχεις διάφορες φοροελαφρύνσεις ή νομίζω έχουν δωρεάν περίθαλψη μέχρι τα 16 ή 18, δεν είμαι σίγουρος. Τσέκαρε το παρακάτω λινκ.

http://www.citizensinformation.ie/en/health/health_services/

Εαν έχει φεισμπουκ, υπάρχουν κάτι γκρουπάκια Greeks in Ireland που σίγουρα θα πάρεις περισσότερες πληροφορίες από κόσμο που έχει παιδιά και μένει Ιρλανδία.

1 Like

Ευχαριστώ φίλε. Εκτός από το σύστημα υγείας,τί εντυπώσεις έχεις για τη χώρα? άνθρωποι,ποιότητα ζωής,παμπ,guinness :smile: κτλ?

Κοίτα προσωπικά το νησί το λατρεύω, το Δουβλίνο είναι πανάκριβο βέβαια αλλά εφ’ όσον έχεις οικογένεια και αναλόγως που μπορείς να βρεις δουλειά, θα σύστηνα να πας σε άλλη πόλη.

Ποιότητα ζωής είναι τελείως υποκειμενικό, κάθε άνθρωπος ζητά διαφορετικά πράγματα. Εγώ προσωπικά τη βρίσκω με παμπ, μπύρες και μερικούς καλούς φίλους γύρω σου. Γενικότερα όμως το Δουβλίνο έχει φουλ νυχτερινή ζωή (ακόμα και σε μικρότερες πόλεις βέβαια), πάρκα και πράσινο παντού, οι άνθρωποι είναι πιο φιλικοί και ευγενικοί που έχω γνωρίσει στη ζωή μου και θεωρώ δε θα δυσκολευτείς να προσαρμοστείς καθόλου, εφ’ όσον το θες κι εσυ φυσικά. Ο καιρός είναι ένα θέμα (βροχή, συννεφιά και αέρας) αλλά καθώς δεν είναι στο χέρι σου να το αλλάξεις το συνηθίζεις. Αν εξαιρέσεις το καιρό και με πλήρη συναίσθηση του το λέω, οι Ιρλανδοί είναι πιο Μεσογειακοί κι απ’ τους Μεσογειακούς, με ένα δικό τους τρόπο :Ρ

Θα σου σύστηνα, εάν έχεις τη δυνατότητα, να έρθεις να κάνεις ένα αναγνωριστικό ταξίδι να πάρεις και μια γεύση και μόνος σου (η με τη φαμίλια).

1 Like

Επίσης μιας και έχεις και μικρό παιδί, παιδικοί σταθμοί είναι μόνο ιδιωτικοί και κοστίζουν €1000 μηνιαίως το κεφάλι. Γενικά αν θες Δουβλίνο, τσέκαρε πόσα θα παίρνεις και πόσα θα 'ναι τα έξοδα σου, να δεις ότι θα 'στε καλά δλδ και δε θα σιχτιρίζετε την ώρα και τη στιγμή :Ρ

1 Like