Μεταναστεύοντας

Πάντως μιλώντας για βύσματα δεν βοηθάς την κατάσταση…

ισως επρεπε να τονίσεις οτι το θεμα σου ειναι με αυτούς που δεν έχουν προσπαθήσει καθόλου εδω και οχι γενικότερα.

*…που απο την αλλη αν δεν ζει κάποιος τον κόσμο του, ξερει και χωρις να φαει τα μουτρα του…

Ρε, οκ. Απλώς εμένα κάτι τέτοιο μου φαίνεται βουνό και προφανώς το μεγαλοποιώ. (Ίσως να)είναι και από τις στάνταρ σκέψεις ενός νεολαίου το να πει “την κάνω.”

Εμένα με τρομάζει και μόνο η ιδέα του φευγιού.

Εξωτερικό σαχλαμάρες…

Κατανοώ την αγωνία της σημερινής νεολαίας: “[I]θα βρώ δουλειά στο Ελλάντα; Μηδέν[/I]!Καλύτερα έξω, το νωρίτερο δυνατόν!!!”

Μόνο που έχω προσωπικές επαφές με έξω. Ειδικά στας…Αγγλίας, ανατριχιαστικά τα πράγματα τι να σας λέγω…
Το 54% των νοικοκυριων αδυνατούν (πλέον) να πληρώσουν ρεύμα και γκάζι.
Το 48% δυσκολεύονται με το νοίκι. Βροχή οι εξώσεις. Και δεν αστειεύονται καθόλου.
Αν π.χ. είσαι φαρμακοποιός διπλωματούχος και…θες να δοκιμάσεις την τύχη σου στα Λονδίνα, την πάτησες μεγάλε! 400 λίρες το μήνα, σου φαίνεται καλά; Και πού’σαι το 2015 ,που θα…“σπρωχτούν” προς τα κάτω οι μισθοί; Κι άντε να έχεις όχι να πληρώσεις νοίκι, αλλά να…φας!!!

Ναι παίδες: [I]η ΚΡΙΣΗ χτύπησε κι εκεί[/I]. Ανυπόφορος ανταγωνισμός, αφεντικά που απολύουν βέρους άγγλους για να προσλάβουν…κακομοίρηδες αλλοδαπούς ([I]και πρόσφυγες από τη σπαρασσόμενη Μέση Ανατολή[/I]) και οι πρώτοι στα -πολύ- νεύρα τους μπουκάρουν σ ακροδεξιές ομάδες και κάνουν ντου στα σπίτια μεταναστών και πάει λέγοντας…Απλώς, σε αντίθεση με εδώ, εκεί το Κράτος εξακολουθεί (?) να δουλεύει ρολοϊ σε πολλά-πολλά επίπεδα ([I]οργάνωση- υποδομές[/I]).

Κι εγώ το σκεφτόμουν εξωτερικό, αλλά με τα τελευταία νέα που λαμβάνω από κει, λέω “[COLOR=“DarkSlateGray”]άσε καλύτερα δε βιαζόμαστε[/COLOR]…”

Καπιταλισμό δεν έχουν και έξω;;!! Μόνο εμείς τρώμε το σκατό;;!! Πες τα, γιατί μέχρι τώρα νόμισα πως ο Ομπάμα είχε πάρει επάξια το νόμπελ Ειρήνης και η Μέρκελ ήταν η καλή μου θεία από τη Γερμανία που μου έστελνε σοκολάτες και σαπούνια με την ένδειξη “Πλύσου με το θείο σου τον Παντελή”…

^Πολύ παρέα με εαακιτες.

μάλλον όχι.

400 λιρες με minimum wage 6.18 περίπου την ωρα
σημαίνει οτι θα δουλεύεις 16 περίπου ώρες τη βδομάδα
Δεν νομίζω όλοι οι φαρμακοποιοί να δουλεύουν part time!

Καλα τα παρουσιάσεις πιο τραγικά και απο την Ελλαδα!
Τουλάχιστον εκεί δεν έχουν βάλει νεοναζί στη βουλή!

Τα ποσοστά που αναφέρεις που τα βρήκες?

Εχεις μια πηγη για ο,τι λες?

Γιατι εγω που ειμαι εδω δε βλεπω κατι σχετικο με αυτα που γραφεις.

Ελα ντε, 6 μηνες εζησα Αγγλια, ενα σωρο (Ελληνες και μη) φιλους εχω εκει και δεν εχω ακουσει κατι τετοιο. Η ζω σε μικροκοσμο, η εχω τυχερους φιλους…

Ή έχεις φίλους που ζουν σε μικρόκοσμο.

Καιν πριν πέσετε να με φάτε για να υπερασπιστείτε την τιμή της Γηραιάς Αλβιώνας, όχι δεν ξέρω τι παίζει, δεν έχω πάει ποτέ, ό,τι ξέρω για τη ζωή στην Αγγλία είναι από ταινίες, βιβλία, μουσικές, κάνα ντοκυμαντέρ/είδηση του BBC και τέτοια. Λίγα πράγματα με άλλα λόγια.

Απλά, λέω, κι αν και κάποιοι που έχουν πάει εκεί δεν έχουν ιδέα; Αν απλά πάνε στη δουλίτσα τους, μετά για κάνα pint, βλέπουν και λίγο BBC και πέφτουν για ύπνο λέγοντας “ααααχ όλα εντάξει, μια χαρά είναι εδώ, όχι σαν τη ψωροκώσταινα, εδώ δεν έχει ούτε ανεργία, ούτε φτώχεια, ούτε φασισμό/ρατσισμό, ούτε τίποτα…” ;

Προς αποφυγη παρεξηγησεων, δε λεω οτι ειναι τελεια και οτι δεν υπαρχουν προβληματα η οτι δεν επεσε στην αντιληψη μου φτωχεια και μιζερια στην Αγγλια. Εξαλλου και εγω στην πολη που σπουδαζα αναγκαστικα μοιραζομουν σπιτι με αλλα 7 ατομα σε “κακο” σημειο της πολης. Αν και θεμα απειλης της προσωπικης μου ασφαλειας δεν ενιωσα ποτε, οπως πχ θα ενιωθα στο κεντρο της Αθηνας

Το επαναλαμβανω οτι εξω δεν ειναι παραδεισος συνεχως σε οσους με εχουν τρελανει φετος στην ερωτηση “μα καλα ησουν για μεταπτυχιακο Ολλανδια/Αγγλια και δεν καθησες εκει για δουλεια ενω εκανες και καποια πρακτικη κτλ?” οι οποιοι νομιζουν πως εκει τα προβληματα με το που πατας εξαφανιζονται δια μαγειας. Θα ελεγα πως εκει αλλαζουν φυση τα προβληματα. Κι προσωπικα εξακολουθω να εχω προτεραιοτητα την Ελλαδα σε σχεση με την Αγγλια για δουλεια (Ολλανδια δεν το συζηταω καν).

Απλως δεν γνωρισα καποιον Ελληνα με τα κλασσικα προσοντα που πανω-κατω εχουμε αρκετοι πλεον (πτυχιο, μεταπτυχιακο, καλα αγγλικα) να εχει παει εκει και να φυτοζωει οπως συμβαινει εδω. Να θεωρειται δεδομενη η συγκατοικηση παντως στην ολη συζητηση. Μονος δεν μπορεις να μεινεις, ειναι πανακριβα

  • και τα τραβηγμενα ωραρια

Οπότε μάλλον σ’ αυτό το μήκος κύματος θα έπρεπε να κινούνται οι απαντήσεις στο Νίκο Μαλκ (που κι αυτός κάποιες πηγές θα χει και μάλλον δεν τα βγάζει απ’ το στομάχι του), κι όχι σε επιθετικό ύφος τύπου “για την ίδια χώρα λέμε;” και τέτοια. Λέω γω τώρα.

Anyway, κι εμένα η αίσθησή μου απ’ αυτά που ακούω και μαθαίνω αυτή είναι. Ότι σίγουρα δεν είναι εκεί τα πράγματα το ίδιο άσχημα όπως εδώ στην Ελλάδα (και σιγά το δύσκολο εδώ που τα λέμε), αλλά όχι και να αφήνουμε να εννοηθεί ότι όλα είναι ρόδινα κι έτσι.

ροδινα δεν ειναι πουθενα. αλλά εκει δεν θα σου πουν , δεν εχεις να πληρωσεις το χαρατσι, πουλα το σπιτι…

*ασχετο αλλα απο προχθες γελάω/κλαιω με βαρβιτσιωτη

Απορείτε λοιπόν οκ:

Τα περί αδυναμίας νοικοκυριων να πληρώσουν λογαρ./κ.τ.λ. [B]κι από εφημερίδες εδώ αλλά κι από συγγενείς/φίλους που μένουν εκεί (έλληνες και…αγγλοινδούς/ αγγλοπακιστανούς) [/B]με τους οποίους κρατάω επαφή.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Παίζονται διαφοροποιήσεις δηλ. ο ανταγωνισμός είναι χειρότερος στο Λονδίνο απ’ ότι π.χ. στο Πόρτσμουθ, Σάουθαμπτον, Μπραϊτον ή και αλλού. Οχι παιδιά, δεν υπάρχει “μικρόκοσμος”. Είναι γεγονός. Τα περί φαρμακοποιών ΔΕΝ είναι τυχαίο παράδειγμα ([I]ναι γνωρίζω κόσμο[/I]). Και ΝΑΙ: υπάρχουν άφθονες περιπτώσεις εργαζομένων που -[I]όπως εδώ[/I]- προτιμούν τη…παραμονή στα πατρικά τους παρά να δώσουν ενοίκιο ή και να αγοράσουν διαμέρισμα. Απλώς τα εκεί Μ.Μ.Ε. ([I]όπως και ο μέσος άγγλος[/I]) διακατέχονται από τέτοια περηφάνεια και σνομπισμό που δεν ξεφουρνίζουν εύκολα τα στραβά τους ([I]ή τουλάχιστον, δημοσιοποιούν ελάχιστο μέρος αυτών[/I]). Σιγά μην έγραφαν για τους αλλοδαπούς επενδυτές που εγκαταλείπουν το Σίτυ για χάρη των…σινοασιατικων αγορών. Υψηλόβαθμα στελέχη της κυβέρνησης δεν αρνούνται πως η Μ. Β. δεν εξαιρείται από το κατάλογο ευρωπαϊκών χωρών με υπέρογκο χρέος και υψηλότοκα δάνεια. Εξακολουθεί να’ναι μια σημαντική βιομηχανική χώρα μεν, αλλά κρούσματα κλεισίματος εργοστασίων εξακολουθούν να υπάρχουν. Περικοπές στο “κοινωνικό κράτος” προς δικαιούχους γίνονται (σε ανώδυνο επίπεδο, προς το παρόν)…

Αυτά με κάθε ειλικρίνεια. Μακάρι όσοι από σας αποφασίσετε να βρείτε τη τύχη σας στην Αγγλία, να τα βρείτε οκ με τη ζωή και τη δουλειά εκεί. Αλλά προειδοποιώ: η Κρίση θα κάνει την εμφάνισή της [B]ΚΑΙ[/B] εκεί. Οχι στον ίδιο βαθμό με Ελλάδα βέβαια ([I]αυτό έλειπε[/I]), αλλά…

400 λιρες με minimum wage 6.18 περίπου την ωρα
σημαίνει οτι θα δουλεύεις 16 περίπου ώρες τη βδομάδα

[COLOR=“DarkSlateGray”]=Ναι. Τους στίβουν σαν λεμόνια εκεί. Τόσο το χειρότερο, αν οικογενειάρχες…
Άστα…Πάλι καλά που το κράτος εκεί μεριμνά για τα παιδιά τους -παρέχονται διευκολύνσεις που δεν υφίστανται στη χώρα μας[/COLOR]

Δεν νομίζω όλοι οι φαρμακοποιοί να δουλεύουν part time!

[COLOR=“DarkSlateGray”]=Όχι οχι. Δεν δουλεύουν όλοι παρτ ταιμ. Κοίταξε να δεις: εκεί τα “οικογενειακά” φαρμακεία (όπως Ελλάδα) είναι ελάχιστα. Τα πιο πολλά είναι κάτι σαν…“αλυσσίδα”, στεγάζονται σε σούπερ-μάρκετ ([I]ή μεγαλοκαταστήματα τέλος πάντων[/I]) τύπου TESCO. Απλώς οι παρτ-ταϊμ εργαζόμενοι [B]προτιμούνται[/B] ολοένα και περισσότερο (ειδικά όταν τόσοι του κλάδου, φρέσκοι απόφοιτοι, ψάχνουν δουλειά)…[/COLOR]

Καλα τα παρουσιάσεις πιο τραγικά και απο την Ελλαδα!
Τουλάχιστον εκεί δεν έχουν βάλει νεοναζί στη βουλή!

[COLOR=“DarkSlateGray”]=Όχι βρε. Εδώ ασφαλώς είναι χειρότερα. Εδώ παμπολλοι δεν μπορούν να πληρώσουν φόρους και το κοινωνικό κράτος έχει διαλυθεί. Δεν υπάρχει σύγκριση. Απλώς τονίζω πως και[B] εκεί αρχίζουν να ζορίζονται[/B]…[/COLOR]

Τα ποσοστά που αναφέρεις που τα βρήκες?

[COLOR=“DarkSlateGray”]=Ημερήσιο Τύπο και φίλους που μένουν εκεί.[/COLOR]
:frowning:

Πόσο είναι το ενοίκιο στην Αγγλία να δείτε μόνο σε σχέση με τα τετραγωνικά, αυτό, τίποτα άλλο, και ποιος τα χέζει τα χαράτσια.

Δεν ξέρω για το κόστος ζωής γενικά εκεί, αλλά για τα νοίκια μου τα έχουν πει τελείως διαφορετικά. Ή λάθος πληροφόρηση ή έχει να κάνει με το που/πως είναι το διαμέρισμα.

Γενικά ξέρω πως έχει καλή ποιότητα ζωής αλλά τα 3-4 χρόνια πρέπει να είναι το μαξιμουμ για να ζήσεις εκεί. Θα έχεις ανακαλύψει και την τελευταία πέτρα της. :slight_smile:

Δεν ξέρω για τους φαρμακοποιούς. Στην Αγγλία (Λονδίνο-Μαντσεστερ) πήγα πρόπερσι.
Ο ένας γνωστός μου δούλευε σε μπαρ ας το πούμε, όπου ετοίμαζε τα σαντουιτς. Πρωινές ώρες, 8ωρο, 1400 λίρες το μήνα.
Άλλος που βρήκα εκεί έβγαζε τα σκουπίδια από τα ξενοδοχεία στο Paddinghton (τα έπαιρνε από τα ξενοδοχεία και τα έβγαζε στους κάδους δηλαδή. 6 ώρες τη μέρα. 1600 λίρες.
Σου μιλάω τώρα για 2 πλήρως ανειδίκευτους ανθρώπους.

Και τρίτος, φίλος, έφυγε φέτος. Εδώ με πτυχίο οικονομικών η μόνη δουλειά που είχε βρει την τελευταία 3ετία ήταν κατά την απογραφή με εκείνες τις συμβάσεις που είχαν κάνει για ένα 3μηνο-4μηνο. Τα λεφτά τα πήρε μετά από ένα χρόνο. Η αδερφή του γιατρός στην Αγγλία παίρνει 4000 λίρες το μήνα. Αυτός βρήκε δουλειά στο αντικείμενο του με 550 λίρες τη βδομάδα. Συγκατοικούν και το ενοίκιο είναι 600 λίρες το μήνα.
Βέβαια όποιος έχει ζήσει Αγγλία έστω και μία βδομάδα, έχει επισκεφτεί ένα σουπερμάρκετ ή έχει βγεί για μία μπύρα, θα έχει δεί πως το κόστος ζωής, πλην των ενοικίων φυσικά, είναι σημαντικά μικρότερο απ’ότι στην Ελλάδα.
Αυτά είδα και γνωρίζω εγώ.

Παράδεισος δεν είναι, αλλά στα χάλια των 450 ευρώ για full-time εργαζόμενο δεν πρόκειται να φτάσουν ποτέ.

Ακριβώς. Τα 1200 -1400 λίρες [U]είναι ΤΩΡΑ[/U]. Πρίν δεκαετία, τυπικοί μισθοί χτυπούσαν μέχρι [B]4.000 - 4.500 λίρες[/B]!!! Δηλ. οικείος μου, με πτυχίο multimedia programming το 2003 εργαζόνταν σε κατάστηλα ηλεκτρονικών-Η/Υ στο Λονδίνο. Και πόσα το μήνα; Ακριβώς 4.000 λίρες!8O Τ’ακούγαμε τότε και ζηλεύαμε. Ζηλεεεευαμε, μιλάμε!!! Παραυτά, το 2005 έδιωξαν τους μισούς υπαλλήλους από το συγκεκριμένο κατάστημα ([I]που έπαιρναν τέτοιους μισθούς[/I]) και τους επόμενους που προσέλαβαν, τους πλήρωναν 3.700 λίρες (!).
Σήμερα, μου λέει πως α-π-ο-κ-λ-ε-ι-ε-τ-α-ι να ξαναβρεί δουλειά με τέτοια λεφτά. Τώρα εργάζεται σε άλλη πόλη, σε δουλειά με…προμήθειες. Καταφέρνει γύρω 1.600 λίρες/μήνα και κάτι “μπόνους” ξεφτίλας. Λοιπόν, άστα…:?