Μεταναστεύοντας

poios eipame oti einai agglia?

Διαφοροι ^^ .

psaxnw parea na paw stous shinedown

vriskomai hdh agglia
new malden, surrey

opoios endiaferetai as epikoinwnhsei
thanks :slight_smile:

Καλησπέρα σε όλους,

Εδώ και ένα χρόνο εργάζομαι στον χρηματοοικονομικό κέντρο μιας εκ των μεγαλύτερων Ι.Τ εταιρειών παγκοσμίως, στην πρωτεύουσα της Σλοβακίας, Μπρατισλάβα. Η συγκεκριμένη εταιρεία για λόγους μείωσης του κόστους και για να συγκεντρώσει όλα της τα τμήματα (finance, accounting, pricing, sales, I.T, οperations κτλπ.) σε ένα σημείο, έχει δημιουργήσει ένα διεθνές κέντρο όπου και μεταφέρει συνεχώς θέσεις (σε όλους τους τομείς που ανέφερα), από πολλές προηγμένες χώρες όπως Η.Π.Α, Αγγλία, Γερμανία κτλπ, με αποτέλεσμα να ανοίγουν 30 με 40 θέσεις κάθε μήνα, στην πλειοψηφία τους entry-level που απευθύνονται σε απόφοιτους με μικρή ή και μηδενική εργασιακή εμπειρία.

Αν ενδιαφέρει κανέναν να εργαστεί εδώ, εγώ μπορώ να τον ενημερώσω σχετικά με ανοιχτές θέσεις εργασίας και ότι άλλο χρειαστεί, και να προωθήσω την αιτήσή του στο HR τμήμα της εταιρείας. Σίγουρα, αν προωθήσω κάποιον υποψήφιο εν των έσω θα έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να καλεστεί άμεσα για κάποια συνέντευξη, συγκριτικά πάντα με το αν έστελνε κάποια αίτηση από μόνος του, και αυτό γιατί η εταιρεία δίνει περισσότερο έμφαση/ενδιαφέρον σε αυτούς που προωθούνται ήδη από τους εργαζόμενούς της. Προσωπικά, δεν έχω να κερδίσω κάτι από αυτό, παρά μόνο την ευχαρίστηση να βοηθήσω (κυρίως) απόφοιτους που θα τους ενδίεφερε να ξεκινήσουν την καριέρά τους σε μια μεγάλη εταιρεία, δεδομένου πάντα των ανύπαρκτων και κακοπληρωμένων entry-level θέσεων εργασίας στην χώρα μας. Επιπρόσθετα, δεν με ενδιαφέρει καν αν θα διαφημιστεί η εταιρεία ή όχι…απλά θα χαρώ πολύ να βοηθήσω κάποιον που ενδιαφέρεται και έχει πραγματικά ανάγκη, καθώς κάθε φορά που επισκέπτομαι ελληνικά sites επικρατεί η απόλυτη μαυρίλα…

Για περισσότερες πληροφορίες λοιπόν, μπορείτε να μου στείλετε ενα προσωπικό μήνυμα.

Cheeers!

Τσεκάρετε προωθήστε σε γνωστους κλπ κλπ…

Προκηρύχθηκε θέση Senior Accountant της Oracle εδώ στο Δουβλίνο, αποκλειστικά για Έλληνες/-ίδες.

[U]RESPONSIBILITIES:[/U]
Ownership of the month-end close, ensuring the accounts are accurate and correct by supervising the tactical task and activities performed by Oracle?s global SSC in India. This includes the identification and analysis of main variances of the balance sheet and P+L
Leads all compliance aspects of the country (including VAT, statistical reporting, Corporate Tax, etc)
Completion of local statutory financial statements and assist during audits (e.g. Sarbanes Oxley, US GAAP and Local GAAP)
Review of balance sheet reconciliations and necessary follow up
Participation in current M+A activity that involves due diligence reviews and acquisition accounting entries
Development and maintenance of the relationship with local country partners to ensure all expectations are met
Ensures that all corporate policy changes are incorporated in the accounting process according to corporate guidelines
Participation in EMEA (cross country) Strategic Initiatives

[U]QUALIFICATIONS[/U]:
Greek Professional Accounting Qualification is essential
Holder of an accounting licence of all grades (with signatory rights) with the Economic Chamber of Greece ? ability to sign financial statements and tax returns as the Certified Accountant of the Company
In depth knowledge of the Greek Code of Books and Records
2-3 years Post Qualified relevant experience
Fluency in English is essential for this position
Ability to effectively work within a team and communicate with remote teams
Problem identification and solving skills

https://emeajobs.oracle.com/pls/webdep_www/wd_portal.show_job?p_web_site_id=582&p_web_page_id=124328

Παιδιά, έχει πάει κανας καθηγητής για δουλειά στη Γαλλία; Π.χ. ζητούν ιδιαίτερα Αγγλικών οι Γάλλοι; Ή να μην το σκέφτομαι καν; :stuck_out_tongue:

Για Γαλλία δεν ξέρω, Ισπανία όμως γνωστή μου βρήκε σχετικά εύκολα Σεβίλλη.

Καλημέρα, η προσφορά εργασίας στην Γαλλία για καθηγητές που παραδίδουν μαθήματα Αγγλικών είναι τεράστια και θέλει πολύ υπομονή ψάξιμο και “άκρες” για να επιτύχει.
Αν όμως είναι μονόδρομος θα πρέπει να δικτυωθείς με κάποιον γνωστό η φίλο εκεί και να σε μάθουν οι ντόπιοι , ίσως έτσι σε εμπιστευτούν και κανείς κάτι.
Εναλλακτικά μπορείς να ασχοληθείς με την αναζήτηση χωρίς να χρειαστεί να πας στην Γαλλία. Ξεκίνησε να γραφτείς σε κάποια λίστα με Γάλλους job recrouiteres και ίσως κάτι πετύχεις , διότι οι job Rectruiters του εξωτερικού κερδίζουν απο εσένα αρκετό ποσοστό σε περίπτωση που κάποιος σε προσλάβει.
Τα παραπάνω τα γνωρίζω σχεδόν από πρώτο χέρι.
Ελπίζω να σε βοήθησα και μέσα στην εβδομάδα θα ποσταρω εδώ μια τέτοια λίστα για αξιόπιστους Γάλλους Job Recruiters.

η αληθεια ειναι οτι ολο κ περισσοτερα παιδια φευγουν στο εξωτερικο… το βλεπω στον περιγυρο μου κ γενικα… ψαχνω για εταιρειες που ζηταν νοσηλευτες σε αγγλια/γερμανια κ εχω βρει καλες σχετικα προσφορες αλλα δεν ξερω αν οντως ανταποκρινονται συγκριτικα με αυτα που υποσχονται… δυσκολα ειναι παντου βεβαια…[-X

Αν είσαι νοσηλεύτρια ψάξου οπωσδήποτε και για ΗΠΑ. Υπάρχει -διαχρονικά- τέτοια έλλειψη που υπάρχει ειδικός τύπος βίζας για ξένους που πάνε να εργαστούν στον συγκεκριμένο χώρο.

Τελευταία πέφτω συνέχεια πάνω σε αυτό το λινκ

http://www.linkedin.com/groups/Apply-Education-employment-Teaching-jobs-1998876.S.123342791?view=&gid=1998876&type=member&item=123342791&trk=eml-anet_dig-b_nd-pst_ttle-cn

δεν ξέρω πόσο “εύχρηστο” είναι, δε χάνεις τίποτα πάντως να δοκιμάσεις.

Φίλοι του κλάδου που έχουν σχέση με την Σουηδία μου έχουν πει ότι εκεί υπάρχει μεγάλη ζήτηση με πολύ καλές παροχές κτλ

Γενικα γνωριζει κανεις αν εχουν ζητηση στο εξωτερικο οι γιατροι,οδοντιατροι,κτλ; Εχω ψαξει σε κατι sites,αλλα δεν εχει και πολλα…

όσοι πάτε ή θέλετε να πάτε για Λονδίνο, για κοιτάξτε αυτό

ειμαστε ηδη λονδινο
και ευχαριστουμε :slight_smile:

λοιπον το σεπτεμβρι τελειωνω με το καλο αρχιτεκτονικη στο τορινο και θα ηθελα να κανω ενα μαστερ δυο ετων καπου αλλου (οι επιλογες μου ειναι απο βορειες χωρες καθοτι εχουν και καλυτερα πτυχια με καλυτερο προγραμμα σπουδων αλλα και γενικα γιατι θελω να ζησω 2 χρονια το κοινωνικο στατους που τις διακατεχει)

απο αυτα που ειδα αρκετα ενδιαφερον ηταν το εδιμβουργο αλλα οπως θα μας πει ο ιασων μαλλον θα φαω αρκετο κρυο και μουντιλα, επισης ειδα και του δελφτ τα οποια ομως εχουν αρκετα ψηλο τουισιον φη (γυρω στα 10βαλε χιλιαρικα) και κοστος ζωης απαγορευτικο για το κασε μου

τωρα σκανδιναβια που κοιταξα εκτος απο σουηδια και φινλανδια που μου φαινονται αρκετα βορεια και δεν τα πολυκοιταξα αλλα μπορει και να επανελθω, και νορβηγια που εχουν διαφορετικο συστημα (εφαμιλλο με την ελλαδα, οχι 3 συν 2) αυτα που κοιταξα ηταν και στη δανια το πανεπιστημιο του αρχους το οποιο θεωρειται πολυ καλο αλλα ισως δεν εχει το τομεα που θελω για μαστερ

οπως και να χει εκει πετυχα αυτο που πραγματικα μου φανηκε πολυ καλο. το royal academy of fine arts and architecture, copenaghen. μου αρεσε αρκετα το προγραμμα σπουδων, πολυ ελευθερια, τζαμπα διδακτρα (!), σπουδαια οργανωση και λογικα η ζωη με ολα μεσα θα βγαινει γυρω στα 600/800 τα οποια ειναι αρκετα καλα οποτε μαλλον το ψηνω για αυτο κοπεχαγη

αλλα θελω να μου πειτε ακριβως αν ξερει κανεις σας αυτα τα πανεπιστημια σε αυτες τις πολεις που ανεφερα, και γενικα που υπαρχουν τα καλυτερα μαστερ για σαστεηναμπλ, γκρην και λαντσκεηπηνγκ (ουρμπαν κοντεξτ) αρκιτεχτονικη
:slight_smile:

ξερω μονο οτι θαθελα πολυ εγω να ζω/δουλευω εδιμβουργο. για τα αλλα που λες δεν εχω ιδεα. Παντως και κει λογικα θα παιζουν ‘τζαμπα’ διδακτρα. Βασικα, σου δινουν δανειο, και στα παιρνουν οταν βρεις δουλεια με ετησιες απολαβες πανω απο 17κ λιρες νομιζω. (ετσι θαμαι γω, ενω το προπτυχιακο μου ηταν εντελως τζαμπα, αλλα το αλλαξαν φετος το συστημα, στο τσακ τη προλαβαμε τη γνωση)

Θεμα γλωσσας στη κοπεγχαγη (:wink: δεν εχεις; ή ειναι αγγλικο πανεπιστημιο.

για τις σκωτιες σκοτισε με αμα θες (ΑΧΑΧ.)

γω τελικα θα κατσω αλλο ενα χρονο πανω, να κανω τη μαστεραρα μου (earthquake and offshore geotechnical engineering) και μετα πρωτα ο θεος να βρω δουλεια κει γυρω σε πλατφορμες και πετρελαια και αβερδεεν και τετοια.

Προγραμματάρα αυτό, το 'χω κι εγώ στο μάτι.

σε σκανδιναβιες ολα τα κοουρσης γινονται στα εγγλεζικα (αλλος ενας λογος που θελω γιατι κακα τα ψεματα δε θελω να μεινω μονο με ιταλικη ερμηνειολογια) και απ οτι εβλεπα τωρα και η σουηδια δεν εχει διδακτρα

το μπατσελορ σου τι ητανε;
κατα τα αλλα πολλα λεφτα εχω ακουσει για πετρελαιοπηγες βεβαια αν γουσταρεις να κατσεις 6 μηνες οφσορ (νομιζω 6/6 γινεται) και επισης θα ειναι αρκετα κρυα στα σετλαντς :stuck_out_tongue: